Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Karta czy abonament? Słów kilka o wyższości postpaid nad prepaid

Jak tylko stwierdzę zrobienie dobrego interesu poprzez podpisanie umowy z operatorem na dwa lata w ofercie z telefonem, to zawsze znajdzie się osoba, która stwierdzi, że zrobiłem kiepski interes. Zabierałem się do tego wpisu dosyć długo, gdyż zastanawiałem się w jakiej formie to przedstawić. Zdaje sobie sprawę, że pewnie pominę sporo kwestii i ofert niszowych operatorów. Od razu zaznaczam, że nie zamierzam również prześwietlać każdej dostępnej oferty, ofert łączonych czy specjalnych okazji. W tej chwili oferta jest tak ogromna, że aktualizowanie wpisu na bieżąco nie miałoby większego sensu, chociaż nie wykluczam, że coś takiego nie pojawi się w moim wykonaniu. Za to dzisiaj skupię się tylko na jednym wątku, a mianowicie postaram się odpowiedzieć na następujące pytanie: Dlaczego uważam, że abonament w ofercie z telefonem jest dla mnie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem? I mówię to z pełną świadomością, jako były oraz wieloletni zwolennik i użytkownik ofert na kartę.

Skarbonka bez dna

W Play byłem praktycznie od samego początku. Zachwyciła mnie wtedy ogromna jak na tamte czasy liczba bonusów po doładowaniu konta. Najpierw były darmowe SMS-y i rozmowy, do tego bonusowe środki wpadające na konto promocyjne. Jednak z czasem doszedłem do sytuacji, w której musiałem doładowywać konto, ponieważ zbliżał się termin ważności pakietów. Skarbonka się powiększała, dochodziły nowe promocje (jak choćby niezapomniane 30 zł za 10 zł). Efektem tego było coraz więcej niewykorzystywanych środków na koncie. Im więcej ich było, tym bardziej byłoby ich żal w chwili przepadnięcia. Doładowywałem więc konto powodując tym samym, iż to błędne koło się zamykało.

Stawki za połączenia na przestrzeni lat ciągle spadały, a operatorzy zaczęli się prześcigać w ofertach no limit. Problem polegał na tym, że migracja do nowych taryf wiązała się z utratą zgromadzonych (bonusowych) środków. Nawet po migracji do Play MiniMax i tak miesięcznie płaciłem ponad 25 zł (29 zł za nielimitowane rozmowy, 9 zł za SMS i 10 zł za Internet). Na szczęście opłata za pakiety była pobierana w pierwszej kolejności z konta promocyjnego, dzięki czemu można było zaoszczędzić nawet 50 procent na cenie pakietów. Jednak wystarczyło rzucić okiem na historię doładowań, aby się przekonać, że średnio co miesiąc płaciłem ok. 25 zł za numer.

Przed Play MiniMax pojawiła się nowa marka – nju. Prosta oferta i ustalony z góry maksymalny limit miesięczny opłat spodobał się sporej ilości klientów (dane z blog). Jednak od początku do mnie ta oferta nie przemawia i, prawdę mówiąc, w dalszym ciągu nie przemawia. Przy moim profilu korzystania z telefonu płaciłbym 39 zł miesięcznie i to z mniejszym pakietem danych.

Dokładając kolejną , drugą kartę do abonamentu za 9 zł miesięczne opłaty wyglądają już trochę lepiej (24 zł miesięcznie za jeden numer). Niby nie dużo, a jednak można płacić mniej. Sporo mniej.

Tak wiele za tak niewiele

Jak wspominałem w poprzedni wpisie, jestem posiadaczem telefonu Galaxy Alpha, z którego jestem bardzo zadowolony, a jedynym jego mankamentem jest tylko brak aktualizacji. W jednym z komentarzy padło stwierdzenie, że na pewno nie był to opłacalny zakup. Ponieważ ten wpis powstał tylko po to, żeby udowodnić, że jest odwrotnie, podsumujmy.

 • 199 zł telefon (opłata początkowa),
 • abonament 89,90 zł x 18 miesięcy + 6 miesięcy za 0 zł dla przenoszących numer,
 • aktywacja 30 zł.
Suma wszystkich kosztów: 1850 zł

Na pierwszy rzut oka kwota wydaje się całkiem spora. Były wydatki, teraz liczymy zyski.

 • 200 zł zwrotu w gotówce za podpisanie umowy,
 • 120 zł zwrotu z Orange Open.

Suma wszystkich zysków: 320 zł

Skąd te zniżki? Pierwsza to stała promocja mBanku, gdzie za podpisanie umowy bank wypłaca 200 zł (obecnie jest to 150 zł i 50 zł za przedłużenie umowy), a druga zniżka wynika z posiadania więcej niż jednej usługi w Orange. Ponieważ mam dwie identyczne umowy, to podzieliłem rabat przez dwa – łączny rabat wyniósł aż 240 zł.

Całkowity koszt umowy (abonament 24 miesiące + telefon) to 1530 zł. Dzieląc to przez cały okres umowy, wychodzi, że płacę 63,75 zł miesięcznie.

Abonament zawiera:

 • nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych,
 • nielimitowane wiadomości SMS i MMS do wszystkich sieci,
 • Pakiet 2 GB (możliwość dokupienia pakietu 2 GB za 10 zł, a później 10 zł za nielimitowany LTE),
 • 100 minut w roamingu co miesiąc.
Oraz dwa, fajne darmowe bonusy:
 • Nawigację NaviExpert (abonament 24 miesiące o wartości 245,99 zł),
 • Chmurę Orange o pojemności 30 GB z darmowym i nielimitowanym transferem w sieci 3G/LTE.

Spokojnie można przyjąć, że abonament podpisany pod koniec 2014 jest wart 29 zł miesięcznie, a moim zdaniem nawet znacznie więcej. Dla spokoju przyjmijmy, że jest to 29 zł, co pozwala wyliczyć cenę zakupu telefonu na 834 zł (62,50 zł – 29 zł x 24 miesiące). W chwili zakupu telefon mogłem bez problemu sprzedać za 1300-1400 zł. I w sumie pierwotnie taki miałem zamiar. Gdybym tak uczynił to, całkowity koszt umowy wyniósłby zaledwie 200 zł na 24 miesiące, czyli miesięcznie tylko 8,3 zł za wszystkie wyżej wymienione usługi.
To chyba przebija każdą ofertę na kartę, prawda?

Może inni dają w tej cenie teraz więcej GB, ale nawet dzisiaj za 29 zł ciężko znaleźć ofertę z nielimitowanymi połączeniami do sieci stacjonarnych. Nawet gdybym nie wykorzystał zwrotu z mOkazji i Orange Open to koszt usług zawartych w abonamencie nie przekroczyłby 22 zł miesięcznie.

Do końca umowy pozostało mi już tylko kilka miesięcy. W pierwszej kolejności przetestuje, ile można maksymalnie wycisnąć z Działu Utrzymania Klienta. Niestety z tego, co słyszałem, skończyły się rabaty 30% na abonament i 300 zł zniżki na telefon, a większość telefonów w abonamencie sprzedawanych jest już w systemie ratalnym. Gdyby negocjacje nie przyniosły zamierzonego efektu, to przecież zawsze można przenieść numer do innej sieci. W końcu nowy klient przeważnie zostaje lepiej traktowany, niż ten złapany na już haczyk.

Wracając jeszcze na chwilę do samego abonamentu, wcześniej wspominałem, że dodatkowy pakiet kosztuje 10 zł za 2GB, a dopiero po jego wykorzystaniu można dokupić nielimitowany Internet w zasięgu LTE w cenie 10 zł miesięcznie. A wystarczyło tylko dobrze poszukać, zmienić co trzeba i teraz za dodatkowe 5 zł miesięcznie do wykorzystania mam łącznie 5 GB i nielimitowany transfer w zasięgu sieci LTE. Żyć nie umierać!

Nie tak dawno, Play rozpieszczał swoich karciarzy pakietem 10 GB za 10 zł, a w Orange za te same pieniądze można dokupić pakiet aż 25 GB. Oczywiście standardowe ceny pakietów w abonamencie wyglądają zabójczo

Niestety pakietu 25 GB nie włączymy jednym kliknięciem. Za to pakiet ma bardzo fajną cechę, a mianowicie limit dzieli się na wszystkie numery powiązane z naszym kontem! A co najważniejsze dostajemy dodatkową kartę, do wykorzystania np. w modemie.

I właśnie przez takie promocje serwowane przez Orange w moich oczach straciły na znaczeniu telefony z dual-sim. Mówię o sytuacji, w której w jednym slocie umieszczona była karta do rozmów a w drugiej do Internetu. Dawniej miało to sen, bo ceny pakietów internetowych w taryfach głosowych były dość wysokie. Teraz sytuacja się zmieniła, operatorzy rozdają na prawo i lewo duże pakiety danych. Swojego czasu posiadałem dodatkową kartę RBM z nielimitowanym i bezpłatnym Internetem w zasięgu LTE. O ile pakiet faktycznie był (i chyba nadal jest) bezpłatny, to trzeba było ładować konto kwotą 50 zł co 100 dni – znowu skarbonka, czemu teraz mówię stanowcze nie!

Bądź świadomym konsumentem

Trzeba mieć na uwadze jedno, abonament abonamentowi nie jest równy i nie zawsze jest tak kolorowo, jak opisałem. W końcu telekomy muszą się z czegoś utrzymywać. Jednak znalezienie dobrej oferty nie powinno nikomu sprawić większego problemu, po prostu trzeba wziąć kalkulator do ręki policzyć wszystkie koszty i przeanalizować co nam się bardziej opłaca. Znam wiele przypadków, gdzie karciarze płacą ponad 20 zł miesięcznie i kupują telefony na wolnym rynku. Czy im się to opłaca, tego nie wiem. Ja na pewno nie wydałbym np. 1200 zł na telefon i 19 zł na comiesięczne doładowania.

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy potrzebuje wypasionych ofert no limit. Ceny pakietów spadły już do takiego poziomu, że niektórym nawet nie chce się kombinować i szukać lepszych ofert. Nie mówiąc już o zmianie operatora. Dlatego na rynku cały czas jest miejsce na jedną i drugą opcję. 

inne

Komentarze

0 nowych
dansys80   4 #1 01.04.2016 12:40

Podobną optymalizację zastosowałem i nabyłem m4 Aqua w Orange. Cena sklepowa tego telefonu była wyższa niż łączny koszt całej umowy.
Na ***web zachwycają się ofertą nju, bo niby jest lepiej płacić 38 zł miesięcznie niż 89 zł. A nju wcale tak korzystnie nie wygląda jeżeli policzymy miesięczny koszt abonamentu i telefonu. Analizowałem zakup m4 aqua w różnych ofertach, w abonamencie i na kartę i doszedłem do wniosku, że lepiej wyjdę na abonamencie.
Co z tego, że umowa jest na dwa lata skoro mam wszystko bez limitu, a zapłaciłem tyle co za sam telefon?

mordzio   15 #2 01.04.2016 12:46

@dansys80: Szalone Dni, kupony, promocje łączone - z pomarańczy naprawdę można sporo wycisnąć. Jedyny minus, że trzeba to wszystko ogarnąć, bo na pierwszy rzut oka można się pogubić w ich ofercie.

  #3 01.04.2016 13:23

Niektóre promocje są dobre np. kiedy potrzebujesz nowego telefonu (albo chcesz się bawić w spieniężenie go).

Może i w Twoim przypadku wyszło atrakcyjnie (masz inną umowę z Orange i "łapie się" ona do Open, promocja mBanku i promocja dla przenoszących). Jednakże umowy terminowe mają tę wadę, że jesteś przez cały okres związany i nie możesz zazwyczaj przejść na nową, nie raz korzystniejszą ofertę (albo możesz, ale migracja jest na gorszych warunkach).

IMHO jednak lepszy jest abonament z krótką/bezterminową umową lub niektóre prepaidy (np. Virgin Mobile - pakiet za 29zł: nolimit komórki, stacjonarne, SMS, 4GB bez promocji/kombinacji/ofert łączonych).
Jeżeli pojawi się coś lepszego (albo nie będę zadowolony z danego operatora), mogę szybko zmienić ofertę/sieć na inną.
A telefon zmieniam dopiero, jak mi padnie (kupuję za gotówkę do 600-700zł) :)

  #4 01.04.2016 13:36

"LTE bez limitu do 5 Mb/s" - to sprzeczność sama w sobie. Coś się pomarańczowym marketingowcom pokręciło w głowie

  #5 01.04.2016 13:45

@mordzio - "każdemu jego porno" - zależy od potrzeb, posiadanych usług i tego co się chce i jaki się ma zasięg.
Ja z kolei nie potrzebuje telefonu, nie chce mi się bawić w sprzedaż (a i wartałoby trafić na szalone dni) i zwyczajnie karta mi bardziej pasuje (dosyć często w roamingu) - jak nie używam to nie używam, nie pojawi się nagle wysoki rachunek (uważam ale odpukać);
do tego dual-sim się przydaje - nigdy nie potrzebowałem do internetu, ale właśnie - w roamingu karty lokalne zawsze są dużo lepszym rozwiązaniem niż roaming, zwłąszcza poza EU.

ergo, jak już mówiłem "każdemu jego porno" ;) a dyskusje postpaid vs prepaid to neverending story ;)

  #6 01.04.2016 13:48

@mordzio: screen dot nju pachnie trochę manipulacją. 67zł?? :|
Skąd to wziąłeś skoro później piszesz o 39zł za jeden sim i 9zł za dwa

steemm   12 #7 01.04.2016 13:58

Mam play na kartę i za telefon płacę 9pln za pakiet 3GB plus to co wydzwonię po za sieć co zazwyczaj u mnie wynosi jakieś 5-7pln na miesiąc, także abonament jest dla ludzi którzy faktycznie wydzwonią kwotę jaką płaca w nim, w moim przypadku to bezsens bo i rodzice i dziewczyna mają play ;)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #8 01.04.2016 14:05

W premiummobile dostałem ofertę 20zł brutto full (sms/mms/komorkowe wszystkie ze stacjonarnymi) i 4GB internetu. Normalnie jest za 20netto. W następnym miesiącu będzie 10GB neta w tej cenie. Pozamiatane.

A wy tak kombinujecie. https://www.premiummobile.pl/abonament-bez-telefonu/

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #9 01.04.2016 14:07

@DjLeo: Umowa na 24 miesiące. Mniejszy pakiet danych, brak nielimitowanego internetu po LTE. Wcale tak korzystnie to nie wygląda w porównaniu z moim abonamentem.

Autor edytował komentarz.
wiesios1   5 #10 01.04.2016 14:11

Wiele zależy od tego co kto potrzebuje.
Jestem w nju od ponad 2 lat i to mi odpowiada, bo korzystam z telefonu mało (głównie internet przez WiFi), więc najczęściej płacę minimalną kwotę czyli 9 zł, a stale mam dostęp do no limit, za co płacę tylko wtedy gdy potrzebuję (co czasem się zdarza). Telefon mam 3-letni, ale póki co spokojnie wystarcza (od roku ma CM). Moja żona, też w nju, rozmawia b/o na komórki, nie korzysta z internetu, czasem sms-uje i ma rachunek średnio 23 zł.
Pewnie z czasem będę musiał kupić telefon, bo ten w końcu kiedyś padnie, ale poszukam zdecydowanie wśród telefonów niebrandowanych.

  #11 01.04.2016 14:16

Tu nie ma co gadac jak ktos jest świadomym uzytkownikiem, to jak negocuje abonament to siedzi z laptopem i liczy ok abonament 50 zl 50x24 okej, za telefon wychodzi wtedy X , sprawdzam cene w necie telefonu cena Y jesli x<y to warto :)

dansys80   4 #12 01.04.2016 14:17

@steemm: 5 zł w Play to raptem 25 minut miesięcznie. Strasznie malutko, jak Ty to robisz?:)

dansys80   4 #13 01.04.2016 14:19

@DjLeo: Niska cena = mało usług. Poza niższym pakietem, dochodzi jeszcze brak rozmów i danych w roamingu. Nie masz też usług dodanych typu Nawigacja, Orange Cloud. O nielimitowanym LTE już nie wspomnę. Od tego abonamentu już lesze jest VM,

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 01.04.2016 14:19

@mordzio: Tak, ale bez kombinowania. No i za miech będzie w tej cenie 10GB. Dobre dla tych którzy nie mają czasu się zastanawiać co i jak. Umowa jest jedynie tutaj ograniczeniem. Ale z drugiej strony za taką cenę.

Ja mam co prawda w NJU, ale i dla mnie akurat możliwość rezygnacji jest istotna. Ale jak kto woli.

Autor edytował komentarz.
mordzio   15 #15 01.04.2016 14:27

@DjLeo: Masz rację, dlatego możemy się tylko cieszyć, że mamy tak ogromny wybór. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Tak na marginesie, to jeszcze nie ma nic wspólnego z kombinowaniem. Są sposoby dzięki którym można obniżyć abonament w Orange o ponad 50%, i nie mówię tu o rabacie za posiadanie usług stacjonarnych.

  #16 01.04.2016 14:32

Podłącz ten swój LTE jako modem do laptopa to się dowiesz jaki on "nielimitowany". Promocje są jak z nich nie korzystasz a jak zaczniesz to się okazuje, że inaczej to miało wyglądać.

Madafaker   13 #17 01.04.2016 14:37

Play Fresh karta "Rok ważności konta" ....plus druga karta w telefonie do neta "Rok ważności konta 12 GB" za 50 złotych, na wszelki, w przypadku braku dostępu do WIFI....rozmowy, smsy gratis przez wszechobecnego "Vibera"....tak ludzie "kombinują"....oczywiście z pominięciem "urzędowych" lub innych koniecznych "oficjalnych" połączeń....

  #18 01.04.2016 14:41

@Madafaker: komunikatory nie mają sensu, no chyba że namówisz wszystkich znajomych żeby używali jedynego, słusznego komunikatora.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 01.04.2016 14:45

@mordzio: I pomyśleć, że do niedawna taki abonament to była jakaś abstrakcja :) Jak niedawno miałem za 50zł full i 2GB neta na 24 umowę to się cieszyłem :)

Darthnorbe   13 #20 01.04.2016 14:48

Pytanie jest tylko takie czy nie będą oszukiwać.

Mam drugi numer na abonament i miał być to abonament 35zł
Co się okazuje przeważnie przychodzi 40zł a casami 45.
I co zrobisz? Nic. Podpisałeś to płac.

Vidivarius   15 #21 01.04.2016 15:11

@mordzio
Piszesz o wyższości _swojej_ umowy nad pre paidem. Piszesz, że nie będziesz się zajmował promocjami itp., a już na początku wymieniasz bonusy promocyjne typu umowa w banku - zniżka jest, a co z kosztami korzystania z nowo założonego konta? Nie istnieją?
Wybór między abonamentem a prepaidem to sprawa wysoce indywidualna. Ja mógłbym przedstawić pogląd zupełnie odmienny od twojego. Wiele lat abonamentu i czułem się mocno wykorzystywany - przepłacałem.

Teraz karta prepaidowa w Vikings Mobile - 29 zł - wszystko no limit, 4GB LTE (kumulowane co miesiąc), brak zobowiązującego kontraktu. Lepszej oferty w życiu nie miałem.

mordzio   15 #22 01.04.2016 15:12

@DjLeo: Dokładnie! Ale zobacz jak Operatorzy GSM sprytnie układają teraz oferty, wszędzie wpychają no-limit ale nie obniżają cen pakietów (np. w Play pakiet 30 minut do wszystkich sieci kosztuje od lat 6 zł) Stawki MTR spadły do kilku groszy, a cena za minutę od lat pozostaje na tym samym poziomie.


@Darthnorbe Oszukiwać? Mogą pojawić się błędne pozycje na fakturze, sam raz zapłaciłem 10 zł więcej za przekroczenie pakietu ale od tego jest reklamacja. Z drugiej strony na czym mogą doliczyć dodatkową opłatę skoro wszystko mam bez limitu?
Jedynie co, to mogą nie naliczyć rabatu za e-fakturę, jak spóźnię się z opłaceniem rachunku.

@Vidivarius: Małe sprostowanie, napisałem "Dlaczego uważam, że abonament w ofercie z telefonem jest dla MNIE najlepszym i najtańszym rozwiązaniem? "
Po drugie, masz podliczony koszt całej umowy z rabatami i bez nich. I w tym drugim przypadku, dalej wychodzi taniej niż obecne oferty no-limit, a weź pod uwagę to, że umowę podpisałem półtora roku temu.

Viking jest fajny, miałem tam sporo środków za polecenia;)

Autor edytował komentarz.
Darthnorbe   13 #23 01.04.2016 15:18

@mordzio: No ja nie wiem bo w tym abo mam bez limitu oprócz internetu a korzystam z niego na starej nokii a mimo wszystko zawsze są wyższe rachunki.
Możesz zapłacić tyle ile wynosi abonament? Nie. Będziesz miał niedopłatę. I o to chodzi. Jak mnie kantują na kartę to po prostu przejdę do innego operatora gdzie tak nie ma a co zrobisz w abonamencie?
Zresztą orange z tego słynie, mam u nich internet i przeważnie zamiast 6mb/s mam może 3.
Nie mówiąc już o sprzęcie który dali który psuje się raz na 3 miesiące a i tak działa tak jakby kupili je na bazarze za 5zł.
Więc w teorii wszystko spoko a w praktyce kicha.
Podziękował.

mordzio   15 #24 01.04.2016 15:21

@Darthnorbe: W Orange mam 3 numery, od lat zero problemów. Raz tylko zaliczyli wpadkę, o czym wspominałem. Dostałem rabat i sprawa załatwiona.
Na fakturze masz wyszczególnione opłaty, różnią się od tych na podpisanej umowie?

Darthnorbe   13 #25 01.04.2016 15:23

@mordzio: Jaką fakturę jak za szczegółową fakturę się płaci.
Panie. Czy pan robisz w Orange, bo przepraszam bardzo, wielu znajomych miało, kantowali ich, prznieśli się do play/virgin i jest spokój.

mickoz   4 #26 01.04.2016 15:25

@DjLeo: szału nie ma jak na ofertę bez tel. Umowa 12 mies. za 55 zł/msc.

mordzio   15 #27 01.04.2016 15:25

@Darthnorbe: Moich znajomych kantował Play i przeszli do Orange;)
Nie jestem pracownikiem sieci Orange, nie otrzymałem żadnych profitów za ten wpis.
Fakturę szczegółową dostaję za darmo na meila.

Darthnorbe   13 #28 01.04.2016 15:29

@mordzio: No to niezły PR orange widzę. Nikt nie został kanowany przez orange. No parsknę śmiechem.
U mnie miałem umowę z orange ja, ojciec, siostra, 4 kolegów i koleżanka. Tylko 2 z nich nie miało jakichś problemów z tymi kanciarzami. Więc sorry ale widać od razu co to za wpis.

Vidivarius   15 #29 01.04.2016 15:33

@@mordzio

"jest dla MNIE najlepszym"
Absolutnie tego nie kwestionuję. Nawet to podkreślam. :)

Jak dla mnie, po wielu wyliczeniach, koszty umowy abonamentowej + tel w stosunku do pre paida + tel z rynku są porównywalne. Ogólnie rzecz ujmując. Dlatego dla mnie najważniejszym argumentem jest brak kontaktu czyniącego ze mnie niewolnika firmy. mam możliwość w każdej chwili pokazania im środkowego palca. Nad to dzisiejsze telefony nawet te starsze są już na tyle dobre, że wile osób jakiś telefon już ma. Zatem kosztem jest tylko opłata za pre paid.

mordzio   15 #30 01.04.2016 15:33

@Darthnorbe: A gdzie ja napisałem, że nikt nie został okantowany? Napisałem, że mi naliczyli opłatę, której nie powinni naliczać ale dostałem zwrot na kolejnej fakturze.
Masz święte prawo uważać ich za oszustów, nikt CI tego nie zabroni. Ja ciągle mówię o swoich doświadczeniach z tą siecią.
Np. W T-mobile zostałem wprowadzony przez konsultanta w błąd, odnośnie wysokości kary umownej. Według wyliczeń przedstawionych przez konsultanta miałem zapłacić karę w wysokości 80 zł, a po rozwiązaniu umowy przyszło ponad 200 zł do zapłaty. Czy to powód, żeby nazywać ich oszustami? Nie. Wysłałem reklamację i wyszło na moje.

mordzio   15 #31 01.04.2016 15:35

@Vidivarius: A no faktycznie;) Mój błąd. Jednak nie zgodzę się z tym, że ceny są porównywalne. Wszystko zależy od tego ile Operator jest w stanie dopłacić do telefonu. Chociaż z drugiej strony, ludzie biorą takie telefony i później narzekają:
http://www.dobreprogramy.pl/mordzio/Rebrandowany-soft-powinni-tego-zakazac,70863...

Vidivarius   15 #32 01.04.2016 15:40

@mordzio: Brandowane telefony, to kolejny ważny kontrargument na rzecz wyboru pre paidu.

djfoxer   19 #33 01.04.2016 15:46

Do czego to doszło. Mordzio i pochwała abonamentu. Pamiętam jeszcze czasy jak przyjeżdżał na HotZlot z 5 kartami SIM lub gdy dzwonił to zawsze z innego numeru. Co się dzieje...

Btw, sam mnie i rodzinę moją namówiłeś na NJU! A tu takie coś...

steemm   12 #34 01.04.2016 15:49

@dansys80: mam służbową słuchawkę w orange za która nie płace a do znajomych nie dzwonię bo mam od tego fb messenger :) Jak psiałem średnio w miesiącu mam jakieś 200-300minut wewnątrz sieci i jedynie 20-30 poza sieć z prywatnego telefonu :) Z resztą jak mi wyszło z wyliczeń taniej było kupić nówkę Samsung Galaxy S4 2 lata temu niż brać w abonamencie z śmiesznie niskim pakietem internetu...

Autor edytował komentarz.
  #35 01.04.2016 15:53

@dansys80: Jeśli gadasz bez opamiętania to tak oferta lepsze nie znajdziesz niż NO-LIMIT, wszystko kwestia tego jak ktoś z telefonu korzysta.

Madafaker   13 #36 01.04.2016 16:14

@Pyysiu (niezalogowany): No chyba jest logicznym i z definicji wynika używanie tego samego "komunikatora"....

Krotock   8 #37 01.04.2016 16:25

Być może źle szukam, ale nie udało mi się nigdy znaleźć lepszej oferty niż VirginMobile na kartę (19 zł - smsy bez limitu, 100 min do wszystkich, nielimitowane do play i 2,5 GB dla przenoszących numer). Raz może udało mi się tego dokonać, ale zysk był na poziomie <100 zł a przecież uwiązałbym się jeszcze dodatkową umową, natomiast oferta na kartę ciągle się polepsza i zawsze ją mogę zmienić. Niemniej jednak będę musiał się przyjrzeć ofertom na rynku, a może coś ciekawego jeszcze znajdę.

mordzio   15 #38 01.04.2016 16:41

@djfoxer: Oszczerstwo! Najwyżej 4 karty miałem przy sobie na HZ;p
Co do nju, to nie marudź, zawsze mogłem polecić Ci coś gorszego;)

@Krotock Pod względem opłacalności podobnie wypada VikingMobile. Tam masz dodatkowo program poleceń, gdzie za zwerbowanie nowego klienta dostajesz 19 zł.

Autor edytował komentarz w dniu: 01.04.2016 16:48
dansys80   4 #39 01.04.2016 17:01

@all Jedynym poważnym argumentem przeciwko abonamentowi jest fakt wiązania się z operatorem umową na czas określony.
Nie wiem z czego wynikają obawy, obawy o problemy z zasięgiem? Przecież warunki nie zmienią się na gorszę podczas trwania umowy. A nawet jak coś się zmieni to w takim przypadku mamy prawo do rozwiązania umowy bez ponoszenia kary.
Zawsze śmiać mi się chce, jak ktoś pisze że Orange (lub inny telekom) to złodzieje. To w sumie tak samo, jest z Polakami. Każdy Polak to pijak, a przecież każdy pijak to złodziej.

Dla osób, które nie potrzebują ofert no limit pozostaje np. dostęp wdzwaniany.

@@mordzio Planujesz więcej wpisów w podobnym tonie?

Vanshei   16 #40 01.04.2016 17:05

@mordzio: no mogłeś mu polecić np. orange w abo ;)
swoją drogą u mnie to nawet zasięgu nie mają, żeby pogadać to trzeba było na balkon wychodzić...
Vikingowie na karte dają rade, tym bardziej że pakiet internetu można ze środków na koncie dokupić, tak że kasa nigdy nie przepada :)

mordzio   15 #41 01.04.2016 17:11

@Vanshei: Niech siedzi za karę w nju!

@dansys80 Dostęp wdzwaniany to ciekawa usługa, z której korzystałem swojego czasu. Problem w tym, że nawiązywanie takiego połączenia trwa jakieś 20-25 sekund.
Jeżeli ktoś ma numer w Play, to można skorzystać z tego patentu dzięki czemu minuta na stacjonarne wyniesie tylko 9 gr a na komórki 19 gr.

Według moich obliczeń, pakiet danych 2-3 GB, nielimitowane SMSy (bez MMSów) i jakieś 100 minut do wszystkich sieci to koszt ok 140 zł rocznie. W zależności od sieci dochodzą różne bonusy. W Play promocyjne doładowania i darmowe połączenia wewnątrz sieci. W Plusie często można doładować konto ze dodatkowym bonusem. Jest w czym wybierać i w sumie nie sposób tego opisać w jednym wpisie.

Autor edytował komentarz w dniu: 01.04.2016 17:14
GL1zdA   12 #42 01.04.2016 17:43

Warto jednak zawsze samemu zrobić taką kalkulację. Ja np. siedzę na na kartę gdzie mam nielimitowane rozmowy na komórki i niewielki pakiet Internetu, ale właśnie tyle potrzebuje (nie SMSuje, na stacjonarne dzwonię bardzo rzadko). Do tego doładowanie prawie zawsze jest z jakimś bonusem, więc realnie ceny za pakiet są niższe. Zupełnie inaczej wygląda to np. u mojej mamy, która ma bonusy za staż w abonamencie i telefon, który akurat jej operator miał w dobrej cenie (warto wypatrywać, który operator ma deal z producentem na telefon, na którym nam zależy, czasem można trafić okazję).

AlbatrosZippa   14 #43 01.04.2016 17:48

Ja mam MIX, ponieważ mam sentyment do tej opcji. Brakuje mi stałego abonamentu i w razie W możliwość doładowania i No Limit.
Jednak wada to że mam umowę 36m i płacę 40 zł. I stawki do Plusa to 39 gr za dowolną ilość minut , a SMS zniżyłem pakietem za 5 zł/miesięcznie do 3gr. Tylko patologią jest pakiet internetowy bez limitu, bo mam tylko 500 MB internetu z prędkością HSDPA+, a potem lejek.

Teraz męczą mnie telefonami: "Przeniesiemy do abonamentu dostanie pan xyz za 39,99 zł" ale odmawiam, bo wolę mieć za 40 zł i telefon High-End'a jaki jest w MIX. A High-End w Mix Plus jest.... LG G4 Stylus oraz P8 Lite:D

Plus teraz ma w priorytecie Smart Dom, a na Mix parę lat temu zbił kokosy. Mix nie jest dostosowany pod konkurencje np. No Limit , LTE, który działa od razu, a nie po wbiciu kodu oraz wprowadzenie palety telefonów które są dobre na dany kwartał

Autor edytował komentarz w dniu: 01.04.2016 18:03
dawidsab   9 #44 01.04.2016 17:49

Zdecydowanie karta.
Sam mam telefon na kartę.

  #45 01.04.2016 17:51

Mam nju mobile od dwóch lat dwa numery jedno konto i tak:
1 numer max 29 zł miesiecznie
2 numer max 9 zł miesiecznie
plus 30 Gb internetu na dwa numery
bez umowy na 12 czy 24 miesiące okres wypowiedzenia 1 miesiąc
razem płace 38 zł miesiecznie bez limitu rozmów smsesów, mmesów a telefon kujpuję sobie jaki chcę hehehhe.

zaku   8 #46 01.04.2016 17:54

Mnie na przykład przestała wystarczać karta, przeszedłem na abonament na rok w play - nielimitowane do komórek, internet 1GB, bez telefonu - to za 35 PLN. Teraz czekam na koniec umowy, podeśle im wypowiedzenie i będę czekał na dział utrzymania klienta. Myślę że uda mi się wtedy obniżyć abonament jak nie to pójdę do innej sieci.

A przy podpisaniu umowy padłem ofiarą niekompetencji pani z play która do mnie dzwoniła, a to dlatego że nie zaznaczyła mi e-faktury i zgody marketingowej przez co straciłem zniżki. I pierwszą fakturę dostałem na 90 PLN i dotyczyła ona 2 okresów rozliczeniowych. Na szczęście sprawę wyprostowałem, ale fakturę musiałem zapłacić.

  #47 01.04.2016 18:19

Witam jestem w orange już 16 lat i jestem zadowolony, mam 3 numery na kartę. I nie miałem żadnych problemów. We wszystkich numerach mam uruchomioną usługę konto ważne na rok, Koszt głównego numeru przez cały rok wynosi około 150 zł , drugiego to 5 złoty na rok, a trzeciego wynosi około 60 zł, ale używam go do internetu, przy moim siedzeniu, wystarcza mi pakiet 500 mb za 5 zł na miesiąc. Pod sumując całkowity koszt 3 numerów na rok to 215 zł, nie liczę telefonu. A z telefonem którego praktycznie nie zmieniam co 2 lata tylko co około 5-6 lat, cena wynosi około 500 zł.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #48 01.04.2016 18:38

"Ja na pewno nie wydałbym np. 1200 zł na telefon i 19 z" czyli radzisz zapłacić 1850 (Twoje pierwsze wyliczenie) niż 1566.

Nie każdy ma takie możliwości upustu jak ty.

mordzio   15 #49 01.04.2016 18:53

@Shaki81: Niczego nie radzę. Zobacz, ktoś kupuje telefon na wolnym rynku i dodatkowo płaci 19 zł miesięcznie za mniejszy pakiet usług niż ja. W kwocie 1850 zł wliczony był telefon o wartości ok 1400 (cena z allegro na grudzień 2014). Czyli zdecydowanie więcej za mniej. Weź jeszcze pod uwagę, że Galaxy Alpha, za którą realnie zapłaciłem ok 800 zł, dzisiaj używana jest warta ok 650 zł (w takim stanie jak moja).

Co do upustów, to każdy ma takie możliwości. Powiem więcej, można wycisnąć zdecydowanie więcej z Orange. Cały problem polega na tym, że czasami trzeba szybko podjąć decyzję, czasami wygenerować jakiś kod.

*** Pomysł na serię - "Dobry Deal" ***
Myślałem żeby wrzucać na bloga coś w stylu serii "Dobry Deal" z dokładnym rozpisaniem kosztów. Tylko obawiam się, że znajdą się zaraz osoby, które uznają, że to wpisy sponsorowane. Z drugiej strony wielu znajomych ma czasami pretensje, że nie powiedziałem o jakieś okazji. Wszystkich nie zadowolę.
Jak ten komentarz dostanie sporo łapek w górę, to pomyślę nad taką serią wpisów:)

sr57be45   7 #50 01.04.2016 19:33

Jedyne co brakuje na rynku to oferta na kartę dla telefonów stacjonarnych... . Tak wiem że można do voip przenieść nr ale jakość rozmów nie zawsze jest dobra... .

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #51 01.04.2016 19:42

@mordzio: Łapek to coś nie widać, a zawsze znajdzie się taki malkontent (dzisiaj to ja :)), któremu wszystko się nie podoba. Tak wiec kolego pisz, a na pewno niejeden z takiej porady skorzysta.

laston   9 #52 01.04.2016 19:51

@mordzio Uważaj bo byś sprzedał ten telefon za 1400 zł z simlockiem. Znaczek Orange = kilka stówek mniej za telefon.
Nie ma nic za darmo, operatorzy nie dopłacają do żadnego telefonu. Masz zniżki z mbanku? To znaczy, że oni Cię czeszą na kasę.

Te wyliczenia są błędne bo nie oddają pełnego obrazu poniesionych kosztów. Kilka abonamentów? Inne usługi? Tego nie można odseparować i dam sobie rękę uciąć, że operator wyszedł na swoje.

Ja się cieszę ze swojego prepaida w Virgin Mobile. Jestem już 3 miesiąc i nie wydałem ani grosza.

mordzio   15 #53 01.04.2016 20:12

@Shaki81: No nie widać, więc pewnie nie będzie zainteresowania tym tematem więc nie wiem czy warto pisać. Co do marudzenia, to masz rację bo lepiej by to wyglądało w formie tabelki. Może taka opcja pojawi się w nowej odsłonie bloga.

@laston No to po kolei:
- telefon nie ma blokady SIM i znaczka Orange
- Po podpisaniu umowy, w grudniu 2014 wystawiłem telefon na sprzedaż. I prawie go sprzedałem. Prawie, bo kupujący prosił o rozpakowanie i sprawdzenie czy telefon działa przez co się rozmyśliłem, bo telefon robił i nadal robi bardzo dobre wrażenie
- Koszty masz podane na jeden numer, stąd np. rabat Oragne Open to 120 zł (5 zł miesięcznie)
- Każda umowa z osobna była dla mnie opłacalna, a razem wychodzi jeszcze taniej (Orange Open) i do tego mam wspólny pakiet 25 GB na wszystkie karty.

Autor edytował komentarz w dniu: 01.04.2016 20:18
takiktoś   11 #54 01.04.2016 20:59

@laston: - 2016
- simlock

Skąd Ty się wziąłeś? :v

  #55 01.04.2016 21:03

29zl za nielimitowane komórkowe i stacjonarne, smsy do wszystkich, 4gb (5 dla przenoszących numer) internetu (działa w każdej technologii). Dobry telefon kupiony w sklepie na raty 24* np 30zł i brak kar umownych rzędu 2-3 tysiace. Od kilkunastu lat bylem na abonamencie, ale brak cyrografu jest bezcenny. Jeszcze zasieg 4 sieci. Aha - nie pracuje w żadnej sieci. W tej chwili chyba premium mobile wychodzi najkorzystniej, ale zasięg tylko w plusie, a to niestety ogromny minus, bo w domu plus ledwo zipie.

laston   9 #56 01.04.2016 21:07

@takiktoś powiedz to orange

  #57 01.04.2016 21:20

@laston: jeżeli przenosisz numer do Orange dostajesz kod do zdjęcia blokady sim. Za darmo.

  #58 01.04.2016 21:24

Przedłużanie bez telefonu na 16miesięcy w zeszłym roku Orange 39,70zł - no limit komórkowe, stacjonarne i smsy, do tego 3GBpakiet (bez roamingu, mmsy po 20gr doliczane)

  #59 01.04.2016 21:44

jedynie lumie nokia czy miccrosoft nie mają simlooka - reszta już tak.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #60 01.04.2016 22:04

@mickoz: 2-3 lata temu? To była mega oferta!!

  #61 01.04.2016 22:15

@Shaki81: aby uzyskać zwrot 200 zł z mOkazji nie musisz posiadać konta w mBanku. To jest stała promocja i wystarczy, że masz znajomego który ma tam konto. Podajesz numer zamówienia i po max 60 dniach otrzymujesz zwrot na konto

  #62 01.04.2016 22:18

Wszystko zależy od czasu w którym kupujemy, jak korzystamy i czy/jaki tel chcemy. Tak że każdorazowo wyjść może co innego. Proszę spróbować jeszcze raz taką ofertę skonstruować - identyczną i policzyć koszta. Wyjdzie pewnie że tym razem lepiej Prepaid.

AlbatrosZippa   14 #63 01.04.2016 22:21

@takiktoś: Plus tego nie ma od 2009 roku. LG KP500, który używała moja mama miała tylko brand Plusa, a tak nie było simlocka. Era jako pierwsza zrezygnowała z simlocka

Autor edytował komentarz w dniu: 01.04.2016 22:23
  #64 01.04.2016 22:30

"Nawigację NaviExpert (abonament 24 miesiące o wartości 245,99 zł)"

Nie wiem czy kłamiesz, czy nie masz pojęcia, czy celowo dezinformujesz.
Naviexpert, którą to aplikację użytkuję od lat, a więc maksymalnie 198 zł za dwa lata. Co chwila mają promocję i NIGDY nie zapłaciłem za przedłużenie abonamentu więcej niż 69 zł. Czyli 138 zł za dwa lata. "Tylko"107 zł taniej, niż piszesz...
Dzięki takim postawom jak Twoja, tabuny "fahofców" od marketingu, sprzedaży, analiz, itp, itd mają zatrudnienie w telekomach, w których 80% pracy wykonują podwykonawcy zewnętrzni a 20% pozostałęj pracy z łaski wykonuje zdemoralizowana 20-letnią prosperity "elita", która wytrwała tak długo na stanowisku, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom adaptacji do otoczenia. Porównaj ofertę Virgin + ceny słuchawki w dowolnym elektromarkecie, z ofertą postpaid. Ale tak uczciwie. Wtedy mozemy podjąć polemikę.

karroryfer   7 #65 02.04.2016 00:52

@mordzio: To w koncu 1850 - 800 czy + 800 ? To taki "szczegół"? Czasem faktycznie zdarzają się promocje które warto wykorzystać - tylko że najczęsciej nie wtedy gdy kończy się nasza umowa ( więc i tak warto przejśc wtedy na karte ) A abonament to najbardziej opłaca się wtedy jak go wliczamy w koszty firmy. Wtedy jest rzeczywiscie ok.

MrBeckham666   19 #66 02.04.2016 02:03

@Darthnorbe: dla mnie też orange już nie istnieje użeram się z neostradą ale mam nadzieje w końcu odejdę o tych złodziei :) Nigdy nikomu nie polecałem i nie polece orange.

trux   11 #67 02.04.2016 03:30

Ostatni mój zakup to Xiaomi Mi3 za 332$ (11.2014), na rozmowy,smsy i internet w Play wydaję co miesiąc ok 20 zł.
Abonament, to nie dla mnie :)

Anonimito   7 #68 02.04.2016 03:50

Myślę, że to temat baaaaardzo indywidualny. Jeśli ktoś ma pewność, że przez kolejne 24 miesiące będzie w stanie opłacać abo np. 70 zł, to super.

Problem z wyliczaniem średniego kosztu jest taki sam jak z wyliczaniem każdej innej średniej. Jeśli ja w tej chwili piję piwo, a np. DjLeo nie, to nie oznacza, że obaj pijemy po pół piwa ;) (nie wspominając o tym, że mężczyźni nie dzielą się piwem :P )

Tak samo jest ze średnim abonamentem po policzeniu zysku z telefonu. Nawet jeśli założymy, że go spieniężymy/opylimy, bo już mamy swój fajny, to ta kasa owszem się pojawi i równie szybko zniknie - nie przewalicie tego w miesiąc? ;) A zobowiązanie zostanie...

Ja mam słuchawkę z wolnego rynku, niedostępną w ofertach operatorów. Nie chciałem się związywać na sztywno, więc wybrałem Virgin Mobile i za niecałe 30 zł mam no limit na gadanie, SMS i w tej chwili 4 GB netu. Jeśli nagle mi się w życiu noga powinie, to nie doładuję i tyle :)

Przykładowo w Plusie na abo proponują mi na nową umowę niecałe 60 zł, ale mniejszy net (2 GB) i mogę sobie dobrać jakiś szajsofon (bo każdy sensowniejszy jest drogi). Na przenoszenie numeru bez telefonu dostanę to samo za niecałe 30 zł jak w Virgin, ale net nadal 2 GB (i nie dostanę rabatu na 3/6 miesięcy, bo ten nie dotyczy sytuacji gdy przechodzi się z oferty na kartę). Nijak mi się to nie kalkuluje i jeszcze to homonto na 24 miesiące...

W T-Mobile jeszcze lepiej, bo proponują za niecałe 30 zł tylko 1 GB netu, ale przynajmniej można wejść w to na krótki termin...

Orange dodatkowo nie dość, że 1 GB to jeszcze rozmowy na stacjonarne nie są w no limit i też 30 zł + 24 miesiące.

Tak naprawdę można coś ugrać zwłaszcza gdy się ma:
- albo kilka umów, także np. na żonę
- albo kilka usług, np. w Plusie SmartDom z TV od Cyfrowego Polsatu, łącząc wszystko można zejść z abo (ale ogólny koszt/miesiąc jest wyższy, tylko ma się nabranych więcej usług, często niepotrzebnych).

No i jak pisałem we wstępie - jednym to przypasuje, innym nie, mi nie, ale znajomy wywalczył dobrą ofertę przy negocjacjach na przedłużaniu umowy w Plusie. Postraszył ich, że przechodzi do Virgin Mobile (w sumie to nawet chciał), to na infolinii przełączyli się na tryb "okurdebele - zna oferty konkurencji" i nagle okazało się, że oni mogą zrobić też jak Virgin...

dansys80   4 #69 02.04.2016 07:37

@Anonimito: Podpisałem umowę i sprzedałem telefon, a uzyskane pieniądze wpłaciłem na rachunek i teraz mam nadpłatę. Bo dobrze mówisz, kasa kusi a później jak przyjdzie do płacenia to może być problem. zniżki za e-fakturę naliczają po terminowej wpłacie, jak ktoś się spóźni to zaplaci więcej.
Po prostu trzeba być konsekwentnym i zdecydowanym.

mordzio   15 #70 02.04.2016 08:32

@karroryfer: 1850 zł to całkowity koszt umowy (abonament + telefon)
800 zł to wyliczona wartość telefonu (całkowity koszt umowy dzielony przez 24 miesiące, minus 29 zł za abonament)

phx84lbn   10 #71 02.04.2016 09:05

Wpis dosyć stronniczy, gdyż pokazuje ofertę tylko jednego operatora. Autor na wstępie zaznaczył, że nie ma zamiaru prześwietlać oferty a jedynie wykazać porównanie. Dzisiaj wyraźnie operatorzy rozpisują ile dany telefon będzie nas kosztował w systemie ratalnym i coraz częściej dochodzę do wniosku, że lepiej kupić smartphone na wolnym rynku a u operatora skorzystać z opcji "Tylko SIM" - czyli bez tetefonu.

yanko wojownik   13 #72 02.04.2016 09:36

"podpisanie umowy z operatorem na dwa lata w ofercie z telefonem, to zawsze znajdzie się osoba, która stwierdzi, że"

Że to pójście w niewolę... :)

Qurde kwoty jakie się pojawiają dla mnie są przerażające. Z kilku starterków na rok wyciskam wszystko co mi trzeba prawie bez limitu, ale zapewne niedługo to się skończy przez pewną wredną ustawę.

  #73 02.04.2016 10:33

@steemm: Mam tak samo. Doładowanie 50zł na 3 miesiące. Co miesiąc automatycznie pakiet 3GB (1+2free) za 9zł. Do play mam za darmo i zostaje mi 23 zł na 3 miesiące (>7 na miesiąc) do innych sieci co mi zupełnie wystarcza. Jak mi się coś nie spodoba to przenoszę numer, za co teraz najczęściej jeszcze dostanę bonus ;)

  #74 02.04.2016 10:38

Ja posiadam NJU i płacę 39zł miesięcznie. Mam wszystko bez limitu oprócz limitu danych który wynosi 15GB :) Dodatkowo można zerwać umowę w ciągu jednego miesiąca. Pozdrawiam

Unga Unga   7 #75 02.04.2016 10:40

Bez sensu ten cały tekst !!! Jak można przedstawiać wyliczenia z uwzględnieniem oferty mBanku i jego rabatów i dzielenia abonamentu na pół. Są to indywidualne oferty i wiadomo, że skorzystają z nich tylko jednostki.
Obecnie najtaniej wychodzi zakup telefonu na wolnym rynku i do tego kartę Wirgin Mobile który za 29 PLN daje nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych oraz na stacjonarne + 5 GB internetu. Nic tego nie przebije i tyle w temacie. Każde wyliczanie wyjdzie drożej. Mam kumpla który pracuje w Orange i nawet on nie przedstawił mi lepszej oferty. Fakt, że za telefon trzeba wyłożyć gotówkę i nie każdy ją ma pod ręką ale w okresie umowy 24 miesięcznej możemy zaoszczędzić około albo ponad 300 PLN. Można tę kwotę rozłożyć na 24 raty niby za telefon którego dostaliśmy np. za 1 PLN od operatora, ale czy nie lepiej wtedy zakupić telefon na raty np. w Media Market czy Expert czy też w innym sklepie który nam sprzeda telefon na raty 0% ? Przynajmniej mamy telefon z niebrandowanym softem XEO i nie będziemy czekali miesiącami na aktualizację Androida przez operatora.
Każdemu wedle jego potrzeb ale trzeba szerzej popatrzeć na możliwości korzystania z telefonu bo na ofertach operatorów komórkowych świat się nie kończy, a po co przepłacać i wiązać się umową z operatorem ?

Unga Unga   7 #76 02.04.2016 10:47

@Anonimito: Masz 5GB internetu w Wirgin Mobile, nie 4GB.
Mam dwie karty to wiem :-)

Unga Unga   7 #77 02.04.2016 10:52

@Pyysiu (niezalogowany): W kraju może nie, ale jeśli masz znajomych za granicą to Viber czy WhatsApp jest numerem jeden w połączeniach telefonicznych.

Darthnorbe   13 #78 02.04.2016 11:18

@mordzio: Już nie przeginaj bo za 29 w virgin mam 4gb neta a nie 2 jak Ty.

Unga Unga   7 #79 02.04.2016 11:27

@Darthnorbe: Ja mam 5 GB internetu bo przeniosłem numer z Play :-D

NanoXen   4 #80 02.04.2016 12:06

kumulujące się środki na koncie można wykorzystać na jakieś sms premium (np w grach) ;)
albo inne charytatywne :)

  #81 02.04.2016 12:56

kiedys pracowałem w cc z orange i.. to co klienci opowiadali co tam sie dzieje.. az szkoda słow. Obecnie dzwonie z plusa i klienci raczej nie narzekają. Tyle ode mnie :) Nie wnikam w oferty, ja jestem z tych co kupuja tel za swoje i ładują 50 zł na 3 miesiace ;p ( ja na 100dni)

takiktoś   11 #82 02.04.2016 13:23

@AlbatrosZippa: po co mi to piszesz, jak to wiem? xD

Piotrek2255   11 #83 02.04.2016 13:29

Faktycznie wyższość jak ta lala.
Mnie wychodzi telefon ok. 200zł rocznie(Virgin, Groupon, 30% oszczędności na doładowaniach, 10% zwrotu z banku za płatność kartą) to daje mi pakiet 10GB netu, no-limit SMS(nie korzystam), no-limit komórki/stacjonarne. Miesięcznie wychodzi 17 złotych.
LG G3 kupiłem na raty za 1000 zł w sklepie stacjonarnym, dostałem rabat i darmo ubezpieczenie od kradzieży i uszkodzeń.
W ciągu dwóch lat wydam na telefon jakieś 1400zł, z czego jeszcze mogę odjąć minimum 400zł za sprzedaż po dwóch latach G3.
Odchodzę kiedy chcę i gdzie chcę.

Nie wiem gdzie tutaj wyższość post paidu(a byłem abonamentowcem 6 lat), telefon dają taki jaki mają, aktualizacji ani widu ani słychu, a ty się cieszysz jak głupi do sera, że cię dwie firmy(Orange i mBank) uwiązały cyrografem.
No ale ok, każdy ma to czego potrzebuje. Mnie jednak nie kuszą tymczasowe usługi typu 30GB w chmurze Orange, bo nie wiadomo kiedy się im ta chmura odwidzi. A navi expert? Też mam :) Co roku kupuję go bez problemu za grosze.

  #84 02.04.2016 13:44

Oczywiście ze karta jest tańsza ! Tylko ludzie się tego limitu nie trzymają. Druga sprawa...jaka praca (na papierach gów....wartych) taki typ karty...abo lub prepaid.

Squizz   4 #85 02.04.2016 14:20

@Piotrek2255: Nie jestem pewien którą masz ofertę ale strzelam, że to sześciopak skoro wspominasz o grouponie. Liczyli 29,50/mies za to co podałeś wyżej ALE przez pierwsze 6 miesięcy, później płacisz dwa razy więcej. Nie wiem skąd bierzesz też te 30% z doładowań (sam byłbym zainteresowany ;) ). Ponadto 29,50x0,7x0,9 daje 18,59zł. Dopiero 29,50x0,6 dałoby 17,70zł.

edit:
Ponieważ za niedługo kończy mi się umowa oraz pod natchnieniem powyższego bloga postanowiłem nieco poszperać w ofertach. Oto co znalazłem (na razie same prepaid):

Play unlimited: wszystkie rozmowy/sms za darmo + 3GB internetu ( z włączeniem darmowej usługi 1 GB za free na 1 rok - 4 GB)
cena: 35 pln
Viking Mobile: wszystkie rozmowy/sms za darmo + 4 GB internetu + ew. rekomendacje, które mogą przynieść do 19x12zł doładowania za 5 znajomych
cena: 29 pln
Virgin mobile: wszystkie rozmowy/sms za darmo + 4 GB internetu (5 GB jeśli przenosisz numer)
cena: 29 pln
Redbull Mobile: wszystkie rozmowy/sms za darmo + 5 GB internetu (jeśli będziesz doładowywać 30 pln) 5 zł na wydanie na co chcesz w ramach pakietu +15% doładowania jeśli doładujesz na stronie redbullcollect. Z tego wynika dodatkowe 4,5pln z 30 pln doładowania. Łącznie będziesz posiadał 9,5 pln, które możesz wykorzystać np. na +2GB/m-c.
Ostatecznie za 30 pln masz internet 7 GB, chyba, że coś źle zrozumiałem.

Widzicie coś ciekawszego?

Autor edytował komentarz w dniu: 02.04.2016 15:31
  #86 02.04.2016 14:42

Mnie trochę dziwią te abonamentowe pakiety. Czy zawsze miesiąc w miesiąc zużywacie wszystko co w tych pakietach jest, dzwonicie aż tyle, aby w pełni wykorzystać to "no limit", piszecie tyle smsów, miesiąc w miesiąc zużywacie równo cały przyznany pakiet netu?
A jeśli jakiś miesiąc jest bardziej "ospały", może jakiś wyjazd za granicę, brak potrzeb telekomunikacyjnych, to wtedy się przecież przepłaca.
Ludzie czasem biorą jakiś fajny smartfon, zaraz sprzedają, a potem płacą 2 lata abonament np. 80 zet, a dzwonią sporadycznie, z netu korzystają mało, albo wcale - znam takie przypadki, sensu to dla mnie nie ma żadnego...
Albo jakby pójść do piekarni i podpisać umowę na 2 lata na dostarczanie w każdym miesiącu pakietu 12 bochenków chleba miesięcznie... :]

  #87 02.04.2016 14:47

Czyli miesięcznie tylko 8,3 zł za wszystkie wyżej wymienione usługi.
To chyba przebija każdą ofertę na kartę, prawda?

Właśnie nie prawda bo musisz doliczyć koszt spłacania sprzedanego telefonu.
A nie tylko koszt abonamentu minus sprzedany telefon.

Telefony w abonamencie generalnie mają zawyżone ceny i się nie opłaca kupować telefonu w ten sposób, chyba że odpowiada CI ten system ratalnej sprzedaży.

Za obsługa abonamentów na kartę zawsze jest gorsza nie ważne ile wydajesz jesteś klientem bez umowy.

Więc nie mydl oczu koleś.

  #88 02.04.2016 16:03

@DjLeo: Czy PremiumMobile oferuje umowy na czas nieokreślony?
Co to za firma (wygląda na jakieś MVNO, ale nic o nich nie wiadomo) - jak oceniasz jakość obsługi, z czyjego zasięgu korzystają?

  #89 02.04.2016 16:08

@Darthnorbe: Jakim problemem jest dla Ciebie pobranie faktury z EBOKu (Mój Orange czy jakoś tak), weryfikacja naliczonych opłat i kontakt (mail, ebok, infolinia, salon) w celu dodatkowych wyjaśnień i/lub złożenia reklamacji?

  #90 02.04.2016 16:13

@dansys80: Oferty abonamentowe bez zakupu urządzenia powinny być oferowane na czas nieokreślony, a umowy czasowe stosowane tylko w przypadku dodatkowych bonusów (z karą umowną odpowiadającą rzeczywistym kosztom ich przyznania, a nie wziętą z "cennika bez promocji", który istnieje tylko w celu kalkulacji kar/ulg).

Umowa na czas określony to nierówne prawa - operator jeżeli chce zmienić warunki, może tego dokonać (jeżeli są mniej korzystne dla klienta, to musi mu pozwolić na rezygnację bez dodatkowych kosztów). A gdzie jest odszkodowanie dla abonenta za niedotrzymanie warunków przez cały okres zastrzeżony?

Natomiast kiedy abonent chciałby zmienić warunki umowy, może tego dokonać tylko w zakresie ustalonym przez operatora - inne zmiany np. obniżenie abonamentu/wcześniejsza rezygnacja - wiążą się z zapłatą kary.

  #91 02.04.2016 16:33

Ja płace 43,05 msc w pakiecie
- no limit rozmowy do wszystkich
- no limit internet lte
- 12 gb neta poza lte

wady:
-płatne sms
-płatne stacjonarki

Miszkurka2000   16 #92 02.04.2016 17:03

Doładowuję co miesiąc kwotą 10 zł w LycaMobile co daje mi 100 minut do wszystkich sieci (komórki i stacjonarne), 100 SMSów oraz 1 GB internetu. Nic nie przechodzi na kolejny miesiąc ale dla mnie to wystarcza bo nie jestem gadułą.

alli   3 #93 02.04.2016 17:12

Aktualnie mam starter bez umowy w Virgin. Brakuje mi tylko jednego - większych pakietów darmowego internetu po doładowaniu. Zaletą w Virgin są bonusy które nie nawarstwiają się niewykorzystane ponieważ doładowanie od 10zł wzwyż daje 365 dni ważności konta na rozmowy przychodzące i wychodzące.

KaisuM   8 #94 02.04.2016 17:30

Jestem w play od 2009-09. Od tamego czasu wykonałem 132 doładowania za sumę 1468pln. Wciąż korzystam z taryfy Play Fresh Darmowe rozmowy i SMS... Oznacza to, że średnio na moje rozmowy wydaję ~18,5-22,0 zł/mc. Smartfon kupiłem z aukcji internetowej w Q4 2012 roku za około 800PLN. Nie wymieniłem w nim niczego poza obudową i software - także, nie jestem w stanie policzyć amortyzacji.

Jak używam telefonu? Internet po wifi, a rozmowy zazwyczaj w play lub na stacjonarne. Okazjonalnie używam telefonu. Nie jestem w stanie wyciągnać info o ilości minut wykonanych rozmów oraz ilości wysłanych telefonów.

Czy ktoś z Was, ma dla mnie jakąś radę, której wykonanie pomogłoby mi w obniżenia rachunków za telefon?

Madras   4 #95 02.04.2016 17:41

Nie wiem, czy ktoś już pisał o tym, ale najciekawszą ofertę na kartę ma ... Orange. Dla osób przenoszących numer jest specjalna usługa, dzięki której mają no limit sms-ów, rozmów na komórkowe i stacjonarne oraz 8 GB internetu. W dodatku jak przeniesie się taryfę na Orange Free, to po doładowaniu za 30 zł, dostaje się dodatkowe 6 GB internetu. W sumie za 30 zł ma się pełny no limit i 14 GB internetu. U mnie w rodzinie mają to dwie osoby i póki co żadnych haczyków nie ma. http://blog.orange.pl/korporacyjny/entry/przenoscie-numery-do-orange-na-karte-warto/ Jedyny minus tej oferty jest taki, że nie wiadomo kiedy Orange postanowi przerwać tę promocję.

mordzio   15 #96 02.04.2016 17:49

@Piotrek2255I tak bym płacił miesięcznie 38 zł za ten pakiet usług, naprawdę mi wszystko jedno komu płacę. Na dobrą sprawę nie liczyłem dodatkowych rabatów za opłacone faktury (dodatkowe 5% rabatu)

@Squizz Napisz konkretnie czego potrzebujesz, to będzie łatwiej porównać oferty, które CI podpasują.

@KaisuM Zmiana taryfy bądź zabawa w dostęp wdzwaniany - czyli dzwonisz na darmowy numer dostępowy i dalej pod docelowy numer. Odbiorca widzi twój numer jako połączenie przychodzące. Na aukcjach widziałem konta na których było po 200 zł do wykorzystania w bardzo dobrych cenach. Koszt minuty to 9 gr na stacjonarne i 19 gr na komórki.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.04.2016 18:01
Squizz   4 #97 02.04.2016 17:53

@Madras: Chciałem napisać o tym samym. Za 28 PLN dostajesz: nielimitowane rozmowy/sms oraz 14 GB internetu dla przenoszących numer. Przy okazji polecam porównywarkę ofert: https://komorkomat.pl/promocja/orange-w-natarciu-8-gb-i-no-limit-dla-przenoszacy.../

Autor edytował komentarz w dniu: 02.04.2016 17:55
Jany   11 #98 02.04.2016 18:58

Karta, płacę 19zł na miesiąc. Pakiet internetowy jest, smsy bez limitów, rozmowy w sieci też, 100 minut do innych sieci. Zgadnijcie jaka to sieć :P

mordzio   15 #99 02.04.2016 19:06

@Jany: Pewnie Virgin Mobile ;)

  #100 02.04.2016 19:21

@Madras: A czemu nie doładować Orange Free za 100 zł - wtedy masz 36 GB i 3 x 28 zet na aktywację tej promocji. Razem wyjdzie 20 GB na miesiąc.

Squizz   4 #101 02.04.2016 20:26

@mordzio: Dzięki za zainteresowanie i chęc pomocy :) Nie potrzebuję wiele. Obecnie posiadam mix w Play. Nastawiam się na kartę ale nie zamykam możliwości abonamentu. Od oferty oczekuję:
1) nielimitowane SMS'y do wszystkich
2) przynajmniej 100 min na rozmowy do wszystkich sieci i stacjonarne
3) internet +4GB
4) możliwość przeniesienia numeru - warunek konieczny
5) cena: 30 zł z niewielkimi odchyleniami bez telefonu (i takiej oferty też szukam). Dopuszczam możliwość wyższego abonamentu z telefonem. Np. 69zł na 24m-ce, gdzie: 29zł za usługi, + 40złx24 na telefon o wartości 1000pln; 79 zł na 24 m-ce dla tel za 1 zł o wartości 1200 pln. Sprawdzałem i nie widzę nic ciekawego. Droższych słuchawek nie szukam.
Odnośnie roamingu to wystarczą mi pakiety, które mogę dokupić.

Z ofert na kartę faktycznie najciekawiej wygląda Orange z 6GB (14GB jeśli przenoszę numer, a przenoszę) + nielimitowane rozmowy i sms'y za 28 PLN
Redbull mobile jak już wcześniej wspominałem daje 5 GB internetu i 9,50PLN na dowolne dysponowanie (jak np dodatkowe 2 GB za 9 PLN). Rozmowy i sms'y no limit. Cena 30 PLN
Virgin Mobile już zaczyna blednąć na tle powyższych, ale jeszcze zamieszczę: 4 GB (5 GB dla przenoszących numer), nielimitowane rozmowy i sms'y. Cena 30 PLN
Na mixa nie widzę nic.
Na abonament ew. Nju mobile, ale identyczna oferta jest na kartę. Niby dają 10 GB, 20 po 6-mcach do 30 GB po 24 miesiącach. Promocja jest jednak ograniczona czasowo a poza promocją mają tylko 2 GB. Nie chcę pozostać z ręką w nocniku. Rozmowy is sms bez limitu. Cena 29 zł.
Whitemobile zbyt mało znane dla mnie :P

Jak widać składnikiem wyróżniającym oferty jest w głównie internet.
Nadmienię jeszcze, że jedna z opcji Redbull Mobile miała nieograniczony internet w zasięgu LTE Play i pakiet 2GB poza LTE za 30 PLN. Minus: wszystko inne jest płatne :/

Autor edytował komentarz w dniu: 02.04.2016 20:28
mordzio   15 #102 02.04.2016 20:53

@Squizz: Czyli może być droższy abonament pod warunkiem, że telefon dobrze się sprzeda?
Jeżeli tak to poczekaj do Szalonych Dni w Orange. Co do abonamentu to pewnie zainteresuje Cię coś takiego jak: Smart Plan LTE 69,99 zł
- umowa 24, z tego płatne 18 miesięcy
- nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych
- nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych
- 2 GB w ramach abonamentu, dodatkowe 2 GB za 10zł, kolejne 2 GB za 10zł, a następnie darmowy internet LTE do 100 GB*
- 50 minut oraz 50 MB w roamingu w UE co miesiąc

* Wystarczy włączyć usługę "nie chcę schodków" i bez dodatkowych opłat masz nielimitowane LTE. Sprawdzony sposób! :)

Teraz trzeba tylko cierpliwie poczekać na dobrą okazję, bo tylko dwa telefony są w promocyjnej cenie:
- Sony Xperia™ M4 Aqua za 29 zł
- Huawei P8 lite za 1 zł

  #103 02.04.2016 21:41

Mnie, w play na kartę, wychodzi tak:
Co 3 miesiące doładowuję za 50zł (po 3 mies. zostaje mi zazwyczaj 20 zł).
Połączenia, sms/mms w sieci za darmo, a rodzinę i kilkoro znajomych mam w tej samej sieci.
Za doładowanie przez play.pl dostaję bonus 5zł. Po jego zużyciu, kupuję pakiet na 30 dni - 6zł za 30 min. do wszystkich. Gdy się skończy trzaskam kolejny pakiet - 10zł za 5zł (na 30 dni). Tak w kółko. Co 15 dni te pakiety cyklicznie włączam. Jak wcześniej mi się pakiet skończy to schodzi z głównego konta po standardowych stawkach. Internet 1GB mam co 30 dni przez rok w pakiecie. W domu WiFi + u znajomych + w pracy + darmowe na mieście + hotspoty Orange (teściowa ma u nich internet) + hotspoty UPC (matka ma u nich internet).
Wychodzi mi więc miesięcznie ok.10 zł. Za to co zostanie, co 3 miesiące, płacę podatek od marzeń wysyłając SMSy. Mogę też wysyłać na cele charytatywne.
Nie jestem związany umową. Zmieniam tylko pakiet na korzystniejszy. Telefony kupuję tanie chińskie ale dobre. Ostatni zakup, w polsce, - Doogee X5 za 280zł (na 2 lata = 11,7zł/msc). Jestem z niego bardzo zadowolony. Żona ma Xperię M4 Aqua (400zł + 30zł/msc) i makabra była z głośnikiem, mikrofonem i budzikiem do niedawnej aktualizacji.

2099   8 #104 02.04.2016 23:04

W sumie i tak wolę na kartę. Taniej i nie muszę. Nie muszę mieć najnowszego telefonu i przepłacać. Potrzebuję- dzwonię, nie -to nie płacę. Nie wiszę po 30 min dziennie, net z wifi, jak potrzeba jest giga LTE. Potrzebuję dużo dzwonić- wykupuję pakiet minut. Słów kilka o wyższości Prepaid z mojej strony.

Radek68   21 #105 02.04.2016 23:20

Nienawidzę takiego podejścia telekomów, że w ich ofertach trzeba ryć się jak na bazarze w wielkim koszu pełnym różności, gdzie wszystko jest pomieszane i trzeba dobrze znać różne zawiłości, aby dobrze wybrać.
Wydaje się, że zyskali by więcej uznania i co za tym idzie klientów, gdyby przedstawili jasne i proste zasady dla wszystkich, bez różnych sztuczek i kombinowania.

Radek68   21 #106 02.04.2016 23:29

A poza tym wpis jest trochę tendencyjny, gdyż z góry zakłada, że potrzebujemy dużo.
A ja dużo nie potrzebuję. Telefon mam na kartę i rozmawiam normalnie, tyle ile potrzebuję, SMS-uję i MMS-uję jak chcę i co ciekawe - ostatnią złotówkę (a dokładniej stówkę) zapłaciłem im w 2013 roku.
Czyli ile mnie teraz kosztuje posiadanie telefonu w Orange? Jaki abonament przebije kilka lat bez opłat? A jeszcze na koncie mam kilkaset zł do wykorzystania...

Squizz   4 #107 02.04.2016 23:38

Poczytałem o tej usłudze i faktycznie po jej aktywacji otrzymujesz lejek 64Kb/s w 3G i 5MB/s w LTE po wykorzystaniu pakietu. Pytanie czy nadal jest to aktywne, gdyż takiej usługi na stronie Orange nie widzę. Miesięcznie wychodzi 52,50 PLN minus telefon. Jeśli wyciągnąłbym ze sprzedaży 600 zł, byłbym minimalne na plusie względem oferty Orange na kartę z przeniesieniem numeru.
Dla pewności jeszcze dopytam czy LTE z 5Mb/s otrzymuję bez dodatkowych opłat po przekroczeniu pakietu, czy jeszcze muszę dopłacić 10 zł?
Muszę też sprawdzić czy łapie mi LTE w Orange ;) W Play LTE mi łapie wg ich mapy.

Autor edytował komentarz w dniu: 02.04.2016 23:41
karroryfer   7 #108 03.04.2016 01:21

Tak przy okazji dyskusi to może ktoś poleci jakiś pakiecik dla dzieci - czyli minut nie za wiele i raczej do tej samej sieci ( rodzice ;), SMS tak min ze 100 choć nie zaszkodzi więcej i co najmniej 1GB Internetu. W jak najniższej cenie oczywiście.
Wiem że można sobie wziąc np za 9pln drugi numer w nju - ale problem jest taki że potrzebuje min 2 takie dodatkowe numery a najlepiej 3-4. I tu się zaczynają schody ( oczywiście cena powinna być wyrażnie niższa niż te 19 pln - bo to wiem )

MrZwolan   4 #109 03.04.2016 02:09

Przy takich wyliczeniach warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik - przy przedłużaniu abonamentu można sobie wynegocjować sporo niższe koszty. Ja swego czasu za 21 zł w Orange (początek 2012-2014) miałem nielimitowane rozmowy i smsy do wszystkich sieci i na stacjonarne i do tego 2 GB Internetu. Później płaciłem niecałe 30, ale z większym pakietem danych (10 GB) i miałem bodajże 100 minut miesięcznie w roamingu. Wartość tych abonamentów była niższa o 40-50 zł niż w normalnej ofercie.

mordzio   15 #110 03.04.2016 08:42

@Radek68 Na wstępie zaznaczyłem, że wpis dotyczy mojego sposobu korzystania z telefonu.

@MrZwolan Z tego co się orientuje, to lepsze warunki przedłużenia umowy zostaną zaproponowane dopiero po złożeniu wypowiedzenia. Ja dopiero we wrześniu przekonam się co mi zaproponują.

@karroryfer Play Na Kartę z roczną ważnością konta. Połączenia i SMSy wewnątrz sieci masz za darmo. Za 9 zł masz pakiet 2 GB/30 dni. Jeżeli wybierzesz pakiet cykliczny to od drugiego odnowienia zamiast 2 GB w tej samej cenie będzie 3 GB

@Squizz Usługa "Nie chcę schodków" i darmowy LTE cały czas jest aktywna, sprawdzałem kilka dni temu na numerze kolegi. Przeszło bez problemu. Oczywiście Orange nie dolicza za nielimitowane LTE opłat, bo koszt włączenia usługi to 0 zł (na stronie mój orange). Najpierw musisz wyłączyć naliczanie dodatkowych opłat za internet (czyli schodki) a później za 0 zł aktywujesz LTE do 5 Mb/s
Ewentualnie możesz wziąć umowę głosową z mniejszym pakietem danych i za ok 10 zł aktywować 25 GB miesięcznie. Dobra opcja jeżeli nie masz zasięgu LTE.

arlid   16 #111 03.04.2016 09:16

Wystarcz 2-3 dni pracy i mordzio robi wpis :P Ciekawy wpis. Mnie jednak (jak zapewne już wiesz) kiedyś do siebie strasznie zraziła oferta abonamentowa. A raczej podejście do mnie jako klienta, także ja szybko na to się nie zapiszę :) Jednak dla kogoś kto aktywnie korzysta z internetu, dużo dzowni etc. to propozycja jak najbardziej ok. Ja dostaję w pakiecie doładowania 2GB, z czego wykorzystuję może z 400MB, raz chyba dotarłem do 1GB :P

adi0922   12 #112 03.04.2016 09:20

@kjhskdshf (niezalogowany): Zawsze możesz pozmieniać kilka rzeczy. Tu wyłączyć coś, gdzie indziej włączyć.

mordzio   15 #113 03.04.2016 09:34

@arlid: Nigdy nie mów nigdy! Jeszcze 2 lata temu nie myślałem, że zrezygnuje z karty. W Twoim przypadku karta to najlepsze rozwiązanie, chociaż nie wiem czy nie taniej wyszłoby w Play. Tam masz 1 GB za darmo, więc spokojnie Ci to wystarczy.

Pudel89   11 #114 03.04.2016 10:33

Karta czy abonament?
Różnica jest praktycznie taka jak: wziąć raty czy kupić od razu.
I tu niestety pada z 10 przypadków różnych ludzi i scenariuszy doboru telefonu i taryfy i operatora i nawet innych rzeczy.
@mordzio: nie zapominaj że BLOG jest Opiniotwórczy i ludzie chcą się na nich wzorować. Nie po to powstały blogi dziewczyn typu Mafashion (czy jak się to piszę), nie po to są z przepisami kuchennymi, wystrojem wnętrz. To właśnie one kreują rzeczywistość.
Dziś blog to nie pamiętnik a dobrze wkomponowane własne zdanie w zaoferowany światopogląd czy sposób na życie.
Dlatego nie ma co dyskutować nad tym że są inne oferty, inne podejścia tylko pisać dalej :)
Ja mogę tylko wyrazić swoją opinię, zgodzić się lub nie, dodać swoją opcję.
A tak nawiasem. Jedyne co mi się w abonamencie nie podoba to słowo "abonament" bo ono w Polsce oznacza uwiązanie się z jednym operatorem i z jedyną słuszną ofertą na minimum 2 lata. Niestety tak się kończą wojaże z biurami obsługi. Dostajemy obniżki, duperele, dodatki i w zamian mamy cyrograf na 2/3 lata. Tylko to mnie kłuje bo w GB T-Mobile ma plany miesięczne i to z telefonami za psie pieniądze a Nas olewają równie cieplutko i to całe lata. Świat idzie do przodu a my cały, cały czas jakoś nawet dogonić ich nie możemy. Może to też wina naszego podejścia jak i właśnie Twojego czyli godzenie się na oferty na kilka lat.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.04.2016 10:33
edelmann   12 #115 03.04.2016 11:13

@dansys80: Za 14 zł miesięcznie w Play na kartę (Formuła) masz nielimitowane SMSy do wszystkich, nielimitowane rozmowy w Play i 1 GB internetu miesięcznie.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.04.2016 11:13
dansys80   4 #116 03.04.2016 11:26

@arlid: Przy tak nikim wykorzystaniu pakietów rozejrzyj się za czymś w stylu FREEMIUM w Virgin Mobile. Co miesiąc dostajesz za darmo pakiet minut/smsów i internetu. Gdybyś wykorzystał pakiet zawsze można dokupić paczki.

@radek68 Mobilking w 2008 wyszedł z jasną i prostą ofertą do klientów i zobacz jak skończyli. Niestety większość łapie się na haczyki, pakiety które są za darmo tylko przez krótki okres. Interes się kręci, a takich jak mordzio jest niewielki promil wśród klientów.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.04.2016 11:29
dansys80   4 #117 03.04.2016 11:32

@Anonim (niezalogowany): Znam takich co podpisują umowy z nju co miesiąc i otrzymują za każdym bonus 50 zł w gotówce ;)

Pirks4   3 #118 03.04.2016 11:38

Karta to często też de facto abonament, bo trzeba regularnie zasilać konto określoną kwotą minimalną, aby mieć określone usługi.

mordzio   15 #119 03.04.2016 12:03

@Pirks4: Masz rację, tylko tyle się różni od abonamentu, że nie jesteś związany umową z operatorem.

@dansys80 Freemium skierowane jest do dość specyficznej grupy klientów. Za to ma jedną zaletę a mianowicie darmowy transfer z aplikacji Facebook i Messenger. Można prowadzić rozmowy głosowe i video całkowicie za darmo i bez limitu.

@Pudel89 Jest tak jak mówisz - karta i abonament to praktycznie to samo, tylko rozłożone na różne raty. Oczywiście pomijamy osoby, które sporadycznie korzystają z telefonu i nie wydają więcej niż 5 zł na usługi telekomunikacyjne. Regulaminowe ceny abonamentów są wysokie, a niektóre zniżki otrzymamy dopiero po wyrażeniu zgód marketingowych. Swoją drogą tak samo robią niektóre banki. Wysoka cena abonamentu w regulaminie (bez rabatów) skutecznie zniechęca do rozwiązania umowy przed czasem. Np. ja według Orange otrzymałem rabat na całą umowę w wysokości 3600 zł :)

@hering75 Faktycznie przy takim kombinowaniu oferta jest dobrze dopasowana do Twoich potrzeb. Tylko wymaga to trochę zachodu, każdy pakiet ma inny termin ważności i trzeba uważać żeby coś nie przepadło.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.04.2016 12:20
Squizz   4 #120 03.04.2016 12:21

@Pirks4: Abonament z którego możesz zrezygnować w każdej chwili lub zmienić na nowszą ofertę ;) Agregujesz też kapitał z promocyjnych doładowań, które możesz przeznaczyć na co chcesz

  #121 03.04.2016 13:45

A co byście powiedzieli na ofertę internetu mobilnego - umowa na 24 miesiące, 52 GB miesięcznie za 29,99 zł miesięcznie i do tego router Huawei E5573 za 1 zł - można go sprzedać za 200 zł i wtedy abonament wyjdzie ok. 21,70 zł miesięcznie - niby bardzo mało, tyle że umowa aż na 2 lata. A kto to wie co się będzie robiło za rok czy pół roku. Filmów praktycznie nie oglądam, TV żadnego nie posiadam, czyli filmów HD czy FHD nie ściągam - czy zacznę? Jakoś to mnie mało kręci. Ale jeśli - to z tych 52 GB może z 10 filmów FHD dałoby się ściągnąć na miesiąc, reszta pakietu na inne dane - to szału w sumie tez by nie było.

Darthnorbe   13 #122 03.04.2016 14:14

@e4t4dg (niezalogowany): Pieniężny.

mickoz   4 #123 03.04.2016 14:39

@DjLeo: to fakt, z tym się zgodzę.
Szukam teraz oferty dla siebie i szczerze mówiąc to co oferują operatorzy to jakaś kpina.

takiktoś   11 #124 03.04.2016 18:42

@mordzio: W pełni zgadzam się co do Mixa jako wiecznej skarbonki. Te pieniądze i tak przepadają w ostatecznym rozrachunku. Sam tego doświadczam i smutnieje widząc sporo pieniędzy, z którymi nie mam za bardzo co robić (Play, 30 złotych miesięcznie). Szczerze patrząc na obecne oferty to aż pluję sobie w brodę, że wybrałem jakąś badziewną ofertę z zaledwie 400 MB internetu (i to jeszcze promocja jest! za 5 złotych podwójny pakiet 2x200!) i nielimitowanymi rozmowami do Play (za 10 złotych...). Na szczęście umowa się kończy i w sumie, jeżeli operator nie da mi oferty na poziomie tego, co oferuje Virgin Mobile, Vikings bądź chociażby ich rodzimy RedBullMobile to przechodzę na ofertę prepaid. Potrzebuje sporo internetu i w tym mi oferty prepaid bardzo odpowiadają. Natomiast Play obecnie przy przedłużaniu umowy daje to samo co nowym klientom (co jest paranoją). Dobra, dają więcej pieniędzy do ":skarbonki" zapewne na ich super drogie pakiety.

  #125 04.04.2016 00:33

Największą zaletą prepaida była dla mnie anonimowość i trudniejsza inwigilacja - nie robię nic nielegalnego, ale milej się czuję w takim systemie. A skoro ona niedługo zginie, to się z Tobą zgodzę.

  #126 04.04.2016 01:33

WIECIE CZY MOŻNA jeszcze aktywować gratisowe LTE bez limitu na Red Bull Mobile 9 zet? Mam taki starter z puszką Red Bulla i się zastanawiam czy ta promocja jest jeszcze aktualna - do włączenia?

mordzio   15 #127 04.04.2016 11:57

@REDDISH (niezalogowany): Aktualna, wystarczy że masz 30 zł na koncie główny.

Darthnorbe   13 #128 04.04.2016 12:04

@mordzio: W takim razie zwracam honor :)

neotps   5 #129 04.04.2016 18:08

Nju we dwoje daje 39+9zł = 48, czyli 24zł za każdy abonament. Do tego staż i 12giga co miesiąc. Abonament nolimit za 24zł z opcją zerwania umowy i wybrania innej oferty w ciągu miesiąca. Telefonu brak, ale mogę w cenie abonamentowego kupić każdy model który chcę, bez szukania promocji, bez przenoszenia numeru co chwilę do innej sieci. Dodatkowo, co miesiąc koszt stały to 24zł, zamiast 80+. Przytoczona przez mordzia sytuacja była wybitnie korzystna, z bardzo dobrym telefonem, mało popularnym na naszym rynku. Jednak czy pogoń za promocjami jest dla każdego pracującego rodzica? Czy porównując cenę usługi mordzio vs nju dla dwojga, jest ona warta czytania regulaminu, zapoznawania się z ofertami, podpisywania umów itd. dla paru zł oszczędności? Oferty abonamentowe mogą być dobre, ale kto skorzysta z obecnej np. w t-mobile 40% abonamentu przez 12miesięcy? Konsument który podpisał parę miesięcy korzystną umowę na tamten czas? Czy klient nju mający wolną rękę?:) Mordzio przedstawił swój punkt widzenia pomijając ważny trend. Chińskie marki, które oferują jakość i wydajność za połowę ceny abonamentowych modeli. Wybór należy do tych, którzy nie mają 24 miesięcznej umowy.
:p

Autor edytował komentarz w dniu: 04.04.2016 18:08
mordzio   15 #130 04.04.2016 20:38

@neotps: "Nju we dwoje daje 39+9zł = 48, czyli 24zł za każdy abonament. Do tego staż i 12giga co miesiąc"


Policz wydatki na wszystkie doładowania/abonament z ostatnich 24 miesięcy, dodaj do tego cenę zakupu telefonu i powiedz ile Ci wyszło. Przypominam tylko, że usługa z dodatkowym numerem dostępna jest od 28-04-2015. Poza tym staż, czyli złapałeś się już na haczyk :) Do tego limit na dane jest współdzielony, więc na konto masz po "tylko" 6 GB.

"Dodatkowo, co miesiąc koszt stały to 24zł, zamiast 80+. "

Mój koszt też jest stały. 29 zł za no-limit i 33,50 zł rata za telefon. Łączny miesięczny koszt to 62,50 zł, a nie 80+

"Przytoczona przez mordzia sytuacja była wybitnie korzystna, z bardzo dobrym telefonem, mało popularnym na naszym rynku. "
Przytoczyłem tylko jeden przykład, w sumie z lenistwa. Mam jeszcze dwie, inne umowy abonamentowe w Orange, równie korzystne jak wyżej opisana.

"jednak czy pogoń za promocjami jest dla każdego pracującego rodzica?"
Jeżeli pracujący rodzic zacznie zaglądać na mojego bloga to jestem przekonany, że wkrótce dołączy się do klubu wyciskaczy pomarańczy :)

"Czy porównując cenę usługi mordzio vs nju dla dwojga, jest ona warta czytania regulaminu, zapoznawania się z ofertami, podpisywania umów itd. dla paru zł oszczędności?"

Zakładając, że sprzedaż telefon to miesięcznie za no-limit wyjdzie ok 8-10 zł. Czy warto, to każdy może sobie odpowiedzieć sam.

"Chińskie marki, które oferują jakość i wydajność za połowę ceny abonamentowych modeli"
Najnowsze modele wcale nie są takie tanie, dolicz do tego brak gwarancji. Ja jednak wolę kupić telefon na miejscu, do tego mam możliwości wykupienia ubezpieczeniem wyświetlacza.

" Wybór należy do tych, którzy nie mają 24 miesięcznej umowy. "
W każdej chwili mogę sprzedać swój telefon i spokojnie wystarczy mi na średniego chińczyka;) Więc nowy telefon mogę mieć co 12 miesięcy.

takiktoś   11 #131 05.04.2016 18:36

@mordzio: Ostatnio miałem nieprzyjemność słyszeć o tym, jak to Orange oszukuje. Cóż, pracowniczka salonu Orange przekonywała, że osoba przedłużająca umowę dostanie dwa dodatkowe numery przy zachowaniu tej samej ceny (dość dobitnie przekonywała wielokrotnie pytana). Jak się okazało, osoba ta ma teraz o 100 złotych większy rachunek. Orange takie dobre? Aż ciężko uwierzyć. Słysząc wiele razy, co w Orange się wyczynia, nie umiałbym się przekonać do ich ofert. Sry.

mordzio   15 #132 05.04.2016 21:06

@takiktoś: Przykre, tylko czy to jest wina Orange czy pracownika, który połasił się na wyższą prowizję, przy okazji wprowadzając klienta w błąd?

mordzio   15 #133 06.04.2016 09:54

@Squizz: Od wczoraj dostępne są "Szalone Dni w Orange", w sumie dwa telefony mają bardzo korzystną cenę (przy przeniesieniu numeru do Oragne)
Sony Xperia™ Z5 Compact:
- 89 zł za telefon i 30 zł aktywacja
- 1800 zł abonament (nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci komórkowych, nielimitowane SMSy/MMSy i 10 GB). Za darmo można dołączyć
dwa numery, które korzystają z usług zawartych w abonamencie. Każda kolejna karta +15 zł
- Wartość telefonu min 1450 zł (najniższa możliwa cena na Allegro za nowy telefon)

Miesięczny koszt usług na 3 numery to ok 22 zł (przy założeniu, że sprzedaż telefon)
Nie uwzględniam potencjalnych rabatów: Orange Open, zwrotu z mOkazji oraz 10 zł zwrotu na każdą fakturę z OrangeFinanse

Autor edytował komentarz w dniu: 06.04.2016 09:55
Squizz   4 #134 08.04.2016 20:35

@mordzio: Oho, dzięki za cynk :)

Autor edytował komentarz w dniu: 11.04.2016 20:31
Stary Bro   1 #135 25.04.2016 16:58

Ja po nieustannych problemach z zasięgiem play i ciagłymi obietnicami ze ma sie to zmienić przeniosłem sie do premiummobile. Poki co jestem zadowolony, zasięg duzo lepszy, mam najnizszy abonament bez telefonu (wychodzi niecałe 25zł brutto) i wszytsko bez limitu +4gb neta.

MrZwolan   4 #136 27.06.2016 09:47

@mordzio: Jeśli jeszcze nie przedłużałeś umowy, to w swoim czasie przejdź się do salonu Orange. Możesz wtedy posłuchać co mają Ci do zaoferowania, ale powiedz, że nie jesteś zainteresowany. Sprzedawca musi się wtedy dodzwonić do Warszawy do odpowiedniego działu i następnie będziesz musiał z tym kimś porozmawiać. Ta osoba może negocjować z klientami, byle tylko zostali w sieci. Pierwsze oferty zawsze dają śmieszne, to zasłaniaj się jakimiś ofertami na kartę i możesz wynegocjować coś opłacalnego.

mordzio   15 #137 27.06.2016 09:53

@MrZwolan: Umowy jeszcze nie przedłużałem, do końca okresu zastrzeżonego zostało mi jeszcze 5 miesięcy. Wypróbuje Twój patent, bo sama rozmowa do niczego mnie nie zobowiązuje a może uda się trafić na konsultanta o dobrym sercu;)

MrZwolan   4 #138 27.06.2016 09:55

@mordzio: To nie dobre serce, tylko rozmowa kontrolowana i trzeba robić wyniki :P Jeśli dobrze pamiętam, to u mnie zawsze trzecia propozycja była okej.

Autor edytował komentarz w dniu: 27.06.2016 09:56
  #139 01.08.2016 15:59

nie nadrobiłem jeszcze wszystkich komentarzy, ale ogólnie od siebie napiszę, że mam abonament w TM (teraz mi go dodatkowo uprościli), który jest na odpowiednich dla mnie warunkach. dostałem telefon, który też spełnia moje wymagania, żadne cudo, ale jest naprawdę okej i myślę, że, jeśli to mi odpowiada, to chyba nikomu nic do tego, czy to karta, czy abonament.

  #140 30.08.2016 13:07

ziomeczek to masz ten abonament bez zwyżek w tmobile tak? trochę już na jego temat słyszałem i chętnie wypróbuję bo umowa mi się lada chwila kończy i chciałbym wybrać coś rozsądnego

pakierhakierxd   7 #141 03.09.2016 11:34

Abonamenty z telefonem co raz mniej się opłacają ,kiedyś było inaczej,za rok mi się kończy umowa i będę się zastanawiał nad prepaid ale raczej to nie bo 5 lat mam już abo -abo 25zł całkowity no limit + 7gb na czas nieokreslony lub to samo ale z 10 gb a potem 1 mb za 40zł ,lub abo za 75 z telefonem i to samo co za 40 -teraz to mam i sobie chwalę.Jestem w Play,wczesniej mial lepsze ceny telefonow,teraz to wlasciwie w tym abo tanio to dostaniesz sredniaka i to takich firm Jak Alcatel 6 cali lub 5.3 LG K10 ;) ,ogólnei musze się zastanowic.

Autor edytował komentarz w dniu: 03.09.2016 11:34
  #142 09.09.2016 12:40

@smallec (niezalogowany): tak miałem na myśli ten właśnie abonamencik, polecam, bo u mnie się spoko sprawdza i fajnie że nie doliczają ci zwyżek i jakichś niepotrzebnych opłat. wolę takie rozwiązanie niż na kartę jakoś

  #143 14.12.2016 14:43

ZAWSZE PREPAID WYGRA A ABONAMENTEM! Jak by nie przeliczyc to prepaid + telefon za gotowke bedzie tanszy

  #144 14.12.2016 14:45

Na dodatek ta niekorzystna umowa na 24msc... Jakies kary umowne (nawet w przypadku samej karty sim bez urzadzenia)

  #145 26.03.2017 18:17

Proszę przebije wasze chore oferty i zachwyt i telefony w cenach wyższych o 20% niż w sklepie.
PLAY ZA 25zł mam darmowe sms, połączenia do wszystkich łącznie ze stacjonarnym, 5gb . I żaden Baran nie powie ze znajdziecie na marzec 2017 abonament korzystniejszy. I kolejna sprawa- po co mam się wiązać? Autor tego artykułu chyba kopa od konia dostał.

  #146 26.03.2017 18:20

@ziomeczek123 (niezalogowany): patrzymy kolego pod kątem zobowiązań i kosztów. Gdybyś jakimś cudem przestał płacić bo prace byś stracił to 700 zł kary zapłacisz za co? Za to ze korzystasz z ich fikcyjne promocji.

mordzio   15 #147 27.03.2017 20:38

@Play na karte (niezalogowany): Play już dawno temu przestał być najtańszą siecią.
Jeżeli chodzi o wiązanie się na 2 lata to powiem CI tak, podpisałem kolejną umowę z Orange. Plan Wspólny LTE, 3 karty z no-limit plus karta SIM tylko do Internetu. Całkowity koszt umowy na dwa lata, po sprzedaży telefonu to jakieś 100-120 zł. Jeżeli uważasz że 5 zł miesięcznie za 3 numery to dużo to znajdź mi lepszą ofertę;)

  #148 01.04.2017 14:43

Syn przypadkiem przeszedł z abonamentu na kartę już 2x bo mu się kody pomyliły. Suma kar to ok. 1500zł. Dziękuję.

mordzio   15 #149 02.04.2017 15:31

@Dagauvhcugxgcjb (niezalogowany): A co to za magiczne kody, bo tymi ogólnodostępnymi nie ma szans aby zmienić abonament na prepaid.