20 mln lisków

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj złamana została bariera 20 mln pobrań przeglądarki Firefox 1.0. Od premiery, Firefox potrzebował 76 dni na osiągnięcie tego wyniku.

Kiedy w 2002 roku powstał Phoenix 0.1 mało kto spodziewał się, że w wersji 1.0 (w międzyczasie następowały zmiany nazwy na Firebird - od wersji 0.6 i ostatecznie na Firefox - od wersji 0.8) będzie największym konkurentem Internet Explorera firmy Microsoft. Wiele serwisów z branży IT już dziś podaje wyższy udział Firefoxa niż IE wśród użytkowników (choćby niemiecki Heise online - 33,5 % Firefox, 32 % IE w styczniu 2005). Oczywiście dane te nie przekładają się jeszcze na rzeczywisty udział w rynku obu przeglądarek, choć niewątpliwie udział Firefoksa rośnie stale kosztem IE.

Zagrożenie monopolu, bądź jego utrata przez Microsoft w tej dziedzinie na pewno spowodowana jest wieloma czynnikami, do których niewątpliwie prócz wysokiej jakości konkurencyjnych przeglądarek zaliczyć można "opieszałość" w publikowaniu nowych wersji IE. Dzięki polityce "wiecznej" IE 6.0, jedyne informacje, które w sieci pojawiają się na temat przeglądarki MS dotyczą dziur i łat. To, że pojawiają się dziury jest rzeczą naturalną, pojawianie się łat w rozsądnych terminach z założenia świadczy dobrze o producencie. Efekt marketingowy jest jednak taki, że jak rozmawiamy o IE to rozmawiamy o dziurach i problemach, jak rozmawiamy o Firefoksie to rozmawiamy o nowościach i ulepszeniach w kolejnej wersji. W takiej atmosferze Microsoft jest na straconej pozycji. Chyba, że szybko nas zaskoczy IE 7.0.

© dobreprogramy
s