Wymiana kondensatorów cd…

Do napisania tego artykułu skłonił mnie wpis command-dos pt „Ratujemy płytę główną - wymiana kondensatorów*”, który opisał dość nietypową wymianę kondensatorów. Nie chcę w swoim wpisie dublować porad command-dos, więc należy mój wpis traktować jako uzupełnienie jego wpisu.

1.Lokalizacja i rozpoznanie wadliwego kondensatora. Poniżej prezentuję zestawienie uszkodzonego (1) i dobrego (2) kondensatora.

2. Po zlokalizowaniu należy wylutować uszkodzone kondensatory. Nie preferuje sposobu, który zaproponował kolega więc opiszę swój. Szukamy z drugiej strony płyty, które wystające luty należą do naszego „umarlaka” i mając rozgrzaną lutownicę dotykamy ich a z drugiej strony trzymając za kondensator powoli go odchylamy tak, aby nóżki kondensatora wyszły razem z nim. Przy rozgrzewaniu wystających nóżek należy być ostrożnym, aby nie uszkodzić ścieżki na płycie.

3. Następnym i bardzo ważnym elementem jest oczyszczenie otworów po starym kondensatorze.
@command-dos:

- kiedyś tak robiłem, ale do tego trzeba mieć chyba nieco lepszy sprzęt lutowniczy, tak jak mówicie: odsysarki, dobrą lutownicę.(…)

Ja zamiast odsysarki stosuję inną metodę. Mianowicie po wyjęciu kondensatora oczyszczam za pomocą igły od strzykawki (grubość zależy od grubości nóżki kondensatora). Igłę przykładamy do otworu od wierzchniej strony płyty jednocześnie rozgrzewając go od spodu. Gdy igła przejdzie na wylot to nadmiar cyny na niej się osadzi. Później tylko wyjąć igłę z otworu wcześniej oczyszczając ją z cyny. Mamy już przygotowane otwory do lutowina.

4. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest rozpoznanie polaryzacji. Gdy mamy nowy kondensator możemy ją rozpoznać po długości nóżek. Krótsza nóżka oznacza – , dłuższa +. Na kondensatorze dodatkowo mamy zaznaczony – takim paskiem jak na zdjęciu poniżej. Teraz trzeba dobrze zamontować kondensator w płycie. Gdy wylutujemy stary kondensator naszym oczom ukaże się kółko podzielone na pół z jedną częścią zamalowaną zazwyczaj na biało która oznacza – . W modelu płyty którą naprawiałem dodatkowo był zaznaczony +.

5. Po prawidłowym włożeniu nóżek kondensatora w płytę należy je przyciąć do odpowiedniej długości i przylutować uważając na inne luty i ścieżki.

@ trux:

(...) Preferuję płyty Gigabyte, i jakoś nigdy nie miałem problemów.

Niestety nie są niezawodnie. Płyta, którą naprawiałem przy robieniu tych zdjęć to właśnie Gigabyte GA-K8N-SLI socket 939.

Na koniec jeszcze zdjęcie narzędzi potrzebnych do wymiany.