Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Monitor pracy serca adidas HRM 2 - krótki test

W pierwszej połowie grudnia 2013 roku Nokia przygotowała kolejny konkurs dla użytkowników Lumii. Tym razem do wygrania był zestaw do monitorowania pracy serca adidas HRM 2 z pasem. Do wzięcia udziału w konkursie służyła, jak zwykle, aplikacja Nokia Konkursy.

Czym jest adidas HRM 2? Wg opisu dostępnego na stronie adidas.pl (obrazek poniżej):

W myśl zasady, że aby coś wygrać, trzeba grać, wziąłem udział w tym konkursie (podobnie jak w kilku wcześniejszych). Nie wierzyłem za bardzo w jakąkolwiek wygraną i, prawdę mówiąc, całkiem o nim zapomniałem do momentu, gdy w swojej pocztowej skrzynce odbiorczej znalazłem wiadomość wysłaną z adresu Nokia.Konkursy@pl.wunderman.com o treści:

Witaj:)

Poniższy mail świadczy o tym, iż zgłoszona przez Ciebie odpowiedź w konkursie: " Aktywnie z Nokia Lumia" okazała się jedną z
najciekawszych i otrzymujesz nagrodę w postaci Adidas HRM2.
W związku z tym potrzebujemy poniższych Twoich danych (niezbędne dla celów wysyłkowo-skarbowych):

  • 1. Twój numer PESEL
  • 2. Twoje imię i nazwisko
  • 3. Twój adres zameldowania
  • 4. Adres do wysyłki nagrody
  • 5. Numer telefonu (dla kuriera)

Prosimy podeślij te dane do 19.12.2013 do godz. 12.00 włącznie.
Serdecznie gratulujemy:)

--
Pozdrawiam,
Organizator

Oczywiście odesłałem im swoje dane i już po dwóch dniach odwiedził mnie kurier z niewielką paczuszką, w której znalazłem gustowne czarne pudełko zamykane na magnes.

Do przeprowadzenia testu i stworzenia tego wpisu zainspirował mnie (i w pewnym sensie namówił) djfoxer.

Zawartość pudełka

Wewnątrz pudełka nadal jest gustownie. Pod przeźroczystą, wykonaną ze sztywnej folii przykrywką, znajduje się piankowe wypełnienie, a w nim urządzenie adidas HRM 2. Pod pianką znajduje się pas, przy pomocy którego mocujemy urządzenie na torsie (na wysokości serca) oraz niewielką ilość papierów, w tym krótką, obrazkową instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną.

Samo urządzenie pomiarowe, utrzymane w kolorystyce czarno-zielonej (z przewagą tego pierwszego) ma wymiary 6,5cm x 3,7 cm x 1,1 cm. Za dostarczenie mu energii odpowiada pojedyncza bateria guzikowa CR2032 3V, która powinna wystarczyć na kilka miesięcy, a jej wymiana na nową jest dziecinnie prosta i - co najważniejsze - tania.

Monitor pracy serca przyczepiamy przy pomocy dwóch zatrzasków do elastycznego pasa, którego długość możemy regulować w zakresie od 60 do 90cm, przy czym w tym drugim przypadku pas można rozciągnąć maksymalnie do 150cm.

Wymagania

Monitor pracy serca adidas HRM 2 wymaga do swojej pracy urządzenia obsługującego łączność Bluetooth 4.0 LE oraz aplikacji adidas miCoach, która jest dostępna dla trzech głównych platform mobilnych: iOS (wersja 6 lub wyższa), Android (wersja 2.2 lub wyższa) i Windows Phone 8. Ponieważ jestem posiadaczem telefonu Nokia Lumia 925, wybrałem wersję dla mobilnych okienek. Aby w pełni wykorzystać aplikację, potrzebna jest także nawigacja GPS.

Nie mogłem jednak od razu skorzystać z HRM-a, ponieważ posiadany przeze mnie smartfon otrzymał wsparcie dla technologii BT 4.0 LE dopiero wraz z aktualizacją Nokia Black, dostępną od pierwszej połowy stycznia bieżącego roku.

Monitorowanie pracy serca

Zaczynamy

Odpowiednio wyregulowany pas zakładamy na tors na wysokości serca zatrzaskami do przodu, a następnie - np. przy pomocy palca - zwilżamy wodą wewnętrzną część pasa z przodu (zdjęcie poniżej pokazuje obszar, który należy zwilżyć).

Do zatrzasków mocujemy urządzenie pomiarowe i o urządzeniu możemy "zapomnieć" - resztę wykonujemy przy pomocy telefonu (w moim przypadku Nokia Lumia 925 - na urządzeniach z iOS lub Androidem aplikacja adidas miCoach może wyglądać i działać inaczej).

Po zainstalowaniu na swoim smartfonie aplikacji adidas miCoach i włączeniu Bluetooth, uruchamiamy aplikację i parujemy oba urządzenia - telefon i monitor pracy serca. Aby to zrobić wystarczy wejść na przykład do opcji gear, dotknąć kafelek z naszym urządzeniem (heart rate monitor), zawartość kolejnego ekranu przypomina nam o konieczności założenia pasa z urządzeniem na tors - inaczej parowanie się nie uda - potwierdzamy, że tego dokonaliśmy i na następnym ekranie (jeśli wszystko będzie OK) wybieramy nasze urządzenie. Zobaczymy "obrazek", na którym będzie nasz aktualny puls oraz poziom naładowania baterii.

Zatwierdzamy przyciskiem na dole ekranu i możemy rozpocząć interesujący nas trening. Możemy przy tym skorzystać z treningu z wirtualnym trenerem (coached workout) lub wybrać trening dowolny (free workout). Jakie to daje możliwości? To już temat na inny wpis o samej aplikacji miCoach.

Testowa wycieczka rowerowa

Ja w celach testowych wybrałem free workout, natomiast jako rodzaj aktywności wskazałem kolarstwo (cycling). Gdy nawigacja GPS zacznie działać, wciskamy przycisk START i możemy zaczynać.

Po skończeniu treningu i zapisaniu wyników (aplikacja nam to zaproponuje) możemy w każdym momencie wrócić do ich obejrzenia zarówno przy pomocy aplikacji mobilnej jak i strony internetowej (aby adidas miCoach działał, musimy się zarejestrować). Oprócz podsumowania możemy obejrzeć miedzy innymi wykres pracy serca na jednym ekranie z wykresem prędkości, a pokonaną przez nas trasę prześledzić na mapie.

Aby zobaczyć wyniki tego treningu na stronie internetowej, kliknij tutaj.

Sprawdzenie poprawności wskazań

Wszystko pięknie, ładnie, ale czy wynikom pomiarów monitora HRM 2 można wierzyć? Niestety nie dysponuję drugim urządzeniem mierzącym tętno, którym mógłbym równolegle monitorować tempo pracy serca w czasie treningu, mam jednak elektroniczny ciśnieniomierz mierzący także puls. Porównałem więc wskazania obu urządzeń w czasie odpoczynku (ciśnieniomierz nie mierzy tętna w sposób ciągły, dlatego - aby porównanie było wiarygodne - chciałem, by szybkość bicia serca była stała). Wyniki porównania na obrazku poniżej.

Oba urządzenia pokazały to samo, więc można domniemywać, że pracują prawidłowo.

Podsumowanie

adidas HRM 2 to ciekawa propozycja dla każdego, kto lubi trenować swoje ciało w każdy możliwy sposób i jednocześnie kontrolować pracę swojego serca w celu osiągnięcia lepszych rezultatów z jednej strony, a z drugiej - by się nie przetrenować (wiadomo nie od dziś, że co za dużo, to nie zdrowo). Samo urządzenie jest proste i wygodne w używaniu, a do jego obsługi wystarczy smartfon lub tablet z systemem operacyjnym iOS, Android lub Windows Phone (na którym zainstalujemy aplikację adidas miCoach) obsługujący technologię Bluetooth LE. Jego wskazania są poprawne, a zasilająca "miernik" bateria pozwala na kilka miesięcy pracy.

Ile kosztuje to "cudo"? W oficjalnym sklepie internetowym adidasa (i w kilku innych) możemy kupić urządzenie HRM 2 z pasem za 299zł. Jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć ofertę z ceną 269zł. Czy to dużo? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam czytelnikom. 

sprzęt urządzenia mobilne inne

Komentarze

0 nowych
Over   9 #1 30.01.2014 20:00

Fajny Gadżet, tylko pytanko czy to jest stworzone dla ludzi aktywnych uprawiających sport, czy dla starych zgredów po 80, którzy jeżdzą komunikacją miejską i nażekają że nie ma dla nich miejsc siedzących;)
Tak czy owak czekam na dalszą część jak to się zachowuje i czy jest wygodne no i przedewszystkim czy nie grożą ci choroby wieńcowe ;)

msnet   22 #2 30.01.2014 20:04

@Over - jak napisałem w podsumowaniu, jest to wygodne. No chyba, że za mocno się ściśniesz pasem :)
Jakieś dłuższe testy będę mógł zrobić dopiero w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym.

Over   9 #3 30.01.2014 20:17

@msnet
To dostałeś go na dłużej niż na 2 tyg. fajnie ;)
w takim razie z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy :)
ps. zawsze możesz pobiegać w domu w te i na zot :)

msnet   22 #4 30.01.2014 20:24

@Over - dostałem to na zawsze. Napisałem na początku, że to wygrana konkursie Nokii :)

mordzio   15 #5 30.01.2014 20:34

@msnet: Gratuluje wygranej, bardzo fajna recenzja. Sam bym się skusił na coś takiego ale nie chce mi się biegać;)

Over   9 #6 30.01.2014 20:37

@mordzio
Doskonale cię rozumie, u mnie też przebiegnięcie 200m powoduje zadyszkę taką konkretną ;)

msnet   22 #7 30.01.2014 20:42

@mordzio: dziękuję :) A z innej beczki - nie musisz biegać, podczas spaceru (zwłaszcza w górach) też się przyda :)

@teton - trzeba by to było sprawdzić.

Ave5   8 #8 30.01.2014 21:01

No, to jest oryginalne i ciekawe urządzenie do testu a nie kolejny tablet!

  #9 30.01.2014 21:02

@teton jak BT jest sparowany to chyba nie wyszukuje nowych urządzeń.

@msnet - fajna recenzja i fajny sprzęt, próbowałem w konkursach Nokii chyba z 10 razy i nic! Nie chcą mnie, to nie :P

msnet   22 #10 30.01.2014 21:25

@gowain - to była moja pierwsza wygrana w jakimkolwiek konkursie od 2007 roku :) A teraz czekam na rozstrzygnięcie konkursu o Lumię 1520 - nie ukrywam, że byłbym zadowolony, gdybym ją wygrał :)

mordzio   15 #11 30.01.2014 21:26

@gowain: Bo te konkursy są ustawione. Uwierzysz, że ja tam też (jeszcze) nic nie wygrałem?!

msnet   22 #12 30.01.2014 21:27

@mordzio - skoro są ustawione, to dlaczego ja wygrałem? :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #13 30.01.2014 21:30

"W pierwszej połowie grudnia 2014 roku" - coś kolego za bardzo w przyszłość wybiegasz :)
A sama sama zabawka może i ciekawa, ale nie dla każdego.

djfoxer   19 #14 30.01.2014 21:30

Jeszcze raz gratki :)
Ciesze się, że dałeś namówić się do recenzji. Sam sporo biegami (nawet zimą) i byłem ciekaw jak się spisuje te cudo, bo jednak co jak co ale tego typu rzeczy w formie zegarków nie są zbyt wiarygodne. Ok, to teraz tylko coś wypadłoby kupić:)

@gowain
Skoro jeszcze nic nie zgarnąłeś to masz coraz większe szanse na Lumię 1520! :)

msnet   22 #15 30.01.2014 21:33

@Shaki81 - czujny jak zawsze :) Poprawione...

@djfoxer - jeszcze raz dzięki :)

mordzio   15 #16 30.01.2014 21:39

@msnet: Oczywiście żartowałem, Lumia 1520 jest już praktycznie moja:)

msnet   22 #17 30.01.2014 21:42

@mordzio - chciałbyś :P

  #18 31.01.2014 00:18

@teton od tego właśnie jest BT 4.0 Low Energy, specjalnie stworzony dla takich urządzeń :)

mikolaj_s   15 #19 31.01.2014 00:26

Szkoda, że to całe urządzenie jest takie wielkie i wymaga zaciskania pasa na piersi. Przydałoby się urządzenie w rodzaju zegarka, tak aby można było monitorować pracę serca cały czas, a nie tylko na treningu.

msnet   22 #20 31.01.2014 00:43

@mikolaj_s - zamiast pasa można użyć kompatybilnej odzieży adidasa, do której można podczepić to urządzenie.

foreste   16 #21 31.01.2014 00:58

To dobre urządzenie do wykrywania jaka dziewczyna się podoba chłopakowi :D.

TeGEZ   3 #22 31.01.2014 04:30

Fajna recenzja, ale adidas niech lepiej zostanie przy produkcji butów i piłek :)
Do rejestracji aktywności fizycznej, czy treningów tylko i wyłącznie Garmin z serii Forerunner :D

prap   4 #23 31.01.2014 12:22

"czy dla starych zgredów po 80, którzy jeżdzą komunikacją miejską i nażekają że nie ma dla nich miejsc siedzących"

Cóż za wspaniały przykład bezinteresownej, niczym niesprowokowanej pogardy.

n33trox   6 #24 01.02.2014 12:56

Puls 50 - albo jesteś bardzo wysportowany, albo to zdjęcie było robione późnym wieczorem/nocą :)

msnet   22 #25 01.02.2014 17:05

@n33trox - to zdjęcie było zrobione jakieś pół godziny przed opublikowaniem wpisu, a wpis został opublikowany o 19:29.

  #26 12.05.2014 10:51

Mam nadzieje, ze post nie jest na tyle stary ze poszedl w zapomnienie ;)

Czy pas dziala z innymi aplikacjami ?
(np. sports tracker, endomodo)
Czy dziala z Androidem ?
(rowniez roznymi aplikacjami np. runtastic, sports tracker, endomodo, ...)

msnet   22 #27 12.05.2014 17:37

Nie sprawdzałem działania pasa na Androidzie (nie mam urządzenia z Androidem), więc głowy nie dam, czy działa, ale skoro aplikacja Mi Coach jest dostępna na Androida, to powinien. Pas nie wydaje się współpracować z innymi aplikacjami. Na pewno nie działa z Runtastic, Run The Map i Endomondo (wersja tego ostatniego na WP w ogóle nie obsługuje monitora pracy serca) - wszystkie apki sprawdzałem na Windows Phone 8.

  #28 26.11.2014 17:50

Jeśli dotrze do Ciebie ta wiadomość i masz jeszcze ten pulsometr, prosiłbym o sprawdzenie czy działa z aplikacją sports-tracker

http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/sports-tracker/27d7da9a-0023-4194-83...

msnet   22 #29 26.11.2014 18:03

@piotrekzkrakowa (niezalogowany): pulsometr nie jest wykrywany przez Sports Trackera, za to bez problemów współpracuje z Endomondo.

  #30 26.11.2014 18:54

Dzięki za szybką reakcję. To było dla mnie ważne.

serwispc   1 #31 01.12.2015 23:20

Witam serdecznie
Ja jestem po operacji serca. Lekarz zaleca mi ruch.
Czy mogę ustawić sobie dla mnie
stopnie wysiłku sugerowane przez lekarzy kardiologów?
Zestaw współpracuje Runtastistic
czy wyłącznie z oprogramowaniem MiCoach i Endomondo?
Dla mnie bardzo ważne jest
kontrola pulsu podczas spacerów i ćwiczeń
oraz
możliwość ich zapisu by porównać postęp
w rehabilitacji..

POZDRAWIAM

serwispc   1 #32 02.12.2015 13:22

@msnet: Czy w Endomondo lub miCoach
można w czasie aktywności sprawdzać puls?

msnet   22 #33 02.12.2015 16:29

@serwispc: W miCoach tak - na bieżąco. W Endomondo na ekranie samej aktywności nie (przynajmniej w wersji windowsowej), ale w ustawieniach tak, no i po zakończeniu aktywności dostajemy wykres pulsu.

Autor edytował komentarz.
msnet   22 #34 02.12.2015 16:47

@serwispc: Runtastic też obsługuje ten czujnik pracy serca i da się tam ustawiać strefy tętna. Przynajmniej tak jest w apce Runtastic Pro działającej pod Windows 10 Mobile (właśnie to sprawdziłem, bo wolę Endomondo - z sentymentów, bo używam od kilku lat).

Autor edytował komentarz.
serwispc   1 #35 05.12.2015 14:43

@msnet: Dziękuję

serwispc   1 #36 23.12.2015 11:49

Może ma Pan jakąś dokumentację po polsku do strony micoach?
proszę o jej przesłanie lub podanie linka.

msnet   22 #37 26.12.2015 08:58

@serwispc: Nie, nie mam nic takiego.

serwispc   1 #38 31.12.2015 12:42

msnet: Szkoda

Autor edytował komentarz.
serwispc   1 #39 31.12.2015 12:44

Szczęśliwego Nowego Roku

Autor edytował komentarz.