Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Alternatywne systemy operacyjne - Haiku

Zgodnie z obietnicą, zamieszczam właśnie pierwszy prawdziwy wpis z serii „Alternatywne systemy operacyjne”. Dzisiejszym systemem, który opiszę, jest Haiku.

Co to jest?

Haiku jest systemem rozwijanym przez Haiku Incorporated, organizację non-profit, którego celem jest całkowite odtworzenie niewspieranej już platformy BeOS. Projekt powstał pod nazwą „OpenBeOS” w 2001 roku, kiedy Palm Inc. wykupił firmę Be Inc. i ogłosił zaprzestanie rozwoju BeOS’a. Obecna nazwa wywodzi się z japońskiej formy poetyckiej. Wybrano ją w 2004 roku.

Obecnie Haiku zapewnia pełną kompatybilność z BeOS R5. Najnowsza wersja to R1 Alpha 3. Dotychczas nie wydano żadnej stabilnej wersji.

Warto też zwrócić uwagę, że w Haiku dostępny jest język polski :)

Skąd pobrać system?

Haiku można ściągnąć ze strony haiku-os.org.

Pomyślność uruchomienia i instalacji systemu

Na maszynie wirtualnej Haiku pomyślnie uruchomiło się i zainstalowało, nie wypluwając żadnych błędów.

Na normalnym komputerze Haiku uruchomiło się tylko z nagranej płyty CD – w innych wypadkach kończyło się to zawieszeniem lub restartem maszyny. Instalacja przebiegła bez problemów, lecz w celu uruchomienia systemu konieczne było w moim przypadku dodanie odpowiedniego wpisu do BCD.

Screeny

Szybkość działania

Haiku działało bardzo szybko i sprawnie. Sam system uruchamiał się 14-15 sekund (mierzone trzykrotnie stoperem od pojawienia się ekranu startowego do ukazania się pulpitu). Komputer nie ścinał się, a aplikacje uruchamiały się błyskawicznie. Demo 3D działało z prędkością ponad 300 FPS. Ogólnie szybkość systemu oceniam celująco.

Wykrywalność sprzętu

Haiku od razu wykrył i zainstalował myszkę, klawiaturę, kartę sieciową oraz dźwiękową. Z grafiką był już problem i mam go do teraz – moja karta graficzna (NVIDIA GeForce GTS 250) jest obecnie niewspierana i nie ma na nią żadnych działających sterowników. Musiałem pogodzić się z brakiem natywnej rozdzielczości (1440x900)…

Aktualizacja (20.07.2012)

Sprawdziłem dodatkowo słuchawki z mikrofonem firmy iSmart oraz drukarkę HP Deskjet F4180. Oto wyniki:
  • Słuchawki zadziałały od razu, nie musiałem grzebać w ustawieniach
  • Mikrofon zmusiłem do działania, grzebiąc w ustawieniach, lecz dźwięk jest strasznie zniekształcony :(
  • Drukarka jest wykrywana, lecz brakuje niestety odpowiednich sterowników, by mogła zadziałać w Haiku :(

Oprogramowanie

Trzeba przyznać, że na Haiku jest teoretycznie dość dużo oprogramowania. Dostępny jest m.in. port przeglądarki Firefox 2.0. Zwykle aplikacje i gry występują w formie paczki ZIP, którą należy rozpakować do katalogu z programami (/boot/common/apps lub /boot/home/apps). Oprogramowanie można pobrać z różnych źródeł, np. z Haikuware (ogólny zbiór) lub HaikuPorts (porty różnych aplikacji).

Warto wiedzieć…

  • W Haiku można oglądać filmy w jakości HD dzięki wbudowanemu programowi MediaPlayer
  • W polonizacji systemu działają w pełni polskie znaki
  • Wbudowana przeglądarka WebPositive zdobywa 99 pkt. w teście Acid3
  • Haiku sprawnie montuje partycje NTFS oraz dyski USB
  • System wyłącza się w ciągu niecałych 3 sekund!
  • Po instalacji można przeczytać elektroniczną instrukcję obsługi (po angielsku). Dzięki temu można zaznajomić się w pełni z Haiku :)

Stack & Tile

Tę ciekawostkę wydzieliłem z listy, gdyż jest bardzo pomysłową i wartościową funkcją w Haiku. Pozwala ona na łączenie okien lub grupowanie ich w karty. Jest to ukryta funkcja - aby ją uaktywnić, należy włączyć terminal i wpisać poniższe polecenie:setdecor SATDecorationPotem można zamknąć okno i zacząć korzystać - wystarczy przytrzymać klawisz Windows i odpowiednio manewrować oknami, tak jak na poniższym filmiku:
Proste, nieprawdaż? Tu należą się podziękowania dla użytkownika pisarzksiazkowicz, który nakierował mnie na tę cenną, moim zdaniem, funkcję ;)

Demonstracja wideo niektórych funkcji systemu

Podsumowanie

Haiku jest moim zdaniem ciekawym systemem, który w przyszłości może być konkurencją dla takich systemów, jak Windows czy Mac OS X. Niestety, w tej chwili jest zbyt mało przydatnego oprogramowania oraz działających sterowników, bym mógł przesiąść się na tego OS’a. Na razie jest to tylko ciekawostka, lecz możliwe jest, że kiedyś wystarczająco dojrzeje do miana sensownego systemu ;)
 

oprogramowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
revcorey   8 #1 18.07.2012 15:35

A moim zdaniem to nie system który może w przyszłości zagrozić windows tylko system który świetnie nadaje się do nauki programowania systemów operacyjnych i daje możliwość wybicia się w górę.

pisarzksiazkowicz   7 #2 18.07.2012 15:53

Fajne uzupełnienie dla mojego wpisu o Haiku i jego historii. Szkoda, że testowałeś akurat alfę 3, która jest dość stara, poleciłbym kompilacje trunk. Nie powiedziałbym jednak, że na Haiku jest sporo oprogramowania, zdecydowana część nie działa w najnowszych kompilacjach, inne są przestarzałe i/lub niedopracowane, ale nie jest tak tragicznie. Z w miarę aktualnych przeglądarek dostępna jest QupZilla (po wgraniu Qt, szkoda że tym się nie bawiłeś), która trochę się krzaczy, ale działa o niebo lepiej od WebPositive, opartego na starym WebKicie (zaktualizowany WebPositive już w drodze). Szkoda, że nie przedstawiłeś Stack & Tile, które jest chyba najciekawszą funkcją, która wyróżnia ten OS.

Ogólnie wpis jest dobry, mógłby być lepszy, gdybyś poczytał trochę więcej o tym systemie, ale nie jest tak źle.

pisarzksiazkowicz   7 #3 18.07.2012 15:55

Nie zwróciłem na to uwagi wcześniej, więc napiszę w osobnym komentarzu. Za Haiku nie odpowiada żadna firma, a organizacja non-profit składająca się z hobbystów pracujących za darmo, czasem wspomaganych finansowo przez społeczność.

sgj   12 #4 18.07.2012 16:21

" który w przyszłości może być konkurencją dla takich systemów, jak Windows czy Mac OS X."

Odległą przyszłość. 10 lat zastoju a raczej odtwarzania od zera systemu zrobiło swoje.
Kiedyś BeOS wyprzedzał swoje czasy i odpowiednio wypromowany mógł być taką konkurencją.

max1234   11 #5 18.07.2012 16:50

@pisarzksiazkowicz, bardzo dziękuję za cenne wskazówki. W tym wpisie chodziło mi tu głównie o przedstawienie systemu, że taka rzecz istnieje. Zazwyczaj testuję najnowszą oficjalną wersję, a nie nightly build. Jeśli natomiast chodzi o funkcję Stack & Tile, to o takowej nie słyszałem - na pewno ją przetestuję i w miarę możliwości zaktualizuję wpis :)

Masz też rację, jeśli chodzi o Haiku Inc. - to jest organizacja non-profit, a nie zwykła firma. Już poprawiam i dzięki za zwrócenie uwagi ;)

Autor edytował komentarz.
TestamenT   13 #6 18.07.2012 18:00

Dla mnie Haiku które pieszczotliwie nazywam HaOS jest systemem o dekadę spóźnionym. BeOS świetny system który przewyższał Windowsy 9x a nawet XP, to jego następca już tak nie powala. Oczywiście system ma potencjał ale świata już nie zawojuje. A szkoda bo chętnie bym używał. Ale brak sterowników i programów zniechęca od każdego ciekawego systemu.

Autor edytował komentarz.
wojtasinski   2 #7 18.07.2012 20:31

Zaskakujące jest jak martketing wpływa nawet na technologię. W czasach gdy windows zdobywał monopol istniały 2 znacznie doskonalsze rozwiązania - BeOS i OS2. I nawet mimo wyprzedzenia technologicznego nie były przeciwstawić się marketingowi. A szkoda.

command-dos   18 #8 18.07.2012 21:18

@wojtasinski - w samej rzeczy... OS2 chyba od samego początku był skazany na niebyt, gdyż (z tego co pamiętam) rozwijały go IBM i Microsoft - sytuacja jak w F1 w Maclarenie: Alonso + Hamilton (2 majstrów). Nie mogło z tego wyjść nic dobrego...

Eleanaar   2 #9 18.07.2012 21:35

Wpis fajny zaciekawił mnie. Gdy czas pozwoli na własnej skórze przekonam się o zaletach tego systemu. Jednaj nasuwa się smutna myśl iż większość takich systemów to ciekawostka którą docenią tylko pasjonaci i to oni będą mniejszością która będzie wspierała dany projekt.

soanvig   10 #10 19.07.2012 00:28

Takie systemy nigdy nie przebiją tych co mamy teraz (Windows, Linux, OS X). Nigdy, chyba że będą miały coś zupełnie nowego i wyjątkowego. Niestety większość aktualnych "alternatywnych" nie posiada tego "czegoś".

gavron   5 #11 19.07.2012 07:42

Używałem tego systemu gdy nazywał się jeszcze BeOs. Działał już wtedy bardzo sprawnie i również nie było sterowników pod karty graficzne :)

soanvig   10 #12 19.07.2012 10:08

@gavron
Ten system nigdy nie nazywał się BeOS, natomiast jest stworzony na bazie BeOS

pisarzksiazkowicz   7 #13 19.07.2012 11:55

@soanvig,
Nie jest stworzony na bazie BeOS, a na bazie dokumentacji tego systemu.

flaszer   10 #15 19.07.2012 12:13

Wszystko fajnie, ale sam sobie zaprzeczasz: "Sam system uruchamiał się 14-15 sekund", a poniżej w Warto wiedzieć: "System wyłącza się w ciągu niecałych 3 sekund!". Nie chcę się na siłę czepiać, ale to taki tani chwyt marketingowy? :P

gavron   5 #16 19.07.2012 12:56

@soanvig
No to się nie popisałeś, a chciałeś byt taki zwany :)

@pisarzksiazkowicz
Generalnie system jest/był tym samym co BeOs.

pisarzksiazkowicz   7 #17 19.07.2012 18:50

@flasher,
On sobie nie zaprzecza, "uruchamiał się" to nie to samo co "wyłącza się".

  #18 20.07.2012 20:04

Gratuluję ładnych wpisów o Haiku max1234 i pisarzksiazkowicz. Mam pytanie odnośnie tego systemu. Czy można w nim zakładać konta użytkowników? Pytam, ponieważ na jednym z zamieszczonych tu filmików nie widziałem ekranu logowania po uruchomieniu Haiku.

flaszer   10 #19 21.07.2012 11:26

@pisarzksiazkowicz
Faktycznie, zjadłem literę i zmieniłem sens wypowiedzi. Dzięki za uwagę! ;)

nintyfan   12 #20 22.07.2012 18:43

Niegdyś BeOS był czymś. Obecnie nie kibicuję rozwojowi Haiku. I tak to system oparty o inne założenia niż BeOS, bo ma hybrydowe jądro.

pisarzksiazkowicz   7 #21 30.07.2012 23:35

@Pan Łukasz,
Nie, ale to kwestia czasu.