Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Outlook.com, czyli poczta nie do końca samodzielna

Dzisiejszy krótki wpis stanowi podsumowanie mojego kilkumiesięcznego używania poczty w usłudze Outlook.com. Jeśli ktoś się spodziewał po tytule jakiejś rozbudowanej recenzji tej usługi z dołączonym mnóstwem kolorowych obrazków, to się rozczaruje. Będzie naprawdę krótko i bez obrazków :)

No to do dzieła...

1. Krótki wstęp, czyli co to w ogóle jest ten Outlook.com...

Jak zapewne wielu czytelników DP wie, usługa pocztowa Outlook.com jest następczynią i spadkobierczynią powstałej w połowie lat 90-ych usługi Hotmail, którą w 1997 roku wykupił Microsoft. Stanowi ona integralną część usług świadczonych w ramach konta Microsoft (dawniej zwanego Windows Live ID), obok takich usług jak SkyDrive, Kontakty, Windows Store, Windows Phone Store itp.

2. Outlook.com jest wygodny...

Dla kogoś takiego jak ja, używającego na co dzień komputera i telefonu pracującego pod kontrolą najnowszych "Okienek" korzystanie z Outlook.com jest bardzo wygodne ze względu na ścisłą integrację z Windows 8 i Windows Phone 8. Wystarczy raz się zalogować do systemu (komputerowego czy mobilnego) przy użyciu konta Microsoft, by mieć dostęp do swojej skrzynki pocztowej, kontaktów (także tych ze Skype'a czy Facebooka). Ponadto skrzynka pocztowa w Outlook.com jest (przynajmniej w teorii) nieograniczona pod względem wielkości, pojedyncza wiadomość może być bardzo duża, albo jeszcze większa, ponieważ załączniki mogą być linkowane z naszego SkyDrive'a.

Mógłbym podać więcej argumentów za tym, że Outlook.com jest usługą wygodną, ale właściwie wszystko już zostało napisane, więc nie chcą już bardziej przynudzać, trochę sobie teraz ponarzekam :D

3. Wszystko dobrze, dopóki ktoś lub coś nie zechce nam wysłać e-maila...

No właśnie... Co się dzieje, gdy ktoś (znajomy, krewny, współpracownik itp.) lub coś (choćby skrypt zagnieżdżony w jakimś serwisie WWW chcący nam wysłać wiadomość służącą do wygenerowania nowego hasła do jakiejś usługi) zechce nam wysłać maila?

Typowe usługi pocztowe w takich warunkach zachowują na ogół w jeden z trzech sposobów:

  • odbierają wiadomość i umieszczają ją w skrzynce pocztowej
  • odbierają wiadomość i umieszczają w spamie
  • odrzucają wiadomość, a nadawca otrzymuje stosowną "zwrotkę" z przyczyną takiego stanu rzeczy

A jak jest w usłudze Outlook.com?

Bywa jak wyżej, czyli wiadomości są odbierane i trafiają do naszej skrzynki odbiorczej lub do spamu (czyli tzw. wiadomości śmieci), czasem są odrzucane ze stosowną informacją zwrotną, choć tego ostatniego nie zaobserwowałem. Zaobserwowałem coś innego, dużo bardziej niepokojącego... Wiadomości wysłane przez niektórych nadawców w ogóle nie pojawiają się w naszej skrzynce pocztowej Outlook.com (ani w skrzynce odbiorczej, ani w wiadomościach śmieciach) i jednocześnie nadawca takiego maila nie dostaje żadnej wiadomości zwrotnej, więc nie wie, że to, co nam wysłał nigdy do nas nie dotarło. Na ogół pomaga dodanie adresu nadawcy lub całej domeny do listy bezpiecznych nadawców, ale nie zawsze mamy świadomość, ze ktoś się chce z nami skontaktować. A po drugie - ten sposób nie zawsze działa.

4. Historia pewnego przypadku...

Czasami udaję, że umiem robić zdjęcia. Na potrzeby tego udawania stworzyłem stronę internetową, gdzie te swoje "wypociny" publikuję. Jak większość publikujących, lubię czasem dostać jakąś zwrotkę od oglądających (że coś im się spodobało lub nie, albo chcących mnie zwyczajnie pozdrowić lub napisać mi wiadomość bez znajomości moich danych kontaktowych). W tym celu owa strona zawiera skrypt wysyłający mi wiadomość e-mail za każdym razem, gdy ktoś doda jakiś komentarz (dzięki temu bez wchodzenia na stronę mogę od razu przeczytać komentarz i jednym kliknięciem spowodować, że zostanie opublikowany na stronie lub bezpowrotnie usunięty) lub skorzysta z formularza kontaktowego. Skrypt ten od czasu gdy powstał kilka lat temu wysyła wiadomości na mój adres w usłudze gmail.com, a usługa pocztowa Wujka Google ją bez problemu odbiera. Postanowiłem (przy wprowadzaniu ostatnich aktualizacji skryptu), że wiadomości powinny trafiać bezpośrednio na mój adres z końcówką Outlook.com. Jak postanowiłem, tak zrobiłem (w końcu zamiana "gmail" na "outlook" to nic skomplikowanego). I tu doznałem wielkiego zawodu - wiadomości wysyłane bezpośrednio do outlooka nigdy tam nie dotarły (z wyjątkiem dwóch, które dotarły po około dziewięciu godzinach). Nie dotarła też żadna wiadomość zwrotna na adres podany jako nadawca tych maili. Żeby było jeszcze ciekawiej, wiadomości wysłane bezpośrednio do gmail-a, a stamtąd forwardowane do outlooka, trafiały do skrzynki odbiorczej outlooka. Trafiały tam także wiadomości wysłane bezpośrednio do outlooka przez ten sam skrypt, ale umieszczony na dwóch innych serwerach (ale używający tego samego adresu mailowego jako nadawca).

Próbowałem temu jakoś zaradzić, dodając używane adresy e-mail do bezpiecznych nadawców. Dodałem tam nawet adres serwera odpowiedzialnego za wysyłanie maili. Bezskutecznie. Kontakt z obsługą techniczną serwera także nie przyniósł rezultatu (polecono mi kontakt z serwisem Outlook.com - co też zrobiłem, zadając pytanie na oficjalnym forum Microsoftu, tym angielskojęzycznym oczywiście, bo na tym polskojęzycznym dostać rozwiązanie problemu to jak trafić "szóstkę" w lotku; odpowiedzi jeszcze nie dostałem).

5. Teraz nastąpi lokowanie produktu...

Serwer,na którym hostowana jest moja strona (i występuje opisany wyżej problem) jest własnością Śląsk Data Center, a jego adres to vv1-xeon.slaskdatacenter.pl

Serwery, z których maile dochodziły do outlooka to www19.ogicom.net i s53.linuxpl.com

6. Podsumowanie...

Opisane wyżej "przygody" powodują, że używam poczty Outlook.com nie jako pełnowartościowej skrzynki pocztowej, a tylko skrzynki końcowej, która odbiera i wysyła wiadomości e-mail poprzez skrzynkę w usłudze Gmail.com. Co więcej - nie tylko ja mam problemy z niedochodzącą pocztą, ma je bardzo dużo osób, o czym świadczą duże ilości zapytań na forum Microsoftu. Czyżby stosowane przez Microsoft filtry miały zbyt małe "oczka"? A może problem leży gdzieś indziej...

Przepraszam, że wpis wyszedł dłuższy, niż przewidywałem na początku :) Mam nadzieję, że ktoś mimo wszystko dotarł do końca.

The enD

Aktualizacja 11.11.2013

Nie wiem co pomogło - czy moja interwencja u firmy hostującej moją stronę WWW, czy też coś innego (bo raczej nie pytanie zadane na forum Microsoftu) - ale problem opisany przeze mnie w punkcie 4 po ponad pół roku (czas, od kiedy zostałem klientem Śląsk Data Center) przestał istnieć. To jeszcze niech popracują nad rozwiązaniem problemów z punktu 3 i będę mógł powiedzieć gmail-owi "sayonara". 

internet serwery inne

Komentarze

0 nowych
  #1 08.11.2013 08:25

A może to kwestia wpisu SPF? Z tego co widać, nie masz tego dodanego w swojej domenie, a to błąd.

okokok   12 #2 08.11.2013 09:50

tak jak pisze lukasamd. http://www.dobreprogramy.pl/okokok/6.-DNS-cz.-5-SPF-Windows-Server-2012,38096.html z outlooka korzystam od ponad roku i nigdy nie mialem z nim problemow.

niko1988   1 #3 08.11.2013 10:26

Używam poczty Outlook od ponad roku i też miałem taką sytuację jak opisujesz w punkcie 3. Ponadto miałem również taki przypadek że wysłałem maila znajomemu na gmaila który w ogóle do niego nie doszedł ( brak w spamie, skrzynce odbiorczej itp). Dlatego też nie mam 100% zaufania do poczty microsoftu i mam drugą skrzynkę na gmailu. Wszystkie ważne maile wysyłam/odbieram na Gmailu a outlooka używam głównie do rejestracji na różnych portalach itp.

n33trox   6 #4 08.11.2013 10:55

W moim wypadku poczta bardzo często, wręcz nagminnie wpada do folderu wiadomości-śmieci. Właściwie prawie każde forum, na którym się zarejestruję wymaga jakiejś aktywacji i często właśnie maile z linkami aktywacyjnymi lądują od razu w spamie. Do kitu jest ten ich filtr.

Frankfurterium   10 #5 08.11.2013 11:14

Po latach użytkowania Gmaila raz próbowałem się przenieść na Outlooka. Interfejs wydał mi się mocno nieintuicyjny (chociaż to można zrzucić na jego "nowość" dla mnie) i, co ważniejsze, strasznie mulasty - po każdym kliknięciu przeładowywały się jakieś skrypty, nic nie działo się natychmiast. Podpiąłem konto pod Thunderbirda i przy niezbyt intensywnym użytku wytrzymałem tydzień. Przez ten tydzień Outlook trzy razy zablokował mi konto, bo "Być może rozsyłasz spam/jesteś botem. Zaloguj się przez web i coś tam kliknij". Nigdy więcej...

sgj   12 #6 08.11.2013 11:23

Alternatywnie do grzebania w ustawieniach domeny(co też by się przydało) można zmodyfikować skrypt żeby przesyłał maile przez smpt istniejącej skrzynki zamiast korzystać z domyślnych funkcji php.

msnet   22 #7 08.11.2013 11:47

@lukasamd - dziękuję za sugestię. Zobaczę co uda mi się z tym zrobić. Nawet jeśli rozwiążę problem opisany w punkcie 4, nie rozwiązuje to problemu z niedochodzeniem do mnie (bez informacji zwrotnej do nadawcy) maili od osób, których adresów/domen nie mam na liście bezpiecznych nadawców. Wg mnie taka nierozpoznana poczta powinna przynajmniej trafiać do spamu (jak ma to miejsce w innych usługach pocztowych, choćby w gmail).

msnet   22 #8 08.11.2013 11:56

Hmm... Myślę, że to jednak nie wina wpisu SPF. W źródle wiadomości, które docierają do Gmail-a mam zapis:
"Authentication-Results: mx.google.com;
spf=pass (google.com: best guess record for domain of nobody@vv1-xeon.slaskdatacenter.pl designates 178.19.104.18 as permitted sender) smtp.mail=nobody@vv1-xeon.slaskdatacenter.pl".

  #9 08.11.2013 12:01

SPF to podstawa. Nie zgodze się z autorem, że na Gmailu nie ma z tym problemu. Oczywiście, że jest i to właśnie przez SPF. Po dokonaniu odpowiedniego wpisu, Gmail zaczyna gadać po ludzku. Być może u Ciebie jest również ten sam problem. Albo brak pliku SPF albo zbyt "zawężony wpis" tam figuruje.

Dokładnie z tym miałem problemy na Gmailu, z użytkownikami kont na o2 i wp. Wysyłane od nich maile nigdy do mnie nie docierały. Po zmianie wpisów w SPF, Gmail zaczął łykać wszystko. Tu może być analogiczna sytuacja.

Vidivarius   15 #10 08.11.2013 12:02

@msnet
O technice działania usług sieciowych nie wiele mogę się wypowiedzieć gdyż specem nie jestem. Jedynie ich używam i jako użytkownik nie spotkałem się z omawianym przez ciebie problem, choć nie neguję faktu jego istnienia. Sądzę, że prędzej czy później jednak MS się z nim upora, bo wojna między nim a Goole trwa.
Więcej jednak mogę powiedzieć na temat twoich fotek, gdyż czuję się tu bardziej kompetentny - tak jak i ty też czasami poudaję fotografa :)
Foty są fajne i robione ze smakiem, w szczególności te ostatnie i te z Bieszczad (Bieszczady ze swej natury są bardzo fotogeniczne).
Sądząc po twojej fotce ze Swejem z Sanoka to masz całkiem spory zestaw do "udawania" fotografa.

msnet   22 #11 08.11.2013 12:18

@Vidivarius - dziękuję za miłe słowa :) Czasem nawet mi coś wychodzi :D

sgj   12 #12 08.11.2013 12:26

Podepnij sobie do skryptu phpmailera zamiast domyslnej funkcji mail, skonfiguruj na posiadane konto pocztowe i będzie wszystko dochodzić.

msnet   22 #13 08.11.2013 12:54

@Anonim (niezalogowany) i pozostali: wpis SPF dla mojej domeny istnieje. Oto on: "v=spf1 +a +mx +ip4:178.19.104.18 ~all"

@sgj - gra niewarta świeczki.

  #14 08.11.2013 18:52

Przepraszam, że wpis wyszedł dłuższy, niż przewidywałem na -> początki <- :) Mam nadzieję, że ktoś mimo wszystko dotarł do końca.

msnet   22 #15 08.11.2013 23:55

@kasuj mnie (niezalogowany) każdemu może się zdarzyć źle trafić :)
Poprawione...

  #16 09.11.2013 00:45

@Frankfurterium

lol to samo u mnie, „Twoje konto zostało chwilowo zablokowane. Ktoś mógł użyć Twojego konta do wysłania wielu wiadomości-śmieci lub do innego naruszenia.” czyli daj nam swój numer telefonu bo inaczej będziemy cię męczyć tym komunikatem co logowanie a potem nie pozwolimy wysłać poczty.

A co do mulastości Outlooka. Widzę, że na Chrome jedziesz ale to same odczucia miałem korzystając z Firefoksa. W trybie awaryjnym z wyłączonymi wszystkimi dodatkami już tak nie było i do teraz mi się nie chce sprawdzać który z dodatków czy ustawień jest temu winnne. Ciekawa sprawa, że przez pewien czas pomagało zwykłe oszustwo z User Agentem. I tak Mozilla udająca Safari lub IE nie zacinała się a bez tej mimikry już tak. GMail czy Yahoo mail na tych samych ustawieniach działa płynnie.

mkwm   3 #17 09.11.2013 11:34

Drobna uwaga na temat zachowania typowych usług pocztowych - otóż istnieje czwarty sposób zachowania - odbierają wiadomość i odrzucają ją po cichu. Czasami wiadomości są skanowane antyspamem już po ich wpuszczeniu na serwer, więc nie można już ich odrzucić - a wysyłanie zwrotki (bounce) w przypadku spamu to proszenie się o kłopoty, bo From i Return-Path są prawie na pewno sfałszowane.

Wydaje mi się że jest to całkiem powszechna praktyka. Dodatkowo, jeśli wiadomość zostaje rozpoznana jako oczywisty spam, to nie ma najmniejszego sensu dostarczać jej użytkownikowi. Jestem przekonany, że również Gmail właśnie tak się zachowuje, ale jest mniej "brutalny" w porównaniu do Outlooka - bo nie wierzę w to, że na mój adres prawie w ogóle nie przychodzi spam. Swoje własne serwery poczty ustawiam że po przekroczeniu 150% progu wrzucenia wiadomości do folderu Spam wiadomość w ogóle wylatuje.

msnet   22 #18 09.11.2013 12:23

@mkwm: Gdyby do poczty w outlooku docierało wszystko to, co dociera do poczty gmail, to byłoby OK. A co do spamu - tak zwany "oczywisty spam" nie zawsze nim jest.

xomo_pl   24 #19 09.11.2013 14:39

@msnet co do blokady wysyłania meili, też tego ostatnio doświadczyłem z zaskoczenia. Napisałem o tym nawet wpis na blogu :) Oczywiście jedyna opcja potwierdzenia, że jestem człowiekiem było podanie numeru telefonu w celu odebrania sms. Dla zasady postanowiłem, że mojego emaila nie dostaną. Skontaktowałem się z pomocą techniczna outlooka gdzie zapytałem dlaczego zablokowało mi wysyłanie emaili. Ich odpowiedź: z naszej strony wszystko działa. Odpisałem im, że jednak nie działa. W kolejnej wiadomości napisali już, że pełna funkcjonalność poczty powinna być już dostępna. I tak było.

Co do nie dochodzenia wiadomości to coś w tym jest: na hotmailu/outlooku mam zarejestrowane konto playstation i nie dostaję żadnych newsletterów playstation choć powinienem bo wyraziłem na to zgodę przy rejestracji. Na drugim koncie outlooka też miałem kiedyś konto playstation i po zmianie na yahoo mail zacząłem otrzymywać nagle wiadomości :D
Tak czy owak lubię hotmaila bardziej od gmaila, w którym nie lubię interfejsu webowego a z klientów poczty poza tabletem i smartfonem nie korzystam...

msnet   22 #20 09.11.2013 16:23

@zomo_prl - ja też lubię outlooka i wolę go, niż gmaila.

  #21 10.12.2013 19:25

Od zawsze mam trzy konta na hotmailu ( aktulanie outlook ) . Jeden z adresów to adres mojej firmy (żałuję ) . Notorycznie nie dostaję wiadomosci które wysyłane są z mojej strony poprzez formularz kontaktowych:/ Czy ktoś z Was mógłby mi podpowiedzieć co z tym zrobić? Dodam, że jestem zielona :)

msnet   22 #22 10.12.2013 21:31

@Kas85 (niezalogowany) - mam podobny problem, a dokładniej u mnie raz wiadomości dochodzą, a raz nie, lub dochodzą z dużym opóźnieniem... Dlatego używam adresu zapasowego, gdzie idzie kopia każdej wiadomości wysłanej z mojej strony.

  #23 10.12.2013 22:25

@ msnet Piszesz że do rozwiązania problemu z niedostarczaniem maili z formularza kontaktowego używasz "adresu zapasowego"..Chodzi o drugi adres gdzieś tam w kodzie strony ? Czy wiecie może jak skontaktować się z "żyjącą " pomocą techniczną ? Ciężko na tej ich stronie cokolwiek znaleźć odsyłają z jednego forum do drugiego.. jakieś miliony wątków pomocy ... dramat.

msnet   22 #24 11.12.2013 14:51

@Kas85 (niezalogowany) - chodzi mi o to, że każdy mail z mojej strony wysyłany jest na dwa adresy, w tym jeden w outlook.com. Niestety na adres w outlooku zdarza się nadal, że niektóre wiadomości dochodzą czasem z kilkugodzinnym opóźnieniem. Czyli jest lepiej niż jeszcze miesiąc temu, kiedy w ogóle nie dochodziły. Kontaktowałem się w tym celu zarówno z pomocą techniczną Microsoftu (poprzez ich angielskojęzyczne forum) oraz z pomocą techniczną firmy, z której usług hostingowych korzystam, ale ani jedni, ani drudzy nie udzielili mi żadnej sensownej odpowiedzi.

Tur70   1 #25 25.01.2014 09:37

Na tego bloga trafiłem własnie dlatego, że szukam rozwiązania dokładnie takiego samego problemu jak w pkt.3. Ostatnio nawet z ZUSu nie docierały maile.
Na szczęście też mam forward z Gmaila i na tamtej skrzynce te maile były.

msnet   22 #26 26.01.2014 12:44

@Tur70 - w przypadku znanych nadawców maili, o których wiemy, że możemy dostać od nich wiadomość, dobrze jest dodać adres nadawcy (lub całą domenę) do listy bezpiecznych nadawców. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem wszystkie wiadomości dotrą do celu, czyli do naszej skrzynki odbiorczej w usłudze Outlook.com.

  #27 04.03.2014 17:39

a moze wy mi pomozecie..dostaje e.mail z jednej strony i za nic nie moge go otworzyc..inne maile otwieraja sie bez zadnego problemu..jeszcze kilka miesiecy temu bylo wszystko ok...nie wiem czy sie jasno wyrazam...wchodze na poczte przychodzaca..widze wiadomosc z tej strony ale kiedy klikam u gory wyskakuje infromacja ze Outlook nie moze tego wykonac....zaznaczam,ze wszystkie inne wiadomosci otwieraja sie bez problemu

msnet   22 #28 05.03.2014 16:25

@Lolekako (niezalogowany) - spróbuj przesłać tą wiadomość na jakiś inny adres i tam otworzyć.

  #29 07.03.2014 09:06

juz to probowalam ale niestety nic nie moge z tym emailem zrobic..siedzi sobie w szkrzynce przychodzacej,kiedy na niego klikam okno odczytu jest puste,a u gory wuskakuje tylko informacja,ze Outlook nie moze tego zadania wykonac..

  #30 01.04.2014 19:32

Generalnie bagatelizowałem ten problem aż do dzisiaj. Niestety, nie doszedł do mnie bardzo ważny email z uczelni, na który czekałem dość długo. Szczęście w nieszczęściu, że osobiście pojawiłem się w rektoracie i udało się dogadać sprawę. Martwi mnie natomiast to, że nie doszedł do mnie email z uczelnianej poczty, nie docierają do mnie emaile z wp.pl, ostatnio z gmaila nie doszło nic do mnie, a mam pewność, że zostały wysłane te wiadomości. Nie wiem czy to działa na zasadzie losowej, czy outlook chce być mądrzejszy od nas. Jestem zły, niestety adresu nie mogę zmienić, gdyż mam już go wszędzie podanego. Ciekawe ile emaili do mnie nie dotarło dzięki Microsoftowi...

msnet   22 #31 02.04.2014 15:50

Rozwiązaniem na pocztę z wp.pl jest dodanie domeny wp.pl do bezpiecznych nadawców. Niestety domeny gmail.com nie da się dodać, a trudno przecież dodawać tam (do listy bezpiecznych nadawców) wszystkie możliwe adresy, z których ktoś może do nas napisać (podobnie jak wszystkie możliwe domeny). Dlatego, aby zapobiec problemom, używam adresu w domenie gmail.com jako głównego, a w gmailu mam ustawione przekazywanie całej poczty na konto w outlook.com (które monitoruję). Porównując zawartość skrzynek w gmailu i outlooku mogę uzupełniać na bieżąco listę bezpiecznych nadawców w outlook.com, dzięki czemu coraz mniej wiadomości dociera do gmaila i jednocześnie nie dociera do outlooka. Pozostaje tylko problem zaklasyfikowania na gmailu poczty jako spamu - taka poczta nie jest przekazywana do outlooka, więc muszę regularnie też zaglądać na gmaila.

  #32 31.08.2014 19:59

Ja właśnie dzisiaj napisałem do obsługi technicznej Microsoft. Nie docierają z skrzynki outlook.com ( a korzystam tylko przez www ) maile do odbiorców którzy mają skrzynkę na własnej domenie czyli maile login@domena.pl nie do wszystkich ale do nie których. Poczta outlook.com powoduje że nie mam absolutnie pewności co do tego czy poczta dociera do odbiorcy oraz czy ktoś mi wysłał wiadomość a może nie wysłał. Testowałem to wielokrotnie i poczta bez problemu dociera do tych samych odbiorców wysyłana np z wp onet interia i każdej innej skrzynki ale z outlook.com są nieustanne problemy i wielka nie pewność. Proponuję by dobreprogramy.pl zajęły się tym tematem i go nagłośniły.

msnet   22 #33 01.09.2014 12:07

Najgorsze jest to, że Microsoft wie o problemie (bo zgłaszają go użytkownicy usługi outlook.com z całego świata), a nic sobie z tego nie robi, zrzucając winę na innych.

Autor edytował komentarz.
  #34 11.04.2016 16:07

Super. Też mam ten problem (nie dochodzą e-maile) lub dochodzą z kilkugodzinnym opóźnieniem. Co więcej gdy dodawałem kolejne portale jako zaufanych nadawców (np. @wp.pl itd.) i chciałem dodać @gmail to microsoft nie pozwolił mi dodać tej domeny. Hm :) Ciekawe.

  #35 10.05.2017 21:40

Witam,
Uwaga na outlook.com, pod pozorem zabezpieczenia przed spamem Microsoft wyłudza dane! Są sytuacje w których wejście na konto outlook jest niemożliwe bez podania nr. telefonu. Chociaż zabezpieczenia konta są ustawione na alternatywny e-mail, outlook daje dostęp tylko po wpisaniu kodu z SMS (bez telefonu nie odczytacie poczty)

msnet   22 #36 13.05.2017 10:41

@Anonim (niezalogowany): A jakie to sytuacje? Pytam, bo nigdy takiego problemu nie miałem. Wysyłanie kodu na alternatywny e-mail było dostępne zawsze, gdy tego potrzebowałem (z różnych powodów).