Acer TravelMate P645-S — biznesmen też czasem musi odpocząć i się zrelaksować

Urządzenie, które przez ostatnie dwa tygodnie miałem okazję testować, to sprzęt zdecydowanie biznesowy, mający - dzięki swoim niewielkim (jak na laptopa z 14-calowym ekranem) rozmiarom i wadze, a także energooszczędności i długiemu działaniu na baterii - zapewnić sprawne stanowisko pracy w warunkach wymagających mobilności. Jak jednak wiadomo, nikt nie pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu (nawet jeśli próbuje to komuś wmówić). Przemieszczający się z miejsca na miejsce "biznesmen" potrzebuje czasem chwilę odpocząć i się zrelaksować, a cóż może zrelaksować lepiej niż chwila lub dwie z ulubioną grą komputerową?

W związku z powyższym i zgodnie z zapowiedzią, niniejszy tekst poświęcę odpowiedzi na pytanie, czy Acer TravelMate P645-S nadaje się do tego typu rozrywek. Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie, posłużę się wynikami uzyskanymi w wyniku działania trzech benchmarków: programowi Catzilla, steamowemu narzędziu Star Swarm Stress Test oraz benchmarkowi wbudowanemu w grę GRID: Autosport. W tym ostatnim przypadku także sam "zasiadłem" za sterami samochodu, by się przekonać, czy da się w tą grę grać bez specjalnych wyrzeczeń (w końcu to produkt specjalnie optymalizowany do grafiki "made by Intel"). Testy wykonałem pod trzema 64-bitowymi wersjami systemu Windows (7 Professional, 8.1 Pro oraz 10 Insider Preview build 565 - z wyjątkiem testu Star Swarm, którego nie robiłem pod Windows 8.1). Dla lepszego obrazu sytuacji dodałem też wyniki uzyskane na moim prywatnym laptopie Acer Aspire V3-571G z procesorem Intel Core i5-3230, kartą graficzną NVIDIA GeForce GT 730M (2 GB pamięci) oraz 16 GB RAM DDR3 1600 MHz, działającym pod systemem Windows 10 Pro Insider Preview build 576 64-bit.

Wszystkie testy przeprowadziłem trzykrotnie, a wyniki uśredniłem.

Dla przypomnienia dodam jeszcze, że testowany przeze mnie sprzęt wyposażony jest w energooszczędny procesor Intel Core i5-5200U (Broadwell) zintegrowany z grafiką Intel HD Graphics 5500 oraz 4 GB niskonapięciowej pamięci DDR3L 1600 MHz.

Catzilla

Jak możemy przeczytać na stronie programu, "Catzilla jest szybkim kompleksowym benchmarkiem wykorzystującym algorytmy używane w najnowszych grach, dzięki czemu użytkownicy mogą zobaczyć, jak ich komputery będą obsługiwać najbardziej wymagające gry wideo oraz otrzymać rekomendacje i odznakę oceniającą ich sprzęt."

Do testów wykorzystałem darmową wersję Catzilli, która pozwala przeprowadzić testy przy dwóch rozdzielczościach - 576p i 720p (dla przypomnienia testowany Acer ma ekran o rozdzielczości 1366 x 768 px, zatem test w Full HD byłby mało przydatny w tym przypadku). W wynikach Catzilla pokazała wartości liczbowe dla sześciu kategorii:


  • Sprzęt (GPU+CPU)
  • Test fizyki (CPU)
  • Test futra (GPU)
  • Test fluidów (GPU)
  • Raymarch test (GPU)
  • Czas ładowania (ms)

oraz oczywiście ogólny wynik punktowy. We wszystkich testach (oprócz czasu ładowania) im większa wartość, tym lepiej.

Na poniższych wykresach przedstawiam porównanie wyników w powyższych kategoriach w zależności od wersji systemu Windows.

Interpretację wyników pozostawiam czytelnikom, a sam je podsumuję na końcu tego wpisu. Dodam jeszcze, że Catzilla daje swój własny certyfikat w postaci gwiazdek (maksymalnie 3). Testowany ultrabook otrzymał pod każdym systemem jedną gwiazdkę przy rozdzielczości 720p i dwie gwiazdki w 576p. Mój osobisty laptop otrzymał odpowiednio dwie i trzy gwiazdki. Widać więc, że stary i mało wydajny GeForce GT 730M to wciąż lepszy sprzęt do grania niż grafika zintegrowana z procesorem (wyłączając z tego Iris Pro).

Star Swarm Stress Test

Narzędzi do testowania wydajności komputera pod kątem gier jest wiele, a jednym z nich jest dostępny przez Steam Star Swarm Benchmark.

Benchmark ten pozwala wybrać różne ustawienia, moje były takie, jak na poniższym obrazku (przy czym testy prowadziłem przy ustawieniach średnich i niskich). Czas trwania każdego testu wynosił 360 sekund, a umieszczone niżej wykresy pokazują uzyskane wyniki (im większa wartość, tym lepiej).

O ile Catzilla wykazała minimalne różnice w wydajności poszczególnych wersji systemów Windows pod kątem gier z korzyścią dla Windows 7 Professional, w przypadku Star Swarm role się odwróciły i najlepszym okazał się Windows 10, szczególnie przy ustawieniach niskich. Mój laptop po raz drugi jednak zdeklasował "konkurenta" ;)

GRID: Autosport

GRID: Autosport to ósma odsłona serii symulatorów jazdy ToCA Race Driver, za którą odpowiedzialna jest firma Codemasters. Wydana w połowie 2014 roku gra jest następcą znanej HotZlotowiczom z 2013 roku gry GRID 2 (którą mogli znaleźć w zestawach powitalnych).

Jedną z zalet gry jest wbudowany benchmark, który pozwala przetestować wydajność naszego sprzętu w grze przy różnych ustawieniach. Swoje testy przeprowadziłem dla ustawień domyślnych - niskich, średnich i wysokich. Wyniki porównawcze znajdują się na wykresach. Wszystkie testy wykonane były przy rozdzielczości 1366 x 768 px (czyli natywnej rozdzielczości testowanego Acera TravelMate).

Jak widać na powyższych wykresach, najlepiej grać w Grid: Autosport na komputerze pracującym pod kontrolą Windows 10, a unikać należy takiego wyposażonego w Windows 8.1 ;) To był oczywiście żart, ponieważ różnice między poszczególnymi wersjami "Okienek" nie są bardzo duże. Oczywiście po raz kolejny się okazało, że Ge Force (nawet zupełnie przeciętny) to lepszy wybór dla gier, niż typowa grafika zintegrowana z procesorem.

Przy okazji tej gry dodam, że nawet przy zastosowaniu ustawień ultra, przy których średnia liczba klatek na sekundę na testowanym Acerze wynosi około 13, Greed: Autosport działa całkiem przyzwoicie i przede wszystkim płynnie (nie zacina się tak, jak to czasem potrafią robić gry na słabym sprzęcie, bardzo utrudniając rozgrywkę).

Krótkie podsumowanie

Acer TravelMate P645-S nie jest może demonem wydajności, a układ graficzny ma raczej słaby (zwłaszcza jak na obecne czasy), ale nawet na tym sprzęcie da się pograć w dobrze zoptymalizowane pod kątem tego typu grafiki gry. Co prawda o najnowszych przygodach Geralta z Rivii możemy zapomnieć, ale w gry pokroju Grid: Autosport pogramy bez większych przeszkód. Z powodu obecności DX12 dobrym wyborem wydaje się być system Windows 10, należy jednak pamiętać że intelowski układ nie ma sprzętowego wsparcia dla najnowszej wersji bibliotek graficznych Microsoftu (wg danych producenta, układ Intel HD Graphics 5500 wspiera DirectX w wersji 11.2), a więc nie wykorzystamy w pełni możliwości najnowszych "Okienek" (przynajmniej pod tym względem).

A jeśli ktoś jest mobilną sekretarką (z góry przepraszam wszystkie mobilne sekretarki, jeśli poczują się urażone), które wolny czas spędzają na układaniu komputerowego pasjansa to na pewno będą zadowolone, że testowanym Acerze tego typu gry działają bardzo dobrze :)

W następnym, ostatnim wpisie z serii Acer TravelMate P645-S, podsumuję dwutygodniowe testowanie sprzętu od Intela. Niestety, z powodu krótkiego czasu testów, gości oraz pracy, nie znalazłem czasu na przetestowanie Acera pracującego pod kontrolą systemu spod znaku pingwina. Ale zamierzam w niedalekiej przyszłości taki test przeprowadzić na moim własnym laptopie.