Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Odblokowywanie bootloadera w telefonach Xperia

W przypadku, gdy mamy zamiar zmienić kernel na zmodyfikowany, czy też zainstalować Custom Rom (inny niż oparty o fabryczny kernel) na nasz telefon musimy mieć odblokowany bootloader. Poweruserzy nie mają tutaj czego szukać. :) W tym wpisie opiszę jak wygląda ten proces na telefonach z rodziny xperia przy użyciu metody oficjalnej. Oczywiście w przypadku niektórych telefonów można skorzystać z innych metod, jednak jest to zależne od modelu, oraz zastosowanych w nim zabezpieczeń. Wpis jest raczej dla osób, które chciałyby zmodować swoją Xperię, jednak nie wiedzą jak i od czego zacząć. Dlatego niech się ktoś nie zdziwi dużą ilością informacji do czynności dość prostych. :)

Co tracę, a co zyskuję odblokowując Bootloader?

Po odblokowaniu bootloadera tracimy gwarancję (chociaż z tym różnie bywa, zależne jest to od serwisu, do którego trafi telefon, jednak trzeba mieć na uwadze utratę gwarancji). Oczywiście nikt nie ponosi odpowiedzialności za szkody wywołane odblokowaniem bootloadera, czy korzystaniem ze zmodyfikowanego oprogramowania. Ponadto w przypadku telefonów z rodziny Xperia odblokowując Bootloader metodą oficjalną tracimy klucze DRM (możemy zrobić ich kopię za pomocą backupu partycji TA, niestety program ten nieobsługuje wszystkich urządzeń Xperia.). Tracąc klucze DRM niektóre usługi od Sony nie będą nam działać np. Sony Video Unlimited, aktualizacje przez PC Companion (bez problemu można instalować oryginalne oprogramowanie przez Flashtool), czy też aktualizacje OTA (warto o tym pamiętać, żeby nie akceptować aktualizacji, ponieważ skutkować to będzie "ucegleniem" telefonu, update trzeba wykonywać ręcznie przez Flashtool). Aplikacje od Sony, które można pobrać ze sklepu play np. trackID działają bez problemu. Warto zaznaczyć, że odblokowanie Bootloadera spowoduje zresetowanie telefonu do stanu fabrycznego, a więc usunięcie naszych danych z telefonu (w przypadku starszych modeli z serii 2011 i 2012 np. arc, neo, xperia S, xperia P karta pamięci pozostaje nienaruszona natomiast w przypadku modeli z linii 2013 i nowszych np. Z, Z1, L, karta pamięci zostaje sformatowana, mimo wszystko i tak zaleca się zrobienie kopii zapasowej plików, kontaktów itd.), dlatego warto wcześniej wykonać backup danych. Zyskujemy oczywiście możliwość instalowania różnorakich modyfikacji androida wymagających zmiany kernela (np. popularny CyanogenMod). Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna dla użytkowników posiadających starsze urządzenia, które już nie są wspierane, a chcących mieć nowsze oprogramowanie.

Czy mogę odblokować bootloader metodą oficjalną?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie każdy telefon można odblokować. Wspierane przez metodę oficjalną są wszystkie urządzenia od linii 2011 (np. arc, arc S, neo itd.) i nowsze. Problemy mogą mieć klienci Orange. Operator ten (niekoniecznie we wszystkich modelach) blokuje dostęp do trybu Fastboot. Posiadając SIMlocka możemy być pewni, że o odblokowaniu bootloadera możemy zapomnień (chyba, że wcześniej zdejmiemy blokady, które uniemożliwiają uruchomienie telefonu w trybie Fastboot, jednak do tego celu trzeba posiadać odpowiedni sprzęt i wiedzę, są serwisy, które świadczą takie usługi).
W celu sprawdzenia, czy mamy możliwość odblokowania bootloadera należy:
 • W aplikacji telefonu wpisujemy *#*#7378423#*#* - jest to menu serwisowe.
 • Przechodzimy do "Service Info" - "Configuration".
 • Odszukujemy "Rooting Status".
 • W przypadku, gdy informacja "Bootloader unlock allowed" ma dopisek "Yes" wtedy bez problemu będziemy mogli odblokować bootloader. W przypadku "No" nie mamy takiej możliwości. Informacja może mieć również formę "Bootloader unlock allowed" - możemy odblokować lub "Bootloader unlock not allowed" - nie możemy odblokować.
 • Posiadacze Xperii Z1 muszą mieć zainstalowane oprogramowanie 14.2.A.0.290 (Android 4.3) lub nowsze. W starszych wersjach oprogramowania po odblokowaniu Bootloadera aparat przestawał działać.
  Do odblokowania bootloadera potrzebny nam będzie klucz. Aby uzyskać klucz należy:
  • Wejść na stronę Sony
  • Na samym dole znajduje się przycisk "Continue", należy w niego kliknąć
  • Następnie potwierdzamy, że chcemy odblokować bootloader klikając "Yes, I'm sure", potwierdzamy następne zaznaczając dwa podpunkty (informujące nas o utracie gwarancji) i klikamy "I accept"
  Po akceptacji ukaże się nam formularz. Należy wypełnić znajdujące się w nim pola:
  • "Name" - wpisujemy tutaj nasze imię
  • "IMEI or MEID or IDID" - tutaj oczywiście wpisujemy IMEI naszego urządzenia (aby sprawdzić IMEI, w aplikacji "telefon" należy wpisać *#06#"
  • I oczywiście w polu "E-mail" wpisujemy adres naszego e-maila
  Po wypełnieniu pól formularza klikamy "submit". Klucz powinien dojść na skrzynkę dość szybko. W tym momencie możemy o nim zapomnieć.

  Przygotowywanie oprogramowania

  Więc jeśli masz możliwość odblokowania bootloadera, to można przejść do kolejnych czynności. Teraz zajmiemy się przygotowaniem potrzebnego oprogramowania. Pobrać należy:Po pobraniu i rozpakowaniu Android SDK przechodzimy do folderu zawierającym SDK. Następnie uruchamiamy "SDK Manager". Otworzy nam się aplikacja pozwalająca pobrać pakiety. Standardowo są zaznaczone potrzebne nam pakiety. Oczywiście są i takie, które nie będą nam potrzebne. Możemy odznaczyć wszystkie zaznaczone domyślnie pakiety z list Android (np. 4.4.2, które są domyślnie zaznaczone wersji SDK 22.6.2) lub po prostu nic nie odznaczać zostawiając domyślne ustawienia. Listy Tools i Extras pozostawiany bez zmian.
  Po zainstalowaniu pakietów SDK przechodzimy do przygotowania sterowników Sony. Rozpakowujemy plik "downloadinf". Powinien ukazać nam się plik "android_winusb". Przechodzimy do folderu, który zawiera Android SDK. Przechodzimy do folderu "extras" - "google" - "usb_driver". Podmieniamy stary plik na nowy.

  Podłączanie urządzenia w trybie Fastboot

  Po wykonaniu wcześniejszych czynności przechodzimy do podłączenia naszej Xperi w trybie Fastboot. W zależności od modelu należy wcisnąć odpowiedni przycisk podczas podłączania kabla USB:
  • PLAY- przycisk wyszukiwania
  • arc, arc S, neo, neo V, pro - klawisz "menu" (trzy kreseczki, ten po prawej stronie)
  • mini, mini pro, ray, active, Live with Walkman, S, P, go, U, sola, acro S, ion, miro, tipo, tipo dual, V, J, T, TX, E, E dual, ZL, Z, L, SP, Tablet Z, Z1, Z1 Compact, Z Ultra - przycisk "głośność +"
  Jeżeli urządzenie jest podłączone w trybie Fastboot, to dioda powiadomień powinna mieć niebieski kolor.
  Po podłączeniu urządzenia w trybie Fastboot należy zainstalować sterownik. Aby to zrobić należy:
  • Przejść do menedżera urządzeń.
  • Kliknąć prawy przycisk myszy na nieznane urządzenie "S1Boot Fastboot" i wybrać opcję "aktualizuj oprogramowanie sterownika".
  • Następnie wybieramy "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika".
  • "Pozwól mi wybrać z listy sterowników urządzeń na moim komputerze".
  • Kolejnym krokiem będzie "Z dysku" - wybieramy plik, który wcześniej podmieniliśmy.
  • Jeżeli wybierzemy dobry plik powinny nam się pojawić trzy opcje. Wybieramy "Android Bootloader Interface"
  Jeżeli sterownik jest już zainstalowany, to przydałoby się sprawdzić, czy połączenie z komputerem jest prawidłowe i przy okazji sprawdzić, czy wcześniejsze kroki zostały wykonane prawidłowo. Wykonać należy następujące czynności:
  • Przechodzimy do folderu zawierającego SDK
  • Przytrzymując klawisz "Shift" klikamy prawy przycisk myszy na folder "platform-tools" i wybieramy opcję "Otwórz okno polecenia tutaj"
  • W otwartym wcześniej CMD wpisujemy komendę "fastboot.exe -i 0x0fce getvar version"
  Jeżeli dostaniemy informację zwrotną (np. "0.3"), to znaczy, że wszystkie wcześniejsze kroki wykonaliśmy prawidłowo i urządzenie ma łączność z komputerem. Jeżeli otrzymujemy informację o błędzie lub wyświetlany jest komunikat "waiting for device" oznacza to, że musieliśmy gdzieś wcześniej popełnić błąd i należy ponownie przeanalizować wcześniejsze punkty. Okna nie zamykamy, ponieważ jeszcze nam się przyda.

  Teraz czas na odblokowanie

  Skoro wszystkie wcześniejsze punkty zostały wykonane prawidłowo, to można przejść do sedna artykułu, czyli odblokowania bootloadera. Przy okazji jest to ostatni moment, aby się wycofać! Po wykonaniu tego kroku Bootloader będzie odblokowany. Jednak jak ktoś dotarł do tego miejsca, to nie sądzę, aby nie chciał odblokować Bootloadera w swojej Xperi. :)
  Teraz przypominamy sobie o kluczu. Wchodzimy na naszą skrzynkę i szukamy maila od Sony, w którym znajduje się klucz.
  • Przechodzimy do otwartego okna poleceń, w którym wcześniej wykonywaliśmy test połączenia
  • Należy wpisać polecenie "fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xTutaj_wpisujesz_klucz"
  Po wpisaniu tej komendy, Bootloader zostanie odblokowany. Dostaniemy informację zwrotną, o tym, że operacja jest zakończona i powiodła się. W tym momencie możemy odłączyć telefon od komputera.
  W tym momencie mamy możliwość zmiany kernela. 

porady urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 17.05.2014 23:17

Wpis ciekawy, a że mam Sony od Orange a wiec lipa z Twoich rad :).

Hrustus   8 #2 18.05.2014 01:11

@Shaki81 jest na to rada - userzy Xperii L odsyłali swoje orendżowskie telefony i za opłatą serwis odblokowywał tą możliwość (albo nawet od razu bootloader). Wady? Cena - o ile pamiętam to było chyba 100zł (WTF) i stracony czas. Niestety nie wiem jak to się ma do innych modeli ale podejrzewam że jak się dobrze zaargumentuje to pójdzie bez problemu ;)

Jak dla mnie to jedna wielka pomyłka z tą blokadą odblokowywania bootloaderów. Śmierdzi to desperacją, żeby te brandowane zasyfione softy trzymać na telefonie i z "pocałowaniem ręki" przyjmować z łaską wydane aktualizacje...

neXt___   12 #3 18.05.2014 02:18

@Hrustus, no co zrobisz, orendż takie jest. Gnoje z nich niesamowite. Nawet gdy kupisz od nich telefon, oni wciąż uważają go za swoją własność.

Jeśli telefon ma simlocka, wystarczy wysłać do tych z licencją od lutowania, a oni za kilkadziesiąt złotych ściągną blokadę i odblokują fastboot. Ja znajduję się w nieco niekomfortowej sytuacji, bo telefon ma ściągnięty simlock, ale fastboot jest zablokowany, więc nie mogę odblokować bootloadera. Nie wiem czy jakiś serwis to ruszy - czytałem że nie, a żałuję bardzo, bo zawsze miałem radochę, gdy mogłem grzebać w bebechach telefonu.
Słyszałem również, że byli ludzie, którzy wysyłali swoje telefony do Orange, a oni za darmo(?) odblokowywali telefon. Niestety, aby tego dokonać, należało ich najpierw przekonać. Niezły cyrk, nie? Momentami kusi mnie, aby sprzedać swoją Xperię M i kupić nową, ale już z możliwością odblokowania BL.

djDziadek   17 #4 18.05.2014 07:23

I to jest właśnie jedna z rzeczy, która nigdy nie przekona mnie do Androida, no bo jeśli coś poprawiacie, to znaczy że było złe, a jeśli było złe, to po kiego licha to kupować ?

LoczeQ123   5 #5 18.05.2014 07:47

Niektóre usługi od Sony nie będą nam działać np. Sony Video Unlimited, aktualizacje przez PC Companion (warto o tym pamiętać, żeby nie akceptować aktualizacji, ponieważ skutkować to będzie "ucegleniem" telefonu)

Życzę wszystkiego dobrego tym którzy kupują używany taki telefon podłączają do kompa chcą zaktualizować a tu ich spotka taka niespodzianka.. Nigdy żadnego androida......

dragonn   11 #6 18.05.2014 09:44

@djDziadek nie było złe, ale każdy człowiek jest inny i dlatego żadne oprogramowanie nie jest idealne, ja np. mam w górnym pasku temperaturę CPU i szybkość pobierania i wysyłania po sieci. Uznawanie że np. taki WP jest idealny dla każdego jest ignorancją a robienie z największej zalety Androida wady to trolizm, nikt Cię nie zmusza w bawienie się w modyfikacje ale masz przynajmniej taką możliwość.

Hrustus   8 #7 18.05.2014 10:58

@djDziadek "I to jest właśnie jedna z rzeczy, która nigdy nie przekona mnie do Androida, no bo jeśli coś poprawiacie, to znaczy że było złe, a jeśli było złe, to po kiego licha to kupować ?"

Czemu twierdzisz, że żeby coś zmienić to musi to być "złe"? :P Zmiany romów to jedna z gałęzi personalizacji ;)

  #8 18.05.2014 11:49

Zawsze można zrootować i z tego poziomu zmodyfikować sobie co się chce w /system

Berion   16 #9 18.05.2014 12:00

Zastanawiam się czy gwarancję traci się po odblokowaniu boot loadera czy już po samym wygenerowaniu kodu (inaczej po co byłby im IMEI?).

@LoczeQ123
Zawsze można się spytać sprzedającego...
Po za tym te wszystkie brandowane usługi to szajs, więc nie ma za czym płakać.

@djDziadek
Odblokowanie bottldr nie jest w celu "poprawnienia" czegoś tylko wgrania choćby tylko własnego recovery, który umożliwia pełny dump NAND czyli najprostszej i najlepszej możliwej metody kopii zapasowej. Po za tym nie musisz przecież tego robić... Ja się zastanawiałem na jakimś customowym rom-em (Sony daje dobre wsparcie), al ostatecznie zrezygnowałem. Szkoda mi czasu na szukanie rom-u na którym wszystko działa i który nie wsysa baterii jak czarna dziura. Zadowoliłem się wywaleniem crapware i spyware dzięki prawu administratora. Żaden inny system na rynku (po za Sailfish) Ci na to nie pozwala.

Hrustus   8 #10 18.05.2014 12:15

@Berion raczej samo odblokowanie bo SONY dało nam do zrozumienia, że gwarancję odzyskujemy jeśli ponownie zablokujemy bootloader. Sprawa się komplikuje gdy do serwisu wysyłamy z odblokowanym - wtedy tracimy gwarancję ;d

ArgonOne   8 #11 18.05.2014 12:31

Ja, a własciwie moja żona jest "szęśliwym" posiadaczem Xperii J od Orange. Jako że fastboot ma oczywiście zablokowane, nie za wiele mogłem zrobić aby pozbyć się zamulającego szajsu od operatora. A telefon ma tylko 512 MB RAMu więc tyłka nie urywa.
Wybrałem więc jedyną możliwość a mianowicie wgranie niebrandowanego softu od Sony, i nawet w takim przypadku efekt był zadowalający. teraz nawet na tak słabej konfiguracji sprzętowej, jaką ma Jotka, Galaretkowa Fasolka ;-) działa w miarę przyzwoicie.

Jak płynie z mojej opowieści nauka?
Nigdy więcej telefonu od Orange, tylko zawsze z wolnej dystrybucji. Skoro Orange nie traktuje mnie poważnie nie mam zamiaru płacić im moich pieniędzy za coś, co wg mnie nie jest pełnowartościowym towarem, bo nie mogę używać go tak jak ja chcę. Jakoś inni operatorzy nie blokują fastboota, nawet nie zakładają simlocków - bo i po co? i tak klient w momencie podpisania umowy musi zapłacić za telefon czy w formie abonamentu czy w formie kary za jego rozwiązanie... wszyscy to rozumieją tylko Orange jak zwykle nie...

neXt___   12 #12 18.05.2014 13:00

@djDziadek, a jeśli czegoś nie można poprawić, to oznacza że jest idealne? Nie, to oznacza że jest ograniczone. Dla mnie to główna zaleta Androida, że w systemie mogę zmienić tyle, ile potrafię, a nie tylko tapetę i dzwonki.

2099   8 #13 18.05.2014 13:22

Mi osobiście najbardziej podoba się społeczność skupiona dookoła nieoficjalnych romów, kerneli i modyfikacji ogólnie- ich praca, zaangażowanie i podejście. Na forum XDA nie ma polskiego wygoogluj sobie jako arcyodpowiedzi dla początkujących, tylko jest rzetelne wsparcie dla zaawansowanych i początkujących użytkowników. Jest to też metoda na walkę z podejściem producentów pt. "Chcesz aktualizacji- kup nowy smartfon". To co robią z z telefonami nowe Romy to jest po prostu coś pięknego (chyba że nie jesteś odporny na przypadkowe uceglenie słuchawki). U mnie porównał bym to do przejścia z windows 98 na 8. Ładniej, szybciej tylko niektórych opcji za mało/dużo (przejście z 2.3.6 na Cyanogenmod 7.2).

Berion   16 #14 18.05.2014 18:52

@ArgonOne
Też mam J-tkę, nie wiem co wgrywa Orange, ale Play zafundował mi sporo dziadostwa. Mogę napisać co możesz wyłączyć (polecam Chef's Freezer). Nawet zwolniłem procek do 600MHz, więc z wydajnością nie jest źle. ;)

@Hrustus
Tak sobie myślę teraz, że może IMEI potrzebny jest do wygenerowania kodu, a nie (lub nie tylko ;p) wyszpiegowania użytkownika.

michq   6 #15 18.05.2014 19:27

@djDziadek Na telefony z WP 7 też były Custom Romy. :)
Jeśli chodzi o Orange - faktycznie, powinni dać już sobie spokój z zakładaniem blokad. Swoją drogą niektórzy operatorzy z zagranicy dalej zakładają SIMlocki. Jeszcze do tego dochodzą wcześniej wymienione aplikacje od operatorów.
@Berion jest tak, jak napisał Hrustus. Gwarancję tracimy dopiero po odblokowaniu, a nie po samym uzyskaniu kodu. Przynajmniej w teorii (na forach można poczytać jak niektórzy wysyłali z odblokowanym bootloaderem, czy nawet z zainstalowanym Custom Romem i naprawa została wykonana bezproblemowo).
Całkiem możliwe, że IMEI służy do wygenerowania kodu. Samo zgłoszenie zostaje w bazie danych Sony.

Oustish   2 #16 18.05.2014 20:37

@ArgonOne #10
Nawet na zablokowanym Fastboocie można wgrać roota (mam tak u siebie, na Xperii J z Orange) i wyrzucić więcej zbędnych aplikacji - warunkiem jest posiadanie najnowszego softu (11.2.A.0.31). Po tym można zrobić tak jak w instrukcji tutaj: http://forum.android.com.pl/f779/st26i-root-cwm-twrp-xperia-j-ra-wniea-dla-11-2-.../

Berion   16 #17 19.05.2014 08:59

@Oustish
Roota się nie wgrywa bo to nie jest aplikacja tylko uzyskuje się prawa roota. ;p

  #18 27.06.2014 22:19

Cześć. Mam problem, a mianowicie nie działa mi sdk manager. Robilem wszystko tak jak w poradniku. Pobrałem archiwum zip, wypakowalem klikam na sdk manager.exe i wyskakuje czarne okienko przez 0.1s i znika. nic sie nie dzieje. prosze o pomoc

michq   6 #19 28.06.2014 12:54

Sprawdziłem na najnowszej wersji SDK (zakładam, że taką pobrałeś) i normalnie się odpala. Okno konsoli na chwilę się pojawia, a następnie normalnie uruchamia się SDK Manager. Jaki masz system? Masz zainstalowaną Java?

michq   6 #20 28.06.2014 13:00

Ewentualnie spróbuj użyć instalator .exe. http://dl.google.com/android/installer_r23-windows.exe

  #21 25.10.2014 22:13

@djDziadek: to ze coś jest do poprawy nie znaczy ze jest złe ;] Odblokowywanie bootloadera oraz zmiana kernela pozwala na uwydatnienie zegara procesora czy zoptymalizowanie systemu poprzez usunięci aplikacji dodawanych przez producenta ;)

  #22 07.11.2014 18:44

Witam
mam pytanie i na wstępie przepraszam za brak wiedzy fachowej.
dostałam w prezencie Sony Xperia Z mam go już ponad rok
w chwili zakupu tel miał już odblokowany bootloander.
wiem że nie można w takim wypadku uaktualnić normalnie telefonu bo z tego co słyszałam telefon zostanie zablokowany(?).
więc od ponad roku tel mam bez aktualizacji..coraz oporniej pracuje :-s
Czy mogę prosić o równie jasny artykuł w wersji "krok po kroku dla opornych" albo o link do takiego wpisu?
z góry dziękuję.

michq   6 #23 08.11.2014 13:00

@rusałka: Jest tak jak napisałem w akapicie "Co tracę, a co zyskuję odblokowując Bootloader?" - trzeba użyć Flashtool.
Tutaj masz poradnik http://forum.android.com.pl/f846/c6603-and-c6602-flashowanie-instalowanie-oficja.../. Musisz pamiętać, aby pobrać wersję oprogramowania dla konkretnie Twojego modelu (c6603 lub c6602). Obecnie najnowsze oficjalne oprogramowanie dla Xperii Z, to Android 4.4.2.

Autor edytował komentarz.
  #24 15.11.2014 12:15

O jakim kluczu jest mowa w ostanie fazie?

michq   6 #25 17.11.2014 21:50

@Anonim (niezalogowany): Do odblokowania bootloadera potrzebny jest klucz (kod), który dostajemy na skrzynkę e-mail. Jak otrzymać klucz masz napisane w akapicie "Czy mogę odblokować bootloader metodą oficjalną?".
Chyba, że Chodziło Ci o klucze DRM?

XperiaM   1 #26 29.11.2014 18:42

Posiadam Sony Xperia M i mam pewien problem. Mianowicie: ''Przejść do menedżera urządzeń.
Kliknąć prawy przycisk myszy na nieznane urządzenie "S1Boot Fastboot" i wybrać opcję "aktualizuj oprogramowanie sterownika". Gdy telefon jest podłączony w trybie Fastboot (świeci się niebieska dioda) to nie chce mi na komputerze wyszukać tego S1Boot. Jaki jest tego powód? Czekam na wskazówki. Pozdrawiam

michq   6 #27 30.11.2014 16:40

@XperiaM Z jakiego Windowsa korzystasz? Podłącz telefon do innego portu USB. Z tego co piszesz, to wynika, że telefon w ogóle nie jest widoczny w menedżerze urządzeń. Porozwijaj wszystkie kategorie w menedżerze urządzeń.

  #28 18.01.2015 18:41

Hej, mam problem, który przydarzył się chyba tylko mnie, po podłączeniu telfonu przez USB, wykrywa go i jest okej, lecz gdy chcę zaktualizować sterownik i robię to tak jak w instrukcji ,nagle przerywa aktualizowanie i ukazuje się komunikat: 'Wartość skrótu jest nieobecna w określonym pliku wykazu. Prawdopodobnie plik został uszkodzony lub naruszony." Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktos mi pomógł. Pozdrawiam ;)

michq   6 #29 18.01.2015 21:43

@XperiaPlay (niezalogowany): Pobierz jeszcze raz sterownik. Jak dalej nie będzie działać, to podłącz telefon pod inny port USB. Jak możesz, to spróbuj na innym komputerze. Z jakiego systemu korzystasz? W Windows 8 należy wyłączyć sprawdzanie podpisu cyfrowego sterowników. Jak masz Windows 8, to zobacz na ten post http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38878089&postcount=138 . Sprawdź też, czy masz zainstalowane sterowniki to chipsetu.

Autor edytował komentarz.
  #30 18.01.2015 22:54

@michq: Wielkie dzięki z pomoc! Okazało się, że to właśnie wina Windowsa 8. Wszystko jest już okej i bootloader jest odblokowany :) Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :)

  #31 08.06.2015 12:31

Potrzebny klucz do odblokowania bootloadera w xperia u a na stronie sony nie ma możliwości wybrania tego modelu przed kontynuacją, w menu serwisowym mam rooting status: YES. Ma ktoś pomysł?

michq   6 #32 09.06.2015 18:30

@pawel-xperia (niezalogowany): Jaki masz model? Metodą oficjalną wspierane są urządzenia z linii Xperia 2011 i nowsze.

  #33 12.09.2015 12:35

Mam Sony Xperia Tipo i na tronie Sony nie ma mojego telefonu,a w configuration (ten kod) pisze mi że mogę odblokować.Co zrobić?

  #34 12.09.2015 16:51

Sony Xperia Tipo St21i.Na stronie Sony nie ma mojego modelu.Co zrobić?

michq   6 #35 13.09.2015 19:25

@Anonim (niezalogowany): Wybierz Xperie E lub E Dual, powinno zadziałać bez problemów. Sony usunęło z listy Xperię Tipo.

  #36 28.09.2015 16:43

Mam Xperie M2 i po odblokowaniu bootloadera telefon włącza mi się bez końca o co chodzi!??!?

  #37 28.09.2015 16:48

Dzięki stary wszystko działa jak trzeba :D

michq   6 #38 29.09.2015 20:22

@AcTivE (niezalogowany): Instalowałeś aktualizację OTA (po odblokowaniu bootloadera nie można tego robić, tak samo jak i przez PC Companion)?
W każdym razie musisz "ręcznie" pobrać soft i wgrać go za pomocą Flashtoola, tutaj (http://forum.android.com.pl/topic/181281-sony-xperia-m2-wgrywanie-nowego-oprogra.../) znajdziesz wszystkie potrzebne rzeczy, jeżeli chcesz zainstalować oryginalny soft, zwróć uwagę na to, aby pobrać oprogramowanie dla odpowiedniego modelu. Jeżeli chcesz zainstalować custom rom, to postępuj wg. instrukcji umieszczonych w opisie instalacji tego softu.

@Arek_xD (niezalogowany): To git :D

Autor edytował komentarz.
  #39 09.10.2015 18:54

Niemoge zaktualizowac urzadzenia

michq   6 #40 10.10.2015 19:30

@Wepster102 (niezalogowany): Z czym masz problem? Opisz o co Ci chodzi. Pamiętaj, że po odblokowaniu bootloadera, aktualizacje OTA i przez PC Companion uceglają urządzenie, trzeba instalować je za pomocą flashtoola. Natomiast jeśli chodzi Ci o aktualizację cutom romu, to sprawdź, czy na pewno wszystko dobrze wykonujesz.

  #41 01.11.2015 12:57

@djDziadek: Nie zgodzę się :P To ulepszania a nie poprawianie

  #42 05.02.2016 00:03

Rewelacyjny artykuł - tak łopatologicznie wytłumaczone, że nawet taki totalny laik jak ja poradzi sobie z tym odblokowaniem bootloadera.

Ale, żeby nie było za różowo, to proszę o informację, co u mnie jest nie tak.
Otóż przeprowadziłem całą tę procedurę i w DOSie otrzymałem następujący komunikat:
" {bootloader} Unlock phone requested
FAILED {remote:Phone is alredy unlocked!}
finished. total time:0.000s"

Kiedy sprawdzam w ustawieniach serwisowych telefonu, czy jest już OK, to nadal wyświetla mi się komunikat:
"Bootloader unlock allowed: Yes"
a chyba powinno być:
"Bootloader unlock: Yes"

michq   6 #43 06.02.2016 17:30

@anonim: zgodnie z treścią komunikatu wychodzi na to, że bootloader jest już odblokowany :)
Natomiast jeśli chodzi o komunikat, to możliwe, że po odblokowaniu nie zmienia się jego treść, gdyż on tylko informuje o tym, że odblokowanie jest możliwe. Nie mam jak teraz tego sprawdzić, a na xda są sprzeczne informacje, jedni twierdzą, że mają, niewykluczone, że jest to zależne od modelu/wersji oprogramowania.
Jeżeli kupiłeś telefon używany, to niewykluczone, że ktoś odblokował bootloader przed Tobą.

Na jakim systemie przeprowadzałeś odblokowanie? Na Windows 8 i nowszych wymagane jest wyłączenie wymuszania podpisów sterowników, w celu instalacji sterowników.

Może po prostu sprawdź, czy masz odblokowany bootloader, próbując zainstalować custom kernel. W tym celu:
-kopiujemy kernel do katalogu platform-tools (zazwyczaj kernele są nazwane po prostu boot z rozszerzeniem img, czyli boot.img)
-Przechodzimy do folderu zawierającego SDK
-Przytrzymując klawisz "Shift" klikamy prawy przycisk myszy na folder "platform-tools" i wybieramy opcję "Otwórz okno polecenia tutaj"
-W otwartym wcześniej CMD wpisujemy komendę "fastboot flash boot boot.img"

Jak flashowanie się powiedzie, to oznacza, że miałeś wcześniej odblokowany bootloader, jeśli nie, to znaczy, że musiałeś, gdzieś popełnić błąd przy odblokowywaniu. Jaki to telefon?

  #44 08.02.2016 22:23

@michq:
Ten telefon to Xperia MT15i, a odblokowywałem go na Windowsie XP :)
Rzeczywiście nie jestem pierwszym właścicielem tego telefonu, a wcześniej pracował on w sieci O2. Kiedy zjechał do polski, w jakimś serwisie zdjęto mi simlocka.

Szukając kerneli znalazłem tylko takie z rozszerzeniem .tft - czy wgrywa się je jakimś innym oprogramowaniem?
A na jakim etapie należałoby odblokować uprawnienia administratora i wgrać firmware oraz basebandy?

Całe to zawracanie sobie głowy bootloaderami, kernelami, rotami, i innymi rzeczami, o których nie mam zielonego pojęcia wzięło się z tego, że strasznie denerwuje mnie logo starego operatora podczas uruchamiania i masa "tlenowych" aplikacji, których nie mogę odinstalować.
Przez ostatnie kilka dni próbowałem zgłębić temat, ale ilość informacji, pisana w slangu, który jest dla mnie niezrozumiały, zniechęciła mnie całkowicie.
"Na tarczy" pójdę chyba do fachowców i uznam swoją porażkę.
A tak dobrze się zapowiadało.

michq   6 #45 09.02.2016 12:25

@anonim: Czyli Tobie nie chodzi o instalację, a po prostu o debranding telefonu? Kernele z rozszerzeniem .img zazwyczaj znajdują się w paczce z custom romem np. CyanogenMod.
Kernele jak i romy w formacie .ftf wgrywasz za pomocą flashtool. Stąd - http://www.flashtool.net/downloads_windows_prev.php możesz pobrać ten program. Za jego pomocą wgrasz kernele i romy w formacie .ftf.
Tutaj - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1952333 masz listę oryginalnych softów do Xperii Neo. Instalujesz je za pomocą flashtoola, który jest naprawdę łatwy w obsłudze. Tutaj - http://forum.android.com.pl/topic/157091-wgrywanie-oprogramowaniakerneli-przez-f.../ masz wytłumaczone jak korzystać z flashtoola.
W temacie, który podałem, gdzie są softy dostępny jest 4.0.2.A.0.42 - jest to Android 2.3.4, 4.0.2.A.0.62 jest niedostępny, ale do niego będziesz mógł już zaktualizować z poziomu telefonu. 4.1.B.0.587 - również dostępny w tamtym temacie, to Android 4.0.4, który na Neo już nie działał tak dobrze jak 2.3.4, ale dalej znośnie. Na ten telefon jest sporo custom romów, jest nawet Android 4.4.4 i 5.1.1, z czego ten drugi do przyzwoitego działania wymaga szybkiej karty pamięci (Class 10).

Wracając do tematu - spróbuj wgrać oryginalne niebrandowane oprogramowanie, jeżeli to będzie dla Ciebie zadowalające, to dobrze, jak nie, to wtedy będziesz mógł pokombinować z cutom romami, również tymi opartymi o oryginalny soft z tego telefonu. Sam proces instalacji jest prosty. Trzeba pamiętać o zainstalowaniu sterowników do swojego, które są dostarczone z flashtoolem i wszystko wykonywać wg instrukcji. Proces jest naprawdę szybki, a sama procedura prosta, więc myślę, że sobie poradzisz :)

Autor edytował komentarz.
  #46 16.02.2016 19:45

@michq:
Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia.
Udało się - system przeinstalowany!
Cały czas zostały mi takie aplikacje, których chętnie bym się pozbył, ale one nie są już tak uciążliwe.
Jeszcze raz bardzo dziękuję!

michq   6 #47 17.02.2016 22:20

@Anonim: Zawsze możesz uzyskać roota na telefonie. Wtedy będziesz mógł odinstalować nawet aplikację "telefon" :)
Trzeba mieć tylko na uwadze to, że po usunięciu niektórych aplikacji system może się sypnąć, ale wtedy nie ma problemu, wtedy flashujesz system w ten sam sposób, w który instalowałeś czyste oprogramowanie :)
Jeżeli z obecnego rozwiązania nie jesteś zadowolony, to zawsze też możesz zainstalować jakiś custom rom (nawet taki bazujący na stockowym oprogramowaniu - często są one pozbawione zbędnych programów) :)

  #48 08.03.2016 08:19

nie rozumiem w koncu :(
ma napisane "bootloader allowed: no" to moge odblokowac czy nie?

michq   6 #49 08.03.2016 19:45

@kaczor22xd (niezalogowany): Jeśli chodzi o metodę oficjalną, która została tutaj przedstawiona to nie możesz. Poszukaj romów na zablokowany bootloader.

deton24   3 #50 30.03.2016 22:44

@michq: Ale te Romy nie likwidują simlocków?

michq   6 #51 02.04.2016 13:44

@deton24: Nie, te romy nie usuwają SIMlocka.

  #52 08.04.2016 09:14

Witam. Mam Xperie s i mam problem jak podłączam ja w trybie fastboot. Jak ją podłącze to zaświeci się niebieska dioda i po 10 sekundach zgaśnie. Później pojawia się napis sony i zaczyna się ładować. Co mam zrobić?

  #53 08.04.2016 16:04

Jak przecież na tej stronie nic nie ma na temat Sony Xperia L, w wspieranych urządzeniach nie ma tego telefonu, czy ktoś pomoże?

michq   6 #54 08.04.2016 17:56

@PATRYKI8 (niezalogowany): Spróbuj na innym kablu, porcie. Telefon pochodzi z jakiejś sieci czy został kupiony na wolnym rynku?

  #55 08.04.2016 19:00

Próbowałem na 2 kablach z Sony, na różnych portach i nic to nie dało. Telefon jest nie brandowany czyli nie mam na nim niczego z żadnej sieci. Przyznam się że nawet rzucenie o podłogę nie pomogło więc nie wiem co już mam zrobić :(

michq   6 #56 09.04.2016 13:48

@TheRadekoslaw (niezalogowany): Z listy wybierz inny model, np Xperię Arc , powinno zadziałać :)
@PATRYKI8 (niezalogowany) Jakiego masz Windowsa? Jak Windows 8 lub nowszy, to wyłącz sprawdzanie cyfrowych podpisów sterowników. Jak to nie pomoże, to spróbuj na innym komputerze.

  #57 20.04.2016 20:29

SDK Manager nie otwiera się w windows 10. ustawiałem tryby zgodności i uruchamianie jako administrator- dalej to samo. POMOCY

  #58 20.04.2016 20:34

@Adam789 (niezalogowany): mam ten sam problem, windows10
java zainstalowana wszystko wg poradnika, próbowałem też przez instalator- nic to nie dało

michq   6 #59 21.04.2016 20:58

@Falaro (niezalogowany): Jeżeli na pewno macie zainstalowaną Javę, a SDK się dalej nie odpala, to spróbujcie skorzystać z tego fixa: http://techathlon.com/fix-android-sdk-manager-failing-open-android-development-t.../

Przypominam, że na Windows 8 i nowszych, przed instalacją sterownika do FastBoot należy wyłączyć wymuszanie podpisów cyfrowych sterownika.

  #60 06.05.2016 08:39
  #61 06.06.2016 16:49

Hey
Jeśli zdejme sim lock kodem to pewnie bootloader zostanie.
Ale mam w menu serwisowym mam :
Bootloader unlock allowed:NO
To będzie coś z tego?
Sony Xperia Z2 Orange z Polskej dystrybucji.
Chodzi mi głównie o to by pozbyć się tych dziwnych apek które mi się są potrzebne o wgrać jakiś aktualny soft bo Orange zatrzymało się na 5.0.2.
I dużo w nim błędów,lagow i strasznie zamulony jest.
A nie mam poinstalownych wiele aplikacji i byle czego.
Pozdrawiam

michq   6 #62 08.06.2016 12:27

@ARTUREK91 (niezalogowany): Jeśli chcesz zainstalować czysty soft bez brandu Orange, to do tego nawet nie potrzebujesz odblokowywać bootloadera :)
Przez Flashtool wszystko zrobisz. Oczywiście mowa o stockowym sofcie Sony.
Tutaj masz instrukcję jak korzystać z Flashtool - http://forum.android.com.pl/topic/159654-flashowanieinstalowanie-oficjalnegostoc.../
http://forum.android.com.pl/topic/235909-zestawienie-rom-ow-modyfikacji-poradnik.../
Soft możesz pobrać np. za pomocą XperiFirm (http://forum.xda-developers.com/crossdevice-dev/sony/pc-xperifirm-xperia-firmwar...), albo możesz samemu poszukać softu. Sprawdź, czy na XperiFirm jest 6.x. Przy pobieraniu softu zwróć uwagę na to, jaki dokładnie soft masz pobrać (chodzi o dokładny model - d65xx).

kfjat   1 #63 26.07.2016 18:12

@Hrustus: Sony już nie daje możliwości oficjalnego odblokowania bootloadera, można to sprawdzić klikając w link podany we wpisie..., trafiłam na to bo właśnie dziś chciałam odblokować swoją XPERIA XA i szukałam info na temat.

michq   6 #64 28.07.2016 18:51

@kfjat: To nie tak :)
Sony dalej umożliwia odblokowanie bootloadera oficjalną metodą, po prostu adres strony się zmienił, wpis jest sprzed ponad 2 lat, ale niewiele się zmieniło. Tutaj masz link do nowej strony:
http://developer.sonymobile.com/unlockbootloader/unlock-yourboot-loader/
Link we wpisie już został zaktualizowany :)

Autor edytował komentarz w dniu: 28.07.2016 18:54
  #65 19.08.2016 17:36

michq:podany przez ciebie pierwszy link jest nieaktywny gdyż forum jest w przebudowie.
Masz może jakiś inny polski i pewny poradnik jak to zrobić?
Nie chce jeszcze bardziej zepsuć telefonu niż ORANGE :-)
Pozdrawiam

michq   6 #66 22.08.2016 21:21

@ARTUREK@91 (niezalogowany): Proszę: http://www.xperiasite.pl/forum-281/announcement-3-wgrywanie-oprogramowania-progr.../

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:A99UW4AsHlIJ:forum.android....

Poradziłeś sobie z pobraniem stockowego, niebrandowanego ROMu? Flashtool jest naprawdę prostym i intuicyjnym programem, więc z instalacją nie powinieneś mieć problemu :)

  #67 25.08.2016 19:14

Trochę czasu to zajmuj :( a słyszał ktoś może o kingo sonu bootloader unlocker wie ktoś może czy działa ?

michq   6 #68 29.08.2016 13:58

@Anonim (niezalogowany): Niekoniecznie :) Sam proces jest naprawdę łatwy i dość szybki, ale fakt, jak się odblokowuje bootloader pierwszy raz, to trochę to trwa, gdy trzeba co chwilę zerkać na instrukcję lub poradnik. Ten program, o którym wspomniałeś po prostu automatyzuje ten proces, nie korzystałem z niego, ale za to z KingoRoot i po prostu działał.Niemniej takie "operacje" wolę przeprowadzać "ręcznie" :)

  #69 11.09.2016 11:57

@Hrustus: ale w jakim serwisie

  #70 21.09.2017 17:49

witam, dzisiaj kupilam sony xperie L1 i niestety od nowosci nie mam sklepu play przez co nie moge urzywac wielu aplikacji jak YT , messanger na fb czy Whats appa. Co mam zrobic? pol dnia juz kombinuje