25 mln piosenek za darmo i legalnie?

Strona główna Aktualności

O autorze

Brzmi niewiarygodnie? Jednak ma to być możliwe - dzięki nowemu serwisowi Qtrax. Czy faktycznie będzie, okaże się już niebawem.

Qtrax ma być pierwszym projektem "legalnego p2p" na masową skalę, opartym o sieć Gnutella. Jak deklarują twórcy, przy pomocy specjalnej aplikacji będzie można pobierać utwory muzyczne ogromnej rzeszy wykonawców - także tych topowych jak np. Lenny Kravitz czy Alicia Keys. Docelowo utworów ma być aż 25 mln - liczba ta robi wrażenie szczególnie w zestawieniu z ofertą sklepu Amazon.com (3 mln) czy iTunes (6 mln). Co najważniejsze wszystko to ma odbywać się za darmo i całkowicie legalnie za sprawą umów zawartych przez twórców serwisu z wytwórniami m.in. z potężnym Sony BMG Music Entertainment.

Gdzie zatem haczyk? Nie w długości czy jakości utworów - nie mają to być próbki jakie za darmo można odsłuchiwać w internetowych sklepach z muzyką. Haczyk tkwi... w reklamach. Utwory będą zabezpieczone technologią DRM i będzie je można odsłuchiwać tylko we wspomnianej aplikacji - ona zaś będzie wyświetlała reklamy podczas odtwarzania. Reklamy mają być nieinwazyjne (tj. nie będą instalowane komponenty reklamowe w systemie operacyjnym ale wyświetlane wraz z aplikacją) ale programu nie będzie można zminimalizować podczas słuchania. Samych utworów nie będzie można też odtwarzać w innych playerach, ani też przegrać np. na płytę CD. Jak wynika z informacji na stronie Qtrax, oprócz plików audio aplikacja ma dawać także dostęp do stron artystów z m.in. teledyskami, dzwonkami czy tekstami piosenek.

Tyle teorii - jak to będzie wyglądać w praktyce przekonamy się już za kilka godzin. O 6:00 naszego czasu ze strony www.qtrax.com ma zostać udostępniona do pobrania wersja beta wspomnianej aplikacji dla systemów Windows XP i Vista. Wersja dla Mac OS X ma być dostępna 18 marca. Nie wiadomo jednak czy cała inicjatywa nie okaże się klapą ponieważ o planach uruchomienia takiego serwisu mówiono już 4 lata temu, a wytwórnie Warner Music, EMI i Universal Music zdementowały jakoby (co sugerowano wcześniej) uczestniczyły w tym projekcie. Umowa z Sony BMG Music Entertainment nie została zaś jeszcze podpisana.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że od dłuższego czasu istnieje także serwis Jamendo, który poprzez sieć p2p (BitTorrent lub eMule) udostępnia całkowicie legalnie, bezpłatnie oraz bez takich ograniczeń, ponad 90 tys. utworów kilku tysięcy artystów, którzy zdecydowali się dzielić swoją twórczością za darmo. Nie znajdziemy tam co prawda utworów światowych gwiazd - w olbrzymiej większości przypadków są to dzieła amatorskie, co nie oznacza jednak, że nie można trafić na prawdziwe perełki. Więcej na ten temat pisaliśmy rok temu. Olbrzymią ilość komercyjnych utworów można za to odsłuchiwać bezpłatnie na łamach platformy Last.fm, wiele teledysków oglądać można zaś na łamach serwisu YouTube.


Aktualizacja, 29.01.2008, 17:14

Wygląda na to, że serwis (przynajmniej na razie) okazał się niewypałem. Okazuje się, że właściciele Qtraksa ostatecznie nie doszli do porozumienia także z Sony BMG Music Entertainment - czołową wytwórnią z tzw. "wielkiej czwórki". Wobec dużego zainteresowania serwisem są duże problemy z pobieraniem aplikacji oraz z jej działaniem, nie da się też pobierać żadnych utworów, nie wspominając o ich słuchaniu.

© dobreprogramy