Wprowadzenie do edycji makr w Excelu

W tekście o EKG, opisywałem, jak można wspinać się na wyżyny lenistwa, posługując się komunikatorem działającym w konsoli. Podążając tym tropem, zainspirowany wpisem kolegi Skandyna, postanowiłem opisać troszkę podstaw VBA ( Visual Basic for Applications ) dla Excela. Najlepszym sposobem, żeby się polenić jest zmusić komputer do wykonywania pracy za ciebie. Makra w Excelu nadają się do tego znakomicie.

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z VBA, a chciałbyś zacząć wykorzystywać potencjał Excela to przeczytaj proszę wpis :

I'm Blue , czyli niebieski ekran śmierci.

Zielony to kolor nadziei, czarny smutku, czerwony miłości, różowy damski… A niebieski?Niebieski to kolor, który Microsoft wybrał sobie na ekran(y) błędów. Wiesz jak to jest z melodyjką budzika. Choćbyś wybrał sobie swój ulubiony utwór to i tak po tygodniu będziesz nienawidził tych dźwięków. Podobny los zgotował Microsoft kolorowi niebieskiemu.W wersjach mniej dopracowanych swojego systemu, jak WIN ME, ekran ten lubił pokazywać się dość często. Ekran śmierci, razem z kolorem niebieskim, zyskał złą sławę.

EKG - gg dla leniwych.

Zaczyna się to tak:

Siedzimy przed komputerem i piszemy pismo. Chcemy coś skopiować i : „ta myszka tak daleko leży. Kliknę ctrl+c . Nie będę się męczył„A potem jest już tylko gorzej. Niechęć do odrywania rąk od klawiatury narasta. W arkuszu kalkulacyjnym znasz już połowę skrótów łącznie z takimi jak Alt+dgg (dane->grupy i konspekty-> grupuj w MS excel 2003) Następnie chcesz uruchamiać programy z klawiatury. Ustawiasz skróty globalne.