Windows Phone Power Tools - Przeglądanie Isolated File Storage w Windows Phone dla developerów

Zdecydowana większość aplikacji musi coś zapisywać w pamięci telefonu - niezależnie od platformy kiedyś przychodzi potrzeba zapisu konfiguracji, plików wygenerowanych przez użytkownika, efektów działania programu czy też cache'a danych pobranych z Internetu do użycia aplikacji offline.

W Windows Phone aplikacja działa w wyizolowanym "sandboksie": Isolated File Storage. Chyba każdy kto mniej lub bardziej poważnie programował aplikacje na Windows Phone wie o co chodzi :)

Naturalną rzeczą podczas tworzenia aplikacji jest sprawdzanie zawartości generowanych przez nas plików. Można to robić śledząc działanie aplikacji podczas zapisu/odczytu z pomocą breakpointów w debuggerze, ale nie jest to wygodna metoda. Z pomocą w tym wszystkim przychodzi nam ciekawe i mało znane narzędzie od Microsoftu: Windows Phone Power Tools.

Ten mały program pozwala łączyć się z fizycznym urządzeniem, a także wirtualnymi maszynami z emulatora Windows Phone - i przeglądać indywidualne wyizolowane sanboksy aplikacji.

W widoku przeglądania storage'a aplikacji możemy łatwo sprawdzić atrybuty plików, utworzyć katalogu, wrzucić własne pliki oraz przeglądać ich zawartość - jednym słowem - możemy przyspieszyć proces tworzenia własnych aplikacji przez dorzucanie własnych danych testowych i uproszczone sprawdzanie na przykład generowania danych przez naszą aplikację.

Na końcu warto wspomnieć, że na odblokowanym do trybu developerskiego urządzeniu możemy także wrzucić do użytku *.xap aplikacji skompilowany na własnym komputerze oraz używać profilera. Dla mnie - i chyba dla większości developerów - najważniejszą funkcją jest jednak omówiona możliwość kontroli sandboksów aplikacji.

Tak więc developerzy - życzę ułatwionej i przyjemnej zabawy z zapisem do Isolated Storage'a! :)