Rachmistrz XXI wieku

Zacznę od wyjaśnienia słowa rachmistrz.

Wg Wikipedii

Rachmistrz to osoba zawodowo zajmująca się liczeniem (głównie przeliczaniem ksiąg przychodów i rozchodów). Dawniej rachmistrz zatrudniony był w każdym większym przedsiębiorstwie. Obecnie podobną funkcję (z nieco szerszym zakresem obowiązków) pełni księgowy.

Ja w swoich rozważaniach mam na myśli rachmistrzów spisowych, którzy już za miesiąc zaczną w całym kraju pracę.

Rachmistrz kiedyś

Sięgając pamięcią do roku 2002 kiedy to był przeprowadzony ostatni spis powszechny ludności i mieszkań w połączeniu ze spisem rolnym nasuwa się pytanie jak wtedy wyglądała praca rachmistrza spisowego? Osoba sprawująca to stanowisko miała do dyspozycji formularze z pytaniami (wersja papierowa) i długopis. To ona musiała na bieżąco kontrolować, które pytania należy zadać respondentowi. A co z poprawnością danych? To już wszystko zależało od zdolności matematyczno-logicznych rachmistrza lub jego opiekuna w gminnym biurze spisowym. Korzystanie z tradycyjnych metod gromadzenia informacji od społeczeństwa wiązało się z zużyciem dużych ilości papieru.

Rachmistrz dziś

Rachmistrz w tym roku już nie otrzyma stosu formularzy papierowych, natomiast otrzyma urządzenie handheld. Do dyspozycji rachmistrza będzie urządzanie HTC T7373.

Co pod maską?

Procesor: Qualcomm® MSM7200A™
Częstotliwość taktowania procesora: 528 MHz
HSDPA:7,2 Mb/s
UMTS: 900 / 2100 MHz
GPRS/ EDGE: class B, Multi-slot standard klasa 12
Pamięć zewnętrzna: max 8GB
Wbudowana pamięć RAM: 288MB
Wbudowana pamięć ROM: 512MB
Wi-Fi: 802.11b/g
GPS: Tak wbudowany
Czujnik ruchu (G-Sensor)
Zakresy GSM: 850/900/1800/1900 MHz
Waga: 187.5 gram (z baterią)
Wymiary urządzenia: 116 X 59.2 X 17.25 mm
Bateria litowo-jonowa o pojemności 1,500mAh
Ekran dotykowy: Tak z podświetleniem LED
Wyświetlacz: TFT-LCD, Wysuwany, uchylny ekran
Rozmiar wyświetlacza: 3,6-cala
Rozdzielczość ekranu: 480 x 800 WVGA
Klawiatura: Wysuwana 5-rzędowa klawiatura QWERTY

Na pokładzie

System operacyjny: Windows Mobile® 6.5 Professional

Powyżej prezentuję te cechy urządzenia, które mają istoty wpływ na pracę rachmistrza. Szczegółowy opis na stronie producenta.

Na urządzeniu rachmistrze posiadać będą specjalną aplikację spisową, która pozwoli na przeprowadzenie spisu. To ona będzie dbała o poprawność wprowadzonych danych oraz o wyborze pytań z danych modułów tematycznych. Dane automatycznie będą spływać na serwer GUS-u.

Jak oceniają to urządzenie osoby, które pracowały na nim przy spisie rolnym w 2010 roku?

Z zasięgiem GPS nie było problemów. Z zasięgiem sieci bywało różnie, ale to już w dużej mierze kwestia zasięgu operatora. Do wprowadzania danych przeważnie była używana klawiatura wirtualna, która dzięki rysikowi w zestawie spisywała się dobrze. Średni czas pracy na naładowanej baterii wynosił 4 godziny.

Na podstawie wstępnych doniesień GUS-u mogę stwierdzić, że w kwestiach informatycznych dotyczących spisu GUS wyciągnął wnioski z popełnionych błędów w poprzednim przedsięwzięciu (PSR 2010).

Fotoi specyfikacja: http://www.htc.com/pl/product/touchpro2/gallery.html