Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet wagi ciężkiej

Czy wam też się zdarza, że pod koniec okresu rozliczeniowego wykupiony pakiet internetowy jest już praktycznie na wyczerpaniu? Taka sytuacja boli szczególnie osoby związane długą umową z operatorem. W odróżnieniu od osób posiadających oferty na kartę, nie są one rozpieszczane ekstra pakietami (np. 10 GB za 10 zł w Play czy 6 GB za 6 zł w Orange). Oczywiście zawsze istnieje możliwość dopłaty, np. 20 zł do abonamentu za "nielimitowany" Internet, ale przecież my nie będziemy chodzić na skróty, tylko poszukamy innych rozwiązań.

Według danych udostępnionych przez operatora sieci Play* wynika, że statystyczny klient kontraktowy, w pierwszej połowie 2015 roku przesyłał 1,6 GB danych miesięcznie, a w III kwartale zużycie wzrosło aż o 800 MB do poziomu 2,4 GB miesięcznie. Co zaskakujące, statystycznemu klientowi usług na kartę wystarcza aż 3 razy mniejsza paczka danych (odpowiednio: 607 MB i 743 MB w III kwartale)

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na sporą rozbieżność w faktycznie przesłanych danych, a rozliczonych z wykupionego pakietu. Wszystko rozbija się o sposób, w jaki połączenia są taryfikowane. Niestety nie ma uniwersalnej reguły, więc zobrazuję, jak to wygląda w moim abonamencie. Orange rozlicza łącznie dane przychodzące i wychodzące, w paczkach po 50 KB. Poniżej przykład, jak przesłanych 14 kB rozliczyć 350 kB.

Spora różnica, a to przecież tylko połączenia z kilku godzin. Idealnie byłoby, aby operator rozliczał zużyte dane co 1 kB, ale o tym chyba możemy pomarzyć.
Z roku na rok rośnie ilość danych przetransferowanych w Internecie, co po części jest zasługą "tyjących" stron WWW.
Na przestrzeni 5 lat, średnia objętość strony wzrosła z 726 kB do 2262 kB, a grafiki na stronach WWW z 430 kB do 1443 kB . Dobra wiadomość jest taka, że w prosty sposób możemy zaoszczędzić cenne megabajty. Tylko jak to zrobić w maksymalnie prosty i nieuciążliwy sposób?

Kompresujemy Internet

Metody, dzięki którym można poskromić apetyt na dane, na potrzeby wpisu podzieliłem na trzy kategorie:
  • Przeglądarki internetowe z funkcją kompresji danych,
  • Programy kompresujące cały ruch sieciowy,
  • Serwery zewnętrzne (VPN, proxy, DNS)

W przypadku przeglądarek internetowych sprawa jest bardzo prosta i oczywista. Wystarczy, że w ustawieniach włączymy funkcję oszczędzania danych i gotowe. Taką opcję znajdziemy w przeglądarkach dla systemu Android: Chrome, Opera z trybem Off-Road, Opera Mini, UC Browser z funkcją Speed Mode lub Cloud Acceleration, Puffin WebBrowser.

Chociaż na pierwszy rzut oka wybór wydaje się spory, to w praktyce ogranicza się do dwóch przeglądarek. W Chrome możemy włączyć tryb oszczędzania danych i na tym kończą się opcje konfiguracji. Za ostatnie 30 dni oszczędność danych dzięki Chrome wyniosła tylko 12%. Od kilku dni intensywnie korzystam z Opery i wszystko wskazuje na to, że stanie się ona moją główną przeglądarką na Androidzie. Opera deklasuje pozostałe przeglądarki pod względem zaoszczędzonego transferu, przez kilka dni pobrałem aż 72% (27 MB z 97 MB) mniej danych.

Przetestowałem pozostałe przeglądarki, ale szału nie było i to dosłownie. Generowane przez nie strony potrafiły się rozjechać do takiego stopnia, że nie było mowy o komfortowym przeglądaniu zasobów sieci.
Można bezpiecznie przyjąć, że włączenie trybu oszczędzania transferu w przeglądarkach, pozwoli zaoszczędzić nawet 50% transferu zużywanego na przeglądanie stron WWW, oczywiście z wyłączeniem serwisów typu youtube.
Jednak nawet najlepsza przeglądarka nie może mierzyć się z programami, dzięki którym odzyskamy władzę nad tym, jak zainstalowane na smartfonie aplikacje korzystają z Internetu.

Oszczędność i kontrola

Opera Max wykorzystuje połączenie VPN, przez które przechodzi cały ruch sieciowy generowany na smartfonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, poza funkcją kompresji danych, uzyskujemy wygodne narzędzie do blokowania dostępu do Internetu dowolnej aplikacji.
Możliwości aplikacji zostały już w wyczerpujący sposób opisane i przetestowane na portalu dobreprogramy.pl.
Korzystałem z Opery Max przez kilka dni i miałem wrażenie, że system przestaje działać płynnie. Ponieważ nie oglądam YT na smartfonie, to nie zależało mi już tak na kwestiach kompresji danych, "zwykła" Opera spisuje się na medal, za to kwestia blokowania dostępu do sieci konkretnym aplikacją stała się czymś, co musiałem mieć i to na już!

Oszczędzanie przez blokowanie

Adguard działa w trybie lokalnego serwera VPN i nie wymaga uprawnień dostępu ROOT. Co szczególnie mnie cieszy, bo dopóki mój smartfon jest na gwarancji, nie mogę wgrywać żadnych modyfikacji systemowych. Adguard poza opcją blokowania reklam, podobnie jak Opera Max, pełni funkcję zapory sieciowej. Tak samo jak w Operze Max, można blokować dostęp do sieci wybranym aplikacjom, oddzielnie dla połączeń komórkowych i oddzielnie dla Wi-Fi. Dodatkowo blokowanie, szczególnie inwazyjnych reklam, przyniesie wymierne korzyści. Blokowanie reklam nie działa w przeglądarkach z włączoną kompresją danych. Oczywiście ulubione strony dodajemy do wykluczeń i na nich nie blokujemy reklam;) Jednak statystyki wygenerowanych oszczędności przez program wydają się mocno zawyżone.
Aplikacja w wersji płatnej, dodatkowo ostrzega przed próbami wyłudzenia informacji oraz skanuje strony pod względem szkodliwego oprogramowania.
Chociaż opisane powyżej programy wydają się dobrymi rozwiązaniami, to np. w przypadku Opery trzeba mieć na uwadze, że nasze dane krążą po ich serwerach. Jeżeli nie mamy oznak paranoi, to śmiało możemy korzystać z OperyMax, w innym przypadku możemy szukać dalej;) I ja właśnie szukam dalej, bo rozczarował mnie wpływ Opery Max na wydajność systemu.

W poszukiwaniu idealnego rozwiązania

W oczekiwaniu na spadek ceny Raspberry PI Zero, testuję kilka rozwiązań na wykupionym serwerze VPS. W zamierzeniu, całość ma stanowić sensowną alternatywę dla OperyMax. Wykorzystując wbudowanego klienta VPN w Androidzie, zyskujemy już na starcie, ponieważ odpada instalacja dodatkowego oprogramowania na smartfonie.

To co do tej pory udało mi się przetestować kompresowanie treści z wykorzystaniem ZIPproxy. Wykorzystując konfigurację ZIPROXY JPEG 2000 + SQUIDN zaoszczędzimy na transferze odpowiednio:

  • blogplay.pl 33,4%
  • dobreprogramy.pl 33,5%
  • allegro.pl 37%
  • demotywatory.pl 42%
  • polsatnews.pl 47%

Zipproxy zapowiada się dość obiecująco, jednak ma dwie wady. Po pierwsze, ustalonego stopnia kompresji obrazów nie zmienimy za pomocą jednego muśnięcia ekranu, wymaga to zmiany w plikach konfiguracyjnych po stronie serwera. Jeżeli jesteście w stanie pogodzić się z utratą dynamicznej zmiany jakości, to pozostaje do przełknięcia jeszcze jedna niedogodność. W przeglądarce nie ma możliwości podejrzenia nieskompresowanego (w lepszej jakości) obrazu . W takiej sytuacji, nie pozostaje nic innego jak tylko metodą prób i błędów dobrać najbardziej akceptowalny stopień kompresji. Na szczęście wystarczy zrobić to tylko jeden raz. Niewątpliwą zaletą jest to, że mechanizm kompresji jest niezależny od wykorzystywanych przeglądarek.

Kolejnym elementem będzie filtr blokujący niechciane reklamy. Nie wiem jeszcze, w jakiej formie, ale bardzo ciekawie prezentuje się gotowe rozwiązanie pi-hole. Na stronie projektu chwalą się, że Pi-hole potrafi zablokować 1.6 miliona reklamowych domen. Oczywiście znajdziemy tam czarną i białą listę oraz przyjemny dla oka interfejs WWW

Kompresja z wykorzystaniem openVPN?

W planach mam jeszcze testy z wykorzystaniem OpenVPN oraz wbudowanej kompresji, co teoretycznie wydaje się dobrym rozwiązaniem. W końcu cały ruch sieciowy można poddać kompresji, oczywiście wymierne efekty będą tylko w przypadku treści, które dobrze się kompresują. Pomysł ten zszedł na dalszy plan, z jednego, głównego powodu, a mianowicie wymaga zainstalowania dodatkowej aplikacji. Co nie znaczy, że do niego nie wrócę. Może się okazać, że będzie to najprostsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Istnieje naprawdę wiele sposobów i rozwiązań, dzięki którym można oszczędzić na transferze danych. Tylko, czy gra jest warta świeczki? W dobie tanich pakietów na transmisję danych pewnie nie. Skończyły się czasy, kiedy Internet w telefonie był luksusem. Może jeszcze podczas wyjazdów zagranicznych trzeba liczyć się z wysokimi opłatami roamingowymi za transfer, ale niebawem i to też się skończy.

Operatorzy sieci komórkowych kuszą nas licznymi promocjami na "nielimitowany" Internet w telefonie. Teoretycznie dopłacając 20 zł do obecnego abonamentu, mógłbym korzystać z takiego pakietu, ale tylko w zasięgu LTE. Co ciekawe, najpierw muszę wykorzystać podstawowy pakiet, a dopiero później przechodzę na nielimitowany pakiet w zasięgu LTE. Problem w tym, że po wykorzystaniu pakietu podstawowego prędkość pobierania w sieci 3G spadnie do poziomu 64 Kb/s, co nie jest do zaakceptowania.

Podobne triki z "darmowymi" usługami stosowane są od dawna, pamiętam jeszcze jak za czasów Ery, przy przedłużaniu umowy otrzymałem 4000 minut na połączenia wewnątrz sieci na całą umowę, w abonamencie, w którym było 200 minut do wszystkich sieci.
Oczywiście darmowy pakiet schodził jako ostatni, o czym boleśnie się przekonałem po otrzymaniu pierwszej faktury, gdzie za połączenia do Ery faktycznie nie zapłaciłem ani grosza a poza sieci płaciłem ponad 70 gr za minutę.

W wolnych chwilach, oczywiście pod warunkiem, że nie szlifuje swoich umiejętności bojowych w CS:GO, pracuje nad uruchomieniem własnego serweru filtrująco- kompresującego. Robię to bardziej z ciekawości niż z realnej potrzeby. A że prace posuwają się w bardzo ślamazarnym tempie, to po kilkuletniej przerwie, ponownie zacząłem korzystać z Opery, a połączeń sieciowych stale strzeże Adguard.

*źródło: telko.in  

internet inne

Komentarze

0 nowych
  #1 28.12.2015 11:58

Dokupienia pakietu nie zawsze wchodzi w grę, korzystam z Opery i jestem zadowolony. W Play jest opcja formuła WWW i do woli można korzystać z internetu

mordzio   15 #2 28.12.2015 12:04

@Olof (niezalogowany): Niestety Play Formuła WWW ( 5 zł /30 dni) dostępna jest tylko dla klientów Play Internet na Kartę. W ofertach głosowych nie znajdziemy podobnych ofert.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #3 28.12.2015 19:27

" Idealnie byłoby, aby operator rozliczał zużyte dane co 1 kB, ale o tym chyba możemy pomarzyć" - o naliczaniu sekundowym też kiedyś tak mówiono.

funbooster   8 #4 28.12.2015 20:06

There's no limit! maaadaafakaaaaaaaaaaaa
http://postimg.org/image/a2o3bk34t/

Autor edytował komentarz.
wosmar   6 #5 28.12.2015 20:06

W roamingu międzynarodowym, na terenie Unii play rozlicza co 1 kB więc może i w Polsce się doczekamy...

funbooster   8 #6 28.12.2015 20:12

@Shaki81: Kiedyś miałem mobilny internet w wujowym polszmacie. Po przekroczeniu nocnego limitu 1gb=1zł, nawet jak pobierzesz 1kb, to 1zł Ci zabiorą po zakończeniu sesji ;)

P.S. W dzień 1GB ~ 10 zł Kiedyś przyszło dopłacić +140 zł do rachunku ^^

Do dzisiaj pamiętam słowa babki w ich burdelu stacjonarnym
"Proszę Pana, po przekroczeniu limitu 1GB kosztuje 1 PLN ;)"
Tylko babeczka nie powiedziała, że w nocy taki myk, natomiast za dnia płać cebulo!!!

Niezapomniane 2,5 roku umowy, każdego dnia miałem ochotę wziąć modem huaweii i wsadzić jej tam gdzie owsiki nocują....

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #7 28.12.2015 20:18

@Shaki81: Z naliczaniem sekundowym było inaczej, z tegi co pamiętam w pierwszej taryfie abonamentowej mogłem dopłacić do sekundowego rozliczania.

@funbooster Za jaką cenę?

funbooster   8 #8 28.12.2015 20:24

@mordzio: No limit za 18,45 zł msc. Pakiet się zwie "Nielimitowany Internet LTE dla Firm" Play.

Internet może być, rano i w nocy dojdzie do 20 Mb/s, potem 2-6 Mb/s. Jeszcze muszę się z pół roku przemęczyć, potem biorę internet na drucie ze stałym 20 mb/s. Ale i tak za tą cenę nie ma tragedii, mój smartphone daje radę na 3 urządzenia udostępniać internet przez ~8-10h. Tyłka nie urywa, mogłoby być gorzej.

Dzisiaj jest tak na LTE. Sygnał 3 kreski (-103dBm)
http://postimg.org/image/77u7r5hpb/

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #9 28.12.2015 20:27

@funbooster: Ja w Orange mogę mieć nielimitowany Internet LTE za 20 zł, ale tak jak już wspominałem w zasięgu 3G prędkość pobierania będzie tragiczna.

xomo_pl   24 #10 28.12.2015 20:29

@mordzio: mi mobilne 5GB wystarcza z zapasem ok. 2GB, ale jak ktoś potrzebuje więcej to dobrym rozwiązaniem jest smartfon z dual sim:jedna karta główna+ druga, na kartę z internetem.

funbooster   8 #11 28.12.2015 20:29

@mordzio: U mnie też 3G/H+ nie grzeszy mocą. Nie mogę się doczekać dnia, kiedy wrócę do mojej kochanej netii, na stałe łącze 20 Mb/s DL / 1 Mb/s UP.
Never ever internetu mobilnego do domu.
BTW. udało mi się kiedyś wykręcić 56 Mb/s na LTE
Cóż, ale wolę 20 Mb/s przy pingu 2ms, niż 56 Mb/s z pingiem 64 ms ;)

Autor edytował komentarz.
adamk1985   13 #12 28.12.2015 20:44

A ja mam telefon DualSim. Korzystam z dwóch kart:
1. to podstawowy numer w play (na kartę) do którego przyzwyczaiłem znajomych. Kupuję teraz w promo za 10zł - 10GB i-netu. Plus SMS-y za 10zł. I wszystko.
2. to karta Virgin Mobile (czyli też play) kupiona specjalnie do testów nowej słuchawki (chodzi o standard karty SIM). Tu też pakiecik 10GB za dyszkę.
Korzystam z odnawialnego pakietu #Freemium (którego haczyk to wyrażenie zgody marketingowej) - 30 minut + 30SMS + 300MB

Dle mnie świat i ludzie taki "zestawik"za 30zł (fakt też że mało rozmawiam przez smartfona) - żaden abo nie jest tak dobrze dostosowany do moich potrzeb za tak niską kwotę...

Plusy takie, że sam mogę decydować jak rozłożę wszystkie pakiety w czasie i które wybiorę (bo są jeszcze dodatkowe możliwości)no i fakt, że mogę zrezygnować, w każdym momencie jak znajdę jeszcze coś lepszego...

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #13 28.12.2015 20:44

@xomo_pl: Jeszcze nie wymieniam telefonu ale po mału już się rozglądam i właśnie chyba wezmę coś z dual sim.
@funbooster Faktycznie, jak komuś zależy na dobrym pingu to internet mobilny odpada. Co do prędkości, to u mnie poza sezonem letnim było ok 40 Mb/s, w szczycie sezonu aż strach sprawdzać;)

mordzio   15 #14 28.12.2015 20:45

@adamk1985: Tak z ciekawości zapytam, jak dwie aktywne karty wpływają na żywotność akumulatora?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #15 28.12.2015 21:11

@adamk1985: Niedawno zrobiłem dokładnie tak samo. Telefon z dualsim i po spawie. Jedna karta rozmowy, druga net i wszystko hula, że aż miło.

mordzio   15 #16 28.12.2015 21:16

@Shaki81: Pochwal się i powiedz co kupiłeś:)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #17 28.12.2015 21:41

Nie ma się czym specjalnie chwalić.
Mikołaj mi przyniósł GoClever Quantum 2 500 Lite.
Spory wyświetlacz, dualsim, słaba bateria i mało RAM

adamk1985   13 #18 28.12.2015 22:15

@mordzio: W obecnej słuchawce (overmax vertis expi) różnica działania jest diametralna bowiem na jednej karcie SIM telefon spokojnie wytrzymywał przy moim korzystaniu ok 50-55 godzin... Przy dwóch kartach SIM i necie (łacznie ok. 30min-1h) poprzez Wi-Fi czas skraca się do 30 h. Zaznaczam, że dużo piszę SMSów i często zmieniając lokalizację w pracy wymuszam niejako dodatkowe wyszukiwanie sieci komórkowej (nie wszędzie mam zasięg w moim "bunkrze")... Przy oporowym korzystaniu z netu poprzez 3G słuchawka pada po kilku godzinach - optymalizując wykorzystanie ładuje tel codziennie... ;-(
Zobczę jak sprawa się ma na nowej słuchawce (UMI Iron Pro - dziś dostałem), ale muszę wykonać "kingsajz" jednej karty SIM w salonie...

Autor edytował komentarz.
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 28.12.2015 23:39

Czytając ten wpis trochę liczyłem, że jest jakieś naprawdę świetne rozwiązanie na które wpadłeś :/. Czekam więc na kontynuacje wpisu, może z Pi Zero na pokładzie i dobrze postawionym VPN'em. Pomysł ma sens.

Autor edytował komentarz.
Thor1990   5 #20 29.12.2015 07:26

@funbooster: teraz nie dopłacasz, tylko zakładają lejek po przekroczeniu pakietu ;)

Sylvester-Stallone   3 #21 29.12.2015 09:24

Ośmieszają się Ci operatorzy. Internet mobilny tylko w Play jest od "ludzi" dla "ludzi" a reszta Francuzów i Niemców (Orange,T-Mobile) w śmietnik! Już nawet Plus upada bo zawsze byli chorzy tylko na abonamenty! A w Play co takiego że warte zauroczenia?
A to:
http://sh198092.website.pl/screen122.png
50zł miesięcznie i święty "Anielski" z transferami! Nareszcie Skajp do bólu, Youtube bez limitu i nareszcie Google Earth bez strachu że wirtualne podróżowanie po świecie zje mi 2 czy 4GB dziennie!
To właśnie internet, prawdziwy internet bez limitów! Fakt, czasami bardzo wolny bo 4-5MB/s ale nie tylko ja tego używam więc tak musi być. Liczy się fakt że 100 czy 200 czy 300GB miesięcznie to w dzisiejszych czasach wcale nie ogromne liczby!!! Dzisiaj siedziałem sobie na YT oglądając filmiki (2h) i pobrano około 2,5GB! Siedziałem też w GoogleEarth wczoraj zwiedzając Finlandię. 3h Googlowania i ponad 2,7GB poszło! Rozmawiałem też ze znajomymi wczoraj (1,5h) na Skajpie a kamery mamy wszyscy w 720p więc 1,5 godzinne telefonowanie zjadło prawie 2,75GB z groszami! Zużyłem w 1,5 dnia ponad 8GB więc dla kogo są te badziewne limity 2,4,8,15GB u innych operatorów?? Dla kogo? Ten chłam nie wart jest nawet złotówki!
Popatrzcie na mojego screena! Ile musiał bym zapłacić za doładowania gdybym kupował pakiety po 10GB? Ile? 1000? 2000zł? Chore to... Ostatni reset statystyk miałem kwartał temu! Do dziś mam pobrane i wysłane 650GB! Tylko w grudniu jest już 136GB (skromnie bo zliczanie zaczęte po 17.12 jak widać na foto) no i święta więc nie siedziałem długooo.... Liczy się tylko Play i nic więcej. Kiedyś pisałem do zarządu Plusa (Polkomtel) by zrobili taką samą taryfę jak ma Play na kartę. No zrobili! Podobną z limitami do 100GB i na abonament! Więc, ponownie zapytam... dla kogo? Ja chcę być wolny! Stać mnie na modem za gotówkę. Nie potrzebuję tego za złotówkę! Chcę mieć neta na kartę! Mobilnego! Gdzie jestem tam używam! Kiedy chcę to wyłączam! Kiedy chcę to rezygnuję! W tyłku mam sprzęt promocyjny i umowy na kilka lat! Ludzie! Dlaczego jedna sieć może a reszta nie? Tego nie kapuję!
I wiecie co w tym wszystkim jest najgorsze?
Wy!!!
Płacicie za g...no i się cieszycie!! Nie można zrobić krajowego "strajku internetowego" i olać te śmieszne oferty i przejść choć by na kwartał do konkurencji która daje naprawdę sporo? Przecież gdyby wszyscy zrezygnowali z tych śmiesznych pakiecików mobilnych które mają w sobie 2,5,8 czy 15GB za cenę złota i poszli do konkurencji to Ci śmieszni którzy oferują takie pakieciki szybko by zaczęli wprowadzać podobne usługi! Mieli byśmy wszędzie tak samo i sieci były by luźniejsze bo jak na razie wszyscy mądrzejsi siedzą w Play stąd 4-5MB/s w porywach. Dajcie na luz z utrzymywaniem kabaretów!!!

Autor edytował komentarz.
golem14   6 #22 29.12.2015 10:58

@Sylvester-Stallone: Wszystko fajnie, ale jeśli poza dostawcami mobilnymi nie ma innej opcji??? Zapominasz, że Polska to bardzo zacofany kraj w kwestii infrastruktury***, konkurencyjności i praw konsumenta.
U mnie np. w 96 tys mieście jest sobie nasza spółdzielnia mieszkaniowa, która ma monopol na łącza w blokach po kablach Telewizji Kablowej. Mogę sobie wziąć szybki i tani internet od nich ale wszelkie dane, cały mój ruch internetowy idzie przez ich serwery - a mi się to nie podoba. Nie ma możliwości skorzystania z ofert innych dostawców np. "Wiektry". Można by korzystać, z różnych operatorów komunikacyjnych ale trzeba by mieć kabel i płacić za niego dodatkowo, bo tego wymagają Noje, Pomarańcz czy Nietja i tu przestaje się opłacać. Wcale nie jest tak, że ludzie wybierają te ograniczone oferty tylko dla tego bo chcą, czasami nie mają wyjścia.
Mi zostało jeszcze 7 miesięcy cyrografu z Plusem i to jest ostatni romans z tą zakłamaną firmą.

*** Tak wiem, mamy doskonałą infrastrukturę... ale właśnie komórkową a nie przewodową!

mordzio   15 #23 29.12.2015 11:00

@DjLeo: Niestety nie ma jednego, świetnego rozwiązania. Dalej walczę z własnym serwerem, dzisiaj przetestuje jakie efekty przynosi włączenie kompresji po stronie serwera VPN PPTP.

@Shaki81 Dziwne, że producenci pakują takie kości pamięci do smartfonów z Androidem.

@Sylvester-Stallone "Popatrzcie na mojego screena! Ile musiał bym zapłacić za doładowania gdybym kupował pakiety" W taryfach głosowych pewnie sporo.

@adamk1985 Czyli idealnym połączeniem będzie telefon z dualsim i powerbank:) Daj znać jak wypada w testach UMI Iron Pro.

Autor edytował komentarz.
Ground21   9 #24 29.12.2015 11:03

Są większe problemy... np:

Problemem jest sytuacja (przytrafiła mi się już 3 razy!) kiedy to mając włączone dwa pakiety internetowe równolegle nie działał żaden z nich. Skutkowało to natychmiastowym zjedzeniem pieniędzy z konta (mowa o Orange, taryfie YES i pakietach np. 3GB i 500MB).

Jest to jakiś problem techniczny po stronie operatora, jednak Orange nie rozwiązało go już od kilku miesięcy (wtedy to przytrafiło mi się pierwszy raz) i polecało jakieś głupoty typu wyłączanie transmisji danych (???)

Jestem ciekawe ilu klientów w ten sposób okradł operator i nigdy nie oddał pieniędzy. Ja za każdym razem upominałem się i dostawałem zwrot zjedzonych pieniędzy (choć raz zdarzyło się inaczej i na zwrot musiałem czekać jakieś 2 tygodnie!).

Nie jest to historia tycząca tylko mnie - mojemu bratu także przytrafiło się podobnie. Mimo włączonych pakietów internetowych zjedzone zostały pieniądze z konta. Dwukrotnie!

funbooster   8 #25 29.12.2015 12:07

@Thor1990: "teraz nie dopłacasz, tylko zakładają lejek po przekroczeniu pakietu ;)"
Po 100 GB = 2M/b
Ale i tak skrzydeł te LTE nie rozwija, bo zawsze jest nadajnik "obciążony".

  #26 29.12.2015 12:13

Szukałem niedawno i coś takiego znalazłem (nie chcę już abonamentu etc.). To jest chyba OK. Na przykład:
Bez limitu do wszystkich
http://www.plus.pl/na-karte
+ Pakiety internetowe w Plusie na Kartę bez limitu
http://www.plus.pl/uslugi/pakiety-internetowe-w-plusie-na-karte

mordzio   15 #27 29.12.2015 12:54

@> 99999 < (niezalogowany): Oferta kiepska, 35 zł za nielimitowane rozmowy i SMSy (bez MMS) do wszystkich sieci i tylo 1 GB. W tej cenie w Virginmobile to samo co w Plusie, ale z pakietem 5 GB

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   11 #28 29.12.2015 13:00

@funbooster: "potem biorę internet na drucie ze stałym 20 mb/s"
Tylko, że to jest DO 20 mb/s, a np. w Orange to oznacza 5mb/s w nocy...
Oj, jeszcze ten abonament się przyda ;)

funbooster   8 #29 29.12.2015 13:10

@tylko_prawda: W netii oznacza 20 Mb/s przez całe 2 lata ;)
Netię miałem od 10 lat i nigdy nie było problemów, prędkość stała, 0 awarii, tylko jedna kiedy na ulicy montowali kanalizację i uwalili kabel ;)

Autor edytował komentarz.
tylko_prawda   11 #30 29.12.2015 13:15

@funbooster: Oj, nie jestem pewny ;) A jak do tych 20 mb/s podłączy się 7 urządzeń, to nagle stają się dwoma mb :-(

funbooster   8 #31 29.12.2015 13:16

@tylko_prawda: Miałem 2 lata i nie było problemów, internet pędził jak opętany ;)

tylko_prawda   11 #32 29.12.2015 13:18

@funbooster: Życzę powodzenia ;) Ale jakiś starter w wersji "Internetowej", np 6 GB i tak warto zachować.

Songokuu   15 #33 29.12.2015 13:23

W sumie odkąd mam Nju mobile z 6GB internetu to jedynym problemem dla mnie obecnie jest żywotność baterii w smartfonie. Procenty naładowania lecą w dół jak szalone przy włączonej łączności komórkowej :/

Ale wpis ciekawy...tylko ten Avatar... W(orld)T(ekwondo)F(ederation)?

funbooster   8 #34 29.12.2015 13:25

@tylko_prawda: Pakiet nolimit zostawię sobie na telefonie, bo przydaje się np. w trasie i mogę korzystać z nawigacji google + radio internetowe ;)

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #35 29.12.2015 13:35

@Songokuu: Dobra, mam propozycję nie do odrzucenia. Przygarnij mój numer do nju dodatkowego. Niech stracę, daje 10 zł miesięcznie!
Avatar to jeden z elementów noworocznej zmiany image'u ;)

meatinaplasticsack   4 #36 29.12.2015 13:49

@Ground21: To samo miałem w PLAY. Pakiet miał się automatycznie odnawiać a dwukrotnie mi wyczyściło konto. Za pierwszym razem odpuściłem, za drugim PLAY oddał mi pieniądze (po kontakcie tel.z BOKiem) ale też nie wszystko.

edmun   13 #37 29.12.2015 15:13

@Sylvester-Stallone: powiem tylko tyle. Za 60 zł miesięcznie mam w swoim telefonie kartę z sieci "3" (Anglia) gdzie mam 300 minut, nielimitowane smsy i nielimitowany internet 4G/LTE. Nielimitowany znaczy nielimitowany. Podobno mam w tym nielimitowanym limit na tethering (4GB) ale odkąd nie korzystam z ich brandowanego softa, to nigdy na rachunku nie udało mi się zobaczyć nawet 1MB z udostępnianego internetu zobaczyć. A i bym zapomniał. Umowę mam miesięczną, czyli co miesiąc mogę wypowiedzieć umowę. A właśnie.... umowa jest na osobę fizyczną bo firmy nie posiadam.

Autor edytował komentarz.
Songokuu   15 #38 29.12.2015 15:18

@mordzio: Chętnie ale przygarnąłem już Mamę :/

A nowy imidż jest kul :D

mordzio   15 #39 29.12.2015 16:01

@Songokuu: Nie wiem czy CI to wybaczę. No może jak zjawisz się na ColdZlocie z dużą blachą czekoladowego ciasta to pogadamy;)

Songokuu   15 #40 29.12.2015 16:03

@mordzio: Jeśli zaproszą to się zjawię z dwoma! :D

  #41 29.12.2015 16:15

@Sylvester-Stallone:

A gdzie Ty znalazłeś w Play ofertę bez limitów za 50 zł? Z tego co widzę to jest za 89,99 zł i to z małym kruczkiem "Internet bez limitu GB z pełną prędkością do 100 GB, potem prędkość wynosi do 1 Mb/s." Podobnie jest z internetem na kartę, gdzie nielimitowany transfer kosztuje 50 zł internet + 45 zł za nielimitowany transfer i też z tym samym kruczkiem... ???????????

xomo_pl   24 #42 29.12.2015 16:49

@mordzio: moja Z3 ma dual sim i przy dwóch kartach sim nadal ten dzień bez ładowarki jest osiągalny bez problemowo przy średnio intensywnym użytkowaniu w ciągu tej doby.

mordzio   15 #43 29.12.2015 16:55

@Songokuu: To jeszcze nie dostałeś !?

crypto_curious   4 #44 29.12.2015 18:15

A ja mam abonament (nie mieszkam w Polsce), płacę stałą kwotę. Mam nieograniczoną ilość SMS, rozmów telefonicznych, internetu i tetheringu. W tamtym miesiącu zużyłem ponad 50GB z neta 4G LTE, udostępniałem sobie wszystko na laptopa i inne komputery w domu. Polska jak zwykle 100 lat za murzynami i trzeba takie protezy i kombinowanie robić, aby koniec z końcem związać.

Autor edytował komentarz.
  #45 29.12.2015 21:52

http://www.play.pl/uslugi/pok-miesiac-bez-limitu/
bez limitu internet w play tylko ze za 45 zl limit to 200gb a potem jest 256 kbs

Darthnorbe   13 #46 29.12.2015 23:06

A trzeba było nie brać abonamentu i po kłopocie. Nie dość ze podpisujecie cyrograf który w momencie podpisania jest już drogi, to jeszcze przez 2 lata nie można zerwać umowy, nawet jak będzie operator coś świrował.

Thor1990   5 #47 30.12.2015 07:05

@funbooster: Ja i tak łapię tylko HSPA+, bo mieszkam na wygwizdowie ;) Ale lepsze to niż radiówka 1Mb/s, gdzie jak jest gorsza pogoda to Internetu nie ma :|

Rivnin   9 #48 30.12.2015 07:07

Co do przeglądarek to Dolphin także jest bardzo oszczędny. Mam obecnie nowy telefon na kartę (jeszcze bez mojej ulubionej przeglądarki) i gdy tylko włączę internet mogę być na sto procent pewny że po dosłownie paru minutach 20 zł wyparuje także jak tylko mi się uda zrobię dwie rzeczy: zainstaluję dolphin z dolphin jetpack i podepnę się do domowego wifi bo mam już serdecznie dość.

mordzio   15 #49 30.12.2015 09:58

@Darthnorbe: Podpisując umowę na dwa lata dobrze wiedziałem na co się pisze. Uwierz mi, że dobry abonament przebije każdą ofertę na kartę.

  #50 30.12.2015 14:31

Po prostu głupota, ja mam net od 2004 roku na poczatku 128 kb\s a teraz 100 MB\S rozumiem kiedys były jakieś limity, ale to dawno i nie prawda, trzeba byc leszczem zeby nabijac kabze wielkim firmom i płacic za taki szit. Jak u mnie miedzy 2009 a 2010 około 14 miesiecy była modernizacja neta ze zwykłego na swiatołowody to kurde po prostu przez ten czas obyłem sie bez neta i nie dałem sie nabić leszczom w butelke.

Darthnorbe   13 #51 30.12.2015 15:24

@mordzio: Jasne. Może przebije ale w momencie podpisywania, a Tobie warunki się nie zmienią i po pół roku już wyjdzie lepsza oferta na kartę. Dodaj też wszystkie koszta abonamentu i już nie jest tak różowo.

mordzio   15 #52 30.12.2015 16:20

@Darthnorbe: O jakich kosztach abonamentu mówisz? W chwili podpisywania umowy wiem na czym stoję. W pakiecie mam 2 GB, dodatkowe 3 GB to 10 zł i 20 zł za nielimitowany Internet po LTE, do tego sporo usług dodanych (darmowa chmura z nielimitowanym transferem, darmowa nawigacja i pakiet usług w roamingu). Do tego kupiłem telefon w bardzo, bardzo dobrej cenie. Dodatkowo mam ubezpieczony wyświetlacz.

Darthnorbe   13 #53 30.12.2015 17:45

@mordzio: ;D mówię dodaj wszystkie koszty to się dowiesz. Chociażby aktywacja 50zł. I telefon w dobrej cenie z abonamentem? To już bajki opowiadasz. Zawsze wyjdzie drożej.

mordzio   15 #54 30.12.2015 17:51

@Darthnorbe: Możesz mi nie wierzyć, ale policzyłem sobie wszystko (aktywacja, abonament, koszt telefonu) i naprawdę jestem na plusie :) Poczytaj sobie jakikolwiek wątek o przedłużaniu umowy i negocjacjach z DUK a dowiesz się, że są oferty i OFERTY :)

Darthnorbe   13 #55 30.12.2015 18:22

@mordzio: Nie uwierzę, dopóki nie zobaczę. Pokaż mi np konkurencyjną opcję do VM:
19zł 100 minut / nielimitowane do play i vm/ nielimitowane smsy + 2gb
29zł nielimitowane rozmowy / smsy / 5gb

mordzio   15 #56 30.12.2015 21:13

@Darthnorbe: Nie mam zamiaru Cię przekonywać i robić wyliczeń, bo tak jak mówiłem różne są oferty i różne promocje:)

Sylvester-Stallone   3 #57 31.12.2015 09:44

No jak - gdzie znalazłem w Play te ofertę? Ludzie, ponad rok na niej jadę!
http://www.play.pl/uslugi/pok-miesiac-bez-limitu/

Sylvester-Stallone   3 #58 31.12.2015 09:54

@Anonim (niezalogowany): Nie zawsze te przycinanie działa. Zależne jest to od lokalizacji i ruchu w sieci. Mi się tylko raz trafiło w czasie roku że prędkość została przycięta i nie do 1Mb/s tylko do 4Mb/s. Nad ranem LTE hula z prędkościami do 25-30Mb/s, rano tj. od 8 do 12 już z prędkością 10-18Mb/s, po południu tj. od 14 do 20 praktycznie nie da się korzystać z LTE bo prędkości są tragiczne (1>3Mb/s) więc wtedy przełączam ręcznie w HSPA+DC i tam śmiga 10-15Mb/s a jak i HSPA+ przytnie to przełączam w HSPA900 i tam jest zawsze 4-6Mb/s. Tragedii aż takiej nie ma. Rok temu ze względu na małą ilość wiedzących o tej ofercie prędkości hulały lekko ponad 50Mb/s. Z meisiąca na miesiąc jest coraz gorzej ale mając do dyspozycji prawdziwy nolimit da się żyć.
Jak dla mnie inne oferty nie istnieją. Z tego co już też wiem to Play przycina prędkości "ręcznie". Nie leci to z automatu więc te cięcia nie dotyczą wszystkich. Dotyczą takich którzy naprawdę siedzą 24h/7 w necie i non stop coś pobierają (p2p, filmy itp. itd.) ale nie ludzi którzy siedzą np. na Google Earth czy oglądają sobie YT. Ja jestem zadowolony i to bardzo zwłaszcza że jak posiedzicie w Play rok to okazuje się że dwa miechy są za free!!! i nie wychodzi miesięcznie 50zł lecz mniej! Dlaczego? NoLimit kosztuje dokładnie 45zł miesięcznie. Nie ma takich kart. Ładujesz 50zł i zawsze te 5zł zostaje. Nie dość że masz nolimit to dostajesz jeszcze 7GB za doładowanie 50zł! Ważność konta 2 miesiące! Gdy doładowujesz przez kwartał po 50zł to uzbierasz 15zł + 21GB! Ważność masz na dwa miechy i jeden miesiąc jedziesz na nolimit a w drugim miesiącu nic nie ładujesz i zaczynasz zużywać to co dali do doładowania. Wtedy leci z pakietu. Jeśli komuś wystarczy np. 21GB to ma miesiąc za frajer i wtedy nie płacimy 50zł lecz 25zł! Kto ma taniej? Po 6 miesiącach doładowań uzbierasz z tych piątek 30zł! Za 30zł możesz później wykupić pakiet 5GB czyli kolejny miesiąc za free gdy nie potrzebujesz dużo! Naprawdę super się opłaca. Kiedyś pisałem sporo listów do Plusa by zrobili dokładnie tak samo ale w Plusie g...o ich obchodzą klienci. Plus lubi jak wszyscy wieją do konkurencji.

Nie chcę byście zaraz myśleli że ja jestem pracownikiem Play i robię reklamę. Że może Play zrył mi głowę. Wcale tak nie jest. Chwalę ten produkt jako promocję bo pierwszy raz w Polsce od XXX lat operator GSM dał coś od siebie dla ludzi. Pierwszy raz jest wolność. Pierwszy wyszedł przed szeregi i pokazał że się da! Że można dać coś ludziom i przy tym nie kasować po 100 czy 150zł za pakiety na które 90% Polski nie stać! Co to jest 45zł dzisiaj? Zakupy na obiad w Lidlu? 3 paczki fajek? Dwie dobre flaszki? 10 litrów benzyny na których przejedziemy po mieście 80km? CO to jest 5 dych... No i właśnie dziwię się że reszta sieci tak sztywno trzyma się swoich nędznych i głupich promocji. Mnie osobiście rozwala oferta Orange. Byłem w IDEI 3lata. Gdy wlazło Orange szlak mnie trafił. Przez ponad 3 lata mieli jeden pakiet!!!!! 25zł = 1GB! pamiętacie? Zmieniło się coś dzisiaj? Nic! Nie wiem dokąd oni zmierzają! Śpią i tyle. Oni wszyscy muszą zrozumieć że 10GB to jest śmiech na sali! Internet do niczego nie przydatny! Wystarczy jechać w trasę i podłączyć sobie tablet pod mapy Online i po trasie Warszawa > Gdańsk > Warszawa nie ma 2GB! Ot mi pakiety! Takie 10GB dla ludzi używających internet jest na 3,4 dni! Wszyscy kierowcy TIRów, ludzie w wyjazdach itp., ludzie pracujący poza domem siedzą w Play a reszta olewa fakt że coraz więcej abonentów odchodzi do konkurencji. Zacząłem się zastanawiać po co nam aż 4 operatorów i aż kilkunastu wirtualnych, po co to? Dla kogo? U każdego ta sama stawka! 0.29/0.19 za minutę we wszystkich sieciach. Zero konkurencji. Zero walki o klienta. To jest dopiero śmiech... mieć sieć GSM i robić takie numery bo muszą się nahapać kasy za internecik którego produkcja kosztuje zero!

Autor edytował komentarz.
Sylvester-Stallone   3 #59 31.12.2015 10:17

@Paździorz (niezalogowany): Po co komu 100MB/s? Możesz mieć i 200 i 300 jak dadzą ale wykorzystasz to? Gdzie? Wszystkie skrzynki pocztowe (interia, wp, onet) tną prędkości. Wysyłasz fotki rodzinie za pomocą POP3 i wysyła z prędkością do 10MB/s więc? 100MB/s do oglądania www? Przecież tych prędkości nie da się rozwinąć! Gdzie? Na chomiku? Tam też limity! 20MB/s chyba bo nigdy szybciej nie było. A reszta? Wszystkie serwisy typu TURBOBIT tną transfery. Jako Guest macie 100,150,300KB/s więc? No fakt... Jak sobie konta pozakładacie i będziecie bulić po 5-10 euro każdemu z osobna to wtedy będzie latać 100MB/s? tylko wiecie co? Ja mam ten nolimit od roku! Szał bym przez pierwsze pół roku! Po pół roku pobierania po 0,5-0,8TB na miesiąc okazało się szybko że wszystkie mp3 już słyszałem i wszystkie filmy np. z YT już widziałem! Baaa, nie tylko YT! Filmy z CDA czy Posiedzę przerobiłem w całości. Naprawdę wszystkie 400 podstron a na każdej po 20,30 filmów! Szukałem jedynie tego czego jeszcze nie oglądałem no i teraz... np. w grudniu, mam bardzo lipny transfer bo wyszedłem leciuteńko ponad 130GB z czego 70% to Skajp i Earth. Doszedłem do etapu w którym mając no limit nie mam co pobierać i tyle. A bawiłem się na wszystkim. Od pobierania i testowania wszystkich Coreli, Adobe pakietów, Windowsów, Linuksów i masy innych - jestem w punkcie w którym mam zapełnione 8 dysków 2.0TB i nie mam już co pobierać ha, ha, więc dopowiem na koniec tylko tyle że INTERNET nie jest duży! Ma swoje końce a szał z czasem mija...

yanko wojownik   13 #60 01.01.2016 02:29

@Sylvester-Stallone: Chyba nie wszystko ogarnąłem, w Play da się wicisnąć za 60 zeta na 5 miesięcy (jeśli dodatkowo włączymy te 10GB za 10 zeta) 600 GB w LTE (co miesiąc trzeba wwalić kod) jak się uprzeć, to jeszcze ze 3 chyba ze starterka wydusi powiedzmy 603 GB na 5 miesięcy za 60 zeta pod warunkiem, że 30 zeta dodatkowo utrzymamy na koncie lub 500GB nie tracąc kasy z konta na internet. Z zasięgiem LTE Play stoi jednak nędznie i nie wszędzie to pośmiga. Szczerze nie wiem gdzie za te 50 zeta masz te 300GB (widzę screena - czyli gdzieś masz) miesięcznie. Wolność to antena na dachu i szukanie wi-fi tylko nie wszędzie łatwo i szybkość może mocno nie zadowalającą być, ale to realnie to tylko cena anteny a w miastach i okolicach miast pewnie to sprawdzi dużo lepiej niż z dala od nich.

Autor edytował komentarz.
yanko wojownik   13 #61 01.01.2016 02:41

@> 99999 < (niezalogowany):

Te usługi w Plusie to rozbój jest - znaczy ta cena... lepiej starterki T-Mobile po 1,5 zeta kupić w serwisie aukcyjnym, po aktywacji 1 GB na miesiąc a po wpisaniu odpowiednich kodów da się z tego wycisnąć w sumie ponad 11 GB w promocji.

yanko wojownik   13 #62 01.01.2016 02:46

@Paździorz (niezalogowany): Znaczy Ty w TPSA pracujesz - tzn znaczy neta od nich masz?
Pamiętasz hasło "ludzka rzecz okradać"? Kiedyś byłem, dawno porzuciłem, nigdy nie zechcę znów.

Autor edytował komentarz.
Sylvester-Stallone   3 #63 01.01.2016 18:45

Te 300GB to limit ustalony przeze mnie samego. W DOK mi powiedzieli że będą przycinać prędkość gdy przekroczę 300GB więc takowe sobie sam ustawiłem by Hilink powiadomienie mi na ekran pokazywał gdy przekroczę 300GB. Mogę tam ustawić ile chcę więc na to nie patrz. Co do zasięgu to fakt, nędzne są downloady ale nie na tyle by nic nie pobierać. Nim wlazłem w Play sprawdzałem Plusa, Orange i TMobile. Niby mają w "podskokach" w moim rejonie do 20Mb/s ale nie za często. Przyzwyczaiłem się już do tej nędzarni i ten przedział 5>15Mb/s musi wystarczyć. Co do oferty to Play nie mówi ile jest GB dokładnie do czasu przycięcia prędkości. Jedni mówią że tną im już przy 100GB, drudzy się chalili na forach że pobrali 0,9TB i dopiero przycięło. U mnie tak jak już wspomniałem, raz pow. 300GB i tyle.

Quest-88   16 #64 03.01.2016 16:02

@mordzio siemanko ;-) orientujesz się jak w desktopowej Operze ustawić kompresję danych jak w Operze Mobile? Chodzi mi rozróżnienie na 'normalna/średnia/ekstremalna'. Plus chciałbym znać statystyki oszczędności transferu. Góglowałem za tym, ale nic nie znalazłem i obawiam się, że nic takiego nie istnieje. :-|

mordzio   15 #65 03.01.2016 17:44

@Quest-88: Dobry! Z tego co się orientuje, to w Operze na PC nie ma możliwości zmiany stopnia kompresji.

Ground21   9 #66 03.01.2016 18:11

@meatinaplasticsack: to trochę słabo, bo właśnie do Play miałem przechodzić. Jakby nie patrzeć ich oferta wydaje mi się najlepsza (abonament około 40 PLN).

meatinaplasticsack   4 #67 04.01.2016 08:34

@Ground21: Ja obecnie mam ofertę na kartę (bo mi wystarczało) ale myślę nad abonamentem bo tu jednak sprawa może wyglądać inaczej. Co nie zmienia faktu, że takie rzeczy miały miejsce. A może PLAY w ten sposób zachęca do podpisania umowy? ;)

Ground21   9 #68 04.01.2016 11:10

@meatinaplasticsack: ja od niedawna mam możliwość w Orange analizy wydatków (mając prepadid) - chociażby w aplikacji Mój Orange jest zestawienie połączeń, wiadomości i kosztów internetu. Mogę zatem łatwo wyliczyć ile średnio płacę za telefon. Wychodzi na to, że mogę wziąć abonament w którym będę miał nielimitowane połączenia i dużo internetu (4 czy 7GB zamiast prepaidowych pakietów 1GB). Oczywiśćie czasem Orange robi prezenty i można kupić pakiet 3GB za 3zł na przykład, ale mimo wszystko to jest lekkie zamieszanie. Trzeba śledzić stan konta, kupować pakiety a potem jeszcze pilnować czy wszstko jest OK :/

U Ciebie pewnie play nie włączył kolejnego pakietu (nie przedłużył poprzedniego). U mnie włączone były dwa na raz i to powodowało często problem.

dansys80   4 #69 05.01.2016 21:40

Ericsson zamieścił ciekawy raport na swojej stronie:
"Zużycie danych w Europie wciąż rośnie.
Ostatni raport Ericsson Mobility Report na temat aktualnych trendów mobilnych pokazuje, że wzrost na rozwiniętych rynkach wynika ze zwiększenia liczby urządzeń przypadających na jednego użytkownika. W regionach rozwijających się wynika on natomiast z nowych subskrypcji, możliwych dzięki coraz korzystniejszym cenom smartfonów. Do końca 2021 roku w Europie spodziewane jest przekroczenie liczby 880 milionów subskrypcji smartfonów.

Gwałtowny wzrost liczby aplikacji i spadające koszty połączenia z Internetem to kluczowe czynniki wpływające na wzrost liczby urządzeń podłączonych do Internetu. Dodając do tego nowe, większe możliwości aplikacji, łatwo zauważyć że prowadzi to do jeszcze silniejszego wzrostu liczby tych urządzeń. Prognoza Ericsson zawarta w raporcie, mówi że w 2021 roku na całym świecie do Internetu podłączonych będzie 26 miliardów urządzeń - jesteśmy więc na dobrej drodze do osiągnięcia liczby 50 miliardów podłączonych urządzeń w perspektywie kilkunastu lat.

Wraz ze wzrostem ilości urządzeń w Europie, ma miejsce gwałtowny wzrost zużycia danych. Średnie miesięczne użycie danych na smartfon w regionie Europy Centralnej i Wschodniej wzrośnie z 1,4 GB w 2015 roku do 6,9 GB w 2021 roku. Średnia dla całej Europy w 2021 roku osiągnie wartość 13 GB miesięcznie.

Każdego roku do 2021, globalny mobilny ruch wideo będzie rósł o 55% rocznie i na koniec tego okresu będzie stanowił około 70% całego mobilnego ruchu danych. Wzrost napędzany jest głównie przez zmieniające się preferencje użytkowników dotyczące usług strumieniowego przesyłania treści wideo oraz rosnącą dominację treści wideo w Internecie, w tym wiadomości, reklam i mediów społecznościowych.
Źródło tekstu: Ericsson
"

djfoxer   19 #70 10.01.2016 15:21

Ciekawy wpis, brawo. Dodam tylko, że w Windows Phone 8.x Internet Explorer miał wbudowaną opcję kompresji danych. Niestety w Windows 10 Mobile przeglądarka Microsoft Edge ów mega przydatny ficzer całkowicie znikł. Stąd też WP8.1 > W10M

mordzio   15 #71 10.01.2016 18:00

@djfoxer: Coś Ty zrobił z avatarem ?!

djfoxer   19 #72 10.01.2016 23:33

@mordzio: To jest logo FoxerSoftu :P To głowa liska :) Ehhh :D

djfoxer   19 #73 10.01.2016 23:44

@mordzio: Ale i Twój jest inny. Eeeee, co to jest? :P

mordzio   15 #74 11.01.2016 09:45

@djfoxer: Głowa lisa? Wygląda jak papierowy samolocik!
Nie co, ale kto! i to tajemnica ;)

  #75 02.03.2016 10:37

Jeżeli nie korzysta się z yutuba to spokojnie wystaczy 1 GB na miesiac