Epson L3150 — czy „EkoTankowiec” rzeczywiście jest ekonomiczny?

Wstępniak

Gdyby ktoś 5 lat temu namawiał mnie do zakupu drukarki atramentowej, jako tej ekonomiczniejszej i wydajniejszej niż laserowa, to uznałbym taką osobę za (delikatnie mówiąc) niespełna rozumu. Ale od tamtego czasu "trochę" się zmieniło. Firmy zaczęły wprowadzać produkty, które na jednym napełnieniu potrafią wydrukować nie 200, a 5000 stron, a ceny tuszów nie rujnują budżetu. Wiem, że wcześniej też były takie urządzenia, ale do zastosowań biurowych producenci udowadniali, że albo laser albo nic.

Domowy router/firewall/AP ze złomu

Przedmowa

Mając Internet w domu zwykle kupujemy (lub dostajemy od operatora) jakieś urządzenie dostępowe, którego zadania ograniczają się do routingu, przydzielania adresów IP, rozsyłania sygnału WiFi, wystawiania ewentualnie jakiś usług (portów) na zewnątrz. Firewall, monitorowanie ruchu, analiza pakietów czy harmonogramy dostępów w urządzeniach za około 100zł są funkcjonalnościami raczej niedostępnymi.

Synology DS216Play — pierwsze wrażenia i wstępna konfiguracja

Zabierałem się do debiutanckiego wpisu blogowego na DP już od pewnego czasu, ale jakoś nigdy to nie nastąpiło. Tym razem się udało, a wszystko przez konkurs blogowy zorganizowany przez DobreProgramy we współpracy z Synology, dzięki któremu mogłem pobawić się urządzeniem DS216Play.

Ponieważ z NASami mam styczność już od ładnych paru lat, to postaram się aby ten wpis poprowadzić drogą użytkownika, który ma konkretne oczekiwania.