Problem z obsługą pamięci w Edge'u – dla bezpieczeństwa warto mieć najnowsze łatki

Problem z obsługą pamięci w Edge'u – dla bezpieczeństwa warto mieć najnowsze łatki

Problem z obsługą pamięci w Edge'u – dla bezpieczeństwa warto mieć najnowsze łatki
Oskar Ziomek
28.12.2018 10:13, aktualizacja: 28.12.2018 10:29

Użytkownicy Windowsa, którzy do dziś nie zainstalowali w systemie grudniowych łatek bezpieczeństwa, mają kolejny powód, dla którego powinni to jednak zrobić. Do sieci trafił bowiem kod, który pokazuje w jaki sposób można wykorzystać błąd w przeglądarce Microsoft Edge i doprowadzić do zdalnego uruchomienia szkodliwego oprogramowania. Wykorzystano tu podatność (CVE-2018-8629), która związana jest z silnikiem Chakra. Właściwie przygotowany program może zostać wówczas uruchomiony z takimi samymi uprawnieniami, jakie ma zalogowany użytkownik.

Problem, o którym mowa został wcześniej zgłoszony Microsoftowi, a dziś jest już dostępna łatka, która pojawiła się wraz z pozostałymi grudniowymi aktualizacjami bezpieczeństwa. Na tę chwilę nie jest znany żaden przypadek, w którym luka została wykorzystana, ale dopiero teraz na GitHubie pojawił się gotowy do wykorzystania kod, który może posłużyć jako podstawa dla atakujących, którzy chcieliby zaszkodzić maszynom tych użytkowników, którzy nie zdążyli jeszcze pobrać właściwych aktualizacji.

Kod zamieszczony na GitHubie to tylko 70 linii (warto dodać, że wliczają się w to komentarze), który właściwie uruchomiony na niezałatanym komputerze z Edgem powinien wywołać błąd związany z odczytem pamięci. Jak zwraca uwagę serwis Bleeping Computer, w tej postaci uruchomiony kod nie powinien być szkodliwy, ale można go w łatwy sposób zmodyfikować, aby wykorzystać lukę do wspomnianego wcześniej uruchomienia innego oprogramowania z uprawnieniami użytkownika przeglądarki.

Opisywany problem z Edge'u odkrył Bruno Keith – niezależny analityk bezpieczeństwa, który specjalizuje się między innymi w tematyce przeglądarek internetowych. W tym przypadku zgłoszenie podatności przebiegło zgodnie z przyjętymi zasadami. Kod został opublikowany dopiero po udostępnieniu łatek i tylko jako dowód, iż problem faktycznie występował, a teraz występuje już tylko na niezałatanych maszynach – warto więc pamiętać o bieżącym instalowaniu łatek bezpieczeństwa.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)