Toshiba TransMemory 8GB — mini recenzja

Witam wszystkich. W ramach pierwszego wpisu na blogu DP postanowiłem przetestować nabyty przeze mnie pendrive, który w ostateczności bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.

Dziś zapomniałem zabrać z domu swojego "pena" i byłem zmuszony kupić coś na szybko. Wszedłem więc do nowo otwartego w mojej okolicy Media Expertu i udałem się na dział z pamięciami przenośnymi. Nie oszukujmy się. Szukałem najtańszej wersji 8 GB na USB 2.0. Spośród Sandisca i Toshiby wybrałem tę drugą (dokładnie Toshiba TransMemory 8GB ). Zapłaciłem 24.99 zł. Warto dodać, że taki sam model był niegdyś dostępny w Biedronce za 19.99 zł.

Gdy wróciłem wieczorem do domu postanowiłem przetestować tę "bestię". Moja płyta główna to ASRock P67 Pro3 gdyby kogoś to interesowało. Najpierw pokażę wyniki a całość skomentuję na koniec.Na pierwszy ogień pobrałem ATTO Disk Benchmark . Żeby nie opierać się na jednym programie jako drugi do testowania wybrałem HD Tune.
Sprzęt testowałem zarówno na złączu USB 2.0 jak i 3.0. Oto wyniki:

USB 3.0

USB 2.0

Postanowiłem powtórzyć pomiar na laptopie z USB 2.0:

Co można powiedzieć? Na razie tyle, że wyniki się pokrywają. Jednak jak się one mają do innego pendriva? Z czym go musiałem porównać. Swój stary pen mam na USB 3.0 więc nie było sensu. Postanowiłem pożyczyć od siostry GoodRama 8GB Black&White. Jego cena oscyluje w granicach 15 - 20 zł. Wyniki na pierwszej platformie i

USB 3.0

USB 2.0

Czas na podsumowanie

Odczyt Danych

Jak widać w przypadku używania pendriva ze standardem USB 2.0 w porcie USB 3.0 osiągamy lepsze wyniki (żadne to odkrycie). Moja Toshiba za 25 zł osiągała prędkość odczytu do 40 MB/s przy próbkach od 128 do 8192 KB a GoodRam ledwo przekroczył 13 MB w tym samym przedziale. Dla mniejszych próbek również znacząca dominuje Toshiba której odczyt zaczyna się od 2.5 MB/s a GoodRam jedynie 1.5 MB/s. Potwierdza to drugi program, wg którego średnia wartość odczytu Toshiby to 36.7 MB/s a GoodRama tylko 11.9 MB/s. Również czas dostępu Toshiby jest niższy o 0.1 ms i wynosi 0.4 ms.

W przypadku korzystania jedynie z USB 2.0 sytuacja jest podobna. Toshiba w przedziale próbek od 64 KB wzwyż osiąga prawie 35 MB/s przy odczycie a GoodRam nie dotarł nawet 13 MB/s. Odczyt dla bardzo małych próbek zaczyna się od ponad 1 MB/s dla Toshiby a GoodRam od ok. 0.3 MB/s. Drugi program potwierdza to średnim wynikiem 31.4 MB/s i czasem dostępu 0.6 ms dla Toshiby. GoodRam zdobył jedynie 11.5 MB/s i 0.7 ms.

Zapis Danych

W przypadku Toshiby jest to ok 12.4 MB/s na złaczu USB 3.0 a GoodRama 7.5 MB/s. Nie jest to już tak drastyczna rozbieżność jak przy odczycie ale i tak spora. Natomiast na USB 2.0 Toshiba spadła do 10.7 MB/s przy próbkach powyżej 64 KB a GoodRam jedynie do 7.4 MB/s.

Po tym teście mogę śmiało powiedzieć, że przez przypadek dokonałem świetnego zakupu. Transfery są bardzo zadowalające a do tego jest lekki, mały i zatyczka dobrze trzyma się obu stron. Również dioda sygnalizująca podłączenie do gniazda na plus (brakuje mi tego u mojego ADATA). Zdaję sobie sprawę, że za 25 zł na portalu aukcyjnym kupiłbym już pamięć flash na USB 3.0 ale chcąc coś od ręki a mając do wyboru jedynie sklepy pokroju Media Expert czy EURO RTV AGD nie mogłem wybrzydzać. Jeżeli ktoś kiedyś będzie w podobnej sytuacji to śmiało może brać Toshibę TransMemory. Wersja z Biedronki pewnie z opakowania jest identyczna więc pewnie osiąga podobne wyniki.

Na koniec muszę jeszcze dodać, że bardzo zasmucił mnie wyrób GoodRam. Może i cena bardzo niska ale transfer bardzo słaby. To stary Samsung 2 GB który leży u mnie w szufladzie (od prawie 10 lat) po podpięciu do USB 3.0 osiąga odczyt do 20 MB/s. Sami zobaczcie: