Naprawiamy dobreprogramy: automatyczne zajawki artykułów na stronie głównej i w listach publikacji

W ostatnim czasie redakcja dobrychprogramów wprowadziła kilka istotnych zmian w funkcjonowaniu portalu. Jedną z nich było wprowadzenie zupełnie nowego wyglądu strony głównej, co wzbudziło wiele kontrowersji. Niektóre krytyczne komentarze zwracały uwagę na to, że nie są już pokazywane zajawki opublikowanych artykułów, przez co można się domyślać ich treści wyłącznie po tytule. W dobie clickbaitów uznałem, że nie jest to pozytywna zmiana.

Czym kończy się nieodpowiednie użycie poleceń rm lub dd? Doświadczalne sprawdzenie odpowiedzi na to pytanie

Wszystkie dystrybucje Linuksa posiadają wiele wspólnych cech. Jedną z nich jest obecność terminala, który z uprawnieniami roota daje niemal nieograniczoną władzę nad systemem. Niestety, to powoduje, że można uszkodzić znajdujące się na naszym dysku dane.

Jak?

UWAGA: Pod żadnym pozorem NIE próbuj podanej niżej metody na swoim komputerze, chyba że jesteś W PEŁNI świadomy tego, co robisz! Nie ponoszę odpowiedzialności za straty spowodowane zastosowaniem poniższego sposobu.

Intel SSD 335 Adventures - odcinek 3

Ten odcinek będzie kontynuacją porównywania HDD i SSD, więc tym razem skrótu poprzedniego odcinka nie będzie – jeżeli ktoś nie czytał odcinka drugiego, to odsyłam na koniec wpisu, gdzie znajduje się pełny spis dotychczas opublikowanych odcinków ;)

Z góry uprzedzam, że dzisiejszy wpis będzie niestety krótki (pod względem tekstowym). Więcej testów nie mogę już niestety zrobić, gdyż mój okres testowy dobiegł końca – dzisiaj kurier odebrał ode mnie dysk :(

Intel SSD 335 Adventures - odcinek 2

Bardzo przepraszam za to, że wstawiam drugi odcinek dopiero teraz, kiedy mój okres testowy dobiega końca. Okazało się, że szkoła nieźle mnie dobiła (miałem średnio dwie klasówki na tydzień), dodatkowo doszły sprawy rodzinne, przez co nie miałem w ogóle czasu, żeby cokolwiek pisać :(

Obiecuję, że trzeci odcinek zostanie opublikowany jutro.

Skrót poprzedniego odcinka

Po rozpakowaniu paczki i nieco kłopotliwym montażu dysku musiałem zmierzyć się z migracją danych.

Intel SSD 335 Adventures - odcinek 1

Skrót poprzedniego odcinka

W poniedziałek 13 maja, będąc w szkole, otrzymałem informację od kuriera, że paczka z dyskiem jest w drodze i dostawa będzie tego samego dnia. Byłem tą informacją zaskoczony i tym samym zacząłem z niecierpliwością oczekiwać na powrót do domu. Kiedy wróciłem ze szkoły, przesyłka czekała już na mnie na stole. Od razu zabrałem się do jej rozpakowywania i dobrałem się do dysku SSD z niezbędnym ekwipunkiem.

Dzisiaj opiszę przygody z montażem dysku i migracją danych :)

Intel SSD 335 Adventures - it's time to start!

Poniedziałek 13 maja (na szczęście nie piątek :P), godz. 8:50 rano. Szkoła. Włączyłem telefon, by sprawdzić nowe SMS'y oraz nieodebrane połączenia i zobaczyłem, że przyszedł do mnie zaskakujący SMS o treści „Jest dla Pani/Pana przesyłka, dostawa nastąpi w dniu dzisiejszym w godz. 12-15”. Po dokładnym przyjrzeniu się wiadomości przeczytałem ją jeszcze raz, bo nie mogłem uwierzyć własnym oczom. Tak! Zostałem wybrany do testów dysku Intel SSD 335 240 GB i na dodatek paczka już była w drodze. Od tego momentu moja cierpliwość spadła do zera.

Alternatywne systemy operacyjne - systemy niepoddane testom

Witam na najprawdopodobniej ostatnim już wpisie z „Alternatywnych systemów operacyjnych”, który nie ukaże, jak zwykle, recenzji jednego systemu, tylko listę innych ciekawych wg mnie OS'ów*, których nie poddałem testom. Będą wprawdzie tylko krótkie opisy i odnośniki do stron systemów, lecz myślę, że powinno to w tym wypadku wystarczyć :)

Serdecznie zapraszam!

*OS (ang. operating system) - w skrócie system operacyjny.

Syllable Desktop

Alternatywne systemy operacyjne - Singularity

Witam na kolejnym wpisie z „Alternatywnych systemów operacyjnych”. Dzisiaj mój komputer zmierzy się z eksperymentalnym systemem MS – Singularity.

Co to jest?

Singularity jest eksperymentalnym systemem operacyjnym napisanym w większości w C#, nad którym czuwa sam Microsoft. Jest to konkretnie projekt badawczy, mający na celu stworzenie podstawy dla nowej platformy systemowej i aplikacyjnej.

Alternatywne systemy operacyjne - ReactOS

Witam ponownie na czwartym wpisie z serii „Alternatywne systemy operacyjne” (nie liczę wstępu). Dzisiaj do mojego warsztatu trafi wyczekiwany przez niektórych ReactOS. Zapraszam!

Co to jest?

ReactOS jest systemem, którego celem jest zapewnienie stuprocentowej kompatybilności z Windowsem 2000/XP oraz zachowanie podobnej funkcjonalności. Obecnie ReactOS jest uruchamialny na wirtualnych maszynach i niektórych sprzętach. Wspiera m.in.

Alternatywne systemy operacyjne - Icaros Desktop (dystrybucja AROS)

Witam wszystkich na trzecim już wpisie z serii „Alternatywne systemy operacyjne”. Dzisiaj przytulę się do systemu Icaros Desktop (wersja LIVE). Zapraszam!

Co to jest?

Icaros Desktop jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu AROS charakteryzująca się prostotą obsługi i dużą ilością dołączonego domyślnie oprogramowania.

Sam AROS (Amiga Research Operating System) jest przeznaczonym na komputery PC systemem, który zachowuje częściowo kompatybilność na poziomie API z AmigaOS 3.1.