Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gorące notatki z Windows Phone 8.1

Aktualizacja Windows Phone 8.1 (dla programistów) nieco mnie zaskoczyła, bo byłem przekonany, że pojawi się w okolicach godziny 10 czasu PST, podczas gdy wyskoczyła około 13 naszego czasu. Zmieniło się bardzo wiele, oczekiwań bardzo wiele, czekałem na bardzo wiele rzeczy... Niektóre mnie rozczarowały, a niektórych się po prostu nie spodziewałem, bo nikt o nich nie wspomniał albo nie przetestowałem jeszcze na emulatorze.

Lista powstawała na bieżąco, podczas przeklikiwania się przez nowe opcje systemu.

 • Jest nowy ekran ładowania systemu. Wygląda jak ten desktopowy, tylko kółeczko nie lata.
 • Ekran blokady nieco się zmienił - minimalnie zmodyfikowano wielkości napisów.
 • Są nowe dźwięki - po podłączeniu do ładowania na przykład.
 • Pasek z poziomem sygnału sieci/Wi-Fi i innymi powiadomieniami zmienił kolejność ikonek znacząco.
 • Ikonka Wi-Fi pokazuje poziom sygnału sieci.
 • Pasek z ikonkami jakoś mniej chce znikać.
 • Sklep potrafi automatycznie aktualizować aplikacje.
 • Nowe centrum powiadomień nie było moim wielkim celem oczekiwania, ale jest wygodne w użyciu i dość intuicyjne. Po rozwinięciu pokazuje dodatkowe informacje jak np. datę i poziom baterii w procentach.
 • Animacje przy przechodzeniu pomiędzy aplikacjami są kompletnie inne.
 • Konta e-mail mają częstotliwość sprawdzania zależną od tego, jak się ich używa. Nie wiem jak to się będzie sprawdzać w praktyce.
 • Konto Google jest podłączane teraz przez OAuth (więc działa również np. dwuskładnikowe uwierzytelnianie), ale z kolei nie chce przyjąć logowania jednym loginem, a wpisania drugiego jako adres użytkownika, czego dotychczas używałem do wysyłania wiadomości ze zmienionym adresem nadawcy. Można to obejść poprzez dodanie konta Google jako zwykłego konta IMAP, ale traci się m.in. kontakty i kalendarze.
 • Konto Google ma nową ikonkę, identyczną jak zwykłe konto IMAP. Szkoda, bo tak mogłem je łatwiej rozróżnić na ekranie...
 • A propos kalendarzy - nowe widoki, zwłaszcza tygodniowy, pokazywanie pogody na kolejne dni to miłe dodatki. Szkoda, że aplikacja (wzorem pewnie swojego kolegi z dużego Windows 8) nie respektuje ustawień regionalnych. Język telefonu (i komputera) mam ustawiony na angielski, ale ustawienia regionalne na polskie - a aplikacja każe mi podawać godziny w nienormalnym, amerykańskim, dwunastogodzinnym formacie czasu. A daty w nienormalnej kolejności MM/DD/RRRR.
 • Kalendarz za to respektuje ustawienia regionalne w pogodzie, pokazując ją w stopniach Celsjusza, czego z kolei nie robi Cortana.
 • Cortana działa o wiele lepiej, niż na emulatorze. Zgrabnie odpowiada na wszystkie głupie pytania, tutaj projektanci w paru miejscach zrobili dobrą robotę i odpowiedzi są autentycznie zabawne. Albo pojawia się gdzieniegdzie inny detal, który wywołuje uśmiech. Jak zmiana ikonki :-)
 • Gry pojawiają się na liście aplikacji, nie tylko w hubie Gry.
 • Parę aplikacji zmieniło się z Panoramy na Hub, między innymi właśnie Gry.
 • Udało mi się zmusić Cortanę, aby zapamiętała gdzie jest moja praca, bo to znane miejsce, ale nie wiem jak zapamiętać, aby wiedziała, że to gdzie jestem teraz, to jest dom. Wpisywanie po adresie daje mi możliwość zapisania całego miasta. Jakaś integracja z HERE by się tutaj przydała.
 • Musiałem zmienić język z angielskiego (UK) na angielski (USA), aby móc użyć Cortany.
 • Cortana (w zasadzie Bing) całkiem zgrabnie sobie radzi z kwestiami w stylu "ile stóp jest w metrze?" czy "która godzina jest teraz w Londynie?".
 • Do uruchamiania aplikacji Cortana oczekuje słowa "open", nie "start". Jak pojawią się więcej niż jedna aplikacja (lub funkcja) o danej nazwie można powiedzieć, aby odpaliło np. "drugą". Czad! Ja mam 3 "Battery Saver" jak się okazuje.
 • Aplikacje Music i Video, będące przechrzczonymi aplikacjami Xbox Music i Xbox Video, nie narzekają, że jestem poza USA i nie wyłączają się od razu. Jak miło.
 • Aplikacja od Muzyki nie pozwala mi "lubić" utworów chyba. Niedobrze, bardzo intensywnie używałem tej opcji.
 • Zmieniono nazwy niektórych opcji, np. tap+send stało się zwykłym NFC. Nie lubię tego.
 • Bing Vision jest nadal dostępne, ale jako Lens, a nie z poziomu przycisku wyszukiwania. Gorszy dostęp.
 • Kontrakt udostępniania danych zyskał ikonki oprócz napisów.
 • Aplikacja zdjęcia domyślnie pokazuje chronologicznie ułożone zdjęcia, nie foldery. Ale za to zniknęła integracja z OneDrive. Odpowiedni kafelek uruchamia tylko odpowiednią aplikację.
 • Integracja z Facebookiem jest skopana, straciłem powiązanie kontaktów, więc i głównie zdjęcia. Chyba trzeba poczekać na aktualizację aplikacji Facebooka.
 • Więcej kafelków na ekranie jest... dziwne. Jakieś takie małe są.
 • Podoba mi się koncepcja "quiet hours", które są do przejścia przez osoby z "wewnętrznego kręgu".
 • Automatyczne wyciszanie telefonu kiedy kalendarz definiuje czas jako "zajęty"? Wreszcie! Brakowało mi tego od czasu Ericssona T65!
 • Jak uruchomić "project my screen" przez USB? Czekałem na to zbyt długo!
 • Tło wstawiane zamiast jednolitego koloru na kafelkach aplikacji, które są z tym zgodne (tj. mają kolor akcentu) wygląda jak małe okienka patrzące na coś dalej. Jest nawet efekt paralaksy.

Ogólnie - tona nowości. Zajmie jeszcze dłuższą chwilę poznanie wszystkich. A tu jeszcze zmiany w samych API trzeba obejrzeć... 

windows urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
rgabrysiak   14 #1 14.04.2014 17:50

Zgadzam się, że ilość zmian może robić wrażenie, a co najważniejsze wiele z nich to takie, o których większość użytkowników głośno mówiła.
Na razie nie zamierzam wydawać żadnej opinii nt. Windows Phone 8.1, dopiero jak zapoznam się osobiście ze wszystkimi zmianami będę mógł coś sensowengo powiedzieć.

Swoją drogą, po aktualizacji nie mogłem zgadnąć w jaki sposób zeskanować kody QR, wcześniej wystarczyło nacisnąć przycisk lupy, teraz uruchamia on Cortanę ;)

MaXDemage   19 #2 14.04.2014 17:59

Ok, przycisk lupy a potem skanowanie tekstu było rewelacyjną funkcją i łatwo dostępną. Rozumiem, że funkcja wciąż jest, ale trzeba się do niej dogrzebać, tak?

djfoxer   19 #3 14.04.2014 18:13

Nowy WP8.1 wymiata. Tyle tego jest, że jakby nazwali to WP9 nikt by nie miał pretensji. Rewelacja.
Brakuje mi tylko jednej rzeczy. W skrótach w centrum powiadomień nie ma skrótu do sieci komórkowej (transmisja danych). Poza tym cudo.

rgabrysiak   14 #4 14.04.2014 18:17

@MaXDemage
Dokładnie tak, po naciśnięciu przycisku lupy włącza się teraz Cortana (o ile telefon jest ustawiony na region USA).
Ja skanowanie QR znalazłem po włączeniu aparatu i wybraniu aplikacji. Nie wiem, może jest prostszy sposób ;)

Vanshei   16 #5 14.04.2014 18:35

Przeniesienie gier z huba na liste aplikacji to głupi pomysł wg mnie. Da sie je wywalić z listy czy muszą tam być?

falmic   9 #6 14.04.2014 18:53

Mnie także nie działa sklep i bardzo mi brakuje możliwości wyłączenia danych pakietowych bezpośrednio z centrum powiadomień, ale kto wie? może dodadzą taką opcję. ale trzeba przyznać, że 8.1 zrobił bardzo miłe wrażenie, opcja takiej konkretniejszej regulacji głośności, ładniejszy sklep i ogólna szybkość działania (lumia 520) sprawia, iż jestem pod wrażeniem

patryk9200   8 #7 14.04.2014 19:32

@mktoś problem z kontaktami łatwo rozwiązać :-)
wystarczy połączyć konto Windows Live z Facebookiem- przez stronę WWW. Ja tak zrobiłem, i gdziekolwiek wejdę (www, aplikacja kontakty na Windows 8 i na WP).

Wejdź na https://profile.live.com/
po prawej na górze masz opcję Połączono z ... -> Dodaj.

Podłącz facebook. W takim wypadku na wszystkich sprzętach z podłączonym kontem Windows Live będziesz miał synchronizację :-)

Wpis ciekawy, krytyczny tam gdzie trzeba :-)

rgabrysiak   14 #8 14.04.2014 19:45

Nie wiem kto wpadł na genialny pomysł, aby po naciśnięciu strzałki w tył, aplikacjia pozostawała uruchomiona w tle. Jak dla mnie zmiana na minus.
Zanim przyzwyczaję się do nowej "funkcji" nie raz stracę sporo na baterii.

falmic   9 #9 14.04.2014 20:03

@patryk9200

ja mimo iż mam połączone konta na stronie ww, to w kontaktach ich nie mam. a żeby je dodać, to mam zainstalować aplikację facebook, której instalować nie chcę :/ (zresztą sklep nadal nie działa)

Michalk001   7 #10 14.04.2014 20:15

Coraz bardziej podoba mi się WP.
Czy mógłby ktoś odpowiedzieć czy wiadomości z FB/GG/Jabber zapisują się w wiadomościach, czy trzeba wchodzić w odpowiednią aplikacje od FB/GG?

AntyHaker   22 #11 14.04.2014 20:16

@rgabrysiak
W WP mało co działa w tle, więc bez zmian ^^

Widzę zostałem uprzedzony z wpisem :D

AntyHaker   22 #12 14.04.2014 20:16

@Michalk001
Każda w oddzielnej aplikacji.

mktos   11 #13 14.04.2014 20:17

@patryk9200: Konto Microsoft połączone z Facebookiem mam od wieków.
Ale zdjęcia wróciły! Nie wiem czy to nie zasługa tego, że po dodaniu połączenia z Facebookiem na telefonie wymusiłem odświeżenie konta Microsoft. Ale dlaczego konto MS nie jest automatycznie skrzyżowane z Facebookiem, jak na Windows 8?

Swoją drogą ciekawi mnie dlaczego Kalendarz na telefonie wyświetla dane z FB, a ten na komputerze - nie.

@rgabrysiak: Aplikacje są zamrażane (jak na Windows 8), więc nie powinno to mieć wpływu na baterię.

I tak, opcja uruchomienia aparatu, stamtąd "lenses" i dopiero Bing Vision to też jedyna droga jaką znalazłem :-)

BTW, zauważyłem, że nie mam przycisku "," na klawiaturze w podstawowym widoku. Da się zmienić w ustawieniach klawiatury - zaawansowane.
Ale za to z drugiej strony dotychczas domeny były dostosowane do języka, np. w pasku adresu IE polska klawiatura miała skrót do .pl, a np. brytyjska do .co.uk. Teraz wszystkie mają skróty do .com, .net, .org i .us. Mam nadzieję, że to błąd i że zostanie poprawione.

I udało mi się dodać "dom" Cortanie - uruchomiłem aplikację Mapy (taką wbudowaną, nie pamiętam czy skrót jest w standardzie, czy może ja mam appkę do zrobienia tego skrótu, ale chyba to drugie) i dotknąłem palcem tam, gdzie jestem i tam da się dodać do ulubionych - które są wspólne pomiędzy aplikacjami.

rgabrysiak   14 #14 14.04.2014 20:22

@silvax @mktos dziękuję za informację, po prostu w pewnym momencie zdziwiłem skąd mam tyle "otwartych aplikacji - przecież z każdej wychodziłem przyciskiem wstecz.

wajdzik   6 #15 14.04.2014 20:34

@falmic. Dodaj konto facebooka w Ustawienia -> Poczta+konta (albo coś takiego)

tomeeek64   11 #16 14.04.2014 20:48

@falmic, mi teraz też nie działa sklep. Niby się uruchamia, ale nie można niczego wyszukać. I jest to dziwne, bo mam oprogramowanie Nokia Black, a nie Windows Phone 8.1.

falmic   9 #17 14.04.2014 20:48

@wajdzik
"Aby włączyć aplikację facebook w kontakty i zdjęcia musisz najpierw ją zainstalować" - ofc wp8.1

a że sklep i tak nie działa, więc nie zainstaluję appki (której nie chcę)

tomeeek64   11 #18 14.04.2014 20:49

Co do skanowania kodów QR to ciekaw jestem, czy przez Contanę nie da się tego jakoś uruchomić ;)

  #19 14.04.2014 20:55

Jak dla mnie pierwsze wrażenie całkiem pozytywne.... niestety mam problemy ze sklepem (zobaczymy czy to tylko chwilowe), sporo zmian, które mam nadzieję sprawią że praca z telefonem stanie się przyjemniejsza.. Poużywamy zobaczymy...wszystko w praniu wyjdzie.
aha niech ktoś podrzuci gdzie teraz wyłączamy aplikacje w tle...

wajdzik   6 #20 14.04.2014 21:11

Możliwe. Ja mam appke zainstalowaną + konfiguracje przez poczta+konta zrobioną jeszcze przed aktualizacją i teraz tylko zaskoczyło tak jak należy.

falmic   9 #21 14.04.2014 21:12

no właśnie, masz zainstalowaną appkę. A ja bym chciał po staremu, czyli bez appki

wajdzik   6 #22 14.04.2014 21:13

A aplikacje możesz zainstalować i wyrzucić po przygotowaniu kontaktów (oczywiście jak już sklep ruszy - region masz PL czy US? Może na innych regionach dziala, tylko Ci którzy z Cortany chcą korzystać mają problem)

falmic   9 #23 14.04.2014 21:14

mnie na cortanie nie zalezy, region mam standardowy - pl

Vanshei   16 #24 14.04.2014 21:28

sklep nie działa w niektórych regionach bo maja problemy z serwerami prawdopodobnie, więc spokojnie update nic nie popsuł nikomu :)

rgabrysiak   14 #25 14.04.2014 22:20

Mam małe pytanie do posiadaczy WP 8.1, czy rówież zauważyliście zwiększone zapotrzebowania na baterie? Czy to tylko problem po mojej stronie?

Vanshei   16 #26 14.04.2014 23:17

@rgabrysiak w komentarzach przewija się info ze po aktualizacji dobrze zrobić reset telefonu do "fabryki" więc jak masz ochotę instalować wszystkie apki od zera to spróbuj.

  #27 15.04.2014 02:05

Czyli że zmiany w zasadzie dla dzieci - pejzbuk, ikony, strzałki, gry. A notatnika jak nie ma tak nie ma. Muszę w kalendarzu wpisywać ile zapojki i kiełbasy kupić na wieczór.

  #28 15.04.2014 02:48

@mktos, jak nauczyłeś Cortanę pamiętania o Twoim miejscu pracy?

  #29 15.04.2014 08:26

Czytając takie teksty jak ten utwierdzam się znowu w przekonaniu, że bardzo dobrze iż nie kupiłem telefonu w Windows Phone, a z Androidem. Na WP nie wytrzymałbym ani jednego dnia.

mktos   11 #30 15.04.2014 09:36

@tomeeek64: Raz mi się udało ("open bing vision"), ale za każdym innym razem daje po prostu wyszukiwanie tego hasła.

@rgabrysiak: Ja mam, ale pewnie dlatego, że ciągle się czymś bawię i włączyłem więcej badziewi ;-)

  #31 15.04.2014 11:09

Ponoć nie wszyscy mają gry na liście z aplikacjami :( Ja niestety mam.

djfoxer   19 #32 15.04.2014 11:25

A gdzie podziały się z opcji menu "zadania w tle"? :P

rgabrysiak   14 #33 15.04.2014 11:48

@djfoxer
Teraz są "programie" Battery Saver ;)

  #34 15.04.2014 13:45

po resecie jest opcja przywracanie systemu i wszystkie aplikacje instaluja sie od nowa
moim zdaniem brakuje zmiana koloru tla, nadal jest tylko czatne i biale
ekran wygladal by duzo lepiej jakby mozna bylo wybrac sobie np niebieski zielony czerwony itp

mktos   11 #35 15.04.2014 14:28

@dark_: W notatniku Cortany jest opcja "places" i można dodawać miejsca. Akurat moja praca została znaleziona po nazwie. I jest możliwość dodania jej jako "work".
Jest też niby wyszukiwanie po nazwie ulicy/adresie, ale nie chciało mi to działać w przypadku domu.

  #36 15.04.2014 14:55

Jak zaktualizować?

rgabrysiak   14 #37 15.04.2014 15:39
  #38 19.04.2014 12:24

Nie mogę sobie poradzić ze zmianą wyświetlania stron internetowych na wersję dla komputerów. Mam ją zaznaczoną w ustawieniach a strony są w wersji dla komórek. Może ktoś miał podobny problem i sobie z nim poradził? HTC 8s

  #39 24.04.2014 18:18

Czy jest język polski w wp 8.1?

rgabrysiak   14 #40 24.04.2014 21:52

@Walus17 (niezalogowany)
Jest.

Dragonji   7 #41 25.01.2015 13:05

Bardzo dobry wpis, miło się czytało o WP :)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.