Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Dwa monitory są lepsze niż jeden

Nie wiem jak wielu z was używa więcej niż jednego monitora. Wiem tylko, że gdy ktoś już siadł do więcej niż jednego ekranu to nagle okazuje się, że to ma sens. I jest przydatne.

I co najgorsze - że ciężko potem wrócić do jednego.

Osobiście używam dwóch identycznych monitorów, 19", absolutnie niepanoramicznych, o rozdzielczości 1280x1024 każdy. Producent twierdził, że mają cienką ramkę, faktycznie mają, ale... o tym później.

No ale po co?

Rzeczywiście, przeglądanie internetu zdecydowanie lepiej robi się na jednym ekranie. Jednak zdarza mi się oprócz przeglądania internetu rozmawiać również przez komunikatory. W takim przypadku jeden ekran zajmuje przeglądarka, drugi - okienka komunikatorów. Od jednego do więcej, w zależności ile nagle osób zechce pokonferować. Bez konieczności przełączania okien, wystarczy niewielki ruch głowy.

(zdjęcie nie jest aktualne)

Programowanie to niewdzięczne zajęcie. Pisze się, pisze, pisze, a potem to i tak nie działa. Aby sprawdzić, czy działa - często trzeba uruchomić. Dla mnie świetną praktyką okazało się podejście "kod na jednym, wynik na drugim". Jeden monitor zajmuje edytor (czy to Aptana, czy Visual Studio, czy zwykły Notepad++), na drugim znajduje się wynik - strona internetowa, aplikacja, emulator urządzenia czy cokolwiek innego. Bez konieczności zamykania okna IDE, z widokiem na kod, znów mam dostęp do łatwego klikania sobie po aplikacji, a wystarczy tylko obrócić głowę o kilka stopni.

Łapię się też na tym, że nawet kopiowanie plików robię w wersji dwumonitorowej, gdzie katalog docelowy jest po prawej stronie, a katalogi źródłowe po lewej.

Moje ekrany pracują w wersji "główny" (lewy) i "dodatkowy" (prawy). Gdzie główny jest dokładnie na wprost mojego wzroku, a dodatkowy nieco po prawej stronie, nieco obrócony aby być pod lepszym kątem w stosunku do wzroku. Ekran dodatkowy to także jedyne miejsce na odtwarzacz muzyki, Zdalny Pulpit i kilka innych narzędzi. I to ma sens!

Ale na środku...

Problem pojawia się w przypadku kilku rzeczy. Oglądanie filmów nie jest najprzyjemniejsze na jednym ekranie, bo nie należy on do największych. A na dwóch? Niestety, niewielka, półcentymetrowa, przerwa pomiędzy ekranami przedzielająca twarz bohatera może doprowadzić do szału.

Nie będzie to specjalnym problemem, ale gra uruchomi się tylko na głównym ekranie. Pomysłowość producentów kart graficznych oczywiście zaowocowała technologią Eyefinity (lub podobną), gdzie dwa (i więcej) ekranów mogą stworzyć jeden wirtualny pulpit. Co wtedy się dzieje?

W zależności od produkcji, często jednak się zdarza, że naszego bohatera widzimy na środku... czyli na styku ekranów. Daje to okropny efekt. Choć z drugiej strony wrażenie "immersji", wrażenie uczestniczenia w świecie gry jest zdecydowanie lepsze i większe.

Każdy może!

Technologia umożliwiająca pracę wielomonitorową jest powszechna. System Windows potrafił to od wersji 98 (dość dawno temu), a obecnie spora część kart graficznych nie ma problemu z podawaniem różnego wyjścia na różne złącza.

Moja mama, nie bojąca się technologii osoba, nieco przez to nie pasująca do określenia związku jej pokolenia z komputerami, zobaczyła pierwszy raz jak na jednym ekranie mam edytor tekstu, a na drugim przeglądarkę. Momentalnie się zakochała w takim rozwiązaniu i zażyczyła sobie w pracy.

Tamtejszy komputer, nie pierwszej młodości, dysponował jednak kartą graficzną ze złączem DVI oraz VGA. Przejściówka DVI-VGA oraz nieużywany monitor od uszkodzonego komputera stworzyły podwojony pulpit. I było cudownie.

Aż do momentu, kiedy przy domowym komputerze znów był tylko jeden ekran, w dodatku dość mały. I padło stwierdzenie, że w domu też trzeba drugi dwumonitorowy zestaw przygotować.

A czy wy macie więcej niż jeden ekran?

A na zakończenie: dwa gratisy.

Kto widzi nowość (oprócz samego wyglądu BSOD) dodaną w Windows 8? :-) 

oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
McDracullo   17 #1 31.01.2013 20:44

Pracuje na dwóch ekranach już od dawna - ciężko mi się teraz od tego odzwyczaić (nawet biorąc pod uwagę, że mogę sobie "poprzesuwać" okna w siódemce do krawędzi. Gdy teraz zabieram notebooka ze sobą i pracuje na nim w terenie mam wrażenie, że praca jest strasznie niekomfortowa (przecież nie zabieram ze sobą monitora :D) Chyba właśnie dlatego, Lenovo miało kiedyś dość śmieszny pomysł:
http://www.priceninfo.com/2011/09/lenovo-think-pad-laptop-w-series-indian.html

Tak na zdjęciu jest W701.. z wysuwanym drugim ekranem ;) Niezbyt dużym, ale zawsze na okienko komunikatora wystarczy ;)

Swoją drogą - nigdy nie widziałem Bluescreena na konfiguracji dwumonitorowej ;)

W przypadku BSODu w ósemce - chodzi o niebieski ekran na jednym monitorze, a na drugim widok puplitu? :)

Autor edytował komentarz.
2099   8 #2 31.01.2013 21:06

Taka jest ta 8, na jednym działa na drugim nie, więc posiadając 2 monitory zwiększasz szanse że zadziała :) Sorry za ironię ale właśnie jestem po odświeżaniu 8 z ponownym wgrywaniem kupy programów i jakoś mnie to nie nastraja pozytywnie. Sam używam 2 monitorów- 19 i lcd 32 cale. Na lcd leci film dla mojej lubej z vod a u mnie na 19 DP :)

DizzyX   3 #3 31.01.2013 21:09

Mam zestaw laptop + monitor, niewiarygodnie wygodne rozwiązanie, jest dokładnie jak piszesz - przed oczami na lapku kod, na monitorze wynik.
Dodatkowo podczas pisania różnych tekstów niesamowita wygoda polega na tym, że źródła mam "po prawej" na monitorze, a piszę na lapku, przed sobą.
Super rozwiązanie, też polecam :D

dav4   4 #4 31.01.2013 21:14

Także korzystam z dwóch monitorów, też 19"(tyle że panoramicznych a więc 2x 1440x900 - samsung 943nw i dell 1908wfp) i też się w tym rozwiązaniu zakochałem :D Wykorzystuje je w podobnych zastosowaniach jak Ty i kurcze to naprawde fajna sprawa :) Za jakiś czas zamienię swojego staruszka pewnie na jakiegoś ultrabooka, ale Dell-a i tak sobie zostawię bo dwa musi być ! :)

ps. też mam win8, ale bsodów jeszcze nie miałem :P Aczkolwiek czasami denerwuje mnie to że menu strat/modern pojawia się nie na tym monitorze na którym chce. Jest też kilka innych niedociągnięć win8 przy pracy na 2 monitorach(np. appka którą zostawimy zmniejszoną przy boku jednego ekranu po włączeniu menu start na drugim, przeskoczy automatycznie na drugi) ale ogólnie daje rade ;)

Autor edytował komentarz.
Druedain   14 #5 31.01.2013 21:16

Myślę, że kiedyś też sobie zorganizuję drugi monitor dostrzegając w tym potencjał (programowanie, o czym wspomniałeś). Póki co wirtualne pulpity w Linuksie też się nieźle sprawdzają.

WODZU   18 #6 31.01.2013 21:26

Na co dzień pracuję na dwóch monitorach (modele podane w moim podpisie na forum). Niestety program Corel X6, który zabiera mi najwięcej dziennego czasu pracy, żyje pod tym względem własnym życiem. Jedne okna otwierają się na jednym, a inne na drugim ekranie. Nie wszystkie okna dialogowe zapamiętują swoją pozycję, z uporem maniaka otwierając się na sobie wiadomym monitorze. Co ciekawe program do pracy używa tylko profilu kolorów podpiętego pod główny monitor. Nie lepiej jest z Photoshopem CS3, który w prawdzie główne okno otwiera na wybranym przez użytkownika ekranie, ale okna dialogowe funkcjonują podobnie jak w Corelu, choć może tych żyjących własnym życiem jest nieco mniej. Mimo że Windows od dawna wspiera systemy z dwoma i więcej monitorami, to wsparcie owo jest jeszcze bardzo niedopracowane. Przykładem może być to, że system sam stwierdza który monitor jest główny i użytkownik nie ma na to wpływu.

Hitm3n   7 #7 31.01.2013 21:38

WODZU - ależ można zmienić, który ekran ma być tym "głównym", na pewno w 7 i 8... ;) tylko dowcip polega na tym, że muszą być rozszerzone, ale nic więcej nie stoi na przeszkodzie.

A patent dobry, sprawdza się na studiach, kiedy trzeba notatki robić z pdf-ów :]

etam   10 #8 31.01.2013 21:40

Niedawno miałem dwa monitory, jeden w laptopie (1366x768) i drugi zewnętrzny (1280x1024). Niestety niedawno ten drugi się popsuł i jeszcze nie załatwiłem sobie nic w zamian. 768px w pionie to zdecydowanie za mało do normalnej pracy.

@Druedain
Wirtualne pulpity nie zastąpią możliwości posiadania np. otwartej dokumentacji na jednym ekranie i edytora na drugim.

bachus   23 #9 31.01.2013 21:41

W pracy nie wyobrażam już sobie pracy na jednym monitorze, obecnie mam trzy.

WODZU   18 #10 31.01.2013 21:42

@Hitm3n
Źle opisałem problem - moja wina. Chodzi o zmianę numerów monitorów przypisanych przez system.

Volix   1 #11 31.01.2013 21:58

Czy mi się wydaje, czy na ostatnim zdjęciu, na jednym monitorze jest normalny pulpit a na drugim BSOD?

pebal   11 #12 31.01.2013 22:14

Ja tam wolę mieć jeden, duży monitor. Monitor 28" o rozdzielczości 2560x1440, daje mi większą powierzchnię roboczą niż dwa monitory 19'.

mktos   11 #13 31.01.2013 22:45

@McDracullo, @Volix:
Dokładnie tak. BSOD jest w trybie graficznym po pierwsze, po drugie - pulpit na ekranie pobocznym zostaje! Niestety, z tego drugiego pulpitu nie da się korzystać.

Druedain   14 #14 31.01.2013 23:21

@etam
Nie twierdzę, że zastąpią.

ajp.c0.pl   5 #15 31.01.2013 23:50

Też taki miałem problem ale wydaj mi się że mi się udało. Pracowałem na laptopie i dodatkowym monitorze. GPU z serii Radeon i w CCC nic a nic nie szło przestawić...dopiero w windowsowym zarządzeniu rozdzielczością mi się udało...A czekaj...ja miałem taki problem że nie mogłem ustawić w ccc że ekran laptopa jest ustawiony po prawej a pomocniczy po lewej... (to było w 7)...a ja byś je zamienił złączami ?? Np. HDMI wykrywa jako pierwsze więc ten monitor który ma być głównym podepnij pod HDMI...tak łopatologicznie :D

Dwa monitory są naprawdę przydatne :D

Over   9 #16 01.02.2013 00:08

ja mam 2 x 24' i mam to samo zdanie lepsze są 2 monitorki niz jeden, wiecej zrobisz w krótszym czasie i jest wygodniej ;)

Autor edytował komentarz.
floyd   15 #17 01.02.2013 00:13

"......Jednak zdarza mi się oprócz przeglądania internetu rozmawiać również przez komunikatory. "
Gdybym zauważył, że osoba z którą rozmawiam jednocześnie np. ogląda film czy przegląda internet, to bym ją sklął i byłby koniec rozmowy, co czasami się zdarza. :)
Widziałem kiedyś na Discovery film o badaniach właśnie na temat podzielności uwagi czyli czy można robić kilka rzeczy równocześnie. Okazało się, że nie jest to możliwe choć ludziom wydaje się, że tak.
Uczestnicy eksperymentu byli bardzo zaskoczeni gdy im to udowodniono czarno na białym.
Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje gdzie wygodnie jest obserwować efekty pracy np. programisty na drugim ekranie czy np. przeglądanie w pracy danych na rożnych ekranach itd.
Oglądanie jednak filmu i jednocześnie pisanie tekstu to najzwyczajniejsze dziwactwo.

grafiszti   1 #18 01.02.2013 00:19

tak na marginesie, 2 monitory dostępne są rówież w laptopach :) dość ciekawe rozwiązanie od onkyo http://www.youtube.com/watch?v=VgyiaPQKYpY

McDracullo   17 #19 01.02.2013 00:25

@grafiszti - spójrz na pierwszy komentarz. Oba rozwiązania są co najmniej śmieszne :)

  #20 01.02.2013 00:31

@mktos podoba mi się Twoja tapeta z pierwszego screena. Może jakiś link? ;)

grafiszti   1 #21 01.02.2013 00:49

@McDracullo - właśnie Twój post przypomniał mi o tym onkyo, że gdzieś już coś takiego widziałem, z tym że w lenovo jest to rozwiązanie cząstkowe a w tym japońskim "czymś" od onkyo są 2 tej samej wielkości ekrany. Jednak muszę się z Tobą zgodzić że jest to raczej ciekawostka niż coś co można by wykorzystać w codziennej pracy, nie mówiąc już o dostępności tego komputera w Polsce :)

McDracullo   17 #22 01.02.2013 08:36

@grafiszti - W PL W701 był dostępny, znam nawet osobę, która z takiego "cudu techniki" korzystała :)

Autor edytował komentarz.
grafiszti   1 #23 01.02.2013 09:36

@McDracullo - hehe, i co ta osoba mówiła o tym sprzęcie ? naprawde jest pomocny ten drugi, mniejszy ekran ? :)

GBM   22 #24 01.02.2013 09:47

noo... dwa monitory to jest naprawdę fajna sprawa - produktywność i efektywność wzrasta przynajmniej o 100% (nawet pisałem o tym kiedyś na łamach blogów) :)

Już od dawna jadę na dwóch monitorach - głównym 22 calowy, a także bocznej 17. - rewelacja, ale może się doczekam czasów jak będę miał dwa takie same 22 calowe, a może i trzy... :>

koneton   6 #25 01.02.2013 09:49

Ja też używam dwóch monitorów w domu. Mimo, że mam Linuksa z wirtualnymi pulpitami, do kodowania dwa monitory się przydają. :-)

mktos   11 #26 01.02.2013 09:51

@floyd:
Oglądanie filmu i pisanie tekstu naraz jest dla mnie niewykonalne, ale rozmowa (tekstowa!) i przeglądanie internetu jest proste. Piszesz, czekasz na odpowiedź/przeglądasz, odpowiadasz, repeat until koniec rozmowy :-)
Albo może to moim znajomym zdarza się tak długo odpowiadać...

@pluszaczek:
http://interfacelift.com/wallpaper/details/3160/brooklyn_bridge_web.html (i w ogóle całą stronę polecam)

jaredj   11 #27 01.02.2013 11:15

Tak, praca na dwóch monitorach to wygoda, wirtualne pulpity to zupełnie co innego i nie można tego nawet porównywać. Mam postawiony trzeci monitor, obrócony w pion, ale niestety karty graficzne się gryzą i na razie nie mogę go używać, a czytanie pdfów czy innych dokumentów A4 na obróconym monitorze jest, znowu, o wiele wygodniejsze. Polecam spróbować.
Postawienie dwóch 24" monitorów obok siebie :) - chyba bym miał orgazmy ;)
A - i taki zestaw daje powierzchnię roboczą 3840x1200.

filek76   2 #28 01.02.2013 11:51

Podobnie jak większość pracuję na dwóch monitorach. 22 cale jako główny i kwadratowa 17'ka jako boczna. Póki co zastanawiam się nad zmianą głównego na 24 cale w proporcjach 16:10 a 22 na bok ;)

Axles   18 #29 01.02.2013 13:26

A tak z innej beczki trochę zadam pytanie. Posiadam jeden monitor 22'' i tv 32'' (w trybie klonu) i na tv głównie filmy oglądam bo w lepszym położeniu jest. I teraz pytanie, co może być powodem, że przy uruchamianiu PCta do którego dwa wspomniane monitory są podłączone, UEFI wyświetla się jakby rozciągnięte i nie w całości na monitorach. Wygląda to tak jakby cześć była gdzieś poza ekranami, a te są przecież w trybie klonu.
Ogólnie sprawa dwóch monitorów jest fajna, ale mnie niestety rozmiary biurka nie pozwalają na dwa+tv.

Over   9 #30 01.02.2013 13:51

Axles
Jak chcesz pulpit przedłużyć to monitor na DVI a TV na HDMI ;)

WODZU   18 #31 01.02.2013 14:35

@Axles
Tryb klonu czy inny nie ma znaczenia przed uruchomieniem systemu operacyjnego. UEFI nie bierze pod uwagę ustawień Windowsa. Jakimi kablami masz podłączone oba ekrany? Przy DVI i HDMI obraz centrowany jest automatycznie. Przy D-Sub mogą zdarzać się rozjazdy, które trzeba niwelować wciśnięciem przycisku automatycznej regulacji (dostępny w większości monitorów, ale nie koniecznie telewizorów).

Autor edytował komentarz.
McDracullo   17 #32 01.02.2013 23:06

@grafiszti - nie wiem jak po pewnym czasie ale kiedyś chwalili to rozwiązanie :)

djkarateka   5 #33 01.02.2013 23:35

A nie lepiej jedna duży TV LCD 39 cali :P

  #34 02.02.2013 00:20

@mktos Dzięki :)

jaredj   11 #35 02.02.2013 13:11

djkarateka - ano nie lepiej bo taki ogromny TV ma zwykle rozdzielczość 1920x1080. Przy dwóch monitorach o właśnie takiej rozdzielczości ale np. 22 calowych mamy ogromny obszar roboczy 3840x1080, tego nie da Ci nawet diabelnie drogi monitor o rozdzielczości ok. 2500 punktów w poziomie.

pasqal   3 #36 02.02.2013 13:54

Przede wszystkim: czołem mktosiu - nie sądziłem, że natknę się tu na Twoje treści (ach, ten Twój awatar ;) )
Dwa monitory to dla deweloperki naprawdę wygodna sprawa - w szczególności, gdy do pracy dostaje się laptop o matrycy 14,1". Trochę się wzrok męczy, jak się na to patrzy, ale przekonać szefostwo do kolejnego urządzenia, które podniosłoby komfort i jednocześnie efektywność, jest dość ciężko. Trzeba popracować nad tym ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #37 02.02.2013 19:16

Co prawda nie zajmuje się dweloperką, ale i tak nie wyobrażam sobie pracy na jednym monitorze. Przez jakiś czas miałem 2 monitory o różnej rozdzielczości i niestety ciężko się na tym pracowało. W tej chwili oba ma mają tą samą rozdzielczość i na prawdę praca na jednym to już nie to.

  #38 02.02.2013 19:58

stary, ale jak najedziesz jednym monitorem na drugi, to będziesz miał o połowę mniejszą przerwę:) chyba, że są za grube.

  #39 02.02.2013 22:55

26 cali do pracy (grafika) + pomocnicze 19 (przeglądarka, komunikatory, poczta).
Na jednym jest naprawdę ciężko i nie chce się wracać do takiego stanu rzeczy.
W tej chwili niepogardziłbym jeszcze trzecim ekranem:)

kuba144   5 #40 03.02.2013 02:17

Ja też często podłączam laptopa pod monitor, czyli 13.3" + 22". Fajne i wygodne ale różne rozdzielczości w pionie denerwują nieco. No i linux (elementary) + compiz czasami wariuje i otwiera okna dialogowe na losowym ekranie itd.

dav4   4 #41 04.02.2013 00:30

Windows8 daje nam możliwość ustawienia osobnych tapet na monitory - https://dl.dropbox.com/u/6218456/tmp/keep_calm.jpg ;)

Pablo_Wawa   9 #42 04.02.2013 12:24

Ja po raz pierwszy skorzystałem z dobrodziejstwa używania dwóch monitorów około 20 lat temu (1992-93 rok). Na swoim IBM PC AT miałem zainstalowaną kartę graficzną VGA wraz z monitorem kolorowym. Dowiedziałem się, że Turbo Pascal (wtedy 5.5, potem 6.0) może wykorzystywać dodatkowy monitor monochromatyczny, podpięty do karty Hercules i na tym ekranie był wyświetlany IDE Turbo Pascala, a na monitorze kolorowym działał uruchomiony mój program. To było rewolucyjne i bardzo wygodne rozwiązanie. A to wszystko działało oczywiście w MS DOS'ie.

Autor edytował komentarz.
Axles   18 #43 07.02.2013 12:08

Przez chwilę myślałem, że to sam Bill do nas zawitał :)

Wodzu wszystko mam podłączone cyfrowo tj. monitor DVI - hdmi, a TV hdmi - hdmi.

  #44 30.05.2013 10:58

Geniusz !