TOP 5 gier w Linuksowym terminalu

Terminal dla każdego Linuksowca jest nieodłącznym przyjacielem, niezawodnym narzędziem i "oknem" na świat. Wielu nowicjuszy po oswojeniu się z daną dystrybucją, dokonuje na nim coraz więcej operacji. Mniejsza część użytkowników używa terminala nawet do czynności z pozoru wymagających GUI jak np. odtwarzanie muzyki, przeglądanie internetu. Lecz chyba nikt nie pomyślał o tym by.. pograć sobie w konsoli.

A to całkiem możliwe! Wydaje się, że wszystkie gry w które da się zagrać w terminalu są tekstowe i w większości opierają się o skrypty bash. Tymczasem kilka pozwala na wiele więcej i naprawdę zapiera dech w piersiach. Warto zainstalować i zobaczyć je na własne oczy:

1. Ninvaders

Wierna terminalowa replika słynnej gry "Space Invaders". Sterujemy statkiem kosmicznym, walcząc przy okazji z napotkanymi wrogami.

Instalacja:

sudo apt-get install ninvaders

2. Vitetris

Znałem wcześniej tą grę i dosyć długo się nią bawiłem. Zdobyła naprawdę dużą popularność na youtube, zaprezentowana przez anonimowego vblogera pokazującego wodotryski swojego pulpitu. Działa ona na takich samych zasadach co klasyczny tetris, z tym że wszystko wyświetla się za sprawą znaków ASCII.

Instalacja: kompilacja z kodu źródłowego dostępnego tutaj

3. Nethack

Gra liczy sobie już 9 lat i jest dosyć znana w gronie nerdów. Mamy doczynienia z RPG bez absolutnie żadnego GUI. "Mapy" są generowane w postaci znaków, zaś zarządzanie ekwipunkiem odbywa się w tekstowym menu. Coś niesamowitego!

Instalacja:

sudo apt-get install nethack

4. BSDgames

Mniej akcji i zręczności, więcej spokoju i logiki. Pakiet ten zawiera kilka gier logicznych i planszowych, między innymi gry tekstowe takie jak Backgammon, Gomoku, Monopoly, proste zagadki i quizy.

Instalacja:

sudo apt-get install bsdgames

5. Greed

Coś od osób o mocnych.. oczach. Tysiąc kolorowych znaków, Ty i konsola. Twoim zadaniem jest "zjedzenie" jak największej ilości cyfr, poruszając się wg. ścisle określonych reguł.

Instalacja:

sudo apt-get install greed