Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Historia przeglądarek cz. 2 Netscape Navigator

Na prośbę użytkowników, którzy czytali mój poprzedni wpis dotyczący przeglądarki Internet Explorer postanowiłem napisać jego kolejną część, w której opisałem historię programu, dzięki któremu być może nigdy nie powstała by przeglądarka firmy Microsoft. Program, który miał zrewolucjonizować znaną obecnie sieć Web i stać się największym rywalem firmy z Redmond nosił nazwę Netscape Navigator.

Netscape nie był jednak pierwszą graficzną przeglądarką internetową, bowiem przed nią powstała Mosaic. Stworzona przez zafascynowanego globalną siecią studenta Marca Andreessena. Korzystała z niej tylko grupa studentów zapaleńców.

Nikt nie spodziewał się, że dzieło Andreessena zostanie w jakikolwiek sposób dostrzeżone. Jednak potencjał Internetu dostrzegł James Clark, który postanowił zainwestować swoje pieniądze, zarobione na firmie Silicon Graphics w rozwój Mosaic. Spotkał się z Andreessenem w wyniku czego powstała firma Mosaic Communications wydawca przeglądarki Netsacape Navigator i największy wróg Microsoftu.

Kalendarium:

--

Czerwiec 1993 roku - Marc Andreessen tworzy Mosaic - pierwszą graficzną przeglądarkę internetową.

Kwiecień 1994 James Clark i M. Andreessen zakładają firmę Mosaic Communications.

13 października 1994 roku powstaje przeglądarka Netscape Navigator 1.0

Okno Netscape Navigatora 1.0

11 listopada 1994 - firma Clarka i Andreessena zmienia nazwę na Netscape Communications.

Twórcy przeglądarki Netscape Navigator w 1994 roku

W kwietniu 1995 roku wydany zostaje Netscape Navigator 1.1, który względem poprzednika obsługiwał tabele oraz własne atrybuty i elementy HTML, w tym kolor tła oraz tekstu.

Czerwiec 1995 - firma Microsoft zaniepokojona popularnością Netscape'a, oferuje firmie Clarka, milion dolarów w zamian za nieograniczony dostęp do ich technologii wykorzystywanych do tworzenia ich przeglądarki. Netscape Communications odmawiają firmie Billa Gatesa.

Lipiec 1995 roku - zostaje wydana finalna wersja 1.2 w której zaktualizowano interfejs użytkownika, który był teraz bardziej dostosowany do systemu Windows 95.

Latem 1995 roku udział Netscape Navigatora w rynku przekracza 80%.

W sierpniu 1995 Microsoft wydaje oficjalnie system Windows 95, a wraz z nim przeglądarkę Internet Explorer 1.0, która nie jest jeszcze zintegrowaną częścią systemu, a jedynie elementem pakietu MS Plus!

5 luty 1996 - oficjalnie wydany zostaje Netscape Navigator 2 z przełomowymi rozwiązaniami takimi jak obsługa ramek, Java czy JavaScript.

Niespełna dwa miesiące od wydania Netscape Navigator 2 wydana zostaje pierwsza wersja beta trzeciej odsłony przeglądarki o nazwie kodowej Atlas. Kolejne wersje beta ukazywały się co około dwa miesiące, a oficjalne wydanie Netscape Navigatora 3.0 miało miejsce 15 października 1996 r.
Udoskonalono w niej kod HTML ulepszając formatowanie tekstu, kolory teł w tabelach, oraz dodając nowe wtyczki. NN3 obsługiwał SSL w wersji 3.0.
Trzeci Navigator był aktualizowany do października 1997 roku.

W tym samym okresie (tj. październik 1996) firma ogłasza, że będzie wydawać oprogramowanie dla przedsiębiorstw.

W grudniu 1996 wychodzi pierwsza beta pakietu Netscape Communicator, który wydawany był w dwóch wersjach - Standard i Professional. Kolejne bety ukazywały się co około dwa miesiące, dzięki czemu oficjalny produkt finalny zawierał:

* Przeglądarkę Netscape Navigator 4, w której dodano obsługę dodatkowych znaczników HTML, arkuszy stylów CSS 1.0 i JavaScript oraz czcionki dynamiczne.
* Klienta poczty e-mail Netscape Messenger, który obsługiwał maksymalnie jedno konto POP3.
* Edytora HTML Netscape Composer* Komunikator Netscape Conference* Kalendarz Netscape Calendar (tylko w wersji Professional).

Oficjalnie pakiet ukazał się 11 czerwca 1997 roku i był aktualizowany do listopada 1998.

3 września 1997 - Netscape prezentuje swój serwis internetowy NetCenter znajdujący się pod adresem http://netscape.com
Można było znaleźć w nim informacje ze świata, grupy dyskusyjne oraz pobrać oprogramowanie. Serwis działa do dziś pod adresem http://netscape.aol.com

Wrzesień 1997 - firma Microsoft dołącza przeglądarkę Internet Explorer 4.0 na stałe do systemu Windows 98, przez co natychmiast zyskuje na popularności, kosztem płatnego Netscape Navigatora.

22 stycznia 1998 roku firma Netscape Communications ogłasza, że wszystkie kolejne wydania pakietu Communicator w wersji Standard, będą udostępniane za darmo. Jednocześnie ogłasza, że udostępni kod Navigatora, przez co jego dalszy rozwój będzie kontynuowany jako przeglądarka open-sorce.

23 lutego 1998 roku rusza strona projektu Mozilla , a jej adres to http://mozilla.org

31 marca 1998 roku według wcześniejszych zapowiedzi udostępniony zostaje kod pakietu Communicator.

18 maja 1998 - Departament Sprawiedliwości USA wytoczył firmie Microsoft proces w którym oskarżył ją, że wykorzystując swój monopol na systemy operacyjne Windows, uniemożliwił klientom dostęp do produktów konkurencyjnych firm (w tym Netscape Communications).
Microsoft miał ponoć grozić swoim klientom, między innymi firmie Compaq, że jeśli ta będzie instalować w sprzedawanych przez siebie pecetach produkty Netscape, cofnięta zostanie im koncesja na instalację systemu Windows w ich komputerach.

W sprawie zapadł wyrok skazujący, który nakazywał firmie Billa Gatesa jej podziału, przez co wartość Microsoftu spadła o ponad 30 miliardów dolarów.

Microsoft złożył apelację, w wyniku której nakaz odwołano, ze względu na zbyt wysoki wymiar kary.

Pod koniec tego procesu Bill Gates zrezygnował z prezesury w firmie i przekazał ją Stevowi Bellmerowi.

28 września 1998 roku opublikowano wyniki badań, według których Netscape Navigator posiadał mniej niż 10% udziału w rynku.

19 października 1998 oficjalnie wydano wersję 4.5 pakietu Communicator z ulepszonym klientem poczty oraz dodanym odtwarzaczem RealPlayer firmy RealNetworks.

W listopadzie 1998 zapowiedziano, że Netscape Navigator 5.0 będzie zupełnie nowym produktem, nie mającym wiele wspólnego z poprzednikami, a stworzony będzie na opracowanym przez Mozillę silniku Gecko.

W tym samym czasie firma Netscape Communications zostaje kupiona przez firmę America OnLine (AOL), na co swój sprzeciw wyraził Jamie Zawinski z Mozilli. Do dziś w archiwum projektu można znaleźć e-mail ówczesnego prezesa AOL - Steve'a Case'a, skierowany do Ziwinskiego jako odpowiedź na jego publikację na łamach Mozilla.org.

1 kwietnia 1999 roku Zawinski opuszcza projekt Mozilla, ze względu na konflikt z prezesem AOL.

14 listopada 2000 roku ukazuje się finalna wersja Netscape 6.0 (wersja 5 została pominięta w celu numeracyjnego dogonienia przeciwnika jakim był Microsoft, który wówczas wydawał Internet Explorera 5.5). Nowy Navigator oparty był na Mozilli 0.6. Najnowszy wówczas Netscape został uznany przez wielu stałych użytkowników za porażkę, przez co przesiedli się oni na przeglądarkę Microsoftu. Tym samym udział przeglądarki AOL'a w rynku spadł do poniżej 1 procenta.

Netscape 6.0 obsługiwał m.in takie standardy jak CSS, XML, XHTML, HTML, JavaScript 1.5. Przeglądarka ta nie posiadała jednak wstecznej kompatybilności z wersją 4.x, przez co wiele starszych stron zwyczajnie nie działała prawidłowo w nowym programie.

Dodano również nowego klienta poczty, obsługującego więcej niż jedno konto POP3. Z przeglądarką zintegrowano też komunikator AOL IM, który dotychczas dostępny był tylko jako osobny program.

W lutym 2001 ukazała się wersja 6.0.1 Netscape'a (bazował na Mozilli 0.6.2.). Naprawiono w nim najważniejsze błędy i w praktyce nie dodano nic nowego względem wydania 6.0.

Sierpień 2001 to miesiąc ukazania się wersji 6.1 (Mozilla 0.9.2). Program działał zdecydowanie szybciej względem poprzedników, a to dzięki zintegrowaniu wielu jej komponentów z autostartem systemu Windows.
Do innych istotnych zmian można zaliczyć ulepszoną obsługę języków obcych oraz zmieniony wygląd.

Netscape 6.2 (Mozilla 0.9.4) wydana 30 października 2002 roku w pełni obsługiwała system MacOS X.
Klient pocztowy był lepiej zintegrowany z wbudowanymi aplikacjami systemu Windows oraz posiadał obsługę trybu offline dla kont IMAP.

29 sierpnia 2002 - Wydano opartego na Mozilli 1.0.1 Netscape'a 7.0 Wersja ta posiadała przeglądanie stron na kartach oraz w trybie pełnoekranowym. Miała wbudowany menedżer pobierania plików oraz program Radio@Netscape, służący do odtwarzania strumieniowego wybranych stacji radia internetowego.
Inne, mniej znaczące nowości to m.in. wyświetlanie ikon stron WWW, czy też ustawianie obrazka jako tapety pulpitu bezpośrednio z poziomu menu kontekstowego przeglądarki.

Na prośbę AOL usunięto możliwość blokowania wyskakujących okienek, gdyż zagrażało to jej zarobkom z tytułu reklam. Funkcję przywrócono w wersji 7.0.1 po protestach użytkowników.

Grudzień 2002 Większość programistów pracujących nad Netscape'em zostaje zwolniona lub przeniesiona do pracy nad innymi projektami (m.in. nad Gecko).

18 lutego 2003 - Wydano Netscape'a 7.0.2, zawierającego poprawki stabilności i bezpieczeństwa względem wersji 7.0.1.

29 maja 2003 dochodzi do ugody pomiędzy firmami AOL i Microsoft. Gigant z Redmond zapłacił firmie America OnLine 750 mln dolarów i ogłoszono współprace obu firm w zakresie usług internetowych. Dodatkowo AOL otrzymała 7-letnią licencję na wykorzystywanie technologii zawartych w przeglądarce Internet Explorer do rozwoju Netscape'a

30 czerwca 2003 - wydany zostaje Netscape Navigator 7.1 oparty na Mozilli 1.4. Najważniejsze zmiany to dodanie filtrów antyspamowych do programu, obsługa CSS 2.1 (oraz częściowo CSS 3.0), wstepna obsługa kontrolek ActiveX.

15 lipca 2003 - przeważająca część osób rozwijających Netscape'a zostaje zwolniona przez AOL lub przeniesiona do innych projektów, w wyniku czego upada Netscape jako firma, a jej nazwa pozostaje własnością America Online.
Z budynku siedziby firmy Netscape znika logo.

Pracownicy zwolnieni z AOL'a zakładają Mozilla Foundation i stawiają sobie za cel wspieranie rozwoju przeglądarki i technologii na których bazuje.

2 stycznia 2004 roku AOL zaprzestaje sprzedaży płyt CD z pakietem Netscape oraz drukowanych przewodników po pakiecie.

17 sierpnia 2004 - ukazuje się Netscape 7.2 oparty na Mozilli 1.7.2.Do nowości można zaliczyć poprawiony filtr antyspamowy oraz zwiększoną zgodność ze standardem CSS. Mimo wszystko program uznano za zbyt dziurawy i nie zdobył zbyt dużej popularności.

30 września 2004 AOL sprzedaje firmie Redhat stare oprogramowanie z serwerów Netscape Communications. Redhat planuje wówczas ich wydanie jako oprogramowanie open-source.

19 maja 2005 Udostępniono finalną wersję przeglądarki Netscape 8, bazującej na Firefoxie 1.0.3 Zawierała ona filtr antyphishingowy, blokadę wyskakujących okienek i sporo dodatkowych zabezpieczeń.
Najważniejszą nowością była jednak możliwość wyboru silnika renderującego strony między tym z Firefoxa, a tym znanym z Internet Explorera.

Dzień później tj. 20 maja 2005 r, wydano wersję 8.0.1, która zawierała poprawki zabezpieczeń.

8 sierpnia 2005 Mozilla ogłasza utworzenie spółki Mozilla Corporation, która zajmie się rozwojem przeglądarki Mozilla Firefox oraz klienta pocztowego Mozilla Thunderbird

15 października 2007 po ponad roku testów wydano Netscape Navigator 9. Przeglądarka ta uznawana była za Firefoxa 2 ze zmienionym wyglądem. Dodatkowo posiadała kilka funkcji charakterystycznych dla poprzednich wersji programu.

28.12.2007 roku na dobre zaniechano prace nad kolejnymi wersjami Netscape Navigatora. Ostania aktualizacja wersji 9, miała miejsce 20 lutego 2008, kiedy to wydano Netscape Navigatora 9.0.0.6

Okno ostatniego wydania przeglądarki Netscape w wersji 9.0.0.6.

Tak kończy się długa historia pierwszej wydanej na tak wielką skalę graficznej przeglądarki, której sukces został zatrzymany przez monopolistycznego giganta. Przykre jest to, że mimo wielu prób nie udało się uratować Netscape'a od upadku.

Następny wpis dotyczyć będzie historii Mozilli Firefox, która rozpoczęła się już w tym wpisie, bo przecież wszystko zaczęło się od Mosaic :-)

Komentarze mile widziane.  

Komentarze

0 nowych
webnull   9 #1 13.11.2010 20:18

Świetnie, o jakiej przeglądarce będzie następny wpis?

Może Firefox :=)

mati810   5 #2 13.11.2010 20:52

Tak jak napisałem na końcu wpisu, czyli Firefox :)

Torthon   1 #3 13.11.2010 23:10

ja chce opere!:)
a wpis świetny

GL1zdA   12 #4 13.11.2010 23:11

Tak naprawde Firefox i Seamonkey pochodzą od źródła Netscape'a 6, więc mimo braku w nazwie Netscape można uznać je za jego następców. Osobiście korzystałem jeszcze z Netscape'a 4. Niestety firma popełniła błąd chcąc przepisać cały produkt i wypuścić szóstkę - pozwoliło to IE 5 objąć prowadzenie w zakresie wspieranych technologii (tak, był kiedyś okres kiedy to w DHTML IE było liderem).

Meszuge   16 #5 14.11.2010 08:38

Przeczytałem z zainteresowaniem. Konkluzja za to zaskakującą – czyżby autor swojego tekstu nie czytał, albo nie zrozumiał?
Stwierdzenie: „…której sukces został zatrzymany przez monopolistycznego giganta” stoi przecież w wyraźnej sprzeczności z prezentowanymi treściami. Z samego tekstu przecież wynika, że projekt Netscape „położony” został przez cały szereg błędów strategicznych, biznesowych, programistycznych i marketingowych.

Oczekiwanie, że wersja płatna programu wygra z bezpłatną, jest naiwnym rojeniem i ze znajomością rynku czy strategii biznesowych nie ma nic wspólnego, a wprost przeciwnie.

Pominięcie wersji 5 w celu numeracyjnego dogonienia przeciwnika było posunięciem żenująco żałosnym. Firma się po prostu ośmieszyła.

W kalendarium, pod datą 14.11.2000 napisano: „Najnowszy wówczas Netscape został uznany przez wielu stałych użytkowników za porażkę, przez co przesiedli się oni na przeglądarkę Microsoftu”. Nieudolność programistów Netscape, którzy wypuścili knota to dzieło wstrętnego Microsoftu?

Z datą 29.05.2003: „…AOL otrzymała 7-letnią licencję na wykorzystywanie technologii zawartych w przeglądarce Internet Explorer do rozwoju Netscape'a” – czy to też jest krzywda, którą zły MS zrobił dobremu Netscape?

Za to, że AOL wywaliła programistów zajmujących się Netscape, też ma odpowiadać Microsoft?

To zaczyna wyglądać na jakąś obsesję…

Myślę, że zdecydowanie lepiej by było dla merytorycznej wartości wpisów tego typu, by autor trzymał się faktów, pomijając ich osobistą i udziwnioną interpretację.

I jeszcze jeden drobiazg – w przypadku biznesu mówimy raczej o konkurentach, a nie wrogach. Ustrój, w którym namiętnie szukano wrogów (wrogami byli na przykład wstrętni imperialiści), skończył się w Polsce już jakiś czas temu. Miejmy nadzieję, że ostatecznie i bezpowrotnie. :-)


http://www.dobreprogramy.pl/Meszuge,3 Widzę, że ideologia i emocjonalność nadal wygrywa z rzeczowością i faktami.

imaginee   4 #6 14.11.2010 10:55

Tekst przeczytałem z zainteresowaniem, jednak autor nie ustrzegł się wielu błędów. Od tzw. "osobistych wycieczek", które słusznie zauważył mój poprzednik, przez literówki po kwiecień, który następuje po czerwcu. Ponadto nieco chaotycznie czyta się to kalendarium...
Z niecierpliwością jednak czekam na kolejny wpis, tym razem o Firefox'ie, który mam nadzieję uniknie powyższych niedociągnięć przed publikacją.

PS Skala nie może być wysoka, jedynie wielka ;P Przynajmniej w tym przypadku :)

mati810   5 #7 14.11.2010 11:33

@Meszuge

[Co do fragmentu Stwierdzenie: „…której sukces został zatrzymany przez monopolistycznego giganta” stoi przecież w wyraźnej sprzeczności z prezentowanymi treściami. Z samego tekstu przecież wynika, że projekt Netscape „położony” został przez cały szereg błędów strategicznych, biznesowych, programistycznych i marketingowych.]

Chodziło mi o to co stało się w momencie, gdy Microsoft wrzucił na stałe IE do systemu. Było to czysto monopolowe zagranie i na dobrą sprawę wtedy upadł prawdziwy Netscape (przynajmniej moim zdaniem).

Co do reszty Twojej wypowiedzi sugerujesz, że w wybranych punktach oskarżam o coś MS. Otóż nie robię tego i nie miałem takiego zamiaru. Są to jednak ważne punkty w kwestii "Wojny przeglądarek" i nie mogło ich tu zabraknąć, gdyż sama walka obu firm jest bardzo ważna.


@imaginee Co do kwietnia następującego po czerwcu to faktycznie błąd, jednak nie w kolejności, a z powodu źle podanego roku - poprawione.

Sam wpis powstawał dosłownie w nocy na kartce papieru. Napisanie tego zajęło mi ponad 4h. Później tylko chwila snu, kawa i śniadanie, a następnie przepisywanie z kartki (kolejne 1,5h).

Za bardzo się pośpieszyłem z publikacją i stąd niektóre błędy.
Dziękuję za opinie i czekam na następne.

micko   8 #8 14.11.2010 11:53

@Meszuge
Zgadzam się w 100%

@mati810
W kontekście historii Netscape'a warto wspomnieć o tzw. bańce internetowej z lat 1995-2000, która nie pozostała bez wpływu na losy przeglądarki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%84ka_internetowa
http://en.wikipedia.org/wiki/Dot-com_bubble

AOL kupił Netscape z kosmiczne pieniądze w 1998 roku
http://news.cnet.com/2100-1023-218360.html

Potem było jeszcze lepiej (Wikipedia):
"On January 11, 2000, America Online, a favorite of dot-com investors and pioneer of dial-up Internet access, acquired Time Warner, the world's largest media company.[11] The transaction has been described as "the worst in history".[12] Within two years, boardroom disagreements drove out both of the CEOs who made the deal, and in October 2003 AOL Time Warner dropped "AOL" from its name."

A wkrótce wszystko się rypło (Wikipedia).
"Na początku 2000 r. część inwestorów straciła nadzieję w opłacalność przedsięwzięć internetowych. Zachwyt nad „nową gospodarką” ulotnił się. Amerykański indeks giełdowy NASDAQ w ciągu zaledwie kilku miesięcy spadł z poziomu 5 tys. punktów do 2 tys. Wiele spółek przestało istnieć w obrocie giełdowym, po tym jak ich kursy zeszły z niebotycznych poziomów (np. akcje firmy Microstrategy potaniały z 3,5 tys. $ do zaledwie 4 $). Na wielu giełdach zapanowała panika, która pogłębiła straty. Oprócz tego na światło dzienne wyszło szereg skandali księgowych związanych ze sztucznym zawyżaniem przez dotcomy swoich dochodów i wykazywaniem wirtualnych zysków. Wszystko to zaowocowało utratą wielu miejsc pracy i nieraz oszczędności całego życia."

Był też czarny dzień:
"on March 10, 2000 with the NASDAQ peaking at 5132.52 in intraday trading before closing at 5048.62"

Saracen   7 #9 14.11.2010 12:06

"Przeglądarka ta uznawana była za Firefoxa 2 ze zmienionym wyglądem" - to zdanie mnie razie. Przeglądarka może być uznawana za szybką, dobrą, nieudaną itp., ale nie tym kontekście.

Taka dygresja w trosce o młodzież chłonącą wiedzę z blogów.Saracen   7 #10 14.11.2010 12:06

"Przeglądarka ta uznawana była za Firefoxa 2 ze zmienionym wyglądem" - to zdanie mnie razie. Przeglądarka może być uznawana za szybką, dobrą, nieudaną itp., ale nie tym kontekście.

Taka dygresja w trosce o młodzież chłonącą wiedzę z blogów.Meszuge   16 #11 14.11.2010 12:10

mati810, bez urazy. :-) Zrobiłeś dobrą robotę, ale – jako, że szykujesz się do kolejnego odcinaka – sugerowałbym, by w tego typu opracowaniach unikać narzucania, a choćby i prezentowania osobistych przekonań.

Żyjemy w wolnym świecie i mnie jakoś zupełnie nie dziwi, że w systemie Microsoftu jest przeglądarka Microsoftu. Podobnie nie dziwi mnie, że w samochodzie Volkswagena jest silnik Volkswagena. Inne komponenty też.

Sam piszesz, że w pewnym momencie kolejny Netscape został uznany przez samych stałych użytkowników za porażkę – nic Ci to nie mówi? Albo to, że Netscape nie podźwignął się mimo, że miał wieloletnią licencję na korzystanie z technologii IE?

Dawni programiści Netscape przeszli do projektu Mozilla i robią teraz Firefoxa. Jak robią – widać. Po pełnym sukcesów starcie, wypuszczają w ostatnich czasach program coraz bardziej dziurawy, niebezpieczny, powolny i ociężały. Mnóstwo użytkowników tej przeglądarki korzysta z niej już chyba tylko siłą rozpędu, z przyzwyczajenia, sentymentu oraz z powodów ideologicznych.

Kiedy IE9, albo 10, albo 11, „wykoleguje” Firefoxa, czyja to będzie wina? Znowu wszystkich dookoła (z Microsoftem na czele), a nie programistów Firefoxa?

Ale wracając do meritum… Piszesz o historii przeglądarek – super, ale rób to obiektywnie, przedstawiając fakty, a nie przekonania, ideologię i osobiste sympatie czy preferencje.

Ardziej   5 #12 14.11.2010 14:32

Fajnie, ale popraw odnośnik tu:
http://netscape.aol.com
bo wysyła nie na *.com a *.pl :)

webnull   9 #13 14.11.2010 14:35

@mati810
Zatrzymałem się w połowie wpisu, szczerze muszę przyznać, że jest za długi :>

mati810   5 #14 14.11.2010 14:59

@webnull

Jest tak długi jak historia przeglądarki :P
W sumie to i tak sporo kwestii pominąłem, bo zbyt długie było.

Kpc21   10 #15 14.11.2010 16:56

Warto wspomnieć, że Internet Explorer był tak naprawdę nowocześniejszą przeglądarką niż Netscape Navigator. Sytuacja zmieniła się dopiero, gdy Microsoft zaniedbał jego rozwój (po wydaniu wersji 6) po "wykurzeniu" Netscape'a z rynku.

A i IE również wywodzi się od NCSA Mosaic. Jeszcze w IE6 była o tym wzmianka w oknie "O programie".

A to, że "w samochodzie VW jest silnik VW" też nie jest do końca regułą. W niedawno zakupionym netbooku Samsunga znalazłem dysk twardy produkcji Hitachi. Pomimo, że przecież Samsung jest jednym z czołowych producentów dysków.

Meszuge   16 #16 14.11.2010 18:53

@Kpc21

Prawdopodobnie Hitachi i Samsung funkcjonują w ramach jednego keiretsu.

Masz rację - brak konkurenta, który mógłby stanowić realne zagrożenie, "uśpił" MS na polu przeglądarek na lata.

master_zonk6   7 #17 14.11.2010 20:11

Powinna być jakaś chronologiczna kolejność. Niektórzy może nie wiedzą, że najpierw była Opera, potem długo nic i w końcu Firefox.

  #18 15.11.2010 10:03

@ Meszuge
"Oczekiwanie, że wersja płatna programu wygra z bezpłatną, jest naiwnym rojeniem i ze znajomością rynku czy strategii biznesowych nie ma nic wspólnego, a wprost przeciwnie."

To jednak linux ma szansę w starciu z windowsem ;))

Meszuge   16 #19 15.11.2010 18:57

@J.K.
"To jednak linux ma szansę w starciu z windowsem ;))"

Ależ oczywiście, że ma szansę. Ba! Powiem więcej - może w tym starciu nawet wygrać.

Wystarczy tylko, żeby programiści linuksów różnej maści stworzyli kiedyś w odległej przyszłości jakiś naprawdę dobry system. Może się nawet nazywać Linux.

  #20 20.11.2010 18:43

Mogłeś napisać tak że kilku twórców Netscape, którzy zostali dobici przez monopol ms, wytoczyło nowe dzieło w postaci liska aby stawić czoła ms, a logo FF wzięło się ponoć stąd http://hicksdesign.co.uk/journal/branding-firefox

  #21 21.11.2010 20:23

To nie był upadek,zmieniono nazwę Firmy z Mosaic na Mozilla i wydano nowego Netscape,a czyli Firefoxa

  #22 21.11.2010 20:46

@Sławekn
Dokładnie. Co ciekawe, ten sam designer (Jon Hicks) pracował przez jakiś czas dla Opery.

bubon   6 #23 21.11.2010 21:41

Zarzucanie autorowi przedstawianie subiektywnych ocen i opinii jest śmieszne. To jest blog czyli autorska forma prezentowania informacji. Jeśli ktoś chce suche fakty bez ocen to niech poczyta wikipedię.