Mouse Remote, czyli jak obsługiwać komputer telefonem z Windows Phone na pokładzie

Przeglądając dzisiaj rano Windows Phone Store natrafiłem na aplikację Mouse Remote. Jej opis zachęcił mnie do tego, żeby ją pobrać i się nią trochę pobawić. Wtedy też zrodził się w mojej głowie pomysł na stworzenie tego wpisu - może kogoś zainteresuje :)

Co nam będzie potrzebne i skąd to wziąć?

Komputer

Aby zamienić nasz telefon z Windows Phone w zdalną mysz i klawiaturę do komputera z Windows, powinniśmy zacząć od odwiedzin strony pcremoteserver.com

Z powyższej strony pobieramy i instalujemy na naszym komputerze program PC Remote Server. Program ten wymaga do działania .NET w wersji 4.0, więc jeśli tego nie posiadamy, musimy doinstalować - na stronie WWW programu znajdziemy odpowiedni link.

Instalacja programu jest banalnie prosta i ogranicza się raptem do 2 kliknięć. Program na szczęście nie oferuje nam zainstalowania dodatkowych rzeczy, więc nie zobaczymy później niechcianych toolbarów w przeglądarce itp.

W zależności od ustawień kontroli konta użytkownika w swoim komputerze, podczas instalacji możemy zobaczyć jeszcze okienko systemowe:

Po uruchomieniu programu naszym oczom ukaże się okienko:

Jeśli nasz komputer działa w sieci publicznej, na dole okienka możemy zobaczyć ostrzeżenie o tym fakcie oraz o tym, że ustawienia firewalla mogą spowodować niemożliwość połączenia się z komputerem z zewnątrz. U mnie na szczęście taki problem nie wystąpił, pomimo, że taki komunikat mnie też dotyczył.

Najważniejsze rzeczy, jakie możemy znaleźć w programie PC Remote Server to informacja o IP naszego komputera, opcja pozwalająca na start programu razem z systemem oraz zakładka, w której możemy ustawić hasło dostępu do komputera z zewnątrz. Jest też zakładka umożliwiająca zamianę naszego PC w hotspot, jednak tej opcji nie testowałem, gdyż do działania aplikacji Mouse Remote, o której jest ten wpis, opcja ta jest zbędna.

Telefon

W sklepie Windows Phone znajdziemy kilka aplikacji, które pozwalają na zdalne zarządzanie komputerem z wcześniej zainstalowanym programem. Najbardziej rozbudowany jest PC Remote, oferowany zarówno w wersji płatnej, jak i nieco ograniczonej funkcjonalnie wersji darmowej (wersja darmowa dostępna jest też w zasobach Dobrych Programów. Mouse Remote to - jak możemy przeczytać w opisie programu w Windows Phone Store - podprogram PC Remote. O najważniejszych różnicach między oboma aplikacjami napiszę kilka słów na końcu.

Aplikacja Mouse Remote, podobnie jak PC Remote, występuje zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej (Mouse Remote Pro) kosztującej obecnie 6,99 PLN. W swoim wpisie postaram się napisać, co zyskujemy, jeśli zapłacimy.

Uruchamiamy Mouse Remote

Po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy naszym oczom ukazuje się trzyczęściowy przewodnik, który zaleca nam instalację PC Remote Server na komputerze, połączenie telefonu i komputera z tą samą siecią WiFi oraz radzi, co zrobić, gdy takiej sieci WiFi nie mamy. Gdy przebrniemy przez przewodnik, zobaczymy ekran pokazany poniżej (prawy dolny).

Klikając na kafelek z napisem "Demo" możemy zapoznać się z dostępnymi opcjami "na sucho", czyli bez połączenia z komputerem.

Jeśli na komputerze mamy uruchomiony PC Remote Server, a nasz telefon jest połączony z tą samą siecią WiFi, na ostatnim ekranie naciskamy przycisk zeznakiem "+" (na dole ekranu). Zobaczymy ekran, w którym musimy wpisać adres IP komputera oraz możemy wpisać hasło dostępu (jeśli takowe ustwiliśmy w PC Remote Server). Po podaniu potrzebnych danych wciskamy przycisk "Add" i - jeśli wszystko jest OK - przechodzimy do ekranu z głównym menu.

Gdy uruchomimy aplikację następnym razem, to zamiast kafelka z napisem "Demo" zobaczymy kafelek z nazwą naszego komputera, z którym się połączymy po naciśnięciu go. Oczywiście możemy też dodać kolejny komputer, jeśli taki mamy.

Przegląd funkcji

Główne menu aplikacji zawiera sześć kafelków: Mouse, Keyboard, Desktop, Power Control, Volume, Files. Pozwalają one szybko przejść do danej funkcji aplikacji, z której poziomu możemy także przejść do innych funkcji (bez wychodzenia do głównego menu). Ale po kolei...

Mouse

Opcja ta to nic innego, jak zdalny touchpad do naszego komputera. Gdy pierwszy raz uruchomimy tą opcję, zobaczymy jednoekranowy przewodnik pokazujący, jak go obsługiwać. Możemy też obejrzeć krótkie video. Gdy już się z nim zapoznamy przechodzimy dalej korzystając z widocznej strzałki. Zobaczymy ekran przypominający laptopowego touchpada z paskami przewijania w pionie i poziomie. Możemy z tego korzystać zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Na dole ekranu (lub po prawej przy ustawieniu poziomym) mamy cztery ikonki. Pierwsza jest zależna od tego, czy mamy wersję darmową, czy Pro. W wersji darmowej to skrót do przejścia do wersji płatnej, w wersji płatnej to skrót do głównego menu aplikacji. Potem jest skrót do klawiatury (opcja Keyboard w głównym menu), pusty ekran to opcja "Desktop" z głównego menu, natomiast gwiazdka uruchamia dodatkowe komendy: Esc, klawisz Windows, wstecz, wytnij, kopiuj, wklej, przełącz aplikację, zamknij aplikację, przełącz kartę, nowa karta, zamknij kartę (trzy ostatnie opcje działają na przykład z przeglądarkami internetowymi).

Keyboard

W tym miejscu mamy dostęp do trzech ekranów. Pierwszy, domyślny, to klawiatura alfanumeryczna. Tekst wpisujemy w jednowierszowym okienku tekstowym, a wszystkie znaki są przekazywane do komputera, jak ze zwykłej klawiatury. Nad polem tekstowym mamy dodatkowo klawisze CTRL, Alt, Shift, Win+, Tab i Esc. Drugi ekran to cztery strzałki oraz enter, trzeci ekran to dodatkowe klawisze: Windows, Home, End, Back, PgUp, PgDn, Insert, Delete oraz klawisze funkcyjne od F1 do F12. W dolnym menu mamy także 4 skróty: pierwszy to skrót do menu głównego (lub do płatnej wersji, jeśli korzystamy z darmowej), drugi to przejście do opcji "Mouse", trzeci to opisana wcześniej gwiazdka uruchamiająca dodatkowe komendy, natomiast czwarta to skrót do sterowania głośnością komputera.

Desktop

Opcja Desktop to obraz pulpitu naszego komputera, a ściślej dokładnie to, co widzimy na ekranie komputera (można w ten sposób nawet oglądać film, ale musimy się liczyć z brakiem płynności przesyłanego obrazu). Oczywiście obraz jest interaktywny. W górnej części ekranu (który jest tylko poziomy) mamy dostęp do menu, a w nim trzy kafelki do sterowania rozmiarem obrazu (powiększanie, pomniejszanie, ustawianie 100%), skrót do menu głównego aplikacji Mouse Remote, skrót do klawiatury, skrót do komend dodatkowych, skrót do ustawień Mouse Remote oraz skrót do pomocy.

Power Controls

Z tego miejsca możemy wyłączyć lub włączyć ekran komputera, zahibernować komputer, wylogować się, zrestartować komputer, wyłączyć komputer albo go uśpić.

Volume

Służy do sterowania głośnością komputera.

Files

Opcja Files to menadżer plików naszego komputera, przy czym w tym miejscu widać największe różnice między wersją darmową i płatną Mouse Remote. Ale po kolei...

Po uruchomieniu opcji znajdziemy się na ekranie Ulubione (Favorites).Przewijając ekran w lewo mamy kolejno Biblioteki (Libraries), Dyski (Drives) oraz Prześlij do PC (Send to PC). W menu mamy skróty do menu głównego, klawiatury i myszy.

Trzy pierwsze ekrany są chyba dla wszystkich jasne - przy ich pomocy przeglądamy zawartość naszego komputera. W wersji darmowej możemy tylko przeglądać, co mamy w poszczególnych folderach naszego komputera. W wersji Pro możemy otwierać wszystkie znalezione pliki (oczywiście pliki zostaną otwarte na komputerze, a nie w telefonie).

Ekran "Send to PC" oferuje dwie opcje. Pierwsza to "App Storage", która w wersji darmowej prowadzi nas do Sklepu i aplikacji Mouse Remote Pro, a w wersji płatnej pokazuje (przynajmniej u mnie) ilość wolnego miejsca w pamięci telefonu. Opcja "Pictures" pokazuje albumy zdjęć w naszej komórce. Gdy wybierzemy jakieś zdjęcie, zostanie ono przesłane do komputera i otwarte (w domyślnym programie).

Settings

W ustawieniach aplikacji mamy trzy opcje: czułość myszy, czułość przewijania oraz włączanie "leworęczności".

Aplikacja PC Remote

Jak napisałem wcześniej, Mouse Remote jest podprogramem aplikacji PC Remote. W PC Remote mamy wszystkie funkcje programu Mouse Remote, a ponadto możemy się połączyć z komputerem przez Internet oraz mamy dodatkowe kontrolki do bezpośredniego sterowania niektórymi aplikacjami w komputerze (jeśli takie mamy): VLC, Windows Media Center, prezentacją Powerpoint, xbmc, YouTube, Windows Media Player, Hulu, iTunes, Media Player Classic, Netflix, Spotify, Winamp, Zune oraz Notepad i Kalkulator (przy czym niektóre dostępne tylko w wersji płatnej, np. sterowanie kalkulatorem). Jest też opcja Refresh (działa tylko w wersji płatnej, dlatego nie wiem na czym dokładnie to działanie polega)

Podsumowanie

Mouse Remote to ciekawa aplikacja do zdalnego sterowania komputerem, szczególnie przydatna dla leniwych, którzy np chcą coś uruchomić/zobaczyć/przeczytać/napisać na swoim komputerze, ale nie chce im się do niego podchodzić. przydaje się także wtedy, gdy mamy komputer podłączony do telewizora, przed którym wygodnie siedzimy i z różnych powodów nie mamy pod ręką klawiatury (bo to jest na przykład laptop, albo klawiatura jest przewodowa i nie sięga) i myszy.

Czy są z nią jakieś problemy? Ja takich nie zauważyłem, ale podobno bywają czasem problemy z łącznością.

Dziękuję za uwagę i gratuluję tym, którzy dotrwali do końca :)