Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Alternatywne systemy operacyjne - Icaros Desktop (dystrybucja AROS)

Witam wszystkich na trzecim już wpisie z serii „Alternatywne systemy operacyjne”. Dzisiaj przytulę się do systemu Icaros Desktop (wersja LIVE). Zapraszam!

Co to jest?

Icaros Desktop jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu AROS charakteryzująca się prostotą obsługi i dużą ilością dołączonego domyślnie oprogramowania.

Sam AROS (Amiga Research Operating System) jest przeznaczonym na komputery PC systemem, który zachowuje częściowo kompatybilność na poziomie API z AmigaOS 3.1. To pozwala na uruchamianie swojego oprogramowania oraz tego z AmigaOS.

Obecna wersja dystrybucji to 1.4.5, wydana 18 lipca 2012 roku.

Skąd pobrać system?

Dystrybucję można ściągnąć ze strony icarosdesktop.org, a goły system AROS (snapshoty i kompilacje testowe) ze strony aros.sourceforge.net.

Zanim przejdziemy do testów...

Z racji tego, że obraz systemu ściągnąłem trzy dni przed wydaniem najnowszej aktualizacji, przetestowana została (najprawdopodobniej) starsza wersja. Postaram się wkrótce przyjrzeć się z bliska najnowszej wersji i w miarę możliwości zaktualizować wpis. Dziękuję z góry za wyrozumiałość, gdyż dopiero w tym tygodniu zorientowałem się o aktualizacji ;)

Pomyślność uruchomienia i instalacji systemu

W wirtualnej maszynie system uruchomił się pomyślnie i działał sprawnie. Nie testowałem tu instalacji.

Natomiast na prawdziwym komputerze system uruchomił i zainstalował się bez problemów z nagranej płyty DVD, aczkolwiek instalacja przy zaznaczonej opcji „Install Extra Software” trwała dość długo. Zwrócę też uwagę na to, że po wszystkim należy koniecznie wyjąć dysk instalacyjny, w przeciwnym razie system będzie zachowywał się jak LiveCD!

Screeny

Szybkość działania

System działa bardzo sprawnie, żadna aplikacja się nie ścina, jedynie przy uruchamianiu przeglądarki internetowej na chwilkę spowalnia się system (widać to w demonstracji wideo). Gry 3D chodzą płynnie, nie ma zakłóceń dźwięku.

Szybkość Icarosa oceniam na 5-.

Wykrywalność sprzętu

W Icarosie bez problemu działają myszka, klawiatura, karta sieciowa, dźwiękowa oraz graficzna. Szczerze mówiąc, jest to mój pierwszy system z serii, który bez problemu wykrył cały sprzęt i pozwolił mi na ustawienie natywnej rozdzielczości. Jedynie przy jej zmianie należy zrestartować komputer, gdyż w przeciwnym razie można doświadczyć takich artefaktów (przynajmniej w karcie graficznej NVIDIA):

Innym rozwiązaniem jest odznaczenie opcji „Autoscroll” przy zmianie rozdzielczości oraz po zastosowaniu zmian złapanie kursorem górnej krawędzi ekranu i delikatne przesunięcie w dół. Wówczas artefakty znikają. Niestety, nie zawsze to działa.

Drukarka jest wykrywana, lecz najprawdopodobniej nie działa ze względu na brakujące sterowniki...

Oprogramowanie

Do systemu Icaros Desktop dołączono dość dużo oprogramowania. Można znaleźć sporo demonstracji, kilka gier 3D, niemało normalnych gier, wiele użytkowych aplikacji i nie tylko! Jestem naprawdę pełen podziwu. Wiem już przy okazji, dlaczego sam obraz miał ponad 2 GB…

Poza tym można uruchamiać aplikacje z systemu AmigaOS i te dla Amiga A500 i A1200.

Warto wiedzieć…

  • Istnieje możliwość zresetowania samego systemu bez konieczności ponownego uruchamiania komputera. Niestety, ta funkcja powoduje zawieszenie się maszyny :(
  • Do systemu dołączona jest obszerna instrukcja, w której krok po kroku jest opisane, jak obsługiwać system i skonfigurować poprawnie sprzęt. Dzięki temu każdy laik poradzi sobie z Icarosem! :)
  • Domyślnym bootloaderem jest GRUB.
  • Aby zapisać na stałe ustawienia, należy zatwierdzać zmiany przyciskiem Save, a nie Use!
  • Istnieje szczątkowe spolszczenie, lecz bez obsługi polskich znaków :(
  • Icaros Desktop uruchamia się w ciągu 17 sekund, a zamyka w mniej niż 0,5 sekundy!
  • System poprawnie wykrył i zainstalował mojego pendrive’a o wielkości 4 GB sformatowanego jako FAT32.
  • Można zainstalować Icarosa na dysku USB (jest to opisane w instrukcji) :)

Demonstracja wideo niektórych funkcji systemu

Moje przemyślenia

Icaros Desktop jest, moim zdaniem, bardzo ciekawym systemem. Zawiera w sobie dosyć dużo oprogramowania oraz obszerną instrukcję, dzięki którym zwykły Kowalski połapie się w systemie i będzie mógł z niego normalnie korzystać. Obecnie AROS jest w fazie alpha i twórcy nie zalecają stosowania go do produkcyjnych celów, lecz u mnie tylko raz zresetował się bez powodu. Poza tym działał stabilnie. Nie ukrywam, że wbudowany emulator Amigi pozwoli starszym ludziom wrócić do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Uważam jednak, że AROS / Icaros Desktop nie zdobędzie wielkiej popularności. Poza tym nie ma jeszcze wystarczająco dużo sterowników, by system działał na wszystkich możliwych sprzętach i wykrywał poprawnie wszelkie peryferia…

 

oprogramowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
KotletBanan   5 #1 25.07.2012 15:01

Pierwszy system z tej serii którego można używać :)
Przetestujesz Syllable? Fajny też jest ReactOS - próba stworzenia systemu kompatybilnego z Windows NT.

Autor edytował komentarz.
pisarzksiazkowicz   7 #2 25.07.2012 15:02

Kolejny raz trochę po łebkach, moim zdaniem, fajnie by było gdybyś opisał parę aplikacji dla tego systemu, kilka zdań które mówią nam tylko, że jakieś są, nie dostarcza zbyt wielu informacji. Mógłbyś zrobić to w mój ulubiony sposób, czyli wybierasz kilka aplikacji, których normalnie używasz pod Windowsem i przedstawiasz alternatywy do nich. Ewentualnie testujesz wszystko, co tylko Ci się nawinie i wspominasz o tych, które są Twoim zdaniem najciekawsze lub najbardziej użyteczne.

Ale ogólnie na plus, czekam na następny wpis.
Przy okazji, jeśli planujesz bawić się ReactOS'em, zrób mi przysługę i weź kompilację trunk, a nie najnowszy release, ok?

max1234   11 #3 25.07.2012 15:46

@pisarzksiazkowicz, dzięki za sugestie. Następnym razem postaram się bardziej szczegółowo opisywać oprogramowanie do danego systemu. Jeśli natomiast chodzi o ReactOS'a, to wedle twojej prośby przetestuję kompilację trunk :)

Autor edytował komentarz.
Sidhmor   8 #4 25.07.2012 15:48

No to znowu noc zarwana :-) Nie miałem pojęcia, że coś takiego istnieje, dzięki serdeczne za info.

W_tym_temaciE   5 #5 25.07.2012 18:20

Fajna sprawa - połączenie emulatora, i okrojonego Linux'a (chodzi o aplikacje i postrzeganie przez Kowalskiego).

  #6 25.07.2012 20:15

Nie jest tak różowo niestety, jak by to wynikało z tego krótkiego wpisu. System ma jeszcze sporo błędów, także używanie go poza maszyną wirtualną często jest mocno problematyczne. "Bardzo dużo oprogramowania" według autora (pomijając nawet jego niską jakość) to jest kropla w porównaniu chociażby z linuksem a emulowane oprogramowanie z Amigi jest technologicznie bardzo przestarzałe. O flashu, javie, jakimś pakiecie biurowym czy choćby porządnej przeglądarce można tylko pomarzyć.

max1234   11 #7 25.07.2012 21:42

@michał.z867, masz rację. Jestem świadomy, że jest to wersja alpha i nie nadaje się do codziennego użytku - zaznaczyłem to we wpisie. Jeśli chodzi o ilość oprogramowania, to tu mam na myśli to dołączone do systemu. Wiem, że może być słabe jakościowo. Wiem, że Flasha, Javy itp. tu nie uświadczę. Pisałem we wpisie rozpoczynającym serię, że systemy, które opiszę, nie są w stanie zastąpić naszych ulubionych systemów i są TYLKO ciekawostkami. Polecam ci go przeczytać, jeśli tego nie zrobiłeś - http://www.dobreprogramy.pl/max1234/Alternatywne-systemy-operacyjne-wstep,34900.....

Jednakże, by nie wprowadzać innych czytelników w błąd, leciutko zmodyfikowałem informacje o oprogramowaniu. Dzięki za zwrócenie uwagi ;)

Autor edytował komentarz.
  #8 26.07.2012 13:43

Miałem okazje poużywać trochę ten system, stąd moje uwagi. Aros jest taką "ciekawostką" dla byłych posiadaczy-użytkowników Amigi, choć wydaje mi się że ciekawszą dla nich opcją jest mimo wszystko oryginalny AmigaOS http://www.amigaos.net/ (stale rozwijany, teraz w wersji 4). Niestety działa tylko na dedykowanych sprzętach PowerPC. Dodam jeszcze link do polskiego portalu + forum na temat AmigaOS4 dla zainteresowanych tym tematem http://www.amigaone.pl/

IrasDeeJay   7 #9 29.07.2012 21:12

O kurcze, ekstra wpis ;) Dzięki niemu odkurzę kilka starych ale jarych tytułów na nigdyś moją wypasioną Amisię 500+ ;)