Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Czas na zmiany, DVB-T nadchodzi...

Wielkimi krokami zbliża się koniec analogowej telewizji naziemnej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w połowie 2013 roku zostanie wyłączona emisja analogowa. O rosnącej popularności DVB-T świadczy stale rosnąca liczba recenzji i porad. W dziale Lab DobrychProgramów można zapoznać się z recenzją zewnętrznego tunera KORR HD 128. Ja natomiast zapraszam dzisiaj do przeglądu najpopularniejszych programów służących do obsługi tunerów TV.

Cyfrowa telewizja w komputerze

Jednym z najtańszych sposobów na oglądanie darmowej telewizji naziemnej jest zakup zewnętrznego lub wewnętrznego tunera telewizyjnego. Tuner do odbioru naziemnej telewizji nie musi spełniać wymogów nakładanych na odbiorniki nie-komputerowe. Jak słusznie zauważył sgj tuner komputerowy odbiera jedynie sygnał DVB, resztą zajmuje się kodek zainstalowany w systemie. Tunery DVB-T do pc/laptopów nie dekodują obrazu, zadanie to przejmuje CPU (wspomagany przez kartę graficzną). Zatem jest spora szansa, że tańszy tuner z obsługą „tylko” MPEG2 po doinstalowaniu odpowiednich kodeków zadziała bezproblemowo.Wytyczne techniczne dla odbiornika opublikowane na stronie Ministerstw...
Użytkownicy posiadający komputer mogą skorzystać z możliwości dokupienia odbiornika telewizji cyfrowej podłączanego np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB. Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł.

Nie można jednak zapominać o minimalnych wymaganiach sprzętowych, aby tuner działał prawidłowo wymagany jest PC z procesorem 1,7 GHz lub szybszym oraz karta graficzna wspierająca dekodowanie video (Intel® Clear Video HD Technology, nVidia PureVideo, AMD Avivo HD). Zalety telewizji cyfrowej:

  • lepsza jakość obrazu oraz dźwięku
  • większy wybór programów
  • kanały w jakości HD
  • brak zakłóceń i śnieżenia*
  • nadawanie równolegle kilku ścieżek dźwiękowych i napisów
  • EPG, PVR

Oprogramowanie

Oprogramowanie załączone do tunera przeważnie nie jest najwyższych lotów. Warto poszukać alternatywy. Wychodzę z założenia, że program do obsługi telewizji musi być prosty w konfiguracji, dlatego w zestawieniu nie znalazł się program AltDvb. Program nie działał poprawnie pomimo zainstalowania wszystkich polecanych kodeków video i audio. Zestawienie otwiera program dołączony do tunera Gigabyte u8300.

VivoTV od Gigabyte

Program dołączony do karty którą zakupiłem jakiś czas temu. Można powiedzieć, że jego jedyną wadą jest brak zalet. Działa, jednak praktycznie nie nadaje się do obsługi telewizji cyfrowej. Nie można ułożyć własnej listy kanałów, co najwyżej można dodać kanały do ulubionych. EPG nie działa prawidłowo a o funkcji Time Shifting możemy pomarzyć. To co wyróżnia ten program to funkcja PiP umożliwiającą oglądanie do trzech kanałów jednocześnie w obrębie jednego multipleksu.

DVB Dream

Program dostępny w wersji darmowej (v1.4i) oraz komercyjnej w cenie 49$. Przyznam szczerze, że darmowej wersji nie udało mi się zmusić do prawidłowej pracy z moim tunerem. Na stronie producenta dostępna jest 30 dniowa wersja próbna oferująca pełne możliwości programu z ograniczeniem czasu pracy programu każdorazowo do 60 minut.
DVD Dream oferuje niespotykaną w innych tego typu programach funkcję streamingu video po sieci LAN. Konfiguracja takiego przekazu jest banalnie prosta, sprowadza się do odhaczenia kilku pól.

Czy warto płacić 150zł? Moim zdaniem nie, przekaz video bez większego problemu można zrealizować za pomocą darmowego programu VLC. Pozostała funkcjonalność DVBDream nie odbiega od tego co oferują darmowe programy.

ProgDVB 6

Chyba jeden z najlepszych programów do obsługi tunerów TV/sat. Dostępny w bezpłatnej wersji Standard oraz w wersji Professional w cenie 25 €. Niestety wersja darmowa jest bardzo mocno okrojona. W praktyce okazuje się, że kastracja programu doprowadziła do braku dźwięku na kanale TVP1 HD, próba przełączenia ścieżki dźwiękowej na domyślną kończyła się komunikatem o konieczności zakupu wersji PRO. Wersja Standard ma mniejsze możliwości niż przeciętny program tego typu.
Z ProgDVB korzystałem głównie podczas ustawiania anten. Za program przyjdzie nam zapłacić ok 100zł. W wersji Pro w końcu możemy cieszyć się pełną funkcjonalnością, jednak podobne możliwość oferuje zamykający zestawienie darmowy...

Windows Media Center

Ostatni program w tym krótkim zestawieniu to aplikacja obecna w Windows Vista i Windows 7 w edycjach Home Premium i Ultimate.
Konfiguracja programu jest banalnie prosta, wystarczy wybrać źródło sygnału i region i to wszystko. Brakuje mi miernika sygnału, jednak program nadrabia funkcjonalnością. Do dyspozycji otrzymujemy pełnoprawny program do obsługą tunera TV. Najważniejsze funkcje: PVR z Time shifting, możliwość edycji listy kanałów oraz EPG. Pozytywne wrażenia potęguje przejrzysty i intuicyjny interfejs programu.
Osobiście korzystam i z czystym sumieniem polecam program Windows Media Center. Nie są to wszystkie programy służące do odbioru telewizji naziemnej. Jednak funkcjonalność WMC stoi na tak przyzwoitym poziomie, że przestałem dalej szukać.

Wykaz kanałów nadawach drogą naziemną:

  • MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, TTV, ATM Rozrywka TV.
  • MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.
  • MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP POLONIA.
Szczegółowy harmonogram wdrażania telewizji naziemnej Mux1, Mux2, Mux3

Przydatne adresy:

Mapa obiektów nadwczych Intaraktywna mapa uwzględniająca odległość od nadajnika z uwzględnien...DVB-T finder Wyszukiwarka najbliższych polskich nadajników DVB-T

Słowniczek:

DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting– Terrestrial)- Standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie.Mux (ang. Multipleks)- Zestaw kanałów telewizyjnych nadawany na pojedynczym kanale czestotliwości. W technice analogowej na jenym kanale nadawany jest jeden kanał.EPG (ang. Electronic Program Guide)- Elektroniczny przewodnik po programach.PVR (ang. Personal Video Recorder)- Cyfrowy magnetowid.Time shifting- Umożliwia zatrzymanie i przewijanie oglądanego programu.PiP (ang. Picture in Picture)- Podczas oglądania programu pochodzącego z jednego źródła (kanału) można jednocześnie oglądać w małym okienku to, co jest emitowane w innym kanale 

oprogramowanie porady

Komentarze

0 nowych
djDziadek   17 #1 11.09.2012 21:47

niestety u mnie łapie tylko MUX2 i w związku z tym TVP1, 2 oraz lokalna mam zakodowana - żenada....

mordzio   15 #2 11.09.2012 22:04

@djDziadek
Nadajnik za daleko czy ukształtowanie terenu nieodpowiednie?

sgj   12 #3 11.09.2012 22:28

"Po drugie musi obsługiwać kodowanie zgodne ze standardem MPEG-4 (zwany inaczej: H.264 lub AVC)
Po trzecie musi obsługiwać kodowanie dźwięku MPEG-2 warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus) z opcją wyboru składowej fonii."

Po pierwsze, drugie, trzecie i czwarte. Wiekszość tunerów komputerowych nie dekoduje dvb-t sprzętowo. W związku z tym za obsługę dekodowania obrazu i dzwięku odpowiada tylko używany software do jego obsługi.

Programy?
Warto wspomnieć jeszcze chociażby o ArcSoft TotalMedia dodawanym do części tunerów USB. Prosty, bezproblemowy i ma wszystkie potrzebne funkcje. Do tego można skonfigurowac 2 tunery.

"Wykaz kanałów nadawach drogą naziemną:
MUX-1: TVP1, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV.
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV4, TV6.
MUX-3: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia."

Poprawny wykaz:
MUX1> TVP1 HD, TVP2, TVP Info, ATM, ESKA, Polo TV, TTV
MUX2> Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, PULS, Puls2, TV4, TV6
MUX3> TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #4 11.09.2012 22:45

@sgj
Twierdzisz, że nie ma znaczenia model tunera i tuner z mpeg2 odtworzy TVP1 HD? Podeślij link jak zmodyfikować taki tuner na DVB-T z mpeg4, z chęcią przerobie jakiś stary tuner niepotrzebny tuner.
Co do programu to później sprawdze jego możliwości.
Lista poprawiona, dziękuje za zwrócenie uwagi

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #5 11.09.2012 22:53

Kurcze ubiegłeś mnie z tym tematem :)
Swoją drogą to już co raz bliżej do wyłączenia synalu analogowego, trzeba więc przygotować do odbioru nowoczesnej telewizji ;) Nie wspomniałeś, że mamy czas do końca lipca 2013r.

sgj   12 #6 11.09.2012 22:57

W przypadku KOMPUTEROWYCH tunerów nie ma znaczenia. Jak pisałem. Dekoduje software a nie urządzenie. Stąd między innymi tak duże wymagania systemowe.

mordzio   15 #7 11.09.2012 23:06

@Shaki81
Wspomniałem o tym w pierwszym zdaniu:) Pierwsze nadajnik analogowe zostaną wyłączone już w listopadzie tego roku (przynajmniej w moim województwie)

dansys80   4 #8 11.09.2012 23:24

sgj
Tunery dvb z mpeg2 nigdy nie były produkowane na rynek Polski, weź pod uwagę parametry przekazu. Pomiędzy tunerami a mpeg2 a mpeg4 jest jakieś 8 lat róźnicy jak nie więcej.
Narazie jest to teoretyczne gdybanie, wole dorzucić kilka zł więcej i mieć tuner spełniający wynogi określone przez nadawcę.

sgj   12 #9 11.09.2012 23:54

@dansys80

Jeszcze raz, bo chyba nie rozumiesz o czym piszę. Tunery DVB-T do PC w większości przypadków nie mają sprzętowego dekodera MPEG4 ani dekodera dzwięku. Jest to sam odbiornik sygnału. Za dekodowanie w 100% odpowiada software zainstalowany na PC. To nie jest teoria, taki jest fakt.
Transmisja DVB-T w MPEG2 i MPEG4 wygląda tak samo. Jedynie obraz jest zakodowany w innym formacie. O ile w TV gdzie jest dekoder sprzętowy ma to znaczenie tak w tunerach PC nie ma żadnego. Tuner odbiera sygnał z anteny i nie robi nic więcej jak przesłanie cały czas zakodowanego sygnału dalej. Aplikacja po stronie PC przechwytuje strumień i dekoduje go programowo.

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #10 11.09.2012 23:57

@mordzio - ustawienie bloku i zakaz montowania instalacji antenowej na dachu..., póki co lipa :(

mordzio   15 #11 12.09.2012 00:14

@sgj
Zagłębiłem się w temat i faktycznie starsze tunery z dużym prawdopodobieństwem zadziałają. Wyjątek potwierdzający regułę? http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2304749.html

@djDziadek
Taki zakaz jest legalny? To nie jest tak, że zwracasz się z wnioskiem o wyznaczenie miejsca i spółdzielnia/wspólnota musi wskazać miejsce w którym antena może zostać zamontowana? http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1263-wspolnota-mieszkan...

U mnie jest inaczej, antena zbiorcza jest na dachu bloku. Tylko jak kilkanaście lat temu wchodziła kablówka na osiedle to ktoś (za zgodą spółdzielni) poodcinał kable i teraz anteny we własnym zakresie trzeba montować.
Za to kolega do czynszu płaci za antenę zbiorczą której od kilku lat nie ma już na dachu:)

Autor edytował komentarz.
max1910   8 #12 12.09.2012 00:30

@mordzio: W Windows Media Center mam "metaliczny" dźwięk, w innych programach nie ma tego problemu. Plusem jak dla mnie w WMC jest przejrzysty interfejs EPG oraz PRV

mordzio   15 #13 12.09.2012 00:37

@max1910
Ciekawy przypadek, WMC nie ma zaawansowanych możliwości konfiguracji (przez to ciężko jest coś popsuć). W ustawieniach audio WMC można odznaczyć automatyczną głośność ale wątpie, żeby to było problemem.
Instalowałeś jakieś kodeki audio? Przywracałeś domyślne ustawienia WMC? (był taki programik do tego, jak znajdę to dam znać)

Anonimito   7 #14 12.09.2012 02:34

Nieco rozwinę to, co pisze @sgj, gdyż ma rację. Szczegóły techniczne:

Każdy stick, niezależnie, czy reklamowany jako MPEG-2, czy MPEG-4 nie rozpoznaje sam w sobie żadnego MPEG. Stick odbiera sygnał i puszcza cały strumień transportowy (TS) bez żadnej obróbki do komputera. W strumieniu transportowym przesyłane są jednocześnie wszystkie kanały - jeden cały multipleks, ok. 30 Mbit/s. W bardziej zaawansowanym oprogramowaniu (m.in. DVB Dream powinien to umieć, był chyba do niego dodatek TSWriter, czy coś w ten deseń) można taki cały strumień przechwycić, ale to tylko tak przy okazji wspominam.

Sam odbiór MPEG-2 lub MPEG-4 zależy od oprogramowania na komputerze i niekiedy kodeków. W Windows 7 jest o tyle wygodnie, że MPEG-4/H.264 obsługują Microsoftowe DTV-DVD Video Decoder. Oprogramowanie ma za zadanie przechwycić cały strumień TS z karty, wybrać kanał, zbudować graf z kodekami i wypluć obraz i dźwięk na ekran.

Zapytacie się: czemu więc są karty reklamowane jako MPEG-2. Są dwa przypadki:
1) Karta może mieć sprzętowe dekodowanie obrazu (ale to rzadkość, jeśli coś takiego jest, to zwykle abstrakcyjnie drogie i są to zwykle karty montowane wewnątrz komputera na PCI lub PCI-e)
2) (częściej) Do karty po prostu dołączone jest oprogramowanie i kodeki radzące sobie tylko z MPEG-2. Mimo tego jeśli użytkownik jest wystarczająco sprytny i potrafi dobrać soft, to MPEG-4 na takiej karcie do PC spokojnie odbierze. Nie ma tu znaczenia, czy karta była wyprodukowana rok temu, czy 8 lat temu, bo w produkcji sticków na USB totalnie nic się nie zmieniło (nie licząc naturalnego postępu technologii - wydajniejsze chipy itp.). Zarówno 8 lat temu, jak i teraz stick na USB jedyne co robi, to puszcza cały strumień po USB.

Teraz najczęściej robi się tak, że po prostu najtańsze karty są sprzedawane całkiem bez softu, albo z wypalonymi jakimiś darmówkami na CD, żeby nie nabijać kasy softem. Są też darmowe dekodery MPEG-4, jeśli Microsoftowy okazałby się za słaby lub mamy starszy system niż Win7 - nazywają się LAV Filters: http://forum.doom9.org/showthread.php?t=156191

Co do softu - warto spróbować jeszcze umiarkowanie lekki program Splash Lite. Ale uwaga - program może się wywalać, jeśli w komputerze jest więcej niż jedna karta DVB-T lub jest oprócz DVB-T także karta satelitarna.

http://mirillis.pl/pl/products/splash.html

Ewentualnie także SmartDVB, ale jest nieco bardziej skomplikowany: http://www.smartdvb.net/smartdvb/download.html

Ale zgadzam się z autorem wpisu, że WMC jest świetny i bardzo wygodny. W zasadzie to szczerze polecam WMC, jeśli tylko mamy Windows 7 (da się też go zmusić do współpracy pod Vistą, ale trzeba doinstalować TV Pack, sprawa się komplikuje), rezygnując z softu dodanego do karty, który zwykle reprezentuje sobą marną jakość i stabilność. Jeśli ktoś potrzebuje tylko podłączyć, wyszukać i oglądać, to WMC sprawdza się w 100%

Co do tematu z elektrody to dowodzi on przede wszystkim, że trzeba się znać. Choćby błąd DwUsbApi.dll z AltDVB oznacza, że osobnik ściągnął sobie gotowca z sieci i jest tam niepotrzebnie wrzucony plik Dev_DvbWorld.int do katalogu Devices - dla kart satelitarnych DVB World, kompletnie zbędny - wystarczyło wywalić i by poszło dalej. VLC podejrzewam, że złe argumenty, bo coś za krótka ta linijka dvb-t://, ale akurat z VLC się nie bawiłem, IMHO to odtwarzacz multimedialny, do stałego oglądania DVB-T byłby dla mnie nie wygodny.

Jednocześnie ostrzegam, że o ile kwestia MPEG-2/MPEG-4 nie ma znaczenia w komputerach, o tyle w tunerach do TV koniecznie trzeba na to zwracać uwagę, ponieważ tunery do TV muszą dekodować obraz sprzętowo samodzielnie. Odbiornik do TV musi obsługiwać MPEG-4, HD i dźwięk E-AC3. Bez tego albo już teraz będzie czegoś brakować, albo zacznie z czasem.

Autor edytował komentarz.
dansys80   4 #15 12.09.2012 10:23

@Anonimito
No to wszystko jasne, czyli nawet najstarszy cfrowy tuner obsłuży DVB-T ??

  #16 12.09.2012 12:37

przecieź dvb-t to przeżytek. W europie działa już dvb-t2

sgj   12 #17 12.09.2012 15:56

Widzę lekką edycję wpisu.

"Jest to rozwiązanie najtańsze, przy założeniu posiadania odpowiedniej anteny i komputera; koszt takiej karty wynosi ok. 100-200zł."

Ceny tunerów na USB zaczynają się już od 50zł(normalne ceny w sklepach stacjonarnych).

Anonimito   7 #18 12.09.2012 16:36

@dansys80

Jeśli mówimy o tunerach do komputera, to tak, zadziała nawet najstarszy sprzęt, jeśli tylko jest opisany jako DVB-T (i ma sterowniki pod aktualne Windowsy :P )

@fantv

Nie ma problemu - tunery DVB-T2 do komputerów także istnieją, ale na razie są dość drogie. TBS6220 jest po 520 PLN (single - są też Twin i Quad - z dwiema i czterema głowicami - pozwalają odbierać wiele multipleksów na raz - odpowiednio 2 lub 4).

W Polsce stosowany jest DVB-T. Do DVB-T2 droga daleka, póki co DVB-T2 stosowany jest normalnie tylko w Anglii (częściowo) i na Ukrainie. Reszta Europy ma DVB-T, Niemcy DVB-T2 dopiero testują i rozważają przejście (co potrwa zapewne kilka lat). Nie spodziewałbym się, żeby Polska nagle wskoczyła w DVB-T2 - nie ma na to większych szans.

Wszystkie tunery do TV oraz same TV są sprzedawane w Polsce z DVB-T, nie DVB-T2.

mordzio   15 #19 12.09.2012 19:08

@sgj
Cytat pochodzi ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Takie ceny obowiązywały kilka lat temu, sam za tuner tv zapłaciłem 150zł.

Chemical Attack   4 #20 12.09.2012 20:38

Wpis ciekawy, choć na mój gust z kilku powodów nieco jednostronny:

- wdrażanie DVB-T w Polsce idzie jak krew z nosa;
- wcale nie ma pewności że do połowy 2013 wyrobimy się z tym przejściem, choć faktycznie jest taki "ostateczny" termin;
- wszystkie przedstawione programy są Windowsowe (dla Linux niezła jest Kaffeina, co dla Maca nie wiem);
- brakuje mi w tym zestawieniu Splash Lite... naprawdę świetny program szczególnie dla słabszych komputerów;
- nie wiem skąd wziąłeś wymagania sprzętowe, ale tak mi się zdaje, że tunery firmy Avermedia mają je niższe, przez co nadają się do starszego sprzętu a przy tym są bardzo dobrej jakości;
- cena tunera to bardzo śliska kwestia.. od 30zł za chiński ale działający Dongle, poprzez średniej klasy NOT LV5TDeluxe (80zł) po tunery nawet za ok. 300zł (wszystkie wymienione są USB);
- stroną ministerstwa zupełnie nie należ się sugerować.. tak samo jak i Emitela, bo to niestety lista pobożnych życzeń jeśli chodzi o zasięg itp.

Polecam również wszystkim stronę forum Emitela.. pomimo że większość postów to wpisy użytkowników ilość informacji jest dużo większa niż to czego można dowiedzieć się z oficjalnych źródeł.

Jeśli ktoś jest zainteresowany DVB-T2 to z tego co wiem Czesi będą niedługo ten standard testować, więc pewnie i tunery się u nich pojawią. Niemcy też już robią pierwsze kroki w tym kierunku. Póki co tuner można nabyć w Anglii.. jeśli trafi się na promocję za jakieś 50 funtów.. bez promocji co najmniej 70, a jak źle się trafi to i 99:D

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #21 12.09.2012 20:44

@Chemical Attack
"- nie wiem skąd wziąłeś wymagania sprzętowe, ale tak mi się zdaje, że tunery firmy Avermedia mają je niższe, przez co nadają się do starszego sprzętu a przy tym są bardzo dobrej jakości; "

Tak sobie patrzę na stronie Avera te wymagania są... nawet znacznie wyższe.

Chemical Attack   4 #22 12.09.2012 21:38

Hmm być może to zależy od tunera.. jak znajdę ten o który mi chodzi to podrzucę link, ale ogólnie jak patrzyłem na tunery USB to Avermedia miały jedne z niższych wymagań..

Sprawdziłem.. faktycznie wymagania co do procesora są mniej więcej na tym poziomie.. natomiast niskie są wymagania co do pamięci operacyjnej w przypadku niektórych tunerów tej firmy. To chyba wynika z dobrego oprogramowania..

Autor edytował komentarz.
Anonimito   7 #23 12.09.2012 22:58

Nie brałbym zbytnio do serca jakichkolwiek wymagań technicznych od któregokolwiek z producentów, gdyż każdy dongle na USB generalnie robi to samo - przesyła TS do komputera. Na jakiej podstawie jeden miałby mieć wymagania sprzętowe większe, a inny mniejsze? Co najwyżej można oceniać na bazie tego jak dołączone oprogramowanie ciąży na PC, bo już poszczególne programy są napisane lepiej lub gorzej. Ale tu znowu nikt nam nie broni, żeby skorzystać z innej aplikacji ;)

trux   11 #24 13.09.2012 21:00

Chemical Attack @
"wdrażanie DVB-T w Polsce idzie jak krew z nosa"

Miesiąc temu kupiłem najprostszy dekoder Manty, podpiąłem pod antenę zewnętrzną i wszystko działa.

edit:
Już poprawiłem :)

Autor edytował komentarz.
sgj   12 #25 14.09.2012 00:03

Jak coś cytujesz to przynajmniej cytuj właściwą osobę.

Chemical Attack   4 #26 16.09.2012 21:23

Cieszę się, że u Ciebie wszystko działa, niestety spora część abonentów została olana i jest bez zasięgu:( A samo przejście jest bardzo długie...

  #27 16.09.2012 22:21

Co do zasięgu jeszcze nie spotkałem nikogo kto by go nie miał. Nawet u mojej Babci która mieszka w środku lasu, gdzie trzeba wyjść na podwórko żeby mieć zasięg Ery ;) działają wszystkie kanały. Na analogu dobrze odbiera tylko TVP1 i TVP2. Na cyfrze wszystko i tylko są dni że coś potrafi się zaciąć.
Jest to obszar dawnego ostrołęckiego ale sygnał brany z Olsztyna. Jak dla mnie jest to ogromny skok cywilizacyjny. W końcu nie każdy potrzebuje 200 kanałów, a można obejrzeć nie tylko prorządowe wiadomości w TV ;)

  #28 16.09.2012 22:21

Ciekawe czy XBMC obsługuje DVB-T ?

mordzio   15 #29 17.09.2012 08:59

@zenek73
Przetestuj XBMC - Unofficial Windows builds with PVR support, dostępny na stronie http://www.scintilla.utwente.nl/~marcelg/xbmc/prebuild.html
W wolnej chwili postaram się przetestować polecane przez Was programy.

pikaczu   13 #30 17.09.2012 11:21

a ja mam mux 1, mux 2 i mux 3. obraz jest super.

  #31 18.09.2012 09:38

Dlaczego w zestawieniu został pominięty polski program SkyView - http://www.skyview.pl
Który możliwościami przerasta większość innych programów typu DVBDream, a do tego jest w pełni bezpłatny.

mordzio   15 #32 18.09.2012 10:00

@gutek18
SkyView trochę odstrasza swoim wyglądem, tak jak pisałem wcześniej przetestuje te pogramy (Splash Lite, XBMC i SkyView ) w wolnej chwili. Jeżeli przebiją prostotą i funkcjonalnością WMC to znajdą się w moim zestawieniu.

Pudel89   11 #33 18.09.2012 16:42

Wymagania co do sprzętu to wymagania co do dekodowania programowego (dokonuje je CPU przy użyciu prostych dekoderów) bez użycia karty graficznej. Natomiast wszystko się zmienia w momencie gdy użyjemy grafiki czyli odpowiednich dekoderów czyli najczęściej jest to Cyberlink PDVD 10. Odciąża on praktycznie w pełni CPU i przerzuca dekodowanie na GPU a właściwie to na odpowiednie układy jak UVD w AMD (ATI)
Natomiast Autor zapomniał o DVBViewer, który jest ze wszystkich wyżej wymienionych najszybszy (zmiana kanałów) i równie prosty w konfiguracji jak ProgDVB
Co do reszty programów to testowałem wszystkie tak więc jak ktoś szuka:
1. Darmowego softu, prostego w obsłudze i tylko do oglądania to najlepiej sprawuje się Splash Lite a po nim darmowa wersja ProgDVB
2. Nagrywania, stabilności i prostoty za którą gotowy jest zapłacić to najlepiej jest zacząć od DVBViewer, dopiero w razie czego skoczyć na ProgDVB
3. Grzebania, nerwów i siedzenia po kilka godzin nad konfiguracją (soft darmowy) to radzę zacząć od SkyView który jednak najlepiej nadaje się do DVB-S a nie DVB-T a następnie skoczenie do AltDVB z tą różnicą że AltDVB jest w miarę prosty tylko trzeba mieć pojęcie o temacie i filtrach korzystających z interfejsu BDA
4. Zamiennika Windows Media Center to radzę zacząć od Media Portal a następnie skoczyć na trudniejszy XBMC
Jedyny haczyk w Media Portal to sama konfiguracja która przebiega poza programem a co najśmieszniejsze korzysta z MySQL
P.S
Dodam dwie rzeczy do tego:
1. Na 64 bitowym Windowsie nie ma sensu korzystać z ProgDVB w wersji 64 bitowej, potrafi się kaszanić jeżeli chcemy zmusić soft do używania GPU
2. Tunery nie kupuje się po kosztują 300zł tylko ze względu na układy w nich montowane także kupno Leadteka za 200zł mija się z celem gdy korzysta on ze starych chipów. Dla zainteresowanych radzę poszukać czegoś na ite9135 np Media Techa MT-4161
Drogie tunery nie oferują nic więcej, chyba że ktoś szuka Hybryd (analog + cyfra) lub Twin-Tunerów (podwójna głowica czyli można nagrywać i oglądać inny kanał)

  #34 09.10.2012 20:35

Wykazy nadajników MUX1, MUX2, MUX3 oraz MUX4:
http://www.sat-charts.eu/dvb-t.php

  #35 08.11.2012 15:11

Jeśli od 2013 będzie inny standard w PL DVB-T2 to czy będzie Wielkiej Brytanii jeszcze inny standard ...
nie gonimy to co jest ale iść z duchem czasu...
Ps. jeśli gonić to lepszą technologię niż zawsze być w tyle o 20 lat.

  #36 10.11.2012 14:11

dekoder korr hd 128 z pokojowa (mala) antena bez zasilania mimo iz jest jakosc sygnalu na 100 sila na 60 na wszystkich programach pokazuje sie komunikat "program zakodowany" (nawet tvp tvn polsat itd) ten sam dekoder sprobowany byl na antenie zbiorczej u kolegi i wszystko dziala poprawnie (sygnal jakosc 100 sila 40) gdzie moze byc problem ? prosze o sugestie

  #37 13.01.2013 11:52

Wszystkiego na temat odbioru naziemnej telewizji cyfrowej dowiesz się na portalu http://www.ntvc.pl poświęconemu telewizji cyfrowej. Na stronie testy tunerów, wykaz nadajników i kanałów z nich nadawanych, informacje na temat wymogów technicznych sprzętu do odbioru oraz ranking najpopularniejszych tunerów dvb-t

  #38 13.04.2013 00:25

to co tu wyczytalem-mnie porazilo wiec powiem mpeg4 to mpeg4 mozna do starszego lcd z wbudowanym mpeg2 dokupic pcimpcia karta i kanaly raczej bez tvp1HD i tvp2HD powinny smigac co to pierniczenia ze tuner pod komputer po pobraniu sterow bedzie smigal mimo iz jest mpeg2 to stek gownomowy i idiotyzmow, krotko powiem tunek mpeg4 bedzie lapal bez problema kanaly mpeg2 w sytuacji odwrotnej mozemy liczyc tylko na fonie i to tyle pajacowania na tej amatorskiej stronie nie wspomne ze jest cos co sie zwie H.264 lecz to nie dla idioty co sie tu wypowiedzial moze dodam dotyczty to kanalow HD zeby n ie bylo ze tu jest tez woda i woda w glowie UPS to ta gowniana strona z tym no pedziem od cenzuru hahaha

  #39 19.08.2013 00:27

jak widać ie czytasz nawet wypowiedzi, tuner komputerowy tylko z MPEG2 będzie działał bez problemu z sygnałem MPEG4 na komputerze jeśli soft który się używa obsługuje albo ma kodeki mpeg4