Instalacja Ipla na Ubuntu 32/64bit, odtwarzanie niedostępnych video

Ostatnio zapragnąłem Ipli i napotkałem wiele komplikacji na moim Kubuntu. Bezskutecznie poszukując informacji w supporcie Ipli, zauważyłem że problem ma z tym o wiele więcej osób. W końcu pomyślałem "na chłopski rozum" i udało się. Poniżej instalacja niezbędnych składów wraz z programem i recepta na możliwe błędy przy uruchamianiu.

Instalacja Adobe AIR

Jest to środowisko w którym była tworzona Ipla dla Mac'ów i Linuksa. Niestety, od czasu gdy Adobe przestało go rozwijać dla tych systemów, użytkownicy po aktualizacjach mieli masę problemów.

wget http://airdownload.adobe.com/air/lin/download/latest/adobeair.deb

Jeśli masz system 32 bitowy, możesz od razu zainstalować AIR poniższą komendą i przejść do instalacji Ipla w następnym "roździale".

sudo dpkg -i adobeair.deb

W przypadku 64bitowego OS jest mały kłopocik. Co prawda są paczki z AIR 64bitowym, ale to jakieś dziwaczne wersje, które powodują sporo problemów. Lepiej więc zainstalować pobraną wyżej paczkę, niestety przy instalacji wyskoczy monit o błędnej architekturze. Można jednak zmienić informacje nt. paczki i oszukać system. Nie spowoduje to jakiś zmian wydajności w Ipli czy systemie, zatem do dzieła.

Wygrzeb pliki z paczki deb:

ar vx adobeair.deb control.tar.gz

gzip -vd control.tar.gz

tar xvf control.tar ./control

tar --delete --file=control.tar ./control

Teraz wystarczy podmienić informacje o architekturze:

perl -pi -e 's/^Architecture:.*/Architecture: all/' control

I możesz spakować całość:

tar rvf control.tar ./control

gzip -v control.tar

ar vr adobeair.deb control.tar.gz

Po takim zabiegu pozostało zainstalować paczkę po bożemu poleceniem:

sudo dpkg -i adobeair.deb

Instalacja Ipla

Z zainstalowanym poprawnie Air, przejdź na stronę downloadu Ipli i wybierz przycisk odpowiadający za Linuksową wersję. Powinno się ukazać okno adobe air, potwierdź pobranie przyciskiem "Zapisz" i poczekaj.

Następnie zależnie od środowiska, wpisz w wyszukiwarce kde/unity AIR (lub w standardowym gnome Programy > Akcesoria) uruchom program "Adobe AIR Installer". Następnie wskaż folder gdzie przebywa paczka iplalite.air i najzwyczajniej ją zainstaluj w kreatorze.

I to wszystko :)

Wymagania Ipli

Ipla wymaga do działania środowiska Gnome (2,3, bez znaczenia) lub KDE. Chodzi o aplikację przechowującą hasła, dla gnome jest gnome-keyrings, zaś dla KDE jest kde-wallet. Problem mają użytkownicy XFCE, ale żeby temu zaradzić wystarczy doinstalować żądane przez Iplę pakiety:

sudo apt-get install gnome-keyrings

Oglądanie niedostępnych materiałów

Żeby nie było tak różowo, bo mniejszość zawsze musi być tępiona, w tym przypadku użytkownicy Linuksa :D mam złą wiadomość. Wilcza część biblioteki Ipla jest niedostępna w kliencie Ipla Lite, zapomnijcie także o transmisjach live i korzystaniu z płatnych pakietów. Można to jednak obejść i oglądać niedostępne materiały w przeglądarce www. Wystarczy przejść na stronę www.ipla.tv, wybrać interesujące video i skopiować adres przycisku "Odtwarzaj".

Dla przykładu:

ipla://playvod-1|77772967447fb3f52a35a89e7a320103

Następnie należy przejść na stronę ripla.ax.lt i najzwyczajniej w świecie wkleić url materiału. Mamy wtedy dostępne jakości ECO, STD i EXTRA.

Pozdrawiam! :)