1,4 mln zł strat producentów oprogramowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Na 1,4 mln zł oszacowano straty producentów oprogramowania komputerowego, poniesione w ub. miesiącu z tytułu użytkowania przez firmy nielegalnych programów - wynika z najnowszych informacji przekazanych w poniedziałek PAP przez organizację Business Software Alliance, zajmującą się m.in. ochroną praw autorskich.

Współpracująca z BSA policja znalazła w tym czasie 850 płyt z nielegalnym oprogramowaniem, zabezpieczyła 50 komputerów oraz cztery nagrywarki. Zlikwidowano również dwa sklepy internetowe, które oferowały nielegalnie skopiowane programy i gry komputerowe.

\"Na 18 przeszukanych firm w 14 znaleziono oprogramowania niezgodnie z licencją producentów. Zatrzymano kilkanaście osób, wśród których są m.in. właściciele sklepów komputerowych oraz kawiarenek internetowych\" - poinformowała Monika Domańska z public relations BSA. Przeszukania przeprowadzono w Bielsku-Białej, Chojnicach, Elblągu, Gdyni, Łodzi, Warszawie oraz Żeganiu.

W sprawdzanych firmach naruszono prawa autorskie m.in. takich spółek jak: IBM, Macromedia czy Microsoft. Za posiadanie i używanie nielegalnego oprogramowania grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: PAP

© dobreprogramy
s