Alternatywne systemy operacyjne - ReactOS


Witam ponownie na czwartym wpisie z serii „Alternatywne systemy operacyjne” (nie liczę wstępu). Dzisiaj do mojego warsztatu trafi wyczekiwany przez niektórych ReactOS. Zapraszam!

Co to jest?

ReactOS jest systemem, którego celem jest zapewnienie stuprocentowej kompatybilności z Windowsem 2000/XP oraz zachowanie podobnej funkcjonalności. Obecnie ReactOS jest uruchamialny na wirtualnych maszynach i niektórych sprzętach. Wspiera m.in. WiFi (można się łączyć tylko z otwartymi sieciami i tymi z zabezpieczeniami WEP).

Projekt został zapoczątkowany pod nazwą „FreeWin95” w 1996 roku, lecz nigdy nie został w pełni ukończony. Pod koniec 1997 roku zmieniono koncepcję i w lutym 1998 roku wydano pierwszą wersję systemu ReactOS. Pierwsze wydanie z graficznym interfejsem ukazało się 25 stycznia 2004 roku.

Obecna wersja to 0.3.14, wydana 7 lutego 2012 roku. Dotychczas nie ukazała się żadna stabilna wersja.

Skąd pobrać system?

System można ściągnąć ze strony reactos.org (oficjalne wydania, kompilacje trunk, kod źródłowy).

Pomyślność uruchomienia i instalacji systemu

Na maszynie wirtualnej i kompilacja trunk, i oficjalna wersja przeszły tekstową część instalacji bez żadnych błędów. Niestety, po tym procesie nightly build nie uruchomił się, zawieszając się na „Installing devices”. Natomiast oficjalna wersja pięknie przeszła drugą (graficzną) część instalacji i następnie bez problemów uruchomiła się.

Na normalnym komputerze ani oficjalna wersja, ani kompilacja trunk nie uruchomiły się, zawieszając się na „Installing devices”. Warto jednak zwrócić uwagę, że FreeLoader zadziałał tu bezproblemowo. Może kiedyś ReactOS się uruchomi? Kto wie…

Screeny

Wykrywalność sprzętu

ReactOS na starcie wykrył wirtualną klawiaturę, myszkę, kartę sieciową oraz graficzną. Sterowniki do dźwięku trzeba natomiast doinstalować, u mnie udało się to za drugim podejściem. Poza tym po instalacji VBox Addons (ReactOS docelowo ma też zapewnić kompatybilność ze sterownikami) system po prostu nie uruchomił się, wywalając pięknego BSOD’a (spowodowanego przez plik VBoxDisp.dll), tak więc nie radzę ich wgrywać.

Szybkość działania

ReactOS działa dość szybko, jednakże czasami GUI zwalnia i zaczyna się ciąć. Gdzieniegdzie pojawiają się ślady okien. Poza tym jest OK. System uruchamia się ok. 20 sekund, a zamyka w niecałą sekundę. Ogólnie uważam, że nie jest tak tragicznie, gdyż widziałem systemy z wolniejszym interfejsem (np. JNode).

Szybkość działania oceniam na 4.

Oprogramowanie

Obsługa oprogramowania jest jedną z cech, która czyni ReactOS’a wyjątkowym. Mianowicie można uruchamiać aplikacje przeznaczone dla systemu Windows. Dzięki temu cała gama oprogramowania stoi otworem, pozwalając na bezproblemową w przyszłości pracę z systemem. Niestety, na razie warstwa kompatybilności nie jest w 100% dopracowana (tak jak cały ReactOS) i nie wszystko działa stabilnie, o ile w ogóle się uruchomi. Poza tym istnieje specjalna aplikacja „Menedżer aplikacji ReactOS”, w której można zarządzać zainstalowanymi programami i grami oraz instalować nowe z internetu.

Dla wszystkich zainteresowanych udostępniam tabelkę z testowanymi przeze mnie aplikacjami z Windowsa na ReactOS’ie:

Warto wiedzieć…


  • Instalator w kompilacji trunk może sformatować partycję nie tylko w systemie FAT, ale też i w ext2.
  • ReactOS częściowo korzysta z bibliotek Wine, by zachować kompatybilność z Windows 2000/XP.
  • ReactOS, jak zapewniają twórcy, nie jest klonem Windowsa.
  • System nie jest w jakikolwiek sposób związany z systemami Unix i Linux.
  • Istnieje możliwość debugowania systemu (potrzebne do tego jest odpowiednie wyposażenie, w tym porty COM).
  • Powolny rozwój ReactOS'a spowodowany jest tym, że deweloperzy poświęcali mu mało czasu, gdyż traktowali to jak swoje hobby (nie zarabiali na tym). Teraz organizowana jest zbiórka pieniędzy, by zatrudnić programistów, co powinno przyspieszyć rozwój systemu ;)
  • W ReactOS’ie działa teoretycznie 3D (nie sprawdzałem jednak tego).

Moje przemyślenia

ReactOS może stanowić darmową alternatywę dla Windowsa XP (chociażby ze względu na kompatybilność aplikacji), lecz na razie nie jest to możliwe. Dlaczego? Przede wszystkim system nie jest dopracowany, nie działa stabilnie i powolnie się rozwija (jest już w fazie alpha prawie 15 lat!). Z tych powodów, moim zdaniem, nie nadaje się w ogóle do użytku. Jest to niedopracowana ciekawostka, lecz życzę twórcom i deweloperom ReactOS’a udanej pracy, by któregoś dnia system zabłysnął :)