Porównanie przegladarek - stabilne i bety

W teście wezmą udział następujące przeglądarki
• Internet Explorer 8 x64
• Internet Explorer 8 x86
• Internet Explorer 9 Platform Preview
• Mozilla Firefox 3.6.8
• Mozilla Firefox 4.0 b6pre (kompilacja x64 z 1 wrześcia 2010)

Wydajność

Test zostanie przeprowadzony na starszym już komputerze, z procesorem AMD Sempron 2800+ (1,6@2,0GHz), 1,5GB DDR400@433MHz oraz karcie GeForce 6600

Standardy

Tutaj nie ma niespodzianek. Mimo wielu starań Internet Explorer 8 nadal jest w tyle za konkurencją. Obsługuje co prawda poprawnie standardy rekomendowane przez W3C, jednak z CSS3 czy HTML5 jest znacznie gorzej. Ratują go niestandardowe dodatki (np.. Filtry), dzięki czemu można zastąpić niektóre nowe rozwiązania. Na szczęście wersja 9 działa dostatecznie dobrze.

Wygląd

Firefox

W tym przypadku mamy największe możliwości zmiany za pomocą motywów. Dodatkowo powstało kilka tzw. Glasserów, czyli dodatków uruchamiających przeźroczystość większej części okna.

Wygląd domyślny w FF3.6 jest dość klasyczny.

W wersji 4.0 wygląd dość się zmienił. Przeźroczystość AERO Glass jest dostępna nawet bez dodatków (i powoduje mniej problemów). Postawiono tu na zmniejszenie górnej części okna.

Internet Explorer

W wersji siódmej przeprojektowano układ elementów (można powiedzieć że układ elementów w innych przeglądarkach jest pomiędzy IE6 a IE7, w nowszych wersjach bardziej w stronę IE7). Jako pierwsza przeglądarka wprowadziła obsługę AERO (choć nie ma się co dziwić - ten sam producent).

W wersji 8 Zmieniło się niewiele.

O IE9 niewiele wiemy, gdyż wersja Technical Preview nie zawiera interfejsu.
Opera

Interfejs Opery ma duże przyciski z ładnymi animacjami podświetlenia. Umożliwia zmianę rozmiaru paska kart. Obsługuje Windows Aero Glass. Istnieje wiele skórek.

Google Chrome

Chrome interfejs ma niewielki. Zrezygnowano nawet z dodatkowego paska wyszukiwania. Mimo to zawiera wszelkie funkcjonalności.
autor:matrix0123456789