Gorące uwagi z Windows Phone 8.1 Update 1

Kontynuując serię "gorące uwagi" czas na parę interesujących punktów znalezionych w najnowszej aktualizacji dla Windows Phone, czyli Update 1 (vel GDR 1).


 • Foldery!

  Foldery są... ciekawe. W sumie fajne. Nie wiem czy mam zamiar z nich korzystać, ale wyglądają i zachowują się całkiem sensownie. Aby stworzyć folder wystarczy jedną ikonkę "nałożyć" bezpośrednio na drugą w trybie edycji ekranu Start. Kafelek folderu pokazuje miniaturki wszystkich kafelków wewnątrz niego, kiedy jest w trybie zwiniętym. Miniaturki te są wciąż "żywe" :-) Kafelki wewnątrz folderu pokazują się na zmianę, w podobny sposób jak zdjęcia znajomych w kafelku aplikacji "People".

  Bardzo fajnie zapowiada się połączenie tej opcji wraz ze wszystkimi możliwymi do przypinania elementami ekranu Start, np. albumami w aplikacji Xbox Music albo "ludźmi" z aplikacji People.

 • Tworząc połączenie VPN mamy do wyboru drugi protokół, którego nie było wcześniej - L2TP wraz z IPSec.


 • Apps Corner. Można zrobić bardzo ograniczony telefon, bez dostępu do ustawień lub centrum akcji, a także z listą tylko konkretnych aplikacji, które mogą być uruchomione. Albo wyłączyć niektóre klawisze, takie jak klawisz Szukaj czy... Start. Niestety, opcja ta nie uruchamia się na moim telefonie wcale - pasek postępu sobie lata, a potem system wraca z powrotem do ustawień "apps corner".


 • Znacząco zmienił się ciąg User-Agent Internet Explorera - teraz informuje, że jest on prawie jak przeglądarka z iPhone'a, przez co niektóre strony internetowe będą próbowały mu pokazać wersję dla iPhone'a, a nie dla desktopowej wersji IE. Hack.

  Mozilla/5.0 (Mobile; Windows Phone 8.1; Android 4.0; ARM; Trident/7.0; Touch; rv:11.0; IEMobile/11.0; NOKIA; 909) like iPhone OS 7_0_3 Mac OS X AppleWebKit/537 (KHTML, Like Gecko) Mobile Safari/537

  Przykład - Twitter.


 • Kasowanie wielu wiadomości tekstowych z wątku naraz (albo automatyczne przekopiowanie ich treści złączonej w jeden do pola nowej wiadomości). Pokazanie tych checkboksów możliwe jest przez opcję w menu, albo oczywiście przez dotknięcie nieco z lewej strony.


 • Kodeka aptX i przeglądania w AVCRP nie mogę potwierdzić, bo nie mam odpowiedniego sprzętu. Jest udostępnianie Internetu nie tylko przez Wi-Fi, ale i przez Bluetooth, jako NAP w ramach profilu Bluetooth PAN. Bluetooth udostępnia dla maksymalnie 7 urządzeń, podczas gdy Wi-Fi dla 8.

 • "Żywego" kafelka w Xbox Music (na wzór tego, co było w WP 8.0) nie ma. Zapewne trzeba poczekać na aktualizację aplikacji.

 • Nowa pozycja w opcjach - "accessory apps". Niestety, strona pod linkiem "Learn more" (coś w domenie preview.windowsphone.com) po zalogowaniu informuje mnie, że mój Live ID (Live Id? Nieaktualne! :-P) nie jest obsługiwany, bo strona jest tylko dla zaproszonych. Ale wygląda na to, że to opcja dla urządzeń typu smartwatch. Aktualizacja: strona teraz pokazuje informację, że są to faktycznie aplikacje przypisane do urządzeń takich jak smartwatche, budziki, aktywne nakładki na telefon itp..


 • Aktualizacja była szybsza niż poprzednio (przed 8.1), ale po jej zakończeniu wciąż nie mogłem używać wszystkich moich aplikacji - były stopniowo migrowane w tle. O wiele lepsza opcja niż długie oczekiwanie na punkcie którymśtam aplikacji "migrating your data".

 • Informacje o telefonie pokazują oprogramowanie jako "Windows Phone 8.1 Update", a było "Windows Phone 8.1". Pełny numer to 8.10.14147.180 (PfD, bez Cyan w moim przypadku).

 • A tak nawiasem, to Bing Vision zostało kilka dni temu wykastrowane i obecnie rozpoznaje tylko kody QR, już nie kody paskowe, okładki i nie OCR-uje tekstu. Możliwe, że zostanie to włączone do Cortany i/lub Office Lens.

 • Czyli jednym słowem - miła nowość (foldery), którą jeszcze nie wiem jak zagospodarować i garść bardzo drobnych usprawnień. Plus takie zrobienie IE, że udaje, że jest iPhonem. Ciekawe, co z tego wyjdzie.

  Za to inna rzecz jest bardzo fajna - wreszcie obyło się bez długotrwałego oczekiwania - ja nawet nie mam oficjalnej aktualizacji do 8.1, kiedy już jest aktualizacja do 8.1! ;-)

  Aktualizacja


  • W aplikacji Alarmy możliwe jest teraz ustawienie czasu drzemki dla konkretnego alarmu - od 5 minut do 1 godziny.