Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

TOP 20 darmowych gier na Linux (i Windows)

I oto są darmowe, otwarte tytuły które wkupiły się w mój gust. Kryteria jakimi się kierowałem nie były skomplikowane – gra miała przyciągnąć wizualnie i zaprezentować świetny gameplay. Wybór był trudny, ale udało mi się wyłonić najlepszą dwudziestkę.

Gier które zasłużyły na ten wpis jest znacznie więcej, znaleźć je możecie przeszukując repozytoria swojej dystrybucji i w serwisach: www.penguspy.com, www.lgdb.org, www.playdeb.net

20 . Tuxfootball

Gier sportowych a zwłaszcza piłkarskich jest niewiele. Głównymi producentami gier sportowych są Konami i Electronic Arts, dla których Linuks jest niczym więcej jak błędem statystycznym. Wobec tego, pozostaje nam zadowalać się otwartymi grami. Jeszcze niedawno pocieszycielem były tekstowe menedżery w konsoli, teraz powstał już mały projekt w miarę grywalnej kopanki. Zważywszy na to, że tworzy ją społeczność i jest darmowa, nie możemy wymagać nawet krzty takiego poziomu jaki kreuje Fifa czy Pro Evolution Soccer. Ale zagrać warto.

19 . King Arthur's Gold

Złota Króla Artura to stosunkowo młody tytuł stworzony przez naszego rodaka, twórcę m.in. popularnej gry Soldat. Jak sam twierdzi, KAG jest pierwszą grą która polega na równoczesnym zabijaniu i budowaniu. Fabuła zbliżona jest do Terrarii. Zaczynami samotni w dzikiej dżungli, zdobywając jakiekolwiek surowce. Z czasem udajemy się pod ziemię szukać surowców, budujemy fortecę. Wkrótce naszym zdaniem zadaniem jest jej obrona.
Jedną z najciekawszych zalet gry prócz tzw. survivalu i kopaniu surowców znanego z Minecrafta jest szybkie, dynamiczne tempo akcji i możliwość budowania zaawansowanych konstrukcji defensywnych i ofensywnych. Dostępne zarówno na Windows, Linux jak i Mac OS.

18 . Bygfoot

Tytuł wypełniający po części niszę sportową podobnie jak Tuxfootball, z tą różnicą, że tutaj wcielamy się w postać początkującego menedżera. Baza danych klubów jest ogromna i obejmuje aż 4 ligi polskie! Zarządzamy wszystkim, począwszy od finansów i stadionu a skończywszy na transferach i wyjściowej jedenastce. Mamy także możliwość zmiany personelu, zoorganizowania obozu przygotowawczego, ustalenia takich detali jak ceny biletów i typowania zakładów sportowych. Prowadząc odpowiednio naszą drużynę, możemy praktycznie awansować od zera aż do finału Ligi Mistrzów, z tym, że będzie to wymagać co najmniej kilku sezonów ciężkiej pracy.
Może i wygląd nie zachęca, ale grywalność jest niesamowita, bardzo wciąga. Dodatkowym plusem jest ciekawy komentarz meczów w języku polskim i różnorodność sytuacji na boisku. Świetna namiastka komercyjnego Football Managera od EA.

17 . Tee Worlds

Troszkę dziecinna, ale bardzo sympatyczna. Rozgrywka kręci się wokół Deatmatchów i CTF gdzie ośmiosobowe ekipy mordują się nawzajem różnego rodzaju brońmi a nawet.. młotkami :) Kamera postawiona jest z boku w trybie 2D, zaś za poruszanie się służą nam lepkie łańcuchy.
Wyjątkowo grywalna, niesamowicie wciągająca gra akcji, nad którą z pewnością można spędzić wiele godzin, ganiając się młotkami ze znajomymi.

16 . Altitude

Strzelanina z bocznej perspektywy 2D. Sterujemy jednym z pięciu unikalnych technicznie samolotów i naszym zadaniem jest nic innego jak niszczenie przeciwników. Grafika jest bardzo przyjazna, zaś sama rozgrywka płynna i zabawna. Podobnie jak w Teeworld, nie trudno rozpętać prawdziwą sieczkę.

Warto wspomnieć, że gra jest dostępna nie tylko na Linux, ale i na Windows, na platformie Steam gdzie cieszy się niezłymi opiniami. W pełną wersję można zagrać również z poziomu przeglądarki.

15 . Open TTD

Jedna z pierwszych gier w jakie grałem na Linuksie, jeszcze w latach 2003-2005. Strategia podczas której uruchamiamy firmę transportową. Mamy ogromny wachlarz opcji, począwszy od transportu paczek pocztowych w furgonetkach a skończywszy na przewożeniu towarów i ludzi ciężarówkami, autobusami, pociągamy.

Gra wymaga od Nas skuteczności na wielu frontach. Nie chodzi o samo zarządzanie wysyłkami, tworzenie tras i rozbudowa naszej floty, ale także o rozwój instfraktutury (na początku dostajemy niezbyt rozwiniętą technologicznie mapę) i oczywiście kontrolę finansów.

14 . Zero Ballistic

Kolejna z moich ulubionych gier. Jest to jedna z nielicznych gier FPP na Linuks. Stajemy się kierowcą (?) czołgu i dowodzimy naszą małą jednostką w trybie multiplayer, walcząc z innymi graczami. Dostępne są 2 tryby – drużynowy i pojedynczy Deathmatch.

Grafikę można zaliczyć do udanych, odwzorowano wiele detali, zwłaszcza w roślinności. Efekty dźwiękowe nie przeszkadzają, ale nie są wykonane z tak dobrym gustem.

Fizyka gry godzi realia wraz z wygodą graczy. O tyle o ile opanowanie czołgu nie należy do najłatwiejszych zadań o tyle celownik lufy jest bardzo przyjazny. Pociski podobnie jak w rzeczywistości, nie lecą z prędkością światła i linią prostą jak we wszystkich grach EA, lecz starają zachować się realizm. Im dalej stoimy od wroga, tym wyżej warto podnieć celownik. Za dobre strzały możemy dostać wyższy stopień i awansować, udoskonalając jednocześnie swoją maszynę. Czyż nie jest to natywna alternatywa dla obecnej „World of Tank”?

13 . FoFiX

Jeśli od zawsze brakowało Ci słynnego zestawu z grą Guitar of Hero dla Xbox, Wii czy Playstation, masz szansę spełnić swoje pragnienia, z tym że na padzie/klawiaturze.

Ogólnie rozgrywka skupia się wciskaniu określonych klawiszy (lecących wizualizacji na animamowanych strunach) podczas trwania konkretnego utworu. Za poprawne uderzenia otrzymujemy punkty. Fakt, że nie oddaje to w pełni realizmu gitary, ale zawsze możecie próbować grać w ten sposób :D

12 . M.A.R.S

Nieźle prezentująca się, dynamiczna zręcznościówka osadzona w kosmosie. Mamy szansę zagrać zarówno w trybie single player jak i multiplayer na jednym komputerze.

Stajemy się pilotem statku kosmicznego i walczymy o przetrwanie, tocząc zacięte boje z najeźdzcami atakującymi naszą planetę. Podobnie jak w innych grach mamy dwa znane wszystkim do znudzenia tryby – drużynowy i pojedynczy Deathmatch a także nowość – Spaceball gdzie nasz statek pełni funkcję.. piłkarza!

Każda z dwóch drużyn ma planetę, która gra rolę bramki. Pilotując statek musimy odbijać unoszącą się w stratosferze piłkę, bo ta trafiła we wspomnianą wcześniej planetę przeciwników. Każda z planet posiada limit uderzeń i gdy zostanie on przekroczony, mecz zostanie zakończony.

11 . Battle for Wesnoth

Strategia czasu rzeczywistego (RTS) z pięcioma różnymi kampaniamii. Zarządzamy armią, trenujemy naszych podopiecznych przed bitwami, bronimy swych terenów, podbijając nowe. Wszystko jest bardzo podobne do „Heroes of Might & Magic”, akcja również toczy się w świecie fantasy. Wielbiciele gatunku będą zachwyceni, choć graficznie tytuł nie powala na kolana.

10 . Full Metal Soccer

Co powiecie na połączenie bitew czołgów z futbolem? Szalony pomysł ale sprawdził się kapitalnie! Gra zapewnia średnią grafikę, ale świetną grywalność. Zasady są proste – są dwie drużyny kopiące piłkę, tyle że zawodnicy.. siedzą w czołgach. Możliwe jest strzelanie i niszczenie przeciwników, emocje gwarantowane.

09 . Speed Dreams

Gry wyścigowe pod linuksem nie należą do najlepszych. Wielokrotnie padały zapowiedzi nowych gier, ale niestety żadne nie zostały dotrzymane, dystrybucja kończyła się porażką na Steamie. Tak więc trzeba się zadowolić tym co jest.

Symulatory takie jak Torcs, Stunt Rally stoją na podobnym poziomie graficznym i fizycznym, jednak wedle mojego oka Speed Dreams wypada na ich tle odrobinę lepiej.

Jak inne gry wyścigowe, Speed Dreams pozwala na występ w rozgrywkach pomiędzy kierowcami różnych wyścigówek. Jednym z trybów są właśnie Mistrzostwa, gdzie mamy szansę ścigać się po różnych rodzajach torów (do Formuły 1, klasycznego Road Racing, Offroad, Speedway). Istnieje również tryb multiplayer, niestety nie cieszy się popularnością.

08 . Xonotic, Nexuiz

Dwie produkcje w jednym akapicie? Czemu nie, gdy nie odbiegają od siebie zasadniczo. Obie bazują na starym dobrym Quake'u, ale prezentują śliczną grafikę.

Historia Xonotic rozpoczęła się, gdy pojawiły się głosy o komercjalizacji Nequiz i wydaniu tej gry na konsole. Społeczność zafascynowana otwartym kodem źródłowym postanowiła się "zbuntować" i pozostawić otwartą wersję Nequiz pod szyldem Xonotic. Wraz z upływem czasu gry zaczęły rozwijać się w odrębnych kierunkach.

Rozgrywka skupia się na grze wieloosobowej poprzez internet. W przeciwieństwie do True Combat, tutaj mamy więcej zabawy i szans na efektowne multikill'e. Rozgrywkę uatrakcyjniają uwielbiane z Quake'a bronie rakietowe, wyrzutne graczy i przyjazne parkourowi mapy. Animacje są pierwszorzędne, zaś efektom dźwiękowym i muzyce należy się oskar w kategorii "Freeware".

07 . Chromium BSU

To już klasyka gier Linuksowych. Kapitalna zręcznościówka z niezłym efektami graficznymi. Kolejny tytuł powiązany z kosmosem, gdzie znów wcielamy się w rolę kapitana statku. Naszym zadaniem jest dowieźć żołnierzy na front, ale droga jest strasznie długa i niebezpieczna. Przeszkadzają nam liczne wrogie jednostki.

06 . Savage 2: A Tortured Soul

Sequel słynnej „The Bettle for Newerth”. Wybuchowa mieszanka strzelanin występujących w grach akcji wraz z elementami RPG.

Akcja toczy się w samym środku świata „Newerth”. Naprzeciw siebie stają dwie drużyny – ludzi i krwiożercych bestii. O zwycięstwie zdecyduje współpraca w obu zespołach i wykorzystanie elementów taktycznych a także niezły refleks.

05 . Wolfenstein: Enemy Territory

Przedstawianie tej modyfikacji to formalność. Mimo, że ma spory wiek, nadal cieszy się uznaniem i popularnością wśród graczy.

04 . 0 A.D.

Strategia czasu rzeczywistego. Nasza rola w grze polega na tworzeniu i rozwijaniu starożytnych cywilizacji. Zarządzamy wojskiem, gospodarką i edukacją naszych poddanych. Zależnie od podjętych decyzji mamy szansę stać się drugim Bizantium lub zostać zgładzeni przez głód i wrogów.

03 . Dead Cyborg

Tytuł ten jest wyjątkowo specyficzny z wielu względów. Między innymi dlatego, że został stworzony przez zaledwie jedną osobę, w dodatku w programie Blender.

Wyśmienita tekstury w połączeniu z kształtnymi modelami i znakomitym światłem robią wrażenie. Ta gra po uruchomieniu wręcz prosi by jej nie wyłączać. Smaczku dodaje widok z poziomu pierwszej osoby.

Fabuła dorównuje odczuciom po ujrzeniu grafiki. Autor wprowadził nas do bardzo tajemniczej i ciekawej historii, inspirowanej książkami naszego rodaka Stanisława Lema, łącząc horror z poczuciem humoru i łagodnym podejście do tematu.

Znajdujemy się w tajemniczym, post-apokaliptycznym budynku opuszczonej elektrowni jądrowej. Wokół nas osmolone komory hibernacyjne, zardzewiały, piszczący ochoczo sprzęt elektroniczny i pełno z pozoru niepotrzebnych rzeczy. A to właśnie dzięki nim będziemy musieli przeżyć.

Gra należy do logicznych, choć zadania postawione przed nami nie są zbyt wymagające. Z pomocą przeróżnych przedmiotów musimy kierować się dalej, w głąb planszy. Spotykamy wiele robotów, biomów poznając okrutną historię tego miejsca. Zainteresowani?

02 . True Combat

Mimo, że opiera się na silniku Enemy Territory, zmienia całkowicie oblicze tej gry - mamy zupełnie inny czas i miejsce akcji, a nutą przewodnią nie jest wzajemne fragowanie lecz taktyka i realizm.

Jednym z ciekawszych elementów realizmu prócz grafiki jest brak celownika. Korzystasz z bardziej rzeczywistego celownika umieszczonego w broni którą masz w ręku.

Tryby gry są standardowe jak dla tego gatunku: Objective gdzie naszym zadaniem jest podkładanie/rozbrajanie bomby, Bodycount - drużynowy Deathmatch i Capture The Flag.

W grze dostępne są klasy dla Twojej postaci. Możesz należeć do grup:
- Assault (szturmówka, więcej broni ale i wolniejsze ruchy)
- Recon (dostęp do pistoletów maszynowych, głównym zadaniem jest zwiad w przeciwnej ekipie)
- Sniper (chyba nie musze tłumaczyć.. podobnie jak Assault, porusza się odrobinę wolniej).

W nasz ręcę oddano pokaźną ilość broni z naciskiem na realizm modeli i ograniczenia zupełnie jak w rzeczywistości. Dla konesera gatunku jest to jedna z najciekawszych produkcji pod względem fizyki.

01 . Steel Storm: Episode 1

Jedna z kilku części serii „Steel Storm” przygotowanej przez studio zze wschodniej granicy „Kot in Action”. Następca tej wersji, czyli „Burning Retribution”, jest jedną z najczęściej kupowanych gier indie na Linux, Mac OS i Windows.

Nie dajcie się zwieść kamerze z góry. Oprawa wizualna i tak jest znakomita. Tworzą ją doskonale przygotowane mapy, piękne i efektowne animacje, bardzo płynny ruch postaci idący w parze ze świetnie przygotowaną fizyką obiektów.

Nic tylko strzelać. Ale rozgrywka nie polega na bezmyślnym ładowaniu nabojów we wrogów. Twórcy przygotowali do nas różne internaktywne elementy występujące w środowisku, wymagające odrobiny sprytu i refleksu.  

linux gry

Komentarze

0 nowych
mentorious   4 #1 26.03.2012 13:38

Nieźle się napracowałem, pobierając i testując kilkanaście gigabajtów gier, więc prosiłbym o wyrażenie swojej opinii :)

Druedain   14 #2 26.03.2012 14:14

Przede wszystkim porównaj sobie wstawiony przez siebie obrazek przy Battle of Wesnoth z tym co można znaleźć w necie :P

Myślę, że jest jeszcze parę ciekawych tytułów, jak np. Urban Terror (Turban Error :P ), Warzone 2100, podróbki Wormsów (np. Hedgewars, czy WarMUX, który ma wyjątkowo sympatyczną grafikę), gry, które można zgarniać podczas Humble Indie Boundle, czy wreszcie różne Quake'i (czy bazujący na id Tech 4 Prey), które doczekały się instalatorów Linuksowych.

Co do uwag, to myślę, że warto by było dodać strony internetowe, na których można znaleźć te tytuły, jak i informacje jak to jest z graniem w pojedynkę (czy jest taka możliwość, czy boty są dobrze zaprogramowane).

PS Człowieku, jak już publikujesz, to potem nie zmieniaj wpisu, bo mi wiadomość zjadło. Gdybym wracając na poprzednią stronę nie miał zachowanej treści komentarza w polu tekstowym, to bym olał i drugi raz nie pisał…

Druedain   14 #3 26.03.2012 14:16

Wróć, nie zwróciłem uwagi na to, że miały być tylko darmowe tytuły :P Quake'i odpadają więc.

mentorious   4 #4 26.03.2012 14:23

Wybacz, ale po publikacji uznałem, że wpis jest zbyt długi jak na przeciętnego czytelnika i go pociąłem na dwa równe kawałki.

Masz rację, jak wspomniałem tytułów jest więcej. Nie chciałem wstawiać tylko strzelanin, mimo że je ubóstwiam. Jakaś różnorodność musi być.

W tym tygodniu, może w następnym przedstawię osobno listę komercyjnych gier, bo jest o czym pisać. Tam też wspomnę o instalatorach Loki i innych natywnych wykorzystujących windowsowe wersje, czy okazjach z Humble Bundle.

mentorious   4 #5 26.03.2012 14:26

Grafikę poprawiłem, niechcący zuploadowałem nie ten screenshot. Zdarza się, przy dwudziestu tytułach.

Jaahquubel_   13 #6 26.03.2012 15:35

Warzone 2100, OpenLierux, Scorch3D - te znam i uważam za godne wspomnienia.

"01 . Steel Storm: Episode 1"
Fajnie, pierwsze miejsce, więc pewnie super gra, ale... jaki to w ogóle gatunek?

"jak to jest z graniem w pojedynkę"
I więcej: czy jest singleplayer z kampanią do przejścia w stylu Unreala, czy tylko masakrowanie się z botami.

Dvdk15   2 #7 26.03.2012 15:54

troche stare te gry : P

dodałbym heroes of newerth, odpowiednik doty/lola na linuxa, windowsa i maca :)

DannyPL   5 #8 26.03.2012 15:57

Ja z darmowych pogrywam w TripleA oraz UFO:Alien Invasion. Grafiką nie powalają (zwłaszcza ta pierwsza), ale fan strategii turowych powinien być zadowolony.

adriano765   6 #10 26.03.2012 16:17

Bardzo ciekawy wpis w 4 z tych muszę koniecznie zagrać!

Ave5   8 #11 26.03.2012 16:35

"nie możemy wymagać nawet kszty"

Ale wymagajmy poprawności językowej ;]

Wpis fajny, brakuje na pewno Pneumbry, ogranego wszędzie SuperTuxKart i glTrona.

skandyn   10 #12 26.03.2012 17:05

Ja też dorzucę garść: Alien Arena, OpenArena, Armagetron Advanced. Oczywiście te i inne gierki można znaleźć w dystrybutorze Desura. Poza tym, chciałbym sobie kopić coś jeszcze komercyjnego, czyli dwie gry, które mam na oku: Oil Rush oraz Trine. Wskutek czego jestem ciekaw, jakby te gierki sprawowały się na mojej notebookowej karcie graficznej. Ponieważ nie ma dema tychże tytułów, a kota w worku ...

Dobrze, że powstał ten wpis, bo przy okazji dowiedziałem się o kilku grach.

Pozdrawiam.

mentorious   4 #13 26.03.2012 17:23

Ile osób tyle gustów. Pisałem ze swojej perspektywy, z pewnością ktoś gra w jeszcze inne. Starałem się segregować wg. nowości i popularności. Jeśli macie ciekawe tytuły to piszcie, z pewnością przyda się to przeglądającym ten wpis.

@Ave5. Ohh, co za gafa. Mieszkam zagranicą, mam teraz maturę holenderską, nie używam polskiego i zdarza mi się chlapnąć błąd. Przepraszam, już poprawiam.

@Jaahquubel_ - to jest pierwszy epizod darmowy, singleplayer polega na przechodzeniu misji typu: znajdz teleport, przejdź stąd do tamtąd. Druga część ma fabułę i oferuje tryb 3D ale jest płatna. Będzie o niej i innych komercyjnych w innym wpisie.

  #14 26.03.2012 17:29

"Świetna namiastka komercyjnego Football Managera od EA."

EA ma FIFA MANAGER!

Football Manager jest wydawany przez Sports Interactive (SEGA).

dhor   9 #15 26.03.2012 18:03

Kolejny prowokacyjny wpis uknuty przez określone kręgi określonych grup. Przecież na Linuksa nie ma gier ;)

Ze swojej strony długo mógłbym wymieniać, w co można sobie miło popykać, ale na dziś - Tiny & Big. Może ktoś nie zna :)
http://www.tinyandbig.com/

sla17   7 #16 26.03.2012 18:28

Fajnie, ale jest właśnie problem - nie ma, należy się zadowolić, miało być, ale okazało się porażką. Może i jest zabawa, ale czasem miło nacieszyć oko dobrą ścieżką dźwiękową, miażdżącą grafiką, albo po prostu realizmowi ;)

O4i   12 #17 26.03.2012 18:39

Faktycznie dzięki akcjom Humblebundle pojawiło się wiele ciekawych komercyjnych tytułów dla Linuksa.

Druedain   14 #18 26.03.2012 19:04

@mentorious Drobna uwaga. Nie druga część, tylko drugi epizod ;) Druga część jest na razie na etapie kupowania kota w worku za 1/4 ostatecznej ceny, w ramach finansowania, jakie miał Minecraft, kiedy się rozwijały alfy i bety. Dla odmiany ma to być FPS na silniku Darkplaces. Obecnie na blogu można oglądać jeszcze dość wczesny etap prac http://two.steel-storm.com/ , http://steelstorm2.tumblr.com/ .

skandyn   10 #19 26.03.2012 20:06

Coś mi się przypomniało:

http://www.interactionstudios.com/linuxgames.php

Pozdrawiam.

  #20 26.03.2012 20:19

Ktoś kiedyś pisał o metodzie uruchomienia World of Warcraft na Linux'ie przez WINE. Świetna sprawa, nawet podobno działało.

Osobiście odpaliłem 18 WoS jakiś czas temu, ale wydajność nie było zbyt zadowalająca.

Co się tyczy wpisu, sprawdzę tego True Combat. Zapowiada się ciekawie.

  #21 26.03.2012 20:25

Szok! Dla tych produkcji zdecydowanie warto zrezygnować z Windowsa, XBOX-a i PS. ;)

command-dos   18 #22 26.03.2012 20:41

Ja polecam M.A.R.S. - świetna zabawa. "Mamy szansę zagrać zarówno w sieci jak i trybie single player." - chyba o czymś nie wiem, ale z tego co ja się orientuję, to nie da się grać po sieci (jeszcze), tylko można cyknąć multiplayera na jednym kompie...

balcer656   3 #23 26.03.2012 21:08

Altitude nie jest za darmo ;)

  #24 26.03.2012 21:58

Drobny błąd się wkradł - Battle of Wesnoth jest strategią turową. :D

A co do gier - świetne zestawienie ! :) O istnieniu większości gier nawet nie wiedziałem.

mentorious   4 #25 26.03.2012 22:10

@kawka78 - literówka z tym Bemem.

@command-dos - przyznaje się bez bicia, nie testowałem multiplayer. Poprawiam.

CZARNY15   4 #26 26.03.2012 23:31

Jestem bardzo zdziwiony że w topce nie ujrzałem gry Hedgewars. Gram w nią regularnie od pół roku... na windowsie. I się nie nudzi ani trochę, szczególnie że można spotkać tam kilku polaków :)

  #27 27.03.2012 00:28

Altitude nie jest za darmo, sam ostatnio kupowałem na steam za kilka eurosów

command-dos   18 #28 27.03.2012 05:33

@mentorious - a już myślałem, że chłopaki dodali od dawna zapowiadaną rozgrywkę sieciową - aż z wrażenia wlazłem na stronę projektu, ale tam cisza ;)

  #29 27.03.2012 08:04

Ten wpis jest pełen błędów. Przykładowo wesnoth żadną miarą nie jest RTS. To strategia turowa w pełnym znaczeniu tego słowa!

foreste   16 #30 27.03.2012 08:17

O enemy territory ;)
uwielbiam ją
zapraszam graczy na nasze serwery et
http://polskiwolfenstein.pl/index.php

  #31 27.03.2012 10:58

Szkoda, że ET wyłączyło serwer :(

Anyway, opisz więcej gier, jeszcze przynajmniej 180 :P

Fervi

Pyoter   2 #32 27.03.2012 19:58

Bardzo ciekawe zestawienie. Kilku pozycji nawet nie widziałem na oczy, a dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje.
W OpenTTD z 10 lat temu dużo się grało... w pracy ;)
Szkoda, że upadają dwa bliskie sobie tytuły, a mianowicie Zero Ballistic i Full Metal Soccer.
Kiedyś w ZB też dość sporo czasu straciłem, a w rankingu na stronie FMS nadal jestem pierwszy :)
Czekam na kolejny ranking.

G.Gn7Ex   6 #33 27.03.2012 22:02

Wątpię aby polecanie gry 0 A.D miało w tej chwili sens zważywszy na to, ze ta gra obecnie znajduje się jeszcze w fazie alpha.

A jeśli chodzi o gry Quake'o podobne to jeszcze chyba nikt tu nie wymienił gry World of Padman ;-]

No i ten wpis - nie jest wyczerpujący i mógłby być znacznie lepszy!

tomimaki   6 #34 27.03.2012 23:56

@fervi.doctor
Masterserver z listą serwerów znowu działa. ;)

  #35 28.03.2012 00:08

Doom 3 -> The Dark Mod - zamiana dooma w kopie Thief'a. Mod darmowy, bardzo dobrze zrobiony, aktywne community i natywny support pingwinka :)

Razi   7 #36 02.04.2012 00:48

IMO Savage 1 był ciekawszy niż 2, był zorientowany pod większą ilość graczy, ah te 2-godzinne mecze 25v25...

command-dos   18 #37 06.04.2012 08:17

Wczoraj młodzi przypomnieli mi jeszcze 2 pozycje: GoOllie (z getdeb można pobrać) i jardinains2 - super rozluźniacz :)

  #38 27.09.2012 21:13

nie no spoczi tylko ja tu z google z mysla o tym ze znajde top gry ale bardziej wspolczesne a nie o wiek do tylu ;)

icekid   3 #39 01.10.2013 22:20

Bygfoot Polskie Ligi sezon 2013/2014

Zaktualizowałem zespoły w poszczególnych ligach polskich: Ekstraklasa, 1 liga, 2liga wschodnia i zachodnia.
Polecam bo to świetny darmowy manager piłkarski.
Więcej o aktualizacji Bygfoot'a na:
http://my.opera.com/icekid555/blog/2013/10/01/bygfoot-polskie-ligi-sezon-2013-2014.
Miłego grania.

icekid   3 #40 12.12.2013 20:28

Ze względu na przyszłe zamknięcie serwisu My Opera (1.03.2014) powstała nowa strona z Polskimi Ligami dla gry Bygfoot
http://icekid555.wordpress.com
Strona na My Opera pozostanie aktywna do końca. Zachęcam do odwiedzenia nowej strony.

  #41 01.06.2016 19:06

@CZARNY15: no właśnie na windowsie to sa gry na Linuxa