Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Acer TravelMate P645-S — pokaż kotku, co masz w środku

W moim pierwszym wpisie dotyczącym ultrabooka Acer TravelMate P645-S podzieliłem się z czytelnikami moimi pierwszymi wrażeniami dotyczącymi testowanego sprzętu. Dzisiaj będę kontynuował, rozwijał i uzupełniał wątki, które tam zacząłem.

Zajmę się tym, co testowany przeze mnie ultrabook oferuje pod względem sprzętu i jaka jest tego wydajność (w ograniczonym zakresie, bo w końcu nie to w sprzęcie biznesowym jest najważniejsze). Poświęcę też nieco uwagi oprogramowaniu, które dostajemy razem z urządzeniem.

Podzespoły bazowe

Procesor i układ graficzny

Centralną jednostką urządzenia jest energooszczędny (TDP 15 W) procesor Intel Core i5-5200U.

Jest to dwurdzeniowa, czterowątkowa jednostka wykonana w technologii 14 nm (Broadwell), pracująca z częstotliwością 2,2 GHz. Procesor może obsłużyć do 16 GB pamięci DDR3L 1333/1600 lub LPDDR3 1333/1600. Za wyświetlanie grafiki odpowiada zintegrowany z procesorem układ Intel HD Graphics 5500 pracujący z maksymalną częstotliwością 900 MHz, wyposażony w 64 MB własnej pamięci (resztę współdzieli z systemem).

Poniżej przedstawiam garść informacji na temat CPU i GPU pozyskanych z programu AIDA64

Wg danych firmy Intel procesor znajdujący się w Acer TravelMate P645-S wpiera tryb Turbo Boost (rozkręcając pojedynczy rdzeń do 2,7 GHz), jednak nie da się z niego skorzystać, w czym można się doszukać działania firmy Acer. Poddanie procesora testowi programem OCCT pokazuje, że jego maksymalna częstotliwość to nominalne 2,2 GHz i ani odrobiny więcej. Poniżej przedstawiam dwa zrzuty ekranu z wspomnianego programu - ten po lewej pochodzi z opisywanego ultrabooka, po prawj z mojego laptopa (też firmy Acer, z procesorem i5 o częstotliwości 2,6 GHz, który dzięki funkcji Turbo Boost potrafi się rozkręcić do 3,2 Ghz). Co ciekawe, AIDA64 twierdzi, że Turbo Boost jest "Obsługiwane, Włączone".

Więcej informacji na temat procesora można uzyskać ze strony jego producenta.

Pamięć RAM

Testowany przeze mnie ultrabook został wyposażony w pojedynczą kość niskonapięciowej pamięci DDR3L o pojemności 4 GB i częstotliwości 1600 MHz. W poprzednim wpisie napisałem, że w P645-S po odkręceniu czterech śrubek dostaniemy się do dysku i kości pamięci. Gdy rzeczone cztery śrubki odkręciłem, okazało się, że tylko częściowo miałem rację. Do dysku dostęp oczywiście jest, do slotu pamięci też, ale... pustego - gdy tą wiedzę połączyć ze zdjęciem wnętrza urządzenia (pokazanym na wstępie tego wpisu) można przypuszczać, że kość pamięci RAM została "ukryta" po drugiej stronie płyty głównej, czyli gdzieś pod klawiaturą. Chcąc więc wymienić pamięć, bez rozkręcania całego ultrabooka się nie obejdzie, a wolny slot obok dysku pozwala nam co najwyżej dołączyć drugą kość, rozszerzając posiadaną ilość RAM maksymalnie do 12 GB (wg danych producenta).

Jeśli wierzyć wynikom testów pamięci wykonanym przy pomocy programu AIDA64 w wersji 5.50.3600, szybkość odczytu danych z RAM wynosi około 12,3 GB/s, szybkość zapisu to około 12,6 GB/s, szybkość kopiowania to około 12,1 GB/s, a czas dostępu do pamięci to prawie 76 ns. Wartości CL-RCD-RP-RAS wynoszą 11-11-11-28.

Magazyn danych

Do przechowywania naszych danych służy wolnoobrotowy (5400 rpm) tradycyjny dysk HDD firmy Western Digital model WDC WD5000LPVX-22V0TT0. Pojemność całkowita dysku to 500 GB (465 GiB), z czego ponad 30 GB zajmuje partycja recovery. Dysk ten jest na ogół najgłośniejszym elementem ultrabooka, a przy typowej, mało obciążającej pracy nie słychać niczego więcej (no, może poza "klikaniem" klawiatury podczas pisania). Pod względem wydajności jest to zupełnie przeciętny dysk twardy, o czym świadczą przedstawione na poniższych obrazkach dane z programów AIDA64 oraz CrystalDiskMark.

Na uwagę zasługuje fakt, że są modele z serii TravelMate P6 Acera, które wyposażone są w dwa dyski, co jest możliwe dzięki umieszczonemu na płycie głównej dodatkowemu złączu mSATA (oczywiście podłączyć tam możemy tylko dysk SSD - widać to na zdjęciu wnętrza, umieszczonym we wstępie tego wpisu).

Laptop wyposażony jest w gniazdo kart pamięci SD, bardzo niewygodne w obsłudze (o czym już pisałem w poprzednim wpisie).

Indeks wydajności

To dobrze znane wszystkim narzędzie służące do oceniania wydajności komputera pojawiło się po raz pierwszy w systemie Windows Vista i towarzyszyło nam do czasu pojawienia się aktualizacji Windows 8.1, z której zniknęło. Ponieważ jeden obraz znaczy więcej, niż tysiąc słów, poniżej przedstawiam zrzut ekranu z opisywanego narzędzia.

Łączność

Do łączności ze światem zewnętrznym możemy użyć standardowego, gigabitowego kontrolera Intel Ethernet Connection I218-LM oraz kabla podłączonego do tradycyjnego gniazda RJ-45. Aby jednak w pełni wykorzystać mobilność urządzenia, musimy skorzystać z bezprzewodowych sposobów łączności. W testowanym przeze mnie egzemlarzu możliwości takie możliwości zapewnia Intel Dual Band Wireless-AC 7265 AC 2x2 HMC WiFi Adapter. Oferuje on:

 • Wireless LAN zgodny z IEEE802.11ac o przepustowości do 867 Mb/s - z moim routerem sprzęt łączy się bezproblemowo (ale tylko w standardzie "n", ponieważ mój stary router niczego lepszego nie oferuje),
 • Bluetooth 4.0 Smart Ready pracujący zarówno w trybie klasycznym, jak i niskoenergetycznym (LE) - Przesyłanie plików pomiędzy ultrabookiem a resztą posiadanego przeze mnie sprzętu z Bluetooth (laptop Acer Aspire V3-571G oraz smartfon Nokia Lumia 1520) działa bez problemów,
 • zgodność z Microsoft InstantGo,
 • Intel WiDi.

To, czego w tym egzemplarzu brakuje, to łączność przez sieć komórkową, ale są wersje, które takową posiadają.

Zasilanie

Acer TravelMate P645-S energię do działania może pozyskiwać z dwóch źródeł. Idąc od środka są to:

 • akumulator Li-Ion 12,5 V firmy SANYO o pojemności 4850 mAh, teoretycznie niewymienny, gdyż schowany głęboko wewnątrz obudowy (aby się do niego dostać, należy odkręcić dużo śrubek) - wg danych producenta powinna wystarczyć na 8 godzin pracy, jednak mi się udało bez większych problemów osiągnąć wynik przekraczający 10 godzin (korzystanie z Internetu przez WiFi, w tym odtworzenie kilku filmów z Youtube, pisanie poprzedniego wpisu, z podstawową obróbką zdjęć programem IrfanView włącznie), a to wszystko przy stopniu zużycia akumulatora wynoszącym 17% (wg AIDA64),
 • zasilacz sieciowy firmy Lite-On o mocy 65 W, dostarczający prąd o napięciu 19 V i natężeniu 3,42 A.

Dostarczony z ultrabookiem zasilacz sieciowy pozwala na pełne naładowanie akumulatora w około 3,5 godziny (przy wyłączonym urządzeniu).

Peryferia

Ekran

Za wyświetlanie obrazu odpowiada aktywna matryca TFT o przekątnej 14 cali (35,6 cm) o rozdzielczości 1366 x 768 px, wykonana w technologii ComfyView i podświetlana diodami LED. Jeśli chodzi o kąty widzenia, to są one bardzo dobre - możemy pod dowolnym kątem patrzeć na zawartość ekranu z lewej, prawej i od dołu, a wszystko będzie miało właściwe barwy. W przypadku patrzenia od góry przy kącie około 45 stopni od kierunku prostopadłego do płaszczyzny ekranu pojawiają się problemy z niektórymi kolorami (czarne litery robią się białe, białe tło ciemnieje itp.).

Ekran jest matowy, co właściwie jest jedną z niewielu jego zalet (obok równomiernego, LED-owego podświetlenia). W porównaniu z wyświetlaczem używanego przeze mnie na co dzień laptopa (15,6", FullHD) kolory są wyblakłe, a rozdzielczość zdecydowanie za niska. Mogło by być lepiej, ale nie jest też tragicznie. Ekran nie jest dotykowy (dla jednych to wada, dla innych zaleta, a dla mnie neutralna cecha).

Ekran przymocowany jest do reszty laptopa dwoma wąskimi zawiasami koloru srebrnego, które pozwalają odchylić ekran o około 150 stopni od powierzchni klawiatury.

Klawiatura

Do dyspozycji mamy pełnowymiarową klawiaturę QWERTY (oczywiście bez dodatkowego bloku numerycznego). Jest to klawiatura wyspowa, lekko zagłębiona, skok klawiszy wynosi około 1,5 mm i są one podświetlone. Tradycyjnie przycisk "Fn" daje nam dostęp do dodatkowych funkcji klawiatury (regulacja głośności i jasności ekranu, włączanie/wyłączanie łączności bezprzewodowej, ekranu, płytki dotykowej, dźwięku, usypianie systemu, zmiana trybu wyświetlania obrazu, dodatkowy blok numeryczny, opcje multimedialne, Scroll Lock). Nad głównym blokiem klawiatury, o czym już wspominałem w poprzednim wpisie, znajdują się cztery dodatkowe przyciski (również podświetlone) - włącznik łączności bezprzewodowej, klawisz programowalny (możemy mu przypisać dowolną aplikację zainstalowaną w systemie), wyłącznik mikrofonu oraz włącznik zasilania.

Klawiatura jest wygodna w obsłudze, tym bardziej, że na co dzień używam podobnej (tyle, że wyposażonej w blok numeryczny). Powierzchnia klawiszy jest lekko chropowata i miła w dotyku, ale obawiam się, że po dłuższym używaniu ulegnie wygładzeniu w miejscach szczególnie często "macanych".

Płytka dotykowa

Touchpad jest typowy dla sprzętu Acera, z którym miałem do czynienia. Posiada on, podobnie jak klawiatura, chropowatą powierzchnię oraz dwa oddzielne przyciski, między którymi znajduje się czytnik linii papilarnych. Płytka jest multidotykowa i posiada wiele opcji konfiguracyjnych dzięki dołączonemu oprogramowaniu firmy Synaptics.

Touchpad działa przyzwoicie, a dzięki szerokim możliwościom konfiguracyjnym możemy dostosować jego działania do własnych potrzeb. To, do czego można się przyczepić to zbyt wysoka czułość na dotyk (na szczęście można to programowo wyregulować) oraz działanie przycisków (nie zawsze ich wciśnięcie skutkuje akcją, zatem trzeba to robić umiejętnie - oczywiście tego wyregulować się nie da).

Czytnik linii papilarnych na ogół działa, co należy uznać za zaletę. Zdarzyło mi się jednak kilka razy, że odmówił współpracy - pomagał zawsze restart systemu. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że odblokowanie systemu odciskiem palca jest wygodniejsze i szybsze, niż wklepywanie długiego i skomplikowanego hasła :)

Dźwięk i foto/video

Wyposażenie audiowizualne jest tu standardowe. Za obsługę dźwięku odpowiada układ Realtec ALC282 High Definition Audio Controller oraz umieszczone na przedniej krawędzi dwa mikrofony i zestaw dwóch głośników (z przodu, z wylotami skierowanymi w dół). Jak na swoją wielkość głośniki te dają dźwięk całkiem niezły, ale melomanów zdecydowanie nie zachwycą - w tym przypadku niezbędne okaże się podłączenie głośników zewnętrznych lub dobrej jakości słuchawek. Do dyspozycji mamy także umieszczoną nad ekranem kamerę HD - do wideorozmów przez Skype czy inny komunikator jak znalazł.

Porty zewnętrzne

Acer P645-S posiada 3 porty USB-3 (jeden z funkcją ładowania przy wyłączonym urządzeniu), wyjście HDMI, wyjście D-Sub, port LAN (RJ-45), gniazda mikrofonu i słuchawek oraz, oczywiście, gniazdo zasilania. Gdy to nam nie wystarczy, na spodzie urządzenia mamy dodatkowy port do którego możemy podłączyć stację dokującą Acer ProDock, dodającą dodatkowe porty.

Pod tym względem jest całkiem przyzwoicie - oferowany zestaw gniazd jest standardowy dla tej wielkości urządzeń (a nawet większych), a dostępna dodatkowo stacja dokująca to niewątpliwa zaleta tego ultrabooka.

Pozostałe wyposażenie

Warto na koniec tej części wpisu wspomnieć, że - jak przystało na urządzenie klasy biznes - mamy wbudowany moduł TPM (Trusted Platform Module). Żadnych czujników tu nie uświadczymy - przydał by się chociaż czujnik światła, który by dopasował jasność ekranu do warunków oświetleniowych panujących w miejscu, w którym przebywamy.

Oprogramowanie

System operacyjny

Systemy operacyjne mamy dwa do wyboru, oba umieszczone na partycji recovery. Są to 64-bitowe Windows 7 Professional oraz Windows 8.1 Pro. Nie możemy jednak używać obu systemów na raz, a tylko jeden zainstalować w miejsce drugiego, tracąc przy tym wszystkie zapisane na dysku twardym dane.

Na zmianę systemu przyjdzie jeszcze czas, wtedy też sprawdzę co nieco pod Windows 8.1 Pro (między innymi dołączone przez producenta oprogramowanie), teraz się skupię tylko na tym, co firma Acer daje razem z "siódemką".

Oprogramowanie od producenta

U Acera pod tym względem jest całkiem skromnie - nie dostaniemy dziesiątków dziwnych aplikacji, które nie wiadomo do czego służą (no ok, wiadomo, ale wiadomo też, że na ogół są nieprzydatne). Tutaj jedynym nieprzydatnym softem jest 30-dniowa wersja pakietu zabezpieczającego McAfee Internet Security, które po aktualizowaniu daty okazało się już nieaktywne. Pozostały soft, który dostajemy (oprócz sterowników) to:

 • Adobe Reader - wiadomo do czego,
 • Acer eRecovery Management - przy pomocy tego narzędzia utworzymy na zewnętrznym nośniku kopię zapasową ustawień fabrycznych lub samych sterowników i aplikacji, a także przywrócimy system do ustawień fabrycznych (z zachowaniem lub bez plików osobistych) albo ponownie zainstalujemy sterowniki i aplikacje dostarczone oryginalnie razem z systemem; dodatkowo proces przywracania możemy zabezpieczyć hasłem,
 • Acer Lauch Manager - przy jego pomocy przypiszemy aplikację do programowalnego klawisza nad klawiaturą (oznaczonego literą P),
 • Acer Updater - wiadomo do czego,
 • Karta identyfikacyjna - pokazuje nazwę sprzętu oraz numer seryjny, wartość SNID i kilka innych informacji,
 • Acer ProShield - jest to zestaw narzędzi związanych z bezpieczeństwem (z jego pomocą dokonamy między innymi zmian w BIOS-ie, zmienimy hasło do systemu, zarejestrujemy odciski palców, dodamy zabezpieczenie sprzętowe układu TPM podczas szyfrowania plików w systemie EFS Microsoft czy też zabezpieczymy nasze dane przez ich szyfrowanie lub ich umieszczenie w specjalnie stworzonym bezpiecznym magazynie danych Personal Secure Drive albo je bezpiecznie usuniemy),
 • Welcome Center - zawiera linki do zakupu akcesoriów firmy Acer oraz umożliwia zarejestrowanie ultrabooka,
 • Acer MotionProtect Manager - wykrywa nieprawidłowe ruchy w komputerze i zabezpiecza dane zapisane na dysku twardym przed skutkami przypadkowego upuszczenia parkując automatycznie głowicę dysku,
 • dodatkowo w menu Start znajdziemy linki umożliwiające instalację programów Acer Office Manager Agent i Acer Office Manager Console - to narzędzia do zdalnego zarządzania komputerami w firmie oraz do ich kontroli, od konfigurowania ustawień systemowych, przez otrzymywanie szczegółowych raportów, po wdrażanie rozmaitych ograniczeń w zakresie korzystania z poszczególnych komputerów (oficjalny opis firmy Acer),
 • Intel Update Manager - wiadomo do czego,
 • Intel WiDi Remote - do bezprzewodowego łączenia z ekranami.

Jak widać nie ma tego aż tak wiele, poza tym są to narzędzia na ogół przydatne w firmie.

Krótkie podsumowanie

Acer TravelMate P645-S to, jak na swoją cenę (zaczynającą się od nieco ponad 3000 zł), ma całkiem przyzwoite wyposażenie, choć chyba wolałbym trochę dołożyć i zainwestować w kilka nieco lepszych elementów. Przydałaby się lepsza matryca o rozdzielczości FullHD, co najmniej druga identyczna kość pamięci RAM, a także dysk SSD w miejsce powolnego HDD oraz wbudowany modem 3G/LTE. Wszystko to dostaniemy w lepiej wyposażonej wersji ultrabooka z serii TravelMate P6 (przy okazji zamiast procesora i5 będzie i7).

Wadą jest też brak możliwości skorzystania z trybu Turbo Boost - obsługuje to procesor Intel Core i5-5200U, ale firma Acer zsobie tylko znanych powodów postanowiła to wyłączyć. Może w obawie przed przegrzewaniem się całości, lub nie chcąc za bardzo drenować baterii. A może powód jest zupełnie inny...

W następnym wpisie dotyczącym testowanego przeze mnie ultrabooka postaram się odpowiedzieć na pytanie - "czy Acer TravelMate P645-S nadaje się do grania?". W końcu ludzie biznesu także czasem muszą odpocząć i się zrelaksować ;)

Aktualizacja 20.10.2015

Pełne ładowanie baterii (od około 5% do 100%) trwa 3 i pół godziny (przy wyłączonym urządzeniu). 

windows sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 20.10.2015 09:05

A wraz z laptopem dostałeś stację dokującą?

  #2 20.10.2015 10:01

Fajny art. Sprawdź jeszcze czy linuxy na tym pójdą.

msnet   22 #3 20.10.2015 12:43

@Shaki81: Niestety nie.

Operator Spychacza   5 #4 20.10.2015 13:08

Nie wiesz czy da radę oficjalnie utworzyć macierz RAID 0 z dysków mSATA i SATA3?

msnet   22 #5 20.10.2015 13:17

Myślę, że powinno się dać, ale głowy za to nie dam.

  #6 20.10.2015 13:20

Testowanie Turbo Boosta w przypadku OCCT może dać błędne rezultaty - tutaj jest wykorzystywany procesor ULV, który wskutek dużych ograniczeń na TDP może po prostu nie dać sobie rady z utrzymaniem wysokiego taktowania.

Na Twoim miejscu spróbowałbym jeszcze z np. prime95 z ustawionym tylko jednym wątkiem. No albo coś, co mniej obciąża, jak choćby benchmark wbudowany w 7zipa czy cinebench. Uruchamiasz przykładowo HWiNFO z sensorami, odpalasz test, a po nim widzisz, jakie maksymalnie taktowanie osiągnął procesor.

Możesz to też wykorzystać do sprawdzenia, czy nie zaniża taktowania - tutaj już przyda się OCCT. Wraz z nim odpalamy na np. 30 minut FurMarka no i potem widzimy, czy procesor spadł poniżej taktowania bazowego. Jeżeli tak, to bardzo możliwe, że Acer narzucił restrykcyjne normy dotyczące zasilania.

funbooster   8 #7 20.10.2015 13:33

@lukasamd: Dobra, dobra nie zgrywaj inteligenta :D

  #8 20.10.2015 13:37

@funbooster: To jest prosta procedura pozwalająca na sprawdzenie, czy faktycznie TB jest limitowany ze względów energetycznych, czy może jednak termicznych. Jeżeli Cię to nie interesuje, nie czytaj, proste. Póki co Twój komentarz nic do dyskusji nie wnosi.

msnet   22 #9 20.10.2015 13:41

@lukasamd: Dzięki za sugestie. Jednak już teraz mogę powiedzieć, że cokolwiek bym robił na tym lapku, to gdy kątem oka zerkałem na aktualną częstotliwość procesora (AIDA64 też to pokazuje), maksymalna wartość wynosiła zawsze 2194 MHz... Ale jeszcze sprawdzę "Twoje" sposoby (jak tylko bateria się naładuje, bo mierzę, żeby uzupełnić wpis).

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #10 20.10.2015 13:44

@lukasamd, @funbooster - panowie, takie spory się załatwia w inny sposób (polecam lekturę "Polskiego Kodeksu Honorowego" Władysława Boziewicza) ;)

  #11 20.10.2015 13:49

@msnet: Jeżeli przy normalnym korzystaniu nie wskakuje ponad te 2,2 GHz to najwyraźniej jest przyblokowane. Nawet przy zwykłych codziennych operacjach powinno skakać.

Operator Spychacza   5 #12 20.10.2015 13:51

@msnet: O Boziewiczu już zapomniano, a czasy są ździczałe. Czyżby pojedynek na marchewki? ;-)

msnet   22 #13 20.10.2015 15:04

@lukasamd: Wiem o tym, bo widzę po swoim laptopie, na którym procek stosunkowo często wchodzi - przynajmniej na chwilę - powyżej 2,6 GHz (co dla mojego procka stanowi 100%).

Autor edytował komentarz.
Magnum 44   17 #14 20.10.2015 15:14

@msnet: "Nie możemy jednak używać obu systemów na raz, a tylko jeden zainstalować w miejsce drugiego, tracąc przy tym wszystkie zapisane na dysku twardym dane."

A to nie jest tak, że licencja na MS zabrania korzystania z obu równocześnie? W teorii licencję masz na 8.1 Pro, a Windows 7 jest jako opcja downgrade. Czyli jest jedna licencja, a nie dwie :)

msnet   22 #15 20.10.2015 15:24

@Magnum 44: Opisałem, jak to wygląda od strony technicznej przy użyciu tego, co jest dostępne w zestawie. Licencja to już inna para kaloszy (choć w tym przypadku prowadzi do tego samego).

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #16 20.10.2015 16:54

@lukasamd: Zrobiłem testy, o których pisałeś i rezultat jest bez zmian - maksymalna częstotliwość to 2194,8 MHz.

  #17 20.10.2015 17:55

@msnet Sprawdź czy możesz włączyć Turbo w UEFI. W moim chińskim tablecie z odblokowanym UEFI było wyłączone, może tylko o to chodzi.

msnet   22 #18 20.10.2015 18:47

@Anonim (niezalogowany): Linuxy (a konkretnie jakiś jeden) to na koniec - teraz jest czas Windowsów :)

kamil004   8 #19 20.10.2015 18:55

totalna nie wiedza, brawo.
Turbo Boost dziala tylko na jednym rdzeniu gdy procek nie jest obciazony w 100%.
Na zadnym programie do benchamarku nie uswiadczysz na tych prockach dzialania turbo boost podczas obciazenia.

Sam mam I5 4200U 15W TDP i jest analogicznie, 2.6GHZ osiaga chwilowo na chwilke jesli procek nie jest obciazony.

Zreszta te procki maja jakis dziwny stosunek mocy do ciepla, taktowanie zwieksza sie o 1 a wydzielane cieplo o 4 (taki przyklad)

W kazdym badz razie radze ci poczytac o technologii turbo boost i kiedy ona dziala i jak dziala.

W dodatku jakis slabawy ten laptop.

Ponizej screen z mojego Asusa R553LN 8GB RAM Windows 7 64bit
http://s19.postimg.org/n72ufkwyr/screenshot_2015_10_20_at_18_56_46.png

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #20 20.10.2015 19:26

@kamil004: Nie wiem skąd wziąłeś takie rewelacje, że Turbo Boost działa tylko na jednym rdzeniu... Na dwóch też działa, tylko z mniejszą "mocą". W przypadku tego konkretnego procesora (i5-5200U) maksymalna częstotliwość w trybie Turbo dla jednego rdzenia to 2700 MHz, natomiast dla dwóch to 2500 MHz (informacje z programu AIDA64 oraz na przykład z tej strony: http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i5/Intel-Core%20i5-5200U%20Mobile%20processor... ).

Co do zarzutu, że pod dużym obciążeniem nie da się uzyskać zwiększenia częstotliwości procesora ponad wartość maksymalną to po pierwsze - da się (ale w ograniczonym zakresie), a po drugie - przyglądałem się częstotliwości pracy procesora w różnych sytuacjach i nigdy jego częstotliwość nie przekroczyła normalnej wartości (czyli 2,2 GHz), o czym napisałem kilka komentarzy wcześniej.

Autor edytował komentarz.
kamil004   8 #21 20.10.2015 19:36

@msnet: to moze inaczej bo widze ze jest jakis problem, na moim przykladzie podam.
I5 4200U ma domyslne taktowanie bazowe 1.6GHZ , lecz procek zawsze dziala z czestotliwoscia 2.3GHZ i to przyjmuje sie za bazowe taktowanie (bez trybu oszczedzania) czyli to co pokazuje we wlasciwosciach komputera jako wartosc maksymalna.
Nie wiem co pokazuje u ciebie.
A realne prawdziwe turbo boost to jest 2.6GHZ u ciebie 2.7GHZ.

Odpal sobie Aide i zebys mial w trayu pokazywanie czestotliwosci procka, okresowo bedzie skakalo do 2.7GHZ

msnet   22 #22 20.10.2015 19:41

@kamil004: Mam wrażenie, że masz mnie za idiotę, albo nie przeczytałeś tego, co już napisałem wcześniej... Pozwól, że przytoczę choćby ten fragment swojej wypowiedzi: " cokolwiek bym robił na tym lapku, to gdy kątem oka zerkałem na aktualną częstotliwość procesora (AIDA64 też to pokazuje), maksymalna wartość wynosiła zawsze 2194 MHz... ". Ten procek ma domyślne taktowanie bazowe 2,2 GHz (takie podaje producent) i powyżej tą wartość nie wychodzi w tym Acerze NIGDY, co - jak dla mnie - jednoznacznie wskazuje, że w tym przypadku Turbo Boost nie działa.

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #23 20.10.2015 21:22

Całkiem fajne rzeczy znalazłem po zamianie Windowsa 7 na Windowsa 8.1, więc chyba sklecę dodatkowy krótki wpis na ten temat :)

kamil004   8 #24 20.10.2015 21:31

@msnet: od razu za idiote.
na pewno mialem tak u siebie ze procek nie wychodzil poza 2.3GHZ
nie pamietam co bylo powodem, gdyz instalowalem 7ke a producent nie wspiera tego systemu dla tego lapka i musialem kombinowac ze sterami.
Nie mniej po instalacji czegos zaczelo to smigac, nie jestem pewien ale wydaje mi sie ze Intel Extreme tuning utility pomoglo. za duzo tam sie nie da pozmieniac ale w moim przypadku da sie czas dzialania i max TDP dla boosta.
Moze sprawdz to na poczatek jesli nie sprawdzales oczywiscie.

Domyslnie boost jest na 15W lewy suwak i czas chyba duzo mniejszy, nie pamietam juz wartosci dokladnie, ale TDP bankowo jest 15W.
Ja mam tak ustawione, i GPU da sie podkrecac, dla HD 4400 max stabilne 1125MHZ (mnoznik z 10x na 11.5x)
http://s19.postimg.org/i8jxesijn/screenshot_2015_10_20_at_21_33_36.png

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #25 20.10.2015 21:59

@kamil004: Tylko, że Twój procek ma normalną częstotliwość 1,6 GHz, więc jak osiągał 2,3 GHz, to już to był tryb Turbo (tyle, że na dwóch rdzeniach) - polecam zerknąć tu: http://www.cpu-world.com/CPUs/Core_i5/Intel-Core%20i5-4200U%20Mobile%20processor...

Autor edytował komentarz.
Pudel89   11 #26 21.10.2015 00:08

Turbo Boost działa w trybach mieszanych. Jakbyś w stacjonarce miał powiedzmy i7-4770 to okazuje się że dla 1 lub 2 rdzeni masz 3,9 GHz, dla 3 rdzeni 3,8 GHz a dla 4 rdzeni 3,7 GHz.
Taką funkcję blokuje lub ogranicza tylko bios a nie system :)

msnet   22 #27 21.10.2015 08:07

@Anonim (niezalogowany): Nie ma w BIOS/UEFI w tym Acerze ustawienia Turbo.

@Pudel89: A kto tu twierdzi, że to system operacyjny ogranicza funkcję Turbo Boost? :)

Ernest Magnus   9 #28 21.10.2015 08:23

@Pudel89: @kamil004

Inny tester też nie uzyskał trybu turbo na tym modelu.

"Testowany Acer był wyposażony w dwurdzeniowy procesor Core i5-5200U (Broadwell). Jest to niskonapięciowa jednostka o TDP w wysokości 15 W. Jej bazowe taktowanie wynosi 2,2 GHz, a Turbo Boost zwiększa taktowanie do 2,5 GHz (dla obu rdzeni) lub 2,7 GHz (tylko dla jednego rdzenia).
!!! - > Ku zaskoczeniu autora w omawianym laptopie Turbo Boost w ogóle nie działał w czasie testów wydajnościowych CPU. Na zasilaniu z sieci i na zasilaniu z akumulatora procesor przechodził je z częstotliwością taktowania na poziomie 2,2 GHz. <-!!!"

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-TravelMate-P645-S.140903.0.html

Nie ma turbo i koniec :)

Autor edytował komentarz.
Operator Spychacza   5 #29 21.10.2015 09:01

@Ernest Magnus: To, że nie ma TURBO, to nie "bug" tylko "feature" ;-)

A tak na poważnie, to niestety Acer miał za uszami trochę brzydkie zagrania ze sprzętem. A to przycięte taktowanie maksymalne jak tutaj, albo nieobsługiwane rozkaz(y?) procesora w innym modelu (nie TravelMate).

Z tym przycinaniem taktowania to nie są na rynku jedyni. Jest to szczególnie irytujące, jeśli sprzęt dobierasz z mocnym uwzględnieniem szczytowej mocy CPU, a tu kiszka mniejsza bądź większa.

Ernest Magnus   9 #30 21.10.2015 09:17

@Operator Spychacza: Na szczęście przed zakupem sprzętu można zapoznać się z recenzjami aby ewentualna kiszka była jak najmniejsza ;p

Autor edytował komentarz.
kamil004   8 #31 21.10.2015 17:38

@Ernest Magnus: przekonales mnie, fakt faktem 2 liscie wiosny nie czynia ale skoro ten sam model to faktycznie dziwne.

Zastanawiam sie tylko czemu tak sie dzieje, procek ma to wlaczone, sterowniki moze? moze bios? aczkolwiek w ten bios nie za bardzo chce mi sie wierzyć aczkolwiek nie wykluczone. chyba ze jakies inne algorytmy downthrotlingu to blokuja.

Na moim przykladzie: wystarczy ze odpale benchmark GPU dla Nvidii , karta sie nagrzeje do 70C i nie dosc ze obcina taktowanie GPU to procek leci w dol 0.8-1.6GHZ tak sobie chodzi skokowo, no poprostu zenada totalna.

  #32 22.10.2015 03:42

@msnet Zobacz sekcję 'osiągi:

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Acer-TravelMate-P645-S.140903.0.html

Czyli jednak, a to gnojki. Nigdy Acer'a za takie zagrywki.

Pudel89   11 #33 22.10.2015 19:52

@msnet: Kolega wyżej nie bardzo chyba chciał szukać problemu w biosie tylko grzebał softem od intela :P

  #34 25.10.2015 22:25

Fajny laptop za 3 klocki w tej cenie parametry są okej, dołożyć sobie SSD i maszyna dobra do wszystkich codziennych zadań.

Dimatheus   23 #35 03.11.2015 22:59

Hej,

Świetny wpis - teraz już techniczną konfigurację sprzętu w moich wpisach mogę pominąć. :D

Pozdrawiam,
Dimatheus

msnet   22 #36 04.11.2015 16:06

@BongoBN (niezalogowany): Jeszcze bym dołożył drugą 4GB kość pamięci (skoro jest wolny slot).

msnet   22 #37 04.11.2015 16:07

@Dimatheus: Nasz kolega @GBM będzie bardzo zadowolony, jak rozłożysz tego Acera na części i porobisz zdjęcia :D

Dimatheus   23 #38 05.11.2015 06:14

Hej,

@msnet: Na to raczej bym nie liczył - w sumie mamy pisać o biznesowym użyciu... :P

Pozdrawiam,
Dimatheus

Dimatheus   23 #39 10.11.2015 07:03

Hej,

Jeszcze jedną drobna uwaga. Acer Lauch Manager służy też do wyświetlania grafik przy na przykład zmianie głośności czy podświetlenia.

Pozdrawiam,
Dimatheus