Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gorące uwagi z Windows 8.1

Zacząłem pobierać aktualizację, która miała włączyć w Windows Store opcję aktualizacji do wersji 8.1 Preview, kiedy Steve Ballmer na scenie powiedział, że to już. Pobrałem, przerzuciłem na tablet na którym miałem zamiar dokonać aktualizacji i wkrótce się dowiedziałem, że aktualizacja nie jest przeznaczona dla mojego komputera.

W odróżnieniu od większości osób z tym problemem - ja po prostu pobrałem paczkę dla architektury x64, a mój tablet ma x86. Używam wersji angielskiej systemu (en-US), więc wszystko poszło bez najmniejszych problemów.

Po 1,5 godziny pobierania system poprosił o restart, gdzie pojawiła się już słynna beta-rybka, obecna w wersjach beta od Windows 7, tym razem przy starcie, tym razem zdecydowanie mniej płaska, zupełnie inna niż w wersjach Preview Windows 8. Tam kręciło się kółko i leciały procenty i potrwało to kolejną godzinę.

Garść gorących uwag

Dodanie konta Microsoft poprosiło mnie o dwuskładnikowe uwierzytelnienie, które mam włączone z opcją aplikacji na telefonie, więc trzeba było przepisać kod.

Przycisk Start na tablecie jest bez sensu, bo mam fizyczny klawisz do tego... i obecnie wydaje się nienaturalny tam, gdzie jest. I nie da się go wyłączyć.

Tapeta pulpitu w tle ekranu Start jest bardzo fajnym efektem. Są zdecydowanie większe możliwości personalizacji kolorów interfejsu Modern.

Nowy sposób otwierania listy wszystkich aplikacji przypomina nieco swój odpowiednik z Windows Phone i jest o wiele wygodniejszy niż w Windows 8.

Pojawiło się trochę nowych aplikacji: alarmy (działają tylko gdy komputer jest włączony, zapewne lepiej działają na tabletach z ARM); kalkulator, Food&Drink, Health&Fitness, Reading List, Scan.

Ikonki aplikacji desktopowych mają teraz kolor kafelka jakoś brany z koloru ikony, co w wielu wypadkach wygląda dobrze. Nie zawsze.

Sterownik wirtualnego interfejsu sieciowego OpenVPN nie działał. Po jego reinstalacji - OpenVPN nie zadziałało nadal. Będę próbował dalej. [update: działa, wymagana była reinstalacja i restart sterownika sieciowego]

Lista bibliotek w eksploratorze zniknęła z panelu bocznego, za to pojawiła się lista folderów na głównym ekranie "Mojego Komputera". Bez możliwości zmiany nazwy tychże, czy dodania nowych. Listę bibliotek da się jednak włączyć w opcjach folderów.

Nowa aplikacja SkyDrive jest dziwna. Pozwala zarządzać folderami i plikami także lokalnymi (This PC). Dowolny folder ze SkyDrive można oznaczyć jako "ma być widoczny offline" i będzie pobrany. Bez zrobienia tego - nadal folder widać w eksploratorze z zawartością! Tylko zawartość jest "wirtualna" i pobierana tylko gdy jest to potrzebne.
Niestety, sama aplikacja działa bardzo dziwnie, przez kilka godzin wisiał mi komunikat o pobieraniu 195 plików, teraz wciąż dwa nie są zsynchronizowane.

Zniknęła aplikacja "Wiadomości". Ciekawe rozwiązanie problemu podwójnego wysyłania ;-)

Nie jestem pewny, czy podoba mi się przytrzymanie i puszczenie kafelków na głównym ekranie zamiast poprzedniego gestu palcem - teraz jest bardziej spójne wewnątrz systemu, ale i dłużej trwa np. opcja "uruchom jako administrator" jest widoczna tylko w trybie personalizacji.

Pasek kart w IE (Modern) jest na dole. Tam też pojawia się opcja "otwórz w nowej karcie", zamiast w menu kontekstowym łącza, którego dotykamy. Zdecydowanie mniej wygodne.

Poprawki w klawiaturze (zwłaszcza liczby dostępne pod gestem) są świetne... ale szkoda, że zmodyfikowany został teraz gest litery "ę", który był "w górę", a teraz trzeba się ruszyć w prawo palcem, bo inaczej wychodzi liczba 3...

Zniknęło menu kontekstowe dla sieci bezprzewodowej. Jak mam teraz "zapomnieć" sieć, albo ustawić jako "metered"?

Poprawiło się działanie podświetlenia ekranu, które jest bardziej płynne i lepiej działa (ale to może być zależne od urządzenia).

Pogorszyło się działanie akcelerometru... który nie działa (ale to jest wina sterownika i aplikacji Acera która sobie za dobrze nie radziła już z Windows 8).

Jest zdecydowanie więcej ustawień w panelu sterowania "Modern".

Zaklęcia "Share" i "Devices" działają inaczej - udostępnianie do urządzeń jest pogrupowane wedle klasy urządzenia (odtwarzanie, drukowanie, projektor); udostępnianie pozwala na szybkie zrobienie zrzutu ekranu i jego udostępnienie.

Dowolne dzielenie ekranu pomiędzy aplikacje Modern jest świetne, ale aplikacje firm trzecich jeszcze tego nie obsługują prawidłowo w dużej części (co zrozumiałe). Ale przynajmniej tryb "snapped" działa w rozdzielczości 1280x800.

Uruchamianie aplikacji aparatu fotograficznego z ekranu blokady bardzo przypomina swojego brata z Windows Phone. Tylko, że, według mnie, sens tego jest zdecydowanie mniejszy. Ale ja nie robię zdjęć tabletem.

Beta

Znikają mi czasami niektóre aplikacje na liście aplikacji.

Systemowi zdarzyło się totalnie zepsuć grafikę, wymagany był restart, bo artefakty graficzne uniemożliwiły pracę.

Małe kafelki są świetne... ale dlaczego duże się do nich nie dostosowują i nie da się ich poukładać "krzywo", tylko zostaje odstęp?

Po pierwszym starcie nie miałem możliwości zmiany klawiatury ekranowej (ani języka, ani rodzaju), naprawił to restart.

Aplikacja SkyDrive działa dziwnie. Brakuje jakiegoś paska postępu, informacji o szybkości połączenia. Desktopowa aplikacja SkyDrive nie działa wcale.

Co dalej?

No cóż, muszę przetestować teraz jeszcze obsługę myszą, nie palcem, jak bardzo ten przycisk Start jest do tego przydatny. Mam nadzieję, że poprawione zostaną błędy, zwłaszcza SkyDrive.

Mam nadzieję, że zobaczymy wkrótce ulepszenia w programie Poczta... 

windows urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
TheUsh   7 #1 27.06.2013 14:46

Mógłbyś sprawdzić, czy tego "przycisku start" nie da się usunąć? :) Mam nadzieję, że jednak nie narzucają znów na siłę jakiegoś rozwiązania, bo jak dla mnie też wydaje się on zbędny ;)

  #2 27.06.2013 14:51

Uuuuu, tym OpenVPN to mnie srogo zmartwiłeś :/

thegroke   2 #3 27.06.2013 14:58

Ja zauważyłem jeszcze zmianę w Charm Bar: w zależności od tego czy wywołamy go z górnego czy z dolnego rogu ekranu ikony są wyrównane odpowiednio do góry albo do dołu (poprzednio były zawsze wyśrodkowane).

foreste   16 #4 27.06.2013 15:05

Ten system nie powinien być reanimowany , tylko powoli umierać w zaciszu spokoju bo ten system nie jest windowsem tylko monster hybrid ;].

mktos   11 #5 27.06.2013 15:06

@TheUsh: Nie da się. Bez sensu.

@lukasamd: To może być wina upgrade, sprawdzę na maszynie wirtualnej zainstalowanej na czysto. Plus spróbuję zreinstalować ;-)

@thegroke: Nie potwierdzam. Przynajmniej na wirtualce mam zawsze na środku. Na tablecie zawsze ruszam palcem od boku i też zawsze jest na środku ;-)

Moskital   4 #6 27.06.2013 15:08

A już miałem się napalać na update. Co prawda mam wersję PL, więc pewnie i tak by się nie udało, ale tak jak Łukasz napisał - bez OpenVPN tego nie widzę ;) Poczekam na stabilną.

thegroke   2 #7 27.06.2013 15:08

@mktos
Jak wrócę to wrzucę screena jak to wygląda u mnie ;)

TheUsh   7 #8 27.06.2013 15:11

@mktos:
Kur... że też naprawdę nikt tam nie pomyślał żeby dać ludziom wybór? Prosty checkbox we właściwościach i dodatkowy if w kodzie panelu, a będzie i wilk syty i owca cała.

Autor edytował komentarz.
budda86   9 #9 27.06.2013 15:20

Kafelki nawet ładnie się prezentują na pulpicie, ale to płaskie menu w Eksploratorze wygląda jak z lat 60. XX wieku. No dobra, nie będzie że z 80.

Autor edytował komentarz.
mktos   11 #10 27.06.2013 15:36

OpenVPN na maszynie wirtualnej instalowanej "na czysto" zadziałało, prawie od kopa (bo skopałem konfigi...). Zadziałało tez na maszynie upgrade'owanej, po skasowaniu interfejsów sieciowych TAP i dodaniu jednego na nowo i zrestartowaniu systemu. Bez restartu nie chciało :-)

Za to tak nawiasem to OVPN na maszynie upgrade'owanej z Windows 7 do Windows 8 nadal mi nie działa, pomimo reinstalacji sterowników sieciowych i samego klienta - usilnie próbuje łączyć się na interfejsie, którego nie ma, bo jego GUID zmienia się po każdym restarcie... absolutna magia.

4lpha   10 #11 27.06.2013 16:09

"Tam kręciło się kółko i leciały procenty"

;)

dzikiwiepsz   13 #12 27.06.2013 16:13

Ciekawe czy będzie w ogóle publiczna wersja ta na razie to bardziej zamknięta alpha, myślałem że tez po testuje a tu nici.

Autor edytował komentarz.
Pablo55   6 #13 27.06.2013 16:15

Co do braku menu kontekstowego w menu sieci to niestety te opcje zostały zakopane w PC Settings. Znajdziesz je w sekcji Network > Connections - klik w ikonkę z nazwą sieci. Mniej wygodne, ale tak sobie to MS wymyślił.

Nie wspomiałeś jeszcze o jednej nowej opcji. Po wywołaniu na ekranie Start paska Charms > Settings > Tiles mamy opcję "Show more Tiles". Po jej włączeniu dostajemy dodatkowy rząd kafelków (więc teraz np. na rozdzielczości 1280x800 mamy 4 rzędy zamiast 3).

Autor edytował komentarz.
  #15 27.06.2013 17:16

Gzie mozna pobrac win 8.1?
Mam oryginalny win8.

mktos   11 #16 27.06.2013 17:27

@Pablo55:
Dzięki. Opcje sieci pokazują też trochę więcej informacji na jej temat + pozwalają skopiować do schowka.

Nie zauważyłem włączania większej ilości kafelków, ale faktycznie - całkiem fajne.

@thegroke:
Nie mogę powtórzyć takiego zachowania. Ani na 1280x800 ani na 1920x1080. Ale popatrzę :-)

Autor edytował komentarz.
  #17 27.06.2013 17:34

Jest jakakolwiek opcja instalacji na polskim Windows 8 czy wyłącznie na en-en?

mktos   11 #18 27.06.2013 19:02

@mikekrk: Popatrz w komentarzach do newsa: http://www.dobreprogramy.pl/Build-Conference-otwarta-Windows-8.1-Preview-juz-dos... chyba działa (ale coś jeszcze czytałem o konieczności zmiany języka i regionu).

BTW, ISO są dostępne.
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/preview-iso

okokok   12 #19 27.06.2013 19:12

mktos, strasznie wolno się pobierają.

BlackJimMetal   3 #20 27.06.2013 23:51

Ten system w ogóle jest jakiś dziwny chciałem zainstalować wersje x64 ale wyskakuje błąd że nie zgodny CPU a ja mam i7 3770K gdzie jest architektura 64

foreste   16 #21 28.06.2013 07:57

Teraz blue fish pisze powiem od 8.0 system nadal kuleje , na instalacji apps stanal
OBLUGA METRO TRUDNA SZCZEGOLNIE ZEBY WYSC TRZA ALT I F4
ten system mozna nazwac ciekawostka niz systemem do prac na co dzien
mogli nie dawac ikonki menu start bo zbedne jak niema tradycyjnego
soory za pisownie klawa us bez pl.

Autor edytował komentarz.
januszek   22 #22 28.06.2013 10:00

Ściągnąłem obraz ISO Windows 8.1 (32bit). Pierwsze wrażenie: Microsoft wymusza stosowanie kont microsoft bo nie udało mi się, podczas instalacji, utworzyć konta lokalnego. Przycisk start... hmm... Jeśli chodziło o to jak zrobić aby był ale tak żeby go nie było to się w zasadzie udało....

lzk   3 #23 28.06.2013 11:17

@foreste a to aplikacji w metrze nie zamyka się już przez przeciąganie jej myszką w dół? ;) klikasz LPM na górze ekranu i zwyczajnie w dół przeciągasz (tak jak przy przeciąganiu na boki).
@januszek Wydaje mi się, że logowanie przez konta MS jest tylko w becie. Potem lokalne myślę, że wrócą.
Jako, że jestem w grupie osób, które od początku chwalą sobie 8, mam jedno pytanko. Jak do diabła wyłączyć to menu start? Tylko miejsce zajmuje. Ja osobiście czekam na pełną integrację systemu z SkyDrive, a nie tylko jednego katalogu. No i fajnie by było, gdyby wreszcie zaczął synchronizować w czasie rzeczywistym i to z normalnymi prędkościami. Zabicie LiveMesh'a to jest coś czym dla mnie Microsoft cofnął się w czasie.

okokok   12 #24 28.06.2013 13:22

januszek, lzk, wystarczy wypiąć wtyczke od neta, kliknąć wstecz kilka razy, pozniej next i mozemy logowac sie lokalnie. nie ma co, intuicyjne rozwiazanie, jak by sie nie dalo dodac przycisku..., albo najlepiej go nie usuwac.

k1b1c   6 #25 28.06.2013 18:14

@okokok: haker z ciebie ;) Dzięki, przyda się

xenonisbad   5 #26 28.06.2013 20:01

Ja chcę opcję usunięcia listy folderów z mój komputer, więcej sposób wybierania kolorów okna z trybie pulpity (gdy mam aktywne okno to mam całkowicie czarny pasek i czarny napis... lubię czarny, ale nie aż tak bardzo) oraz wybór tła dla każdego kafelka (FireFox z jasnoniebieskim gdy wszystko wokoło mam czarne wygląda co najmniej dennie). Poza tym powinno już być dobrze, chociaż na te zmiany pewno poczekam sobie aż do win 8.2.
Usuwanie przycisku Start dla mnie wcale nie jest koniecznością - wygląda on ładnie na moim pasku, wręcz bardzo ładnie, do tego moja dziewczyna nie marudzi, że nie wie jak uruchomić jakąś aplikację. Bardziej dziwi mnie, że instalowane aplikacje nie pojawiają się w ekranie Start automatycznie... Tego na prawdę mi brakuje.
I na prawdę cieszy szerszy wachlarz sposobów personalizacji ekranu Start - do dyspozycji mamy coś koło tysiąca kombinacji.

I do tych, co mają polską wersję win8 - wystarczy pobrać j. angielski, po czym zainstalować sobie *.iso i wszystko działa, potem można zmienić na język polski, ale obsługuje on tylko klawiaturę (póki co), przez co mimo domyślnego polskiego mam wszystko po angielsku.
Przy okazji - na niektórych portalach pojawiła się informacja, że pliki *.iso trzeba wypalić na płycie - jest to totalna brednia, jeśli zamontujemy tą płytkę w sztucznym napędzie (nie stosując zewnętrznych programów a po prostu domyślne win8) to system bez problemu się zaktualizuje, sam to przetestowałem.

iHusky   8 #27 28.06.2013 21:05

Zauważyłem że standardowa aplikacja muzyka została zmieniona na xbox music, na plus można dodać także to że z poziomu ustawień w trybie Modern UI da się wykonać większość zadań jak zarządzanie energią itp. Minusem jest to że dalej jest rozdzielenie pomiędzy Panelem Sterowania w trybie desktop i Zmień Ustawienia Komputera w Modern UI, brak także wsparcia dla języka Polskiego, oraz większość programów które chodziły pod Windows 8 nie pójdą na 8.1 jako przykład podam AVG IS 2013

@xenonisband

Ja część napisów jak i menu kontekstowe po naciśnięciu PPM mam po Polsku ale to chyba przez to że jak instalowałem update to wybrałem region Polska

Autor edytował komentarz.
macierzx   2 #28 28.06.2013 21:42

OpenVpn tutorial do Win8, a ten sposób działa?
http://www.vpnonline.pl/konfiguracja/windows-8-tutorial-openvpn

mktos   11 #29 28.06.2013 23:14

@macierzx: Uruchamianie jako administrator jest wymagane, a mimo to nie działało. Ale już działa ;-)

macierzx   2 #30 29.06.2013 00:36

O to fajnie, że Ci zadziałało :) Już się bałem, że nie pójdzie. A dvb viewer sprawdzałeś czy ruszy na 8.1?

iHusky   8 #31 29.06.2013 04:55

Jest kilka ważnych problemów z Windows 8.1

-Jeśli podczas wyłączania komputera lub Restartu mamy włączony jakiś program to system staje na napisie Restart lub ShutDown i kręcącym się kółku i tyle.

-Często wykorzystanie dysku dochodzi do 99%

-Przymula nie wiem czemu

-System ma problem z usunięciem pliku o wadze 1,2GB nie da się go usunąć w standardowy sposób bo zamraża to system, poprzez linię komend także nie da się usunąć poleceniem "Del"

januszek   22 #32 29.06.2013 07:36

Swoją drogą, skoro update do 8.1 ma być dostępne via sklep to bez konta microsoft nie będzie go można przeprowadzić.

mktos   11 #33 29.06.2013 10:06

@xenonisbad:
Akurat brak dodawania nowo zainstalowanych programów do ekranu start jest dla mnie dobre, bo mnie denerwowała ta opcja :-) Dodawane są do listy wszystkich aplikacji z dopiskiem "new".

@macierzx:
Nie mam jak sprawdzić bez karty TV.

@iHusky:
U mnie działa. Często co prawda pyta czy trzeba zabić ".NET Framework Application", ale nie wiem co to może być :-/
Reszty problemów też nie zauważyłem, ale sprawdzę.

xenonisbad   5 #34 29.06.2013 12:04

@IHusky
Ja tak nie mam, zostawiłem otwartego worda z niezpisaną treścią, to wyskoczył mi nawet ładnie komunikat, że word nie chce być zamknięty, po czym przerzuciło mnie do tej aplikacji bezpośrednio, abym mógł zdecydować czy chcę zapisać zmiany. Ja zawsze wyłączam win8 z włączonymi programami, podobnie jest z win8.1 i dotychczas problemu nie miałem.
Z wykorzystaniem dysku też nie mam problemu, do tego system też mi przymula rzadziej niż przed aktualką (słabego mam kompa to i winić systemu nie zamierzam, bo czasem nawet na xp zamulał).

W sumie mówiono, że napis Windows 8.1 Pro Previev bla bla bla zniknie po ponownym uruchomieniu systemu, niestety u mnie tak łatwo on nie chce odejść.

iHusky   8 #35 29.06.2013 14:20

Ja mam napis Windows 8.1 Pro Preview (instalowałem przez ISO), nie wiem zobaczymy jak będzie pewnie będzie kilka aktualizacji i może uda się na tym normalnie pracować.

Mam prośbę czy ktoś mógłby sprawdzić czy po zgraniu piosenek z płyty i przy wybraniu funkcji "dopasuj informacje o albumie" xbox music zabiera duża ilość pamięci RAM bo u mnie potrafi 1GB zabrać przy dodawaniu informacji (około 12 piosenek) oczywiście doda je ale przez 10 minut miałem zamrożony program.

Autor edytował komentarz.
  #36 19.10.2013 22:47

To wymyślili jakieś g.... w moim komputerze (foldery). Jak tego badziewia się pozbyć?Naj... tyle, że można wnioskować, że są niezle zdesperowani. Podobno da się włączyć przycisk start, nie kafelkowy? Jak?

  #37 12.11.2013 00:06

Dla 8.1 należy pobrać najnowszą wersję OpenVPN 003, nie sprawdzałem jeszcze ale podobno działa.
http://www.vpnonline.pl/forum/viewtopic.php?t=137

Z tego co się dowiedziałem, na razie mało osób/firm IT wspiera 8.1, ale poczekamy i zobaczymy.