Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Alternatywne systemy operacyjne - systemy niepoddane testom

Witam na najprawdopodobniej ostatnim już wpisie z „Alternatywnych systemów operacyjnych”, który nie ukaże, jak zwykle, recenzji jednego systemu, tylko listę innych ciekawych wg mnie OS'ów*, których nie poddałem testom. Będą wprawdzie tylko krótkie opisy i odnośniki do stron systemów, lecz myślę, że powinno to w tym wypadku wystarczyć :)

Serdecznie zapraszam!

*OS (ang. operating system) - w skrócie system operacyjny.

Syllable Desktop

Co to jest?

Syllable Desktop to łatwy w obsłudze, otwartoźródłowy system służący głównie do domu i biura. Jego jądro napisane jest w C oraz Assemblerze. Aplikacje uruchamialne na tym systemie są napisane w C++. Najbardziej charakterystyczne cechy Syllable to szybkość, konfiguracja wyłącznie graficzna oraz automatyczne wykrywanie sprzętu. Rozwój systemu zapoczątkowano w 2002 roku.

Syllable Desktop, w przeciwieństwie do swojej serwerowej wersji, ABSOLUTNIE nie korzysta z jądra Linux.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie syllable.org.

MenuetOS

Co to jest?

MenuetOS to lekki system operacyjny napisany w całości w Assemblerze. Bez problemu mieści się na zwykłej dyskietce o wielkości 1,44 MB. Dostępna jest 32- i 64-bitowa wersja. System zapewnia m.in. obsługę DVB-T oraz TCP/IP. Aplikacje dostępne dla MenuetOS są pisane również w Assemblerze, aczkolwiek niewykluczona jest możliwość tworzenia programów w innych językach (np. C++). W systemie można znaleźć m.in. prototypową przeglądarkę WWW, odtwarzacz plików WAV, płyt DVD oraz przeglądarkę plików graficznych.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie menuetos.net.

KolibriOS

Co to jest?

KolibriOS to lekki, otwartoźródłowy system napisany w całości w Assemblerze. Został on stworzony na podstawie MenuetOS i czerpie z niego wiele cech, w tym lekkość. Jego rozwój został zapoczątkowany w 2004 roku.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie kolibrios.org.

Visopsys

Co to jest?

Visopsys (Visual Operating System) jest otwartoźródłowym systemem operacyjnym rozwijanym przez niezależnego informatyka – Andy'iego McLaughlina. Został on zapoczątkowany w 1997 roku. Jak zapewnia twórca, nie jest to klon żadnego systemu. Główne cechy to obecność interfejsu graficznego, tryb chroniony działający w 100%, szybkość, lekkość oraz multizadaniowość. Istnieje możliwość zainstalowania systemu z dysku USB.

Strona systemu

Więcej informacji (w tym aktualności, pobieranie oraz screeny) można znaleźć na stronie visopsys.org.

Zakończenie

Na tym chciałbym zakończyć zapoczątkowaną miesiąc temu serię „Alternatywne systemy operacyjne”. Dziękuję wszystkim czytelnikom DP, którzy poświęcili czas na czytanie moich wpisów. Nie oznacza to jednak, że kończę pisanie swojego bloga. Co jakiś czas będę wstawiał wpisy na różne tematy informatyczne.

To byłoby na tyle. Do zobaczenia następnym razem! :-) 

oprogramowanie hobby inne

Komentarze

0 nowych
guildos   4 #1 18.08.2012 20:46

Fajna seria, ale końcówka jak z witacza :-)

max1234   11 #2 18.08.2012 20:50

@guildos, rzeczywiście - końcówka wpisu może się kojarzyć z nielubianymi już witaczami, ale coś musiało być :)

Autor edytował komentarz.
guildos   4 #3 19.08.2012 00:13

Że się tak wyraże max trzyma poziom ;-)

  #4 19.08.2012 10:31

Seria, jak najbardziej fajna, szkoda tylko, że już była. Miałem nadzieję na coś więcej, ale cóż...
Uchylisz rąbka tajemnicy i zdradzisz o czym będziesz teraz pisał?

max1234   11 #5 20.08.2012 11:05

@X.A.N., serię musiałem niestety skończyć ze względu na zbliżający się koniec wakacji. Później nie miałbym za dużo wolnego czasu na testowanie systemów.

A o czym będę teraz pisał? Trudno na razie powiedzieć, zwykle wstawiam wpisy na tematy, które akurat wpadną mi do głowy :)

Autor edytował komentarz.
  #6 21.08.2012 18:12

Takie systemy raczej nie nadają sie na desktop, lecz na virtualce pobawić sie nimi. Próbowałem już różne systemy BSD, Linux, Haiku, Minix, OpenSolaris i bez wsparcia producentów i dobrych strowników marny z nich pożytek.

kayo   2 #7 27.08.2012 10:37

Było jeszcze takie coś jak SkyOS - system o zamkniętym źródle, którego rozwój został przerwany (http://www.skyos.com).

  #8 29.11.2012 15:48

Jest jeszcze coś takiego jak Haiku OS czy ReactOS.

max1234   11 #9 23.12.2012 22:27

@S900, te systemy testowałem w poprzednich wpisach tej serii :)