Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Korespondencja seryjna cz. 2

Do napisania tego tekstu przyczynił się komentarz pod moim pierwszym artykułem na ten temat pt. "Przedświąteczny problem …? Korespondencja seryjna w OpenOffice.o...

@Bu: Witam, podrzucę mój problem: moje listy seryjne są małe i zajmują 1/4 kartki A4. Z oszczędności papieru chcę na jednej kartce wydrukować listy do czterech różnych osób (na dodatek z dupleksem). Mimo prób nie mogę znaleźć rozwiązania.
Jest to możliwe?

Odpowiadając na pytanie zadane przez @Bu jest to możliwe zarówno w pakiecie MS Office jak i w OpenOffice.org.

OpenOffice.org

W dokumencie tekstowym wstawiamy pola naszej korespondencji seryjnej np. <imie> <nazwisko> następnie klikamy Wstaw->Pola->Inne. W oknie, które nam się pojawi jako typ wybieramy Następny rekord i w oknie Wybór bazy danych zaznaczamy arkusz, z którego są wstawiane nasze dane i klikamy wstaw.(Jeśli mamy włączone cieniowanie pół Ctrl+F8 to zobaczymy w naszym dokumencie szarą kreskę 1). Kolejnym etapem jest ponowne wstawienie pól korespondencji <imie> <nazwisko>. Teraz jeśli użyjemy przycisku dane na pola nie zobaczymy efektów, aby je zobaczyć należy wygenerować plik wynikowy korespondencji seryjnej, w której już jest widoczny efekt. Dokładny opis generowania pliku wynikowego w moim poprzednim wpisie punkt 2. Po wygenerowaniu pliku zobaczymy naszą korespondencję z różnymi adresatami (niebieska ramka).

MS Office 2010

W dokumencie tekstowym wstawiamy pola naszej korespondencji seryjnej np. <imie> <nazwisko> następnie klikamy na wstążce zakładkę Korespondencja następnie Reguły->Następny rekord.(Jeśli mamy wyłączony podgląd wyników to zobaczymy w naszym dokumencie pole «Następny rekord» 1). Kolejnym etapem jest ponowne wstawienie pól korespondencji <imie> <nazwisko>. Na końcu należy wygenerować plik wynikowy korespondencji seryjnej, w której już jest widoczny efekt. Po wygenerowaniu pliku zobaczymy naszą korespondencję z różnymi adresatami (niebieska ramka).

 

Komentarze

0 nowych
oprych   14 #1 23.02.2011 09:07

A ja mam pytanie, po troszku nawiązujące do tematu.
Czy udało Ci się w OO zrobić coś na kształt formularzy w MO, tak jak tu: http://www.dobreprogramy.pl/oprych/Formularze-w-Microsoft-Office,20276.html

Bo jest podstawowa funkcja, której brakuje mi w OO

max1910   8 #2 23.02.2011 09:26

@oprych: Sprawdzę to w OO i Ci odpowiem.

  #3 23.02.2011 14:32

Wielkie dzięki za pomoc.
Ponieważ chciałam mieć dwóch adresatów w jednym wierszu sprawdziłam, że powyższe zasady można z powodzeniem zastosować w komórkach tabeli.
Jeszcze raz dzięki.
Pozdrawiam

  #4 21.08.2013 11:03

Dla uściślenia instrukcji do OpenOffice:
Operację Wstaw->Pola->Inne należy wykonać dopiero po kliknięciu w miejsce PRZED drugim wystąpieniem pola , a nie np. zaznaczać je myszą.

  #5 21.05.2014 15:06

Próbuję dodać kolejny rekord do pola tekstowego (kształtu) obok. Pojawia mi się komunikat:
"Nie można wstawić pól DATA, NEXT, NEXTIF lub SKIPIF w komentarzach, nagłówkach i stopkach stron ani w przypisach dolnych i końcowych." Da się to jakoś ominąć?