GPL przyczyną sukcesu jądra Linux

Właśnie przeczytałem sobie rozmowę jaka odbyła się na LinuxCon w Toronto z Linusem Torvaldsem: LINK Twierdzi on, że chociaż nie ma dobrych stosunków z FSF to jednak uwielbia licencję GPL v2. Uważa, że jest to jedno ze źródeł sukcesu jego kernela. Licencja ta zmusiła innych do oddawania od siebie całego zmienionego kodu, które wprowadzali, co dało szybszy rozwój oprogramowania.

Open Source w edukacji – cz.2

W poprzednim wpisie opisałem jakie powody kierowały mną przy wyborze Otwartego Oprogramowania, jako podstawowego środka dydaktycznego w nauczaniu informatyki w szkole. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć jakie oprogramowanie wykorzystuję do realizacji programu nauczania.

Program nauczania i podręcznik

Nauczyciel jest zobowiązany do realizacji podstawy programowanej z informatyki oraz zajęć komputerowych.

Big Data – gwałtownie rośnie ilość gromadzonych danych

W ciągu ostatnich dwóch lat ilość danych gromadzonych na serwerach firm działających w internecie wzrosła o 90 %. Zapisano ich w tym czasie więcej niż wszystko co ludzkość zapisała od zejścia z drzewa. Do 2020 roku co sekundę będzie się produkować 1.7 MB danych na każdego człowieka na Ziemi i osiągnie wartość 44 ZB (zetta bajtów ) Użytkownicy w samej tylko wyszukiwarce Google zadają 40 000 zapytań w ciągu sekundy, co daje 1,2 biliona zapytań rocznie. Od sierpnia br.

Linux w Monachium ma się dobrze

Linux w urzędach w Monachium wbrew malkontentom ma się bardzo dobrze. Mimo przepychanek politycznych i prób podważenia decyzji władz Monachium przez ich przeciwników politycznych nie ma planów powrotu do Windows. Dział IT tego miasta zarządza 17018 desktopami z Linuksem. Używana dystrybucja (w pięciu wersjach), nazywana Limux, jest w zasadzie nieco przerobionym Kubuntu.

Na tegorocznej konferencji Debconf pracownicy działu IT miasta Monachium podzielili się doświadczeniem nadzorowania pracy dużej ilości stacji roboczych z Linuksem.

Co nowego w Ubuntu

200 mln użytkowników Ubuntu do końca 2015

Taki cel postawił sobie szef Canonical w 2011 roku. Jednak nie trzeba być prorokiem, aby wiedzieć, że jest to już nierealne. Co prawda owi użytkownicy nie mają być tylko na desktopach, ale wszelkich wersjach Ubuntu w tym telefonach komórkowych. Nadzieją dla twórców Ubuntu jest sprzedaż telefonów z Ubuntu Touch w Indiach. Trudno jednak rokować jakiś znaczący sukces.

Na czym polega Era Post PC w sprzedaży i jaki problem ma Microsoft

Ostatnio natknąłem się na bardzo ciekawy artykuł na LinkedIn. W bardzo fajny i przystępny sposób wyjaśnia on na czym polega głoszona przez sprzedawców komputerów "Era Post PC" i jaka jest w związku z tym sytuacja firmy, której główna działalność jest związana z tym rynkiem, czyli Microsoftu. Nie będzie to jednak tłumaczenie tego artykułu tylko moje własne przemyślenia na ten temat.

Sterowane autko z Arduino

Projekt autka z wykorzystaniem platformy zdalnie sterowanego za pomocą telefonu komórkowego chodził mi od jakiegoś czasu po głowie. Niestety znalazłem czas na realizację projektu dopiero na urlopie. To dobra okazja, żeby posiedzieć trochę z dzieckiem i zrobić z nim zabawkę. Jasne, że znacznie ładniejsze sterowane autko można kupić gotowe, bez wysiłku i straty czasu. Tym bardziej, że koszt samodzielnego złożenia pojazdu nie jest wcale niższy od zakupu nowego, a do tego trzeba w to włożyć sporo wysiłku.

Open Source w edukacji – cz.1

Zdaję sobie sprawę z faktu, że teza mówiąca o tym iż oprogramowanie o otwartych źródłach świetnie nadaje się dla celów edukacyjnych była już nie raz maglowana na niejednym blogu. Padło już mnóstwo argumentów na poparcie tej tezy, ale też sporo przeciwko. Mimo wszystko ciągle odnoszę wrażenie, że owe tezy kończą się kilkoma górnolotnymi słowami i brakuje im mocniejszej argumentacji, głębszego oraz bardziej szczegółowego spojrzenia na to zagadnienie. Znacznie mniej poświęca się na konkrety.

ECMAScript 6 wydany!

Można zrozumieć fakt, że większość ludzi bardziej pasjonuje się informacją o utworzeniu projektu WebAssembly niż tym, że właśnie po długich i żmudnych negocjacjach udało się zatwierdzić nową wersję (już szóstą) standardu ECMAScirpt (17 czerwca). Nie każdy jednak rozumie, że tak szybka zgoda wiodących firm IT, co do wspólnego rozwijania wasm (skrót od WebAssembly), przyszła na fali udanej współpracy przy zatwierdzaniu standardu, będącego podstawą JavaScriptu, jedynego języka działającego po stronie przeglądarek. Są to więc jak najbardziej powiązane ze sobą wątki.

Projekt Brillo – czyli dalsze starania Google o zdobycie na własność IoT

Patrząc na szumne wypowiedzi jakie towarzyszyły pojawieniu się Android Wear można by przypuszczać, że urządzenia z tym system zaczną pojawiać niedługo potem i szturmem zdobędą podobną pozycję w inteligentnych urządzeniach jak to zrobił zwykły Android na urządzeniach mobilnych. Google bardzo ładnie i atrakcyjnie przedstawiało rewolucję jaka ma wnieść młodszy brat Androida. Jednak upływa już okrągły rok od jego zaanonsowania i jak na razie nie widać rewelacji. Najbardziej zastanawiający jest fakt, że oprócz kilku dużych producentów nie pojawia się zbyt dużo urządzeń z Android Wear.