Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

CityZenek- konkurencja dla Google Maps?

CityZenek to bezpłatna miejska nawigacja on-line dla systemu Android. Najmłodsze dziecko producenta nawigacji Naviexpert umożliwia planowanie podróży po mieście komunikacją miejską lub pieszo. Dodatkowo mieszkańcy dziewięciu największych miast Polski w wygodny sposób mogą zaplanować podróż komunikacją miejską. Aplikacja informuje o liczbie przystanków, cenie biletów, wskazuje także miejsca przesiadek.
Nawigacja środkami komunikacji miejskiej została opracowana we współpracy z serwisem jakdojade.pl. Partnerami serwisu są: ZTM Warszawa, ZG MZK, MPK Poznań, MPK Wrocław, Miasto Kraków, ZdiTM Szczecin.
Nie jest to nowatorska funkcja, w Google Maps od lipca 2011 można korzystać z tej funkcji w takich miastach jak Białystok, Olsztyn, Szczecin, Warszawa i Zielona Góra.

CityZenek to nie tylko nawigacja, aplikacja zawiera również aktualną bazę ciekawych wydarzeń w okolicy, imprezy, repertuary kin, kalendarium koncertów.

reklama

Okrojony do bólu interfejs CityZenek w zupełności wystarcza do pieszej nawigacji. Docelowe miejsce podróży można wprowadzić za pomocą tekstu, głosu lub po prostu wskazać na mapie. Szybkie wybieranie zawiera pogrupowane w kilkanaście kategorii POI.

Menu również jest mocno okrojone, wybór ogranicza się tylko do kilku opcji:

Zalety nawigacji
Moim zdaniem największymi zaletami nawigacji są szczegółowe i aktualne mapy, pokaźna baza POI (ponad 300 tyś) oraz kontekstowa wyszukiwarka.

Wady nawigacji

Brakuje automatycznego przeliczania trasy (w razie zboczenia z kursu trzeba ręcznie wybrać „przelicz trasę”).
Szybkie wyszukiwanie POI nie jest wcale takie szybkie, wyszukiwarka POI powinna być na głównym ekranie aplikacji a nie ukryta pod ikoną lupy w trybie przeglądania mapy.
Spory minus należy się za wolne ładowanie mapy, nie ma również możliwości zapisywania ulubionych punktów/współrzędnych, nie mówiąc już o przesłaniu współrzędnych za pomocą SMS.
Pomarzyć możemy również o ustawieniu domyślnego środka transportu, aplikacja domyślnie wyszukuje połączenia za pomocą komunikacji miejskiej. Przy pieszych wycieczkach za każdym razem trzeba zmienić tryb na pieszy podczas wyszukiwania.

Nawigacja CityZenek może nie jest doskonała i ma sporo braków, ale zawsze jest to jakaś alternatywa dla GoogleMaps. Może w kolejnych wersjach doczekamy się pozytywnych zmian, ja bym zaczął od zmiany nazwy bo obecna jakoś dziwnie brzmi.

Bezpłatną aplikację można pobrać z Android Market.  

oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze