Alternatywne systemy operacyjne - Singularity

Witam na kolejnym wpisie z „Alternatywnych systemów operacyjnych”. Dzisiaj mój komputer zmierzy się z eksperymentalnym systemem MS – Singularity.

Co to jest?

Singularity jest eksperymentalnym systemem operacyjnym napisanym w większości w C#, nad którym czuwa sam Microsoft. Jest to konkretnie projekt badawczy, mający na celu stworzenie podstawy dla nowej platformy systemowej i aplikacyjnej. Zapoczątkowano go w 2003 roku, a pierwszą zdatną do użytku wersję wydano pięć lat później.

Pełna nazwa systemu dostępnego do pobrania to Microsoft Singularity Release Development Kit.

Obcena wersja to 2.0, wydana 14 listopada 2008 roku.

Skąd pobrać system?

Singularity można ściągnąć ze strony singularity.codeplex.com :)

Pomyślność uruchomienia systemu

System pomyślnie uruchomił się na maszynie wirtualnej, lecz musiałem użyć do tego celu Virtual PC 2007, gdyż na VirtualBoksie Singularity po wczytaniu plików wywalił błąd i zawiesił się.

Na normalnym komputerze system uruchomił się bez najmniejszych problemów.

Instalacji nie testowałem, gdyż Singularity nie ma w tej chwili takiej funkcji.

Screeny

Szybkość działania

Singularity nie korzysta ze sprzętowych systemów ochrony w komputerze, lecz z programowej ochrony systemu oraz procesów (SIP). Przekłada się to na większą wydajność. Nie okazało się to bujdą. Konsola nie zacinała się, polecenia były wykonywane w szybkim tempie. Wszystko działało stabilnie. Nie było zawieszeń oraz śladów, których doświadczyłem w JNode. Singularity uruchomił się z obrazu ISO w ciągu 40 sekund, a jego wyłączanie potrwało niecałą sekundę. Jak na system napisany głównie w C#, jest to świetna szybkość działania, którą oceniam na 5+.

Wykrywalność sprzętu

Na maszynie wirtualnej w 100% zadziałała tylko klawiatura oraz grafika. Karta sieciowa była wykrywana, lecz nie udało mi się jej uruchomić, mimo że Singularity bez problemu odpalił DHCP. Teoretycznie z grafiki (S3 Trio) można wycisnąć więcej dzięki dostępnemu sterownikowi, lecz wymagane jest w celu jego uruchomienia wprowadzenie zmian w kodzie źródłowym, co raczej niechętnie zrobiłby przeciętny zjadacz chleba. Z racji tego, że ja oceniam system z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego, postanowiłem nie grzebać we wnętrzu Singularity (chyba że będzie takowe życzenie). Wirtualnej karty dźwiękowej nie testowałem.

Dlaczego nie testowałem prawdziwego sprzętu? Ponieważ Singularity po pomyślnym starcie zostawił mnie z niedziałającym zestawem bezprzewodowym i nawet klawiaturą PS/2. Bez tego nie mogłem w ogóle wpisywać poleceń, co przełożyło się na niemożność korzystania z systemu. Stąd brak testów na normalnym sprzęcie :(

Oprogramowanie

Singularity teoretycznie może uruchamiać aplikacje napisane w C, C# i Sing# (możliwe też, że i w C++). Nie poddałem tego jednak testom.

W samej konsoli można znaleźć wiele ciekawych poleceń. Warto zwrócić uwagę, że tylko podstawowe komendy zostały opisane w poleceniu HELP i w celu poznania innych należy przeczytać specjalny podręcznik znajdujący się w kodzie źródłowym (/docs/Design Notes/SDN87 RDK Applications Guide.pdf). Dostępnych jest przede wszystkim wiele benchmarków oraz konfiguratorów.

Warto wiedzieć…


 • Singularity to system open-source.
 • Systemu nie można wykorzystywać w celach komercyjnych.
 • W Singularity jest ukrytych parę przydatnych funkcji, lecz w celu ich uaktywnienia należy zajrzeć do kodu źródłowego i trochę pogrzebać, co raczej niechętnie zrobiłby przeciętny użytkownik…
 • Singularity bez problemu odczytuje dyski FAT i współpracuje z nimi (wymagana jest zmiana w kodzie źródłowym).
 • Według ludzi z forum Singularity, do uruchomienia systemu w VirtualBoksie wymagana jest dezaktywacja modułu odpowiedzialnego za ACPI (również wymagana jest zmiana w kodzie źródłowym).

Parę przydatnych poleceń nieopisanych w wbudowanej pomocy


 • IPCONFIG - konfiguracja karty sieciowej
 • SLIDES - program do pokazu slajdów (wymagane uaktywnienie grafiki VESA w kodzie źródłowym)
 • DNS - zarządzanie serwerami DNS
 • SEDITOR - edytor tekstu w formie linii poleceń
 • FATCONTROL - zarządzanie partycjami FAT
 • TASKLIST - lista działających w tej chwili procesów

Chętni mogą zajrzeć na tę stronę - jest to poradnik w j. angielskim, w którym można dowiedzieć się, jak skompilować Singularity, skonfigurować sieć, włączyć VESA, obsługę FAT itd.

Moje przemyślenia

Singularity to, moim zdaniem, interesujący system, który nadaje się na poligon doświadczalny. Nie jest to OS, który nadaje się do codziennego użytku. Jak pisze Wikipedia, jest to podstawa do napisania nowej, bardziej niezawodnej platformy systemowej i aplikacyjnej. Nie bez powodu jest to projekt badawczy. Singularity to spojrzenie w przyszłość. Z nową architekturą. Czas pokaże, co z tego wszystkiego wyrośnie…

Podziękowania

Chciałbym najserdeczniej podziękować użytkownikowi patryk9200, który zaproponował mi przetestowanie Singularity. Gdyby nie on, wpis ten raczej by nie powstał, gdyż nie byłem świadomy, że ten system jest dostępny do pobrania :)