Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Acer TravelMate P645-S — Windows 8.1 Pro i soft od Acera

Dzisiejszy, ponadprogramowy wpis (ostatnio pisałem, że następny wpis będzie o graniu) poświęcę w całości oprogramowaniu, które Acer daje z testowanym ultrabookiem razem z systemem Windows 8.1 Pro. Jest wśród nich kilka całkiem ciekawych i przydatnych narzędzi.

Zacznę jednak od krótkiego opisu jednego ze sposobów skorzystania z zasobów partycji recovery...

Zamieniamy "Siódemkę" na "Ósemkę"

Jak już napisałem w dwóch poprzednich tekstach, testowany przeze mnie Acer TravelMate P645-S posiada dosyć pokaźną (ponad 30 GB) partycję revovery, na której umieszczone są obrazy dwóch systemów operacyjnych wraz z wszystkimi sterownikami i oprogramowaniem od producenta. Tymi systemami są Windows 7 Professional oraz Windows 8.1 Pro (oba w wersji 64 bitowej). Urządzenie otrzymałem z zainstalowaną "Siódemką", a ponieważ w planach mam tekst o graniu na tym laptopie pod trzema różnymi Windowsami (W7, W8 i W10), postanowiłem wymienić system na Windows 8.1 Pro. Aby tego dokonać, należy się dobrać do partycji recovery, co można zrobić na dwa sposoby - skorzystać z programu Acer eRecovery Management (w Windows 8.1 jest nieco zmieniona wizualnie wersja o nazwie Acer Recovery Management), albo zrobić to bez uruchamiania systemu - ja wybrałem ten drugi sposób.

Aby uruchomić narzędzie Acer Recovery Management bez uruchamiania zainstalowanego systemu Windows, należy tuż po włączeniu urządzenia wcisnąć jednocześnie klawisze Alt i F10, potem jedno użycie klawisza Enter i gotowe. W tym miejscu możemy wybrać, czy chcemy przywrócić aktualnie zainstalowany system do ustawień fabrycznych bez straty plików, czy też owych plików zachować nie chcemy. W tym drugim przypadku możemy wybrać, którą wersję systemu Windows chcemy zainstalować.

Wybieramy, zatwierdzamy i czekamy, aż się wszystko zainstaluje. Potem pozostaje przejść konfigurację wstępną systemu i gotowe.

Bogactwo ósemkowego inwentarza od firmy Acer

Czym raczy nas Acer w systemie Windows 8.1? Oczywiście sterownikami do wszystkich urządzeń oraz prawie całym softem, który był w razem z Windows 7 - Acer eRecovery Management zmienił się w Acer Recovery Management (potrafiący dokładnie to samo, tylko nieco zmieniony wizualnie), zniknęło narzędzie Intel Update Manager oraz Welcome Center. Jest jednak kilka dodatków, których wcześniej nie było.

Pokki Start Menu

Jeśli komuś nie przypadł do gustu Ekran Startowy z kafelkami, może skorzystać z programu Pokki Start Menu. Jest to jedna z wariacji na temat słynnego microsoftowego Menu Start, w którym po lewej stronie mamy łącza do eksploratora i folderów użytkownika, a także skróty do ostatnio używanych programów. Program składa się z trzech ekranów. Są to ulubione (z propozycjami rzeczy, które możemy pobrać i zainstalować ze sklepu PC App Store), wszystkie aplikacje (tu przy każdej apce możemy zaznaczyć gwiazdkę, co spowoduje umieszczenie jej na ekranie ulubionych) oraz panel sterowania (zawierający łącza do całej zawartości klasycznego Panelu Sterowania w systemie Windows).
Kliknięcie prawym przyciskiem myszy (lub touchpada) na skrócie do aplikacji otwiera menu kontekstowe, które pozwala daną apkę odinstalować, otworzyć, otworzyć w trybie administratora, przypiąć do paska zadań lub dodać do ulubionych (niektóre aplikacje mają ograniczoną ilość opcji - niektórych się nie da w ten sposób odinstalować, a niektórych uruchomić w trybie administratora).

Sam PC App Store to aplikacja, która daje nam w jednym miejscu dostęp do różnorodnego darmowego oprogramowania desktopowego, od prostych klientów różnych usług (Facebook, Twitter itp.) po bardziej rozbudowane programy i gry.

Acer Quick Access

Narzędzie to daje szybko dostęp do kilku opcji, które możemy włączyć/wyłączyć lub użyć:

  • WiFi,
  • Bluetooth,
  • DustDefender - funkcja automatycznie odwraca kierunek przepływu powietrza (wentylator kręci się w drugą stronę) w celu zapobiegania gromadzenia się kurzu,
  • Rozruch do pulpitu - jeśli chcemy, by Windows 8.1 witał nas pulpitem, a nie Ekranem Startowym,
  • Ładowanie przez USB w stanie wyłączonym - dodatkowo możemy ustawić minimalną wartość naładowania akumulatora przy zasilaniu bateryjnym, przy którym funkcja się wyłączy,
  • Udostępnianie sieci - jak wiadomo w "Ósemce" udostępnianie sieci przez WiFi nie należy do najłatwiejszych, więc to narzędzie może być bardzo pomocne, a cały proces udostępniania ogranicza się do wybrania połączenia, które chcemy udostępnić oraz ustalenia nazwy sieci i hasła.

Acer DustDefender

Jak wspomniałem wyżej, funkcja DustDefender powoduje automatyczne odwrócenie ciągu wentylatora (obraca się on wtedy w drugą stronę) w celu zapobiegania gromadzeniu kurzu. Dzięki temu programowi możemy skorzystać z tej funkcji ręcznie oraz zdecydować, czy chcemy zobaczyć powiadomienie, że funkcja jest aktywna. Funkcja nie działa gdy obciążenie systemu jest duże.

Acer Power Management

Jak sama nazwa sugeruje, narzędzie to służy do zarządzania energią w laptopie oraz pokazuje aplikacje oraz urządzenia USB, które zużywają dużo energii baterii.

Acer Registration

Chyba wiadomo, do czego to służy. Było także w Windows 7, ale nie wspomniałem o samym programie wtedy.

Acer User Experience Improvement Program

Wiadomo, do czego, a jak nie wiadomo, to można wyczytać z poniższego obrazka ;)

Foxit Phantom PDF Express

Jest to najprostsza wersja edytora PDF stanowiącego jedną z alternatyw dla produktu firmy Adobe, czyli programu Acrobat. Jest to narzędzie, dzięki któremu możemy stworzyć profesjonalne dokumenty PDF w oparciu o materiały dostępne z wielu różnych źródeł (programy zainstalowane na komputerze, pliki graficzne o różnych formatach, skaner itp.).

Podsumowanie

Acer wraz z systemem Windows 8.1 Pro daje w nasze ręce kilka ciekawych narzędzi, które pozwolą nam lepiej zarządzać posiadanymi zasobami sprzętowymi oraz mieć szybszy dostęp do ustawień komputera. Dodatkowo znajdziemy tu coś dla miłośników klasycznego Menu Start, którym nie przypadł do gustu kafelkowy interfejs zaserwowany nam przez Microsoft razem z "Ósemką" - może nie jest to takie Menu Start, jakie znamy z wcześniejszych wersji "Okienek", jednak jego działanie i wygląd może się niektórym spodobać. Na pochwałę zasługuje fakt, że Acer nie zapycha nam dysku twardego testowymi wersjami różnych bardziej lub mniej nieprzydatnych aplikacji, a jedyną, której czas działania jest ograniczony do 30 dni jest pakiet Internet Security od McAfee, który nie dość że jest w niepełnej wersji, to jeszcze powoduje, że program Steam nie chce działać prawidłowo twierdząc, że nie może się połączyć z serwerem (numer błędu i jego opis na stronie webowej Steam pozwala wskazać ten pakiet jako winowajcę, tym bardziej, ze po jego usunięciu problem znika).

Dziękuję za uwagę i po raz drugi zapraszam do kolejnego wpisu, który będzie traktował o graniu, a przy okazji odpowie (przynajmniej częściowo), czy są jakieś istotne różnice w wydajności gier (no ok, jednej gry i jednego programu typu benchmark) działających pod trzema różnymi wersjami systemu Windows (7, 8.1 i 10, wszystkie w wersji Pro i 64-bit). 

windows oprogramowanie urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 22.10.2015 18:58

Kurcze a w moim Dellu oprócz gołego systemu. Nie ma kompletnie nic, nawet partycji recovery.

Magnum 44   17 #2 22.10.2015 19:24

@Shaki81: Jeżeli sterowniki i narzędzia dellowskie są dostępne na stronie producenta (tak jak w ThinkPadach) to ja bym to potraktował jako zaletę :) Nie lubię nawału preinstalowanych aplikacji. Ale co kto lubi, dla początkujących zawsze są to jakieś sugestie. A dla zaawansowanych propozycja alternatywnego oprogramowania :)

funbooster   8 #3 22.10.2015 19:41

@Shaki81: To ja cię przebiję, ja w swoim MSI oprócz freeDos nie dostałem kompletnie nic ;)

msnet   22 #4 22.10.2015 19:52

@funbooster: No co chcesz - freeDos to bardzo dobry system. Nie wystarczy Ci? ;)

funbooster   8 #5 22.10.2015 20:02

@msnet: Bije na głowę linuxa, windows oraz os x ;) Ten system to arcydzieło i kunszt developerów z całego świata.

msnet   22 #6 22.10.2015 20:05

@funbooster: Sam więc widzisz, że dostałeś to, co najlepsze ;)

msnet   22 #7 22.10.2015 23:32

W planach mam zainstalowanie na tym Acerze linuxa (i sprawdzenie, czy wszystko będzie działać). Jakby ktoś miał jakąś sugestię co do wyboru dystrybucji, niech się tu tym podzieli :)

Jaro070   17 #8 22.10.2015 23:42

@msnet Czy Turbo Boost działa poprawnie?

  #9 22.10.2015 23:57

Nie, nie działa i nie będzie działał w tym laptopie.

Azerty2   7 #10 23.10.2015 06:26

@msnet: Taki ewangelista Microsoftu jak ty chce instalować linuksa? Nie boisz się, że zostaniesz potępiony?

oprych   14 #11 23.10.2015 08:58

Ja już od dłuższego czasu staram się odcinać od intalacji systemów z Recovery. Raz, że często mają masę niepotrzebnych śmieci, a dwa producenci sprzętów czasem grzebią w samym systemie i później po kilku aktualizacjach Microsoftu system wywala błędy.

ps. a co linuxa ja stawiam na Minta z Cinnamonem dla zwyklych userów jest chyba najbardzej przyjazną dystrybucją.

Operator Spychacza   5 #12 23.10.2015 10:49

Acer do biznesówek zawsze dodawał niezły soft i co trzeba zaliczyć na plus, prawie nie było tam reklamowych crapów.

Odnośnie dystrybucji linuksa: biorąc pod uwagę, że w środku siedzi Broadwell ze względnie nową integrą sięgnij po coś na relatywnie świeżym kernelu.

Ernest Magnus   9 #13 23.10.2015 14:25

Mint na KDE :)

msnet   22 #14 23.10.2015 14:42

@Jaro070: Z moich obserwacji wynika, że Turbo Boost w ogóle nie działa. Pod żadnym Windows (obecnie mam na tym Acerze zainstalowanego Windows 10 Pro w najnowszej oficjalnie dostępnej wersji Insider Preview), choć wiadomo, że ta funkcja procesora od systemu nie zależy.

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #15 23.10.2015 14:47

@Azerty2: Chyba tylko przez takich, którzy mnie za takowego ewangelistę uważają :) Chętnie ich rozczaruję :D

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #16 23.10.2015 14:53

@oprych: Dlatego jedną z pierwszych czynności na moim własnym laptopie (też Acer) po zrobieniu dysku z aplikacjami i sterownikami - te łatwo się uzyskuje dzięki programowi Acer Recovery Management - było usunięcie wszystkiego z dysku twardego, łącznie z partycjami i instalowanie od zera tylko tego, co uznałem za przydatne.

  #17 23.10.2015 15:24

Acer DustDefender jedno z ciekawszych programów z jakimi się spotkałem :D w sumie pierwszy raz widze taki program :D

msnet   22 #18 23.10.2015 15:42

@Loczeqqq (niezalogowany): Program, jak program, ale sama funkcja jest ciekawa. W końcu nie wystarczy sam program, żeby zmusić wentylator do kręcenia się w drugą stronę - musi być to sprzętowo możliwe.

Magnum 44   17 #19 23.10.2015 18:43

@msnet: Ja bym polecił wbrew pozorom najnowsze Ubuntu. Jest na jądrze 4.2, więc w teorii powinno bezproblemowo obsługiwać ten sprzęt.

Operator Spychacza   5 #20 24.10.2015 14:50

@Magnum 44: Zgadzam się. Choć wybór to podły, lecz kernel zacny ;-)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.