10 milionów dolarów za aplikacje na Androida

Strona główna Aktualności

O autorze

Android to nowa platforma dla urządzeń mobilnych przygotowana przez Google. Od początku wiele o niej się mówi, wielu jest sceptyków którzy sukcesu w starciu z Windows Mobile i Symbianem jej nie wróżą zważywszy na ugruntowaną pozycję tych systemów i sporą listę aplikacji dla nich dostępną.

To właśnie była największa niewiadoma, czy powstanie konkurencyjna baza oprogramowania? Wiadomo było od początku, że jest to obiecująca inicjatywa choćby z racji jej wsparcia przez przeszło 30 poważnych firm, m. in. Qualcomm, Broadcom, HTC, Intel, Samsung, Motorola, Sprint oraz Texas Instruments.

Atutem jest również otwartość projektu, biorąc pod uwagę fakt, że konkurencja raczej nieprędko otworzy swój kod. Przy dobrej współpracy ze środowiskiem open-source szanse na szybką ekspansję oprogramowania są więc spore. Wracając jednak do kwestii bazy oprogramowania dla Androida, Google nie zamierza biernie się przyglądać i jedynie trzymać kciuków za programistów. Udostępnił SDK (na platformy Windows, Linux i Mac OS) oraz ogłosił konkurs dla programujących pod Androida. Pula nagród robi wrażenie. Autorzy najlepszych aplikacji podzielą między siebie 10 mln dolarów.

Na Android Developer Challenge I zgłoszenia przyjmowane będą od 2 stycznia 2008 do 3 marca tegoż roku. Najciekawsze projekty nagradzane będą kwotami 25, 100 lub 275 tys. dolarów. Podobnie będzie z drugą edycją konkursu, która odbędzie się w drugiej połowie 2008 r.

© dobreprogramy