BlackBerry Academy - Inaugaracja na US

We wtorek odbyło się podpisanie porozumienia pomiędzy RIM i Uniwersytetem Śląskim o współpracy. Dzięki programowi studenci będą mieli możliwość uczestnictwa w dodatkowych zajęciach, uczelnia dostanie pewne wsparcie w postaci pomocy dydaktycznych, natomiast RIM dostanie potencjalnych nowych developerów.

Kilka informacji o samym programie i jego prawdopodobnym wpływie na proces kształcenia. Uczelnie w Polsce bynajmniej nie cierpią na nadmiar funduszy, pomoc od RIM na pewno naszemu wydziałowi się przyda. Zakres dodatkowych zajęć to związane z BB 10 formy programowania tj.
Webworks - programowanie aplikacji w HTML5 + javascript - całkiem fajna opcja dla aplikacji wykorzystujących serwisy zewnętrzne. Co ciekawe takie Aplikacjie w BB mają wyglądać jak natywne. To naprawdę działa i to całkiem fajnie.

Native SDK - w opozycji do pierwszego rozwiązania, programuje się w c++ natywnie pod system QNX. Dużą zaletą ma być podążanie za standardami - nie uczymy się na nowo wyłącznie API i SDK , ale korzystamy ze znanych technologii jak np. BOOST.

Cascades - programujemy w QT + QML - ciekawa alternatywa. Zaletą na pewno będzie tworzenie elastycznego i wygodnego interfejsu przy małej ilości potrzebnego kodu.

RIM powoli odchodzi od javy, wątpię więc żeby miały pojawić się zajęcia z tej technologii, choć nie jest to wykluczone w związku z Java Android Runtime.

Tak czy inaczej wszystkie rozwiązania mają jedną poważną zaletę : "Follow the standards" - podążają za standardami - zarówno HTML5, QT, C++ można wykorzystywać w projektach nie związanych z BB, więc pójście w tą stronę nie wiąże się z silnym związaniem z jedną firma, czy marką - w tym aspekcie wybór RIM do współpracy z Uczelnią może okazać się bardzo korzystny.

W ramach programu pojawią się także, chciałoby się rzec , W KOŃCU , specjalności i specjalizacje związane z programowaniem rozwiązań mobilnych - jaki będzie ostateczny kształt, zajęć i efekt programu zależy w dużej mierze od studentów - to oni zdecydują jakich technologii będą chcieli się uczyć. Powodzenie programu zależy też wyłącznie od tego ile osób będzie chciało brać w nim udział.

Uś nie jest pierwsza szkołą uczestniczącą w programie - na Śląsku , w zeszłym roku program wystartował także na Politechnice Śląskiej. Według informacji zasłyszanych na prezentacji, obecnie, z początkowej ilości ponad 200 osób na inauguracji, w zajęciach uczestniczy około 60 osób - dwie grupy po 30 osób. Inny jest/był także program, ponieważ główny nacisk położono tam na technologię java ME.

Jak będzie się to rozwijać na UŚ-i czas pokaże.

Ostatnia uwaga, która mnie nie ukrywam boli, inauguracjia odbyła się we wtorek o godzinie 12, co z miejsca zablokowało możliwość udziału większości studentów zaocznych. Mam nadzieję, aczkolwiek życie pokazuje że niestety jest inaczej, że zajęcia odbywać się będą w takich porach, że studenci zaoczni również będą mogli w nich uczestniczyć.
(Mam poczucie że często są oni skazywani na gorsze warunki nauki, ale to temat na inny wpis.)

Moim zdaniem BB to dobry wybór zarówno dla tych , którzy na pisaniu aplikacji chcą zarobić, jak i tych , którzy programowania chcą się uczyć(sic! :P) . Widać że firma (podobnie jak i inne, ale to także temat na inny wpis) poszukuje w Polsce developerów i chce się tu rozwijać. Szkoda że nie mam żadnego urządzenia tej marki , bo pewnie już bym ściągał SDK(choć posiadanie takiegoż nie jest wymogiem, bo SDK zawiera symulatory urządzeń) .

Apropo SDK- wszystkie jego odmiany, za wyjątkiem cascades są dostępne na różne platformy- w tym linuksa, co dla mnie jest wielkim plusem, choć mnie do gustu najbardziej przypadło jak do tej pory właśnie programowanie w QT + QML .

Chciałem jeszcze napisać coś o samych urządzeniach, o marce i prezentacjach, ale nie będę już dzisiaj zanudzał. Powiem tylko że wszystkie trzy rzeczy wywarły na mnie pozytywne wrażenie.
Czieszę się bardzo że w końcu na uczelniach zacznie się uczyć o technologiach mobilnych - chociaz powinno tak być już co najmniej od kilku lat. Cóż.... Trudno jest chyba w te stare mury ( i czasem kości :P, ale to już trzeci temat na wpis ) tchnąć trochę ducha czasu.
Trzymajcie się.