Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Rok 2013 w pigułce

Chociaż do końca roku zostało jeszcze kilka dni, to już dzisiaj postanowiłem w telegraficznym skrócie opublikować podsumowanie mijającego roku. Mam nadzieję, że ostatnie dni tego roku upłyną spokojnie i nic, co by zdezawuowało mój wpis, już się nie wydarzy. Starałem się wybrać najbardziej interesujące wydarzenia z mijającego roku z niusów, które pojawiały się na portalu DobreProgramy. Jeżeli jakieś wydarzenie umknęło mojej uwadze, bądź chcecie podzielić się swoją listą najważniejszych wydarzeń roku 2013, to gorąco zachęcam do komentowania.

To już jest koniec…

13 lat obecności na rynku, ponad 150 mln sprzedanych konsoli i w końcu trzeba powiedzieć: dość. Na początku roku Sony oficjalnie ogłosiło zakończenie produkcji konsoli PlayStation 2. Mniej więcej w tym samym czasie Asus i Acer oficjalnie uśmiercili netbooki . Co ciekawe, wielu analityków w 2009 i 2010 wieszczyło zawrotną karierę malutkich laptopów pozbawionych napędu optycznego. Drodze na szczyt, którą przewidywano netbookom, stanęła rewolucja, którą zapoczątkowała premiera iPada.

Borykająca się z problemami finansowymi Nokia postawiła wszystko na Windows Phona porzucając system, który rozwijała od 1998 roku. Nokia 808 PureView z 41-megapiselowym aparatem przeszła do historii jako ostatni model smartphona z Symbianem na pokładzie.

Pomału przemija również czas dysków 7200 RPM w laptopach. Z ich produkcji zrezygnował Segate. Oczywiście nie oznacza to, że takie dyski znikną od razu ze sklepowych półek, ale dzięki temu posunięciu, możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości wysypu dysków hybrydowych.

23 lipca 2013 w Giżycku został wyłączony ostatni nadajnik telewizji analogowej. Po zakończonej cyfryzacji telewizji, nadeszła pora na cyfryzację radia. 1 października w Warszawie i w Katowicach został uruchomiony pierwszy radiowy multipleks. Zakończenie tego projektu przewidziane jest na rok 2020.

Oczywiście to nie wszystkie ofiary 2013. Było ich znacznie więcej. W tym okresie przegnaliśmy jeszcze pionierską wyszukiwarką AltaVista, jeden z najbardziej znanych odtwarzaczy plików MP3- Winamp oraz usługę Google Reader. Chociaż w ostatnim przypadku to może i lepiej, że tak się stało. Upadek Google Reader przyczynił się do błyskawicznej ekspansji usługi feedly.

Nie ma już nic…

Trzynastka okazała się wyjątkowo pechowa dla firm. TP SA ogłosiła fatalne wyniki finansowe a OCZ zbankrutował. Swojego ratunku w bankructwie szukało również Atari.
THQ, producent i wydawca gier, znany z takich serii, jak: Saints Row, Stuntman, Frontlines: Fuel of War,Red Faction, MX vs. ATV, Juiced, Company of Heroes, został podzielony i sprzedany w kawałkach.W poważnych tarapatach finansowych jest również HTC, ponadto we wrześniu wyszło na jaw, że czterech wysoko postawionych pracowników tego koncernu działało na szkodę firmy. Co na pewno wpłynęło na i tak już nadszarpnięty wizerunek firmy.

Nie wiedzie się również firmie BlackBerry. We wrześniu ogłosiła ona restrukturyzację, a redukcja zatrudnienia objęła aż 40% załogi. Pomimo fatalnego stanu firmy, kierownictwo dwa miesiące wcześniej kupiło samolot za 20 mln dolarów.

Upadłość przeważnie oznacza definitywny koniec firmy. Za to fuzje i przejęcia wyznaczają koniec pewnej epoki. Znane marki znikają z rynku pochłonięte przez większych graczy. Przy okazji jest to początek czegoś nowego.

Cisco zrezygnowało na rzecz Belikna ze znanej marki Linksys. Niestety kwota transakcji nie jest znana. Wiadomo tylko, że kwota ta jest sporo mniejsza od tej, którą wyłożyła forma Cisco w 2003 na zakup Linksysa (wynosiła 500 mln dolarów)

Wychodząca pomału na prostą Nokia w styczniu odkupiła za 1,7 mld euro udziały w konsorcjum Nokia Siemens Networks. Natomiast już we wrześniu Finowie pozbyli się działu związanego z urządzeniami mobilnymi i serwisem. Szczęśliwym nabywcą okazał się Microsoft, który wyłożył 7.2 miliarda dolarów za nowy nabytek. Chwilę po tym lawinę komentarzy wywołała informacja o usunięciu loga Nokii z Serii Lumia.

Waze, aplikacja do nawigacji stworzona przez izraelski start-up, została zakupiona przez Google. Wartość transakcji szacowana jest na kwotę ok 1.1 mld dolarów. To nie jedyny zakup giganta w tym roku.Wydał on jeszcze marne 30 mln dolarów na zakup Bump Technologies- twórców aplikacji Bump. Podobną kwotę Google wyłożyło na zakup aplikacji Wavii, której zadaniem jest streszczanie i agregowanie znalezionych w Internecie artykułów. Google wydał jeszcze 16,9 milionów euro na zakup zespołu tworzącego droidBoostera. Rok 2014 zapowiada się (w końcu) rokiem zoptymalizowanego Androida!:)

Z przejęć dokonanych przez Apple odnotowałem tylko jedną znaczącą inwestycję, a mianowicie zakup izraelskiej firmy PrimeSense, która stworzyła pierwszą wersję kontrolera kinect. Firma z Cupertino zapłaciła za nią ok 360 mln dolarów.

Na mniejszą skalę, ale za to z jakimi emocjami, byliśmy świadkami przejęć na naszym rynku. W styczniu Amazon przejął polską firmę IVONA Software. Gdańska firma stała się częścią internetowego giganta ale szczegóły transakcji niestety nie zostały ujawnione.


Fatalne wyniki TP SA oraz najniższa kapitalizacja firmy od niespełna dekady zapewne przyspieszyły decyzję o wyprzedawaniu majątku byłego molocha. Spółka o2 przejęła od Telekomunikacji Polskiej serwis WP. Wartość transakcji wyniosła 375 mln zł.
Nowo powstała grupa medialna o nazwie Grupa Wirtualna Polska bardzo szybko wybrała się na kolejne zakupy. Inwestycja w portal dobreprogramy.pl pozwoliła wysunąć się Grupie WP na pozycję lidera w obszarze tematycznym Nowe Technologie. Wartość transakcji po raz kolejny owiana jest tajemnicą.

Jesteśmy wolni?

Rzeczywistość wygląda gorzej niż myślicie
Dzięki Edwardowi Snowdenowi dowiedzieliśmy się, że Wielki Brat zna nas lepiej, niż myślimy. Chociaż afera wybuchła w połowie roku, to praktycznie co miesiąc pojawiają się nowe informacje dotyczące szeroko zakrojonych operacji NSA przeciwko „potencjalnym terrorystom”.

Niestety nieważne, jak bardzo byśmy się nie starali, przy takiej skali inwigilacji zachowanie prywatności i anonimowości w Sieci praktycznie nie jest możliwe. Światowy kryzys zaufania kwitnie w najlepsze, a coraz to nowe rewelacje o poczynaniach NSA nie wzbudzają już takich emocji. Klasyczne zmęczenie informacyjne.

Aby uniknąć wrażenia, że mijający rok to pasmo nieustanych nieszczęść, nadszedł czas na jakieś pozytywne przykłady.

Komórkowe (re)wolucje

Rynek GSM zmienia się bardzo dynamicznie- już od początku roku byliśmy bombardowani nowymi ofertami. I tak w Play pojawiła się oferta mobilnego Internetu „Formuła WWW”, która pozwala na nielimitowane przeglądanie stron WWW składających się z tekstu, zdjęć oraz elementów Flash i Java.

W lutym poznaliśmy zwycięzców przetargu na 1800 MHz. P4 i PTC zobowiązali się do wybudowania lub zmodernizowania 3400 stacji bazowych. Co ważne połowa stacji ma stanąć w małych miastach i gminach wiejskich. Operatorzy mają na to dwa lata.

Play, który zdobył 3 bloki po 5 MHz za 498 mln zł, stracił pazur w walce o klienta. Pojawienie się „nowego” operatora - nju- wywołało małe zamieszanie na rynku. Oferta 29 zł za nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci była strzałem w dziesiątkę. Nju wyznaczyło pewien poziom, którego już nie wypada przekraczać.

Na początku grudnia wystartował kolejny wirtualny operator, Mobile-Vikings. Kto nie słyszał, to powiem tylko, że za 19zł miesięcznie dają 2 GB i 2000 smsów. Pomimo bardzo dobrej oferty nie wróże im wielkiego sukcesu na rynku.

Niestety w przyszłym roku nie mamy co liczyć na całkowite zniesienie opłat roamingowych. Tylko Holandia poparła proponowane zmiany.Najgłośniej przeciwko zniesieniu opłat protestowała Francja i kraje skandynawskie.

Na rynku mobilnych OS-ów pojawili się nowi gracze:FireFox OS oraz Sailfish OS. To, czy odniosą sukces, okaże się dopiero za kilka miesięcy. W przyszłym roku do walki o trzecie miejsce dołączy TizenOS. Pozostaje otwarte pytanie, czy naprawdę jest miejsce dla tylu systemów mobilnych na rynku? Na obecną chwilę systemy te trafiają w ręce entuzjastów i nie nadają się dla „ przeciętnych użytkowników”

I tak w wielkim skrócie wyglądał ten stary rok 2013. Co przyniesie nowy, tego nikt nie wie.Oby tylko nie był gorszy od tego mijającego.

Korzystając z okazji, życzę Wam szampańskiej zabawy w sylwestra oraz wszystkiego najlepszego w 2014

 

inne

Komentarze

0 nowych
dansys80   4 #1 27.12.2013 14:38

Największa porażka roku- Facebook Home
Najgorsza decyzja roku- Opera przechodzi na WebKita
Najgorszy sprzęt roku- Surface, który zarobił mniej niż kosztowały reklamy
Najgorszy system roku- FireFox OS
Wpadka Roku- Wyciek danych 29 milionów klientów z Adobe
Najgorszy program roku-Orbit Downloader, który DDoSował na zamówienie
Plagiat roku- "nowy" system iOS7

Najbardziej zaskakująca decyzja roku- "Dobrowolna" rezygnacja Ballmera ze stanowiska

Chociaż za wcześnie jest żeby już oceniać premiery z 2013 to na plus wyróżniają się na pewno debiuty konsol nowej generacji oraz najlepsza gra wszechczasów czyli GTA 5!

Pozdrawiam

Quest-88   16 #2 27.12.2013 15:27

>Wychodząca pomału na prostą Nokia w styczniu odkupiła za 1,7 mld euro udziały w konsorcjum Nokia Siemens Networks. Natomiast już we wrześniu Finowie pozbyli się działu związanego z urządzeniami mobilnymi i serwisem. Szczęśliwym nabywcą okazał się Microsoft, który wyłożył 7.2 miliarda dolarów za nowy nabytek.

Microsoft to się jednak potrafi targować. Samego Skype'a kupi za 8 mld USD, a dział mobilny Nokii za zaledwie 800 mln mniej. Wygląda na to, że Skype jest mocno przeszacowany, a Nokia podparta do ściany sprzedała się jak tania galerianka. ;P

dansys80   4 #3 27.12.2013 15:38

@Quest-88
Faktycznie coś w tym jest. Skype to tylko marka, wcześniejsze wersje bazowały na technologii p2p więc fizycznie firma nie istniała. Jedynym wytłumaczeniem tego, że nokia tak tanio się sprzedała jest fakt, że to człowiek MS prowadził negocjacje:)

  #4 27.12.2013 15:44

@Quest kupili dział mobilny, ale nie markę Nokia - a to jak kupić fabrykę Mercedesa bez logo Mercedesa :) Sama marka i patenty są warte miliardy.

dansys80   4 #5 27.12.2013 15:51

@gowain
Zgoda, tylko że Nokia nie może już produkować smartphonów. I tak suma przejęcia jest zaskakująco niska

  #6 27.12.2013 16:24

@dansys80 może, ale za trochę ponad rok :)

  #7 27.12.2013 16:33

@dansys80 a i tak najwięcej jest warta właśnie marka, patenty i know-how - Nokia sprzedała tylko ludzi i udzieliła licencji na patenty, które też zostają w jej rękach.

dansys80   4 #8 27.12.2013 16:36

@gowain
Dzięki za wyjaśnienia, rozumowanie Quest-88 przyćmiło mój osąd/

  #9 27.12.2013 16:44

A czy zauważyliście, że w SkyDrive można edytować pliki źródłowe, np. PHP itp. ;p
Ciekawe, że MS jest bardziej otwarty niż Do be Eveil Google? ;p

  #10 27.12.2013 16:44

I co najlepsze Office Web Apps koloruje składnie kodów źródłowych :)

Szadzio   7 #11 27.12.2013 16:51

Ja tylko od siebie dodam, że Firefox OS na telefonach Alcatela to porażka. Prawie nieistniejąca baza oprogramowania oraz kulejący system borykający się z problemami wieku dziecięcego uniemożliwia komfortowe wykorzystanie go przez kogokolwiek. Czy to będzie nastolatka wysyłająca multum smsów i sprawdzająca Facebooka czy uczeń chcący przeglądać internet i grać w gry, a na wydzwaniającym biznesmenie z kalendarzem spotkań kończąc - żaden z tych odbiorców nie jest w stanie być choćby połowicznie zadowolonym z oferowanych w T-Mobile telefonów działających pod HTMLowym systemem Mozilli. Wisienką na torcie jest tak słaby hardware, ze nie da się na te słuchawki wgrać Androida.

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #12 27.12.2013 17:12

Czyli jakby nie patrzeć sporo się działo na rynku IT w mijającym roku. Jak dla jednym z najdziwniejszych posunięć było zachowanie Opery (przejście na inny silnik i porzucenie wielu usług związanych z przeglądarką), które większości użytkowników nie do końca się spodobało.

Piter432   10 #13 27.12.2013 18:13

Przecież Winampa wciąż można pobrać z oficjalnej strony, lol.

arlid   16 #14 27.12.2013 18:58

Ciekawe podsumowanie. Aż tyle się wydarzyło? Eh, jak ten czas szybko leci :P

Jaro070   17 #15 27.12.2013 19:02

@mordzio

Popraw Teizen na Tizen.

mordzio   15 #16 27.12.2013 19:28

@Shaki81: Mi posunięcie Opery się nie spodobało i już nie jestem jej fanem. Na szczęście jest w czym wybierać i każdy znajdzie odpowiednią dla siebie przeglądarkę.

@arlid: To wierzchołek góry lodowej. Zdaje sobie sprawę, że nie poruszyłem kilku ważnych tematów. Nie chciałem robić z tego tasiemca :)

@Jaro070: Dziękuje, już poprawiłem.

Kpc21   10 #17 27.12.2013 22:24

"23 lipca 2013 w Giżycku został wyłączony ostatni nadajnik telewizji analogowej."
Czy moglibyście nie powtarzać błędnych informacji? Jeszcze kilka analogowych stacji nadawczych działa:
http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php

Axles   18 #18 28.12.2013 08:44

O fajna sprawa z takim podsumowaniem, kilka ciekawych wątków w ciągu całego roku mi umknęło i teraz nadrobię zaległości.

dansys80   4 #19 28.12.2013 09:51

@Kpc21
Chyba nie twierdzisz, że rządowa strona kłamie? :)
https://mac.gov.pl/dzialania/od-jutra-naziemna-telewizyjna-cyfrowa-w-calym-kraju/

dansys80   4 #20 28.12.2013 15:09

31 sierpnia zamknięty został serwis Blip.pl a w sylwestra zamkną YAHOO.PL

Kpc21   10 #21 28.12.2013 22:24

@dansys80: A właśnie że kłamie. Trzy stacje lokalne nadal nadają w analogu. Dwie z nich w ciągu ostatnich dni dopiero uruchomiły nadawanie cyfrowe (ale nadal nadają analogowo), trzecia tego jeszcze nie zrobiła. I póki co nie ma informacji (a przynajmniej do takiej nie dotarłem), kiedy stacje te planują zakończyć nadawanie analogowe.