2 mln bezpłatnych Solarisów

Strona główna Aktualności

O autorze

Z końcem ubiegłego roku informowaliśmy o tym, że Sun Microsystems udostępni za darmo swój system operacyjny - Solaris 10. Tak się oczywiście stało, wówczas jeszcze jednak nikt nie wiedział jaki akcja odniesie skutek.

Trzeba zaznaczyć, że rozpowszechnianie systemu za darmo nie jest w tym przypadku ruchem o charakterze "charytatywnym". Jest to jedynie trochę inna strategia rynkowa, która jest jednak, co oczywiste, dla wielu z nas niezwykle korzystna. Firma zamierza zarabiać na usługach pochodnych, jak choćby różnego rodzaju płatne pakiety wsparcia technicznego. Niewątpliwie u podstaw takiej decyzji leżała również chęć promowania marki.

Po upływie pół roku można oceniać już jakim zainteresowaniem cieszy się Solaris 10. Od początku roku system zarejestrowało przeszło 2 mln użytkowników, dziennie natomiast notuje się około 11 tys. pobrań. Trudno jednak powiedzieć czy można ten wynik uznać za spektakularny sukces czy też porażkę, to pokażą dopiero wyniki finansowe za bieżący rok.

Solaris zawiera przeszło 180 dodatkowych, bezpłatnych aplikacji. System można pobrać bezpłatnie na stronie producenta. Przypominamy jednak, że nie jest to propozycja dla użytkowników modemów, plik "waży" 2,5 GB ;-) Wszyscy zainteresowani systemem, a nie mający dostępu do szybkich łącz mogą zamawiać system na nośniku - koszt od 9,95 do 49,95 USD.

© dobreprogramy
s