Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Gorące uwagi z Windows 8.1 Update 1

Windows 8.1 Update 1, czy też jak to mówią, "Spring Update", wyszedł z ukrycia, pojawiając się na chwilę na odpowiednich serwerach, skąd zapobiegliwi użytkownicy mogli go sobie pobrać.

Aktualizacja ta ma poprawiać integrację pomiędzy dwoma interfejsami Windows 8 - między klasycznym światem okienek niezmiennych od lat oraz światem nowego interfejsu aplikacji Windows Store, gdzie wszystko, co było, zostało zmienione. Podobno ta aktualizacja skierowana jest głównie dla użytkowników klasycznej klawiatury i myszy, do których się zaliczam.

Po zainstalowaniu paczek aktualizacyjnych naszym oczom ukazuje się poprawiony ekran Start zawierający teraz, obok informacji o właścicielu konta, przyciski do wyłączenia komputera oraz do włączenia wyszukiwarki. Ma to sens, dotychczasowy rozdźwięk opcji "wyloguj" będącej zupełnie gdzie indziej niż opcja "wyłącz" był bezsensowny. W ogóle opcja wyłączania komputera była strasznie ukryta. Ja oczywiście żartowałem, że to próba wymuszenia wyłączania komputera tym samym przyciskiem, którym się go włącza, ale powiem szczerze, że wprowadziliśmy wielki skrót "Wyłącz komputer" na pulpicie Windows 8.1 w mojej pracy.

Co dalej? Okazuje się, że do paska zadań przypięta została aplikacja Sklepu. Po chwili okazuje się, że aplikacje od teraz dostają pasek na górze, niczym klasyczne aplikacje desktopowe. W pierwszej chwili się przeraziłem, że on tak tam zostanie, na szczęście znika po chwili, a pojawia się, gdy najedziemy myszą na górę ekranu. Ale nie na lewy górny róg, bo tam jest przeskok do poprzedniej aplikacji (plus odpowiedni gest myszy).
Na pasku tym są też przyciski po prawej stronie do minimalizacji i zamykania aplikacji oraz przycisk z ikoną aplikacji po lewej stronie paska, pokazujący menu do zamykania i przypinania aplikacji, niczym menu okna pod Alt+Spacja. I w sumie warto tutaj wspomnieć - Alt+Spacja działa, wyświetlając właśnie to menu.

Po chwili okazało się, że działa coś jeszcze - dwukrotnie zamknięcie tego przycisku z logiem aplikacji zamyka aplikację. Zupełnie jak w Windows 3.1. Nie muszę zmieniać przyzwyczajeń. Aplikacje Windows Store da się też zamykać przeciągnięciem w dół, całe szczęście, i znów przyzwyczajenia nie muszę zmieniać. Aczkolwiek kursor pozostaje strzałką, a nie zmienia się w łapkę.

Kolejne nowości dotyczą kafelków na ekranie Start i na liście wszystkich aplikacji. Od teraz kliknięcie prawym klawiszem myszy powoduje pokazanie się menu kontekstowego bezpośrednio na kafelku.

(screeny: jest - było)

Tak...

Szkoda tylko, że z jednej strony jest to niby wygodniejsze, bo nie trzeba przejeżdżać myszą aż do paska aplikacji na dole... ale za to nie da się zaznaczyć kilku kafelków, aby je na przykład usunąć albo przesunąć, tylko trzeba robić pojedynczo. Jak w Windows 8.0. Krok w tył.

Na liście wszystkich aplikacji sortowanej po nazwie pojawiły się ikonki z literkami. Same ikony aplikacji są też nieco "niższe" (a w zasadzie mają mniejszy margines) oraz za to szersze (więc mieści się "Network Load Balancing Manager" w jednej linii). Ale dzięki tym efektom lista aplikacji wydaje się mnie zagracona.
Kliknięcie literki powoduje oczywiście pokazanie szybkiego skoku do konkretnej grupy - ten sam efekt co Ctrl+kółko myszy w dół, gest "szczypania" lub przycisk "minus" w prawym dolnym rogu ekranu. Jest to nieco w stylu podobnego efektu z Windows Phone. Nazwy grup, dla aplikacji nieumieszczonych w głównym spisie, ale w "podkatalogach" Menu Start, są mniejsze i pozbyły się paska na dole, co akurat uważam za minus. I znów ten sam ból, co w przypadku kafelków - prawy przycisk myszy pokazuje menu kontekstowe, a nie zaznacza, więc aplikacje usuwamy pojedynczo.

(screeny: jest - było)

Co jeszcze? Przypinanie aplikacji Windows Store do paska zadań oraz pokazywanie ich tam, kiedy są aktywne, a nie tylko w liście widocznej po lewej stronie ekranu - czyli kolejne etapy przywiązywania nowych aplikacji do starego interfejsu. I bardzo dobrze, to akurat mi się podoba. Poproszę jeszcze, aby na liście po lewej pojawiały się też aplikacje desktopowe, a gest przesunięcia palcem od lewej strony ekranu (touchpada) przełączał pomiędzy wszystkimi, a nie tylko Store i traktowanie Pulpitu jak pojedynczej aplikacji.

Do tego OneDrive zamiast SkyDrive, małe zmiany w zarządzaniu sieciami (można zapomnieć, yeah!), komunikat przy przycisku do pokazywania wszystkich aplikacji, jeżeli trwa instalacja lub zostały zainstalowane nowe aplikacje.

Czyli? Parę kroków do połączenia starego i nowego. Nic rewolucyjnego. Czeka mnie jeszcze sprawdzenie, czy może parę innych bolączek Windows 8.1 nie zostało naprawionych, liczę po cichu na naprawienie EAP-TLS... 

windows

Komentarze

0 nowych
toones   10 #1 09.03.2014 10:33

Zaznaczanie wielu kafli jest nadal możliwe. Wystarczy przytrzymać "ctrl". Niestety w drugą stronę to już nie działa (nie można w ten sposób odhaczyć kafli).

msnet   22 #2 09.03.2014 11:33

@toones - u mnie to działa w dwie strony. Przy wciśniętym Ctrl mogę dowolnie zaznaczać i odznaczać kafle.

  #3 09.03.2014 11:33

Pudrowanie .....

freedom   8 #4 09.03.2014 12:12

Zaznaczać/odznaczać można Ctrl + LPM, natomiast przy Ctrl + PPM działa tylko to pierwsze, pewnie tym się kolega toones zasugerował.

xomo_pl   24 #5 09.03.2014 12:14

"W pierwszej chwili się przeraziłem, że on tak tam zostanie, na szczęście znika po chwili, a pojawia się, gdy najedziemy myszą na górę ekranu"

akurat pasek z przyciskami zamknij powinien mieć opcję "zawsze na widoku"- osobiście mam awersję jakąś do tych chowających się pasków z opcjami :D

freedom   8 #6 09.03.2014 12:22

Jeśli zaś chodzi o samą aktualizację, zmiany choć na pozór drobne, idą w słusznym kierunku. Zaryzykuję stwierdzenie, że gdyby 8.1 Update 1 był startową wersją Windowsa 8 (z domyślnym wejściem na pulpit), cały system zostałby zdecydowanie lepiej odebrany. Aż ciekaw jestem co przyniesie kolejny duży update, być może już pod postacią dziewiątki.

toones   10 #7 09.03.2014 12:37

@freedom dokładnie :) nie było mi to potrzebne, moje MetroStart jest po prostu odpowiednio uporządkowane.

ziupo   6 #8 09.03.2014 12:44

"Poproszę jeszcze, aby na liście po lewej pojawiały się też aplikacje desktopowe, a gest przesunięcia palcem od lewej strony ekranu (touchpada) przełączał pomiędzy wszystkimi, a nie tylko Store i traktowanie Pulpitu jak pojedynczej aplikacji." to byłoby sprzeczne z ideą nowego interfejsu i docelowego używania systemu Windows. Pulpit jest tutaj środowiskiem do uruchamiania wyspecjalizowanych oarz starych aplikacji napisanych pod WinAPI, a aplikacje do codziennego użytku będą uruchamiane w ModernUI. Ot taka polityka.

Insectoman   4 #9 09.03.2014 13:03

Jestem goracym zwolennikiem windows 8 od czasu jego wydania. A zmiany wprowadzone w update 1 bardzo przypadły mi do gustu. Wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku :)

mktos   11 #10 09.03.2014 13:16

@toones: Nie wpadłem na to. Ale fakt, da się. I nawet ma to sens.

  #11 09.03.2014 13:23

W newsie o Update 1 user 'Benek USA' - troll w rodzaju Nazira czy Scoobiego napisał:

"Zmiany (dodatki) mnie mało interesują. Ale po tych update, widać ze Windows 8.1 zrobił się ogromnie stabilny i szybki. Po prostu palce lizać!!!."

trollowanie czy coś w tym może jest ?

Tedeus41   5 #12 09.03.2014 13:38

Dodatkowa opcja to: Jeśli mamy włączone przypinanie aplikacji Metro do paska to zarówno na ekranie Start jak i każdej otwartej aplikacji Metro wystarczy zjechać na sam dół myszką by pokazał się pasek pulpitu.
Przy tej opcji tez zamykanie czy minimalizacja kieruje od razu na pulpit nie na ekran z kafelkami.
Zamykanie aplikacji krzyżykiem albo dwuklikiem na ikonę zamyka aplikacje ale nie kończy procesu jedynie zsuniecie w dół i przytrzymanie ubija proces.
Aby nie pokazywał się pasek pulpitu lub być od razu kierowanym na ekran start zamykając apki wystarczy odhaczyć przypinanie aplikacji do paska

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 09.03.2014 17:08

Ciekawy wpis, ale swoją drogą to przecież Metro miało być tylko do dotykania pluchami, a tu ukłon w stronę myszki. Oj widać, mocną niekonsekwencję w działaniu producenta Okienek.

  #14 10.03.2014 00:22

Jeżeli to wszystkie zmiany to biznes tego nie "kupi" i co bardziej doświadczeni użytkownicy też. Musi wrócić menu start, musi wrócić ze wszystkimi opcjami centrum sieci i udostępniania z siódemki, musi też wrócić personalizacja interfejsu ze starszych wersji okienek no i klasyczny tryb awaryjny. Nie musi wrócić Aero ale miło by było gdyby był w opcjach.

pablito24   10 #15 10.03.2014 07:59

@Insectoman widzę, że na tej samej stronie robiliśmy avatar :D
@Shaki81 Miało być do dotykania oraz do klikania. Nie wszyscy mają dotykowy ekran.

mktos   11 #16 10.03.2014 09:23

@_asd: U mnie szybki i stabilny był zawsze, więc nie widzę różnicy.

@Tedeus41: Zamykanie ale nie zabijanie procesu to norma, począwszy chyba od 8.1 tak to działa.

@Shaki81: Metro jest adresowane do wszystkich użytkowników - wszystkie aplikacje mają mieć zarówno obsługę palcem, jak i skróty klawiaturowe i takie tam. Nawet chyba są wymogi, aby dobrze działało na interfejsie bez ekranu dotykowego.

Dimatheus   23 #17 11.03.2014 10:03

Hej,

Powoli Windows 8 faktycznie nadaje się do używania z użyciem klasycznej klawiatury i myszki. Microsoft poszedł w końcu po rozum do głowy. :D

Pozdrawiam,
Dimatheus

ralph7   5 #18 12.03.2014 18:50

A czy normalnym jest, że jak mam aktywną opcję "Pokaż aplikacje ze Sklepu Windows na pasku zadań", to pasek zadań jest wtedy "nieklikalny" przy samej krawędzi ekranu? Chodzi o to, że kursorem jak zejdę na sam dół ekranu, to już nie mogę nic kliknąć na pasku zadań.

  #19 26.03.2014 02:11

JEST JESZCZE JEDNA NOWOŚĆ

JAKO TAPETA NA PULPICIE DOMYŚLNIE POJAWIA SIĘ ZDJĘCIE ROZEŚMIANEGO JAROSŁAWA, PONIEWAŻ
PRZEJĄ ON MICROSOFT