Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Zmiana systemu w komórce. Da się?

Dzisiejsze telefony komórkowe maja już potężne możliwości. Nie tak dawno nikt nie pomyślałby o gigahercowym procesorze w telefonie, a już za chwilkę będziemy mieli aparaty wyposażone w dwurdzeniowe procesory i mocne GPU. Urządzenia te przypominają co raz bardziej, nasze domowe komputery i są w stanie działać na pełnowartościowym systemie operacyjnym, w które zresztą są już bardzo często wyposażone. Dlaczego więc wciąż nie możemy wybierać systemu, na jakim chcemy pracować? Przecież na dobrą sprawę mamy kilka systemów wolnych jak symbian, czy android. Czy nie można by ich dowolnie instalować na urządzeniu przenośnym tak jak to ma miejsce na desktopie?
Producenci urządzeń mówią oczywiście zdecydowanie nie. O ile SO mogą być wolne, o tyle specyfikacja, oraz schematy urządzeń wolne już nie są. Nie są dostarczane sterowniki do urządzeń pokładowych dla innych systemów niż wbudowany. Jest to logiczne, bo pociągałoby za sobą koszty. Nie przeszkadzało to i nie przeszkadza jednak ludziom łamać zabezpieczenia, pisać własne sterowniki, oraz próbować uruchomić inny niż domyślny system na urządzeniu. W większości przypadków takie działania kończą się fiaskiem, lub tylko połowicznym sukcesem. A to wydajność nie jest taka jak oczekiwana, a to nie dla wszystkich urządzeń są sterowniki itd. W trakcie prac nad portem systemu dla jednego urządzenia wychodzą kolejne, nowsze, dla których prace trzeba zaczynać od początku.

Jednak ludzie ciągle domagali się możliwości zmiany systemu. Pamiętam jeszcze z czasów świetności forum sx1.pl (dziś już nie istniejącego) , jakie emocje wywoływały próby (częściowo udane) uruchomienia projektu Qtopia ( dziś już także nie istniejącego – strona w rozsypce) na telefonach od (znów już dziś nie istniejącego ) siemens mobile.

Dziś mamy androida i głównie ten system próbuje uruchomić się na dzisiejszych urządzeniach z lepszym bądź gorszym skutkiem. Próbowano dokonać tego np. dla telefonu Samsung i900 Omnia wyposażonego w standardzie w system windows mobile 5. Oto czego się nie udało zrobić:

CDMA/EVDO/3G, Bluetooth, GPS, Motion Sensor, Camera (back or front), Suspend Mode (1-2 hour battery life...) or Optical Mouse.
Nie można jednak odmówić sukcesów portującym. Przykładem jest telefon HTC HD2 z windowsem 6.5 na pokładzie , dla którego port androida jest całkiem funkcjonalny i z tego co wiem są osoby, które korzystają z tego systemu na co dzień.
Jedyny znany mi projekt otwartego telefonu OpenMoko i Freeruner został wstrzymany, więc ciągle jesteśmy skazani na systemy dostarczone przez producentów. Dlatego prace nad kolejnymi portami wciąż trwają. Użytkownicy są gotowi nawet wesprzeć deweloperów finansowo, co z kolei doprowadziło do sytuacji , gdzie pojawili się oszuści . Mowa o projekcie AndroBada.http://www.youtube.com/watch?v=yiHfJct1Ktg&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=gC_8eaqRSn8&feature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=FHehTXZmuAA&feature=related

Parę osób próbuje bazować na naiwności użytkowników i ich płonnych nadziejach. Kilka filmików na youtube próbuje udowadniać, że projekt nie jest oszustwem. Nie mniej jednak stwierdzenia typu:

Bardzo, ale to bardzo wiele rzeczy nie działa, lecz ogólnie system jest w miarę stabilny, wifi, gsm działa. Nie ma możliwości odpalania programów, aparatu tudzież innych dobroci. Żadne aplikacje prócz widgetów i motywów w chwili obecnej nie działają. Włączenie aplikacji powoduje wyłączenie się telefonu , a co za tym idzie ugotowaniem go

źródło:http://bada-world.pl/android-na-wave/androbada-t3549.html

nie wydają mi się być dziełem developera z prawdziwego zdarzenia. Później mowa o niestabilne pracy procesora, i zepsuciu kilku aparatów, po czym poinformowano społeczność, że potrzebne są fundusze na nowe telefony, żeby projekt mógł ruszyć dalej. Żadnych szczegółów, żadnego udostępnionego kodu, żadnej rzeczowej dyskusji nawet. Jest za to konto paypal.
Autorzy pisali o nie działających aplikacjach, a następnie pokazana została gra angry birds. Ktoś tu kręci.W dodatku filmiki są robione jakby na kolanie. Niestety muszę wspomnieć, że „projekt” wyszedł od naszych rodaków.

Gdybym chciał, to mogę wrzucić filmik z działającym windowsem 7 na moim Wawie 8500 i odpalonym need for speed na full detalach. Wystarczy mi mała aplikacyjka odtwarzająca filmik ( w bada API łatwe do zrobienia) i program do nagrywania obrazu pulpitu.
Inaczej jest w przypadku projektu na XDA developers . Projekt nie został upubliczniony, ale myślę ,że w ciągu miesiąca będzie. Jednocześnie trwają prace nad dualbootem dla telefonów 8500 i 8530. Co ciekawe, w dyskusji i projektach biorą udział także ludzie z Polski. Dyskusja jest w tym wypadku otwarta i każdy może w niej wziąć udział. Mam nadzieję, że już w niedługim czasie będzie można zobaczyć prawdziwego androida na wave i to z możliwością wybrania systemu, który che się odpalić.

Jednak niezależnie, czy prace nad portami systemów będą kończyć się sukcesem, czy tez nie, w końcu głos ludu musi wygrać i sytuacja na rynku urządzeń mobilnych się zmieni. W przeciwieństwie do komputerów, laptopów , czy netbooków, w świecie tabletów i komórek panuje nadal rozdrobnienie i brak jest jakichkolwiek standardów jeśli chodzi o sprzęt i sterowniki. Brak jest także jakiejkolwiek wolności wyboru jeśli chodzi o SO. Myślę jednak że z upływem czasu „pewne” standardy muszą zostać wypracowane. Być może za kilka lat będziemy mogli kupować telefon podobnie jak inne urządzenia, patrząc jedynie na parametry techniczne, jak procesor, pamięć i GPU , a nie na to pod jakim systemem działa. 

Komentarze

0 nowych
djDziadek   17 #1 27.04.2011 12:39

Z tym "brakiem standardów" to chyba jednak przesadziłeś, urządzenia w telefonach (m.in. wi-fi, bluetooth, czy GPS) muszą spełniać standardy, poza tym obowiązują normy promieniowania, zakresu częstotliwości - to też są standardy, a co do standaryzacji poszczególnych elementów telefonów - nie sądzę, przynajmniej nie teraz, to o czym ty mówisz miało by w/g ciebie wyglądać pewnie tak:
1. idę do salonu i kupuję płytę główną od HTC, potem procek i grafikę od Apple,a, a wyświetlacz od Samsunga
2. Sprzedawca mi to montuje, wgrywa soft i zabieram gotową zabawkę do domu.

Czy tego przypadkiem nie ma teraz? - skala jest tylko inna.
Chyba jednak nie tędy droga :) ;)

trux   11 #2 27.04.2011 16:16

Freeruner to niestety porażka, pieniądze wyrzucone w błoto. Testowałem na tym urządzeniu wiele różnych systemów i żaden nie był idealny. Jest co prawda Android, ale na 300 Mhz działa to ślamazarnie, a do tego problemy z wifi.

walker13150   4 #3 27.04.2011 16:55

Z androbadą zabawna historia :)

VoYTeC_bood   2 #4 27.04.2011 18:11

replicant - otwarta wersja androida do zainstalowania np na iphone lub n900
http://replicant.us/supported-phones/

  #5 27.04.2011 20:39

Czyli też niezła zabawa.
Ciekawe.
Jak się zainstaluje normalnie ubuntu na tych urządzeniach to będzie można dzwonić? Wątpię.

  #6 27.04.2011 22:08

Jeśli mowa o qtopii to projekt w pewnej formię przeżył. Qtmoko to połączenie interfejsu qtopii z debianem dla openmoko freerunner. Osobiście obok androida to najsensowniejszy system na ten telefon, bo shr bez kija nie tykam.

kubut   19 #7 27.04.2011 22:39

Może trochę nie na temat, ale pamiętam zmianę sterowników na moim W610i :) Strach był (wtedy jeszcze był to drogi telefon), ale opłacało się, głośnik grał 2 razy głośniej i wyraźniej ;) A na wolność wyboru systemu w komórkach przyjdzie czas, nie ma co do tego wątpliwości

  #8 28.04.2011 08:43

ludzie myslacy od samego poczatku wiedzieli, ze projekt okreslany jako androbada to tylko sposob na wypromowanie witryny. podskoczyli w pagerank google wiec mozna bylo jakos calosc wyciszyc, przeciez nigdy android na w8500 nie smigał za przyczyna polakow

  #9 02.05.2011 00:26

W tym artykule wspomniano o Htc HD2. Posiadam ten telefon sam i przenioslem sie z WM 6.5 na Androida wlasnie... Musze powiedziec ze port Androida jest dobry. Jednak wlasnie na xda forum znalazlem HyperDroid ktory nie jest portem. Dziala duzo szybciej niz pozostale portowe androidy. Bardzo polecam i macie tam mnostwo mozliwosci pozmieniania w telefonie.

nintyfan   11 #10 05.05.2011 10:13

Nie do końca zrozumiałem - opublikowanie specyfikacji jest zbyt drogie, by firmy to zrobiły, jednak tworzenie jakiś zabezpieczeń przed instalacją other OS już nie?

nintyfan   11 #11 05.05.2011 10:15

Wystarczy pewnie stream my games, a nie jakiś filmik ;-) .

  #12 05.05.2016 20:14

WINDOWS PHONE TO SCIERWO, nic tutaj nie dziala, brak instagrama, brak snapchata, brak aplikacji dla youtube, brak autentyzatora dla steam (ios i android to maja) nigdy wiecej windowsa