Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Projektowanie aplikacji Metro UI w pigułce

Słowem wstępu

Dwa dni temu został wydany Windows Developer Preview, którego celem jest udostępnienie developerom platformy, na której już teraz, przed premierą Windows 8, będą mogli rozwijać własne aplikacje, które później trafią do Windows App Store.

reklama

Nowa platforma niesie z sobą wiele nowości. Jedną z najważniejszych jest nowe Menu Start. Pomijając kwestię jego wygody poza ekranami dotykowymi, co obecnie jest przedmiotem wielu gorących dyskusji, to jest on ciekawym środowiskiem, które oferuje możliwość tworzenia aplikacji z interfejsem Metro UI znanego między innymi z Windows Phone 7. Tak wygląda ono na moim notebooku do programowania na WDP:

( http://mcyw.w.interii.pl/win8/win_start.jpg )

W tym wpisie chciałbym w skrócie omówić ważne aspekty tworzenia aplikacji dla Metro UI.

Idąc dalej...

Jeżeli ktoś jest zanteresowany rozwojem aplikacji Metro UI, to powinien zaopatrzyć się w wersję Windows Developer Preview z narzędziami dla programistów z tej strony.

W pakiecie jest załączona rozwojowa wersji Visual Studio 11 w wersji pozwalającej na projektowanie aplikacji Metro UI oraz zestaw 28 przykładowych aplikacji, a także wersja rozwojowa Expression Blend 5, który pozwala projektować bogate graficznie aplikacje.

Po uruchomieniu Visual Studio 11 mamy dostępne różnorodne opcje aplikacji Metro UI. Nas zainteresuje podstawowa. Użyłem Visual C#, ponieważ używam tego języka na co dzień do pracy i jestem z nim najbardziej zapoznany. Użytkownik może oczywiście wybrać Visual Basic albo JavaScript.

( http://mcyw.w.interii.pl/win8/projekty.jpg )

...dochodzimy do projektu graficznego aplikacji...

Programiści, którzy są już dobrze obyci z projektowaniem graficznym aplikacji typu Silverlight oraz Windows Presentation Foundation będą mile zaskoczeni. Projektowanie aplikacji Metro UI w Visual Studio 11 wygląda bardzo podobnie do projektowania w SL i WPF. Wszystko to dzięki zastosowaniu starego i dobrze znanego XAML, który za pomocą języka znaczników definiuje elementy interfejsu, akcje, animacje i inne właściwości z nim związane.

Tak więc:
-Projektowanie odbywa się w graficznym designerze Drag & Drop na wzór SL i WPF
-Zamiast elementów graficznych dostępny jest kod XAML

...kodowanej w wybranym języku platformy .net Framework...

Jeżeli się mylę - poprawcie mnie.
Dla przykładu dodajmy button, label i spróbujmy stworzyć prostą aplikację Metro UI, a następnie ją przetestować.

1) Na grid wrzucam TextBlock oraz Button i generuje metodę zdarzenia kliknięcia:

2) Do metody zdarzeniowej dodaję odpowiedni kod, który nadaje nową wartość właściwości TextBlockowi.

3) Testuję, działa!

Przykład ten pokazuje, jak proste jest tworzenie aplikacji Metro UI. Programiści, którzy mają już swoje przyzwyczajenia z technologii WPF i Silverlight mogą teraz wykorzystać swoje istniejące umiejętności do tworzenia świetnych aplikacji dla mozaiki.

Co dalej?

Dalej już tylko ogranicza nas wyobraźnia. Wkrótce pojawią się pewnie detale dotyczące Microsoft App Store. Warto się zainteresować tym tematem, ponieważ jest to szansa na mały, ale stały zarobek. W końcu od przybytku głowa nie boli, prawda?

Wkrótce zaprojektuję przykładową, poważniejszą aplikację dla Metro i zaprezentuję szczegóły z nią związane na łamach bloga.

Dziękuję za uwagę!
 

reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze