Windows 8 - brakujące opcje

Z Windows 8 korzystam od czasu udostępnienia publicznie dostępnej wersji Consumer Preview, następnie używałem Windows 8 Release Preview, a w końcu wersji finalnej. Przez ten czas mogłem zapoznać się z zaletami i wadami nowego interfejsu. W tym wpisie postanowiłem podzielić się spostrzeżeniami na temat tego co mogłoby być zrobione lepiej, oraz jakich opcji brakuje w interfejsie najnowszej odsłony najpopularniejszego systemu operacyjnego.

Płatne strony WWW gazet - moja analiza problemu

Ostatnio dużo mówi się o wprowadzaniu całkowicie płatnego dostępu do serwisów internetowych prowadzonych przez redakcje papierowych dzienników, tygodników, etc. Ogólnie rzecz biorąc jest to debata o obecności prasy w internecie i warunkach tejże obecności. Niedawno świat obiegła informacja, że za dostęp do tworzonych przez siebie treści zmierza pobierać opłaty znany, poważny brytyjski dziennik The Times. Czy taka polityka ma przyszłość?

Moim zdaniem ma, jednak niezbędne do tego jest spełnienie pewnych warunków.

O nauczaniu informatyki przemyśleń ciąg dalszy

Wpis Edukacja o bezpieczeństwie informatycznym i jej problemy wywołał wiele interesujących komentarzy. Były to opinie wyrażane bezpośrednio pod tekstem, ale był również świetny tekst Chomika, pokazujący problem w świetle zjawiska piractwa i wiele komentarzy znajdujących się pod nim. Wszystko to dało mi podstawę do kolejnych przemyśleń na temat nauczania informatyki w szkołach.

Edukacja o bezpieczeństwie informatycznym i jej problemy

W popularnych mediach dość często możemy przeczytać o najbardziej spektakularnych (marketingowo) osiągnięciach informatyki. Niestety tak zwany mainstream niemal całkowicie pomija kwestię bezpieczeństwa oferowanych przez IT rozwiązań. Informacje o tym, że należy regularnie aktualizować posiadane oprogramowanie pojawiają się bardzo rzadko. Być może nie jest to dla mediów ciekawy temat, i nie ich misja. Można powiedzieć, iż za edukację odpowiedzialne są placówki oświatowe. Z pewnością tak jest. Niestety z jakością edukacji w dziedzinie informatyki rożnie bywa.

Nieskuteczny system łatania dziur.

System łatania dziur bywa nieskuteczny. Bynajmniej nie mam tu na myśli polskich dróg, a popularne aplikacje przeznaczone na jeszcze popularniejszy system operacyjny. Zapraszam do lektury wpisu o tym, dlaczego w zetknięciu ze zwykłym użytkownikiem wiele systemów dystrybucji łatek wszelakich nie ma żadnych szans. Swoje wnioski oparłem na autentycznych doświadczeniach.

Windows Update - Vista to krok w tył.

Zacznijmy od chyba najbardziej znanego systemu dostarczania aktualizacji jakim jest Windows Update.

Nadszedł czas na wybór.

Ekran wyboru przeglądarki stał się faktem. Czy spełni on swoje zadanie?

Ekran wyboru przeglądarki już jest. Donoszą o tym niemal wszystkie serwisy traktujące o IT. Cieszą się producenci przeglądarek, szczególnie Opera, która już twierdzi, że ekran przyczynił się do zwiększenia liczby pobrań tej norweskiej przeglądarki (źródło IDG.pl). Opinie producentów przeglądarek

Sprawa dla komisji

Niedawno dobiegła końca głośna sprawa dotycząca dołączania do systemu Windows Internet Explorera. Doczekaliśmy się okna wyboru przeglądarki. Oficjalnie walka była prowadzona w imię praw klientów. Czy aby na pewno? Mam co do tego pewne wątpliwości. Tymczasem jest rzecz znacznie poważniejsza i w mojej opinii dużo ważniejsza dla użytkowników końcowych oprogramowania, którą do tej pory nie zajęła się żadna instytucja broniąca praw klientów. Chodzi o zasady licencjonowania.

Problem wolności wyboru

Wolny wybór. Rzecz niezwykle ważna. Niektórzy próbują o niego walczyć. Zagadnienie to jest jednak bardziej skomplikowane niż się wydaje.

Tym razem inspiracją do napisania tego artykułu były dla mnie liczne wpisy pod moim poprzednim wpisem. Rozpoczęła się tam bardzo interesująca dyskusja. Dziękuję za zainteresowanie, za opinie i wszelkie uwagi. Artykuł ten będzie próbą zastanowienia się nad głośnym ostatnio problemem wolnego wyboru w świecie IT. Postawię tu wiele pytań, które jednak pozostaną bez odpowiedzi. Problem jest bowiem skomplikowany.

Samozachwyt użytkowników Linuksa

System operacyjny - program bardzo ważny, najważniejszy w każdym komputerze. Dla niektórych jednak zbyt ważny, tak istotny, że posuwają się oni do jego daleko idącej idealizacji

Do napisania tego felietonu skłonił mnie wpis użytkownika m4rciniak Wojny systemowo-przeglądarkowe. W mojej opinii artykuł bardzo trafny. Przejdźmy jednak do meritum...

Jako pasjonat komputerów zainteresowałem się pewnego dnia Linuksem.