Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Panasonic Toughbook CF-AX2 - a może by tak Ubuntu?

Jak przystało na fanboya Microsoftu, a nawet sprzedawcę jego produktów (tak mnie przynajmniej niektórzy nazywają, bez względu na to, że rzeczywistość jest "nieco" odmienna), dzisiejszy tekst będzie o systemie Ubuntu (13.10, 64-bitowy), a ściślej - o współpracy Ubuntu uruchamianego z pendrive'a z testowanym przeze mnie Toughbookiem. Postaram się, choć częściowo, odpowiedzieć na pytanie, czy dałoby się sprawnie posługiwać ultrabookiem Panasonica, gdyby zamiast systemu Windows zagościła na nim najnowsza wersja Ubuntu.

Uprzedzając wszelkie wątpliwości od razu napiszę, że wszystko, co znajdziecie poniżej, jest napisane z punktu widzenia osoby, która od bardzo dawna nie używała żadnego linuxowego systemu na komputerze. Ponadto opiszę tylko działanie tego, co jest wraz z systemem od razu po jego uruchomieniu w trybie live (bez instalowania na dysku twardym i bez doinstalowywania jakichkolwiek programów, sterowników itp. itd.). Ktoś może już teraz stwierdzić, że w takim razie moje wypociny są niewarte dalszego czytania, co zrozumiem. Ale może też znajdzie się także ktoś taki, kto dotrze do końca i znajdzie coś interesującego dla siebie.

Przygotowanie nośnika

Zacząłem od pobrania najnowszej wersji Ubuntu Desktop z oficjalnej strony WWW tego systemu oraz darmowego narzędzia Uniwersal USB Installer.

Obsługa tego ostatniego jest banalnie prosta i ogranicza się do wybrania, jaki system chcemy umieścić w pamięci USB, wskazania pliku obrazu tego systemu i wybraniu pamięci USB (przy okazji możemy ją sformatować). Po kliknięciu przycisku "Create" wszystko się robi samo, a po kilku chwilach mamy przygotowany nośnik instalacyjny systemu (samym narzędziem możemy przygotować nośnik USB z różnymi dystrybucjami linuxa, ale także z "Okienkami" Microsoftu (z wersją 8 włącznie).

Aby wystartować Toughbooka z tak przygotowanego nośnika, musiałem wyłączyć UEFI, zmienić tryb działania BIOS-u na "Compatible", ustawić bootowanie z USB, a USB przełączyć w tryb 2.0 (tylko przy takich ustawieniach udało mi się wystartować ultrabooka z pendrive'a).

Panasonic CF-AX2 pod kontrolą Ubuntu 13.10

Po zmianie kilku ustawień w BIOS-ie Toughbooka (o których pisałem wyżej), udało się zmusić urządzenie do bootowania z pendrive'a.

Start systemu

Start Ubuntu z pamięci USB (od momentu rozpoczęcia jego ładowania do momentu, gdy pulpit staje się w pełni użyteczny) mija prawie minuta (wg mojego stopera 57 sekund). Po tym czasie naszym oczom ukazuje się taki oto obrazek

Łączność

Chwilę po pokazaniu się pulpitu pojawił mi się komunikat, że odnaleziona została moja domowa sieć WiFi. Połączenie się z nią i korzystanie z niej jest bezproblemowe, a szybkość połączenia z Internetem jest taka, na jaką pozwala połączenie LTE, z którego korzystam.
Identycznie wygląda sytuacja z połączeniem kablowym LAN. Zatem obie karty sieciowe - "kablowa" oraz bezprzewodowa działają.

Gorzej sytuacja przedstawia się z Bluetooth (ale wszelkie problemy nie musiały wynikać z winy Ubuntu i Toughbooka). W każdym bądź razie Ubuntu pokazuje, że Bluetooth działa. Udało mi się nawet sparować Panasonica z Lumią 925, a nawet z laptopem z Windows 8.1. Niestety próba przesłania jakiegokolwiek pliku z Ubuntu do telefonu lub laptopa z "Okienkami" kończy się pokazaniem komunikatu widocznego na poniższym obrazku.

Wysyłanie plików w odwrotnym kierunku także się nie udało.

W chwili obecnej nie posiadam innego urządzenia Bluetooth (np. myszki), dlatego nie wiem, jak to wtedy by wyglądało.

Niestety o wbudowanym modemie 3G mogłem zapomnieć. Jest on niewidoczny w systemie, a więc nie da się z niego korzystać (możliwe, że pomogłaby instalacja odpowiednich sterowników, jeśli takie są dostępne, ale - jak napisałem na wstępie - test wykonałem na Ubuntu takim, jaki jest dostępny po uruchomieniu z pendrive'a).

Klawiatura, touchpad, mysz USB, ekran dotykowy

Klawiatura, jak to klawiatura - działa poprawnie (z klawiszem "Fn" włącznie). Działa także touchpad, do tego system obsługuje jego "wielodotyk". Niestety nie ma możliwości przewijania w pionie i poziomie w sposób "tradycyjny", czyli przesuwając palcem wzdłuż prawej i dolnej krawędzi - przewijanie działa tylko z wykorzystaniem wielodotyku (przy pomocy dwóch palców jednocześnie, identycznie jak pod Windows). Bezproblemowo współpracowała z systemem moja bezprzewodowa mysz (A4Tech) z mikronadajnikiem podpiętym do USB.

Jeśli chodzi o dotyk w ekranie, to generalnie działa. Jednak Ubuntu zdawał się obsługiwać tylko jeden punkt dotyku (użycie dwóch i więcej palców jednocześnie nie powoduje jakiejkolwiek reakcji). Po przekształceniu laptopa w tablet (przez "wykręcenie" ekranu na drugą stronę) klawiatura i touchpad zostają zablokowane (zatem jest to ustawienie niezależne od systemu operacyjnego). Działa wtedy tylko przycisk z logo Windows, a efektem jego wciśnięcia jest włączenie systemowej wyszukiwarki (identyczny efekt jest po naciśnięciu klawisza z logo Windows w klawiaturze - oczywiście w trybie laptopa). Oba przyciski nie zawsze jednak działają i nie znalazłem w niedziałaniu jakiejś prawidłowości.

Jeśli już jestem przy ekranie to dodam, że autorotacja nie działa.

Ubuntu dostarcza klawiaturę ekranową OnBoard. Może jej działanie nie jest idealne i trochę trzeba pogrzebać w jej ustawieniach, by była bardziej użyteczna, ale działa.

Multimedia

Próba odtworzenia filmu w formacie avi lub pliku audio w formacie mp3 kończyła się komunikatem o braku odpowiednich pluginów (wiadomo - trzeba by je doinstalować). Jednak dźwięki systemowe słychać, zatem karta dźwiękowa jest przez system obsługiwana (włącznie z wyjściem słuchawkowym). Działa też wbudowany mikrofon (zewnętrznego nie posiadam, więc nie mogę sprawdzić wejścia mikrofonowego). Gdy do wejścia mikrofonowego podłączyłem zewnętrzne źródło dźwięku (telefon) to co prawda wskaźnik "Imput level" pokazywał, że coś tam dociera, ale w głośnikach cisza.

Po podłączeniu telewizora kablem HDMI na ekranie telewizora pojawia się rozszerzony pulpit. Zmieniając odpowiednie ustawienie w Ubuntu możemy przejść do trybu "lustrzanego" - niestety w tym trybie jedyną dostępną rozdzielczością jest 640x480. W trybie rozszerzonego pulpitu rozdzielczość ekranu wbudowanego i telewizora ustawiamy niezależnie i możemy wykorzystać rozdzielczości obsługiwane przez te urządzenia (w przypadku mojego telewizora do FullHD). Dźwięk jest prawidłowo przesyłany przez HDMI.

Kamera działa... Szczególnie widać to po zainstalowaniu aplikacji Cheese Webcam Booth (wiem, miałem niczego nie instalować), zatem jest dobrze.

Pamięć mniej lub bardziej masowa

Z poziomu Ubuntu mamy pełny dostęp do dysku z Windows, pamięci USB a także do kart pamięci włożonych do wbudowanego czytnika. Co ciekawe, po podłączeniu telefonu z WP8 (w moim przypadku była to Nokia Lumia 925 z aktualizacją Black), możemy także "pogrzebać" w jego plikach (identycznie jak z poziomu Windows 8/8.1). Zatem Ubuntu 13.10 potrafi pod tym względem więcej, niż Windows 7, gdzie bez instalacji odpowiedniego oprogramowania się nie obejdzie.

Zasilanie bateryjne

Obie baterie są prawidłowo rozpoznawane, a stan ich naładowania pokazywany. Podczas ładowania baterii pokazywany jest czas pozostały do końca ładowania (jednak czas ten mija się nieco z prawdą). Po odłączeniu zasilania sieciowego system pokazuje około 6 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym (czas ten spada po uruchomieniu przeglądarki i przeglądaniu Internetu). Czyżby Ubuntu odpalony z pamięci USB był bardziej prądożerny od Windows 8? A może wskaźnik jest niedokładny... Nie chce mi się czekać kilku godzin do rozładowania baterii by sprawdzić, jak jest w rzeczywistości.

Stabilność i płynność

System na ogół działał stabilnie, jednak kilka razy zdarzyła mu się "zwiecha" - albo chwilowa, albo permanentna (pomogło wtedy dopiero wyłączenie siłowe, czyli kilkusekundowe przytrzymanie włącznika). Wszystkie one miały miejsce wtedy, gdy był uruchomiony Firefox (w tle lub "na pierwszym planie") plus coś jeszcze (np. okienko ustawień). Czyżby więc to przeglądarka internetowa powodowała problemy?

Sam system i obecne w nim domyślnie aplikacje działają płynnie i na ogół bezproblemowo (poza wymienionymi wcześniej problemami). Dotyczy to także "Ubuntu Software Center" i instalowania aplikacji stamtąd (oczywiście po restarcie komputera aplikacje te tracimy).

Podsumowanie

Wyniki moich krótkich testów przy użyciu niepełnowartościowego Ubuntu (niepełnowartościowego, ponieważ niezainstalowanego na dysku i bez doinstalowanych potrzebnych sterowników, pluginów i innych aplikacji) mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że Ubuntu 13.10 (a może też i inne dystrybucje linuksa) nadaje się bardzo dobrze jako zamiennik Windowsa na testowanym Toughbooku. Nawet jeśli by nie udało się znaleźć odpowiednich sterowników do modemu 3G, to bylibyśmy pozbawieni tylko tych "dobrodziejstw", które przecież nie każdemu są potrzebne. W przypadku problemów z Bluetooth, które sprawiły, że Ubuntu "nie dogadywał się" z Windowsami, może to być wina samych Windowsów, lub można te problemy jakoś "obejść".

Czy więc, gdybym był właścicielem ultrabooka Panasonic CF-AX2, zainstalowałbym na nim Ubuntu lub innego linuksa zamiast Windows 8? Odpowiedź brzmi nie. Aktualizowałbym za to "Okienka" do wersji 8.1. Ale ktoś inny mógłby to zrobić i raczej nic by na tym nie stracił.

Dziękując za uwagę zapraszam do przeczytania moich pozostałych relacji z testowania Toughbooka.

Panasonic Toughbook CF-AX2 - SPIS TREŚCI

 

linux sprzęt urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #1 26.01.2014 20:11

Czyli da się:) Ja się zabieram do uruchomienia Linuxa na swoim Modecomie (oryginalnie zainstalowany Android), ale jak na razie kiepsko mi to idzie, bo raczej tablet ma opory co do innego systemu niż Android.

Vanshei   16 #2 26.01.2014 20:24

prawie minuta 97 sekund? To dobra u Ciebie ile trwa? ;)

msnet   22 #3 26.01.2014 20:42

@Vanshei - oczywiście chodziło o 57 sekund :) Dzięki za info - poprawiłem.

ximian   1 #4 26.01.2014 20:43

@Vanshei
Dobra są zależne od człowieka

@msnet
Ile za to "cudo" wydałeś? (ew. ile jest warte)

msnet   22 #5 26.01.2014 20:48

@ximian - to "cudo" (jeśli masz na myśli Toughbooka) zostało mi udostępnione za darmo przez DP w ramach programu testowania sprzętu od Intela. Na stronie Panasonica jest info o cenie, która wynosi 2699$. Jeśli pytasz o inne "cudo" to musisz doprecyzować pytanie :)

4lpha   10 #6 26.01.2014 20:56

@msnet
Bardzo dobry wpis, zwłaszcza jak na osobę nie stykającą się z tematem na co dzień.

Vanshei   16 #7 26.01.2014 20:56

@ximian wiem że mi się wkradła literka, niestety nie ma tu edycji a nie chciałem pisać komentarza z poprawką ;)

Ciekawe jakby wyglądała sprawa ze sterownikami (do kamery i bluetooth) pod innym pingwinem :)

msnet   22 #8 26.01.2014 21:09

@Vanshei - zaproponuj coś, czego da się używać bez instalowania na dysku (jak Ubuntu), to sprawdzę :) Żeby tylko się na moim 4-gigabajtowym pendrivie zmieściło, bo większego nie mam.

msnet   22 #9 26.01.2014 21:10

@4lpha - dziękuję :)

Jaro070   17 #10 26.01.2014 21:13

@msnet

Mógłbyś w wolnej chwili sprawdzić wydajność procesora w liczeniu liczby Pi? http://forum.dobreprogramy.pl/temat/425341-ranking-superpi-1m-edycja-iv-rankingu/ Chodzi mi o próbkę 1M.

Chillout   8 #11 26.01.2014 21:14

@msnet
Zaskakujesz, pozytywnie oczywiście. :)
Pozdrawiam.

msnet   22 #12 26.01.2014 21:46

@Jaro070 - sprawdziłem i wyniki umieściłem na forum (dla dwóch procków - z mojego laptopa i z testowanego Toughbooka).

ximian   1 #13 26.01.2014 21:51

@msnet
Cena komputera nieosiągalna dla przeciętnego użytkownika

@Vanshei
Problem takowy jest, że nie wiem jak z Bluetooth, ale z kamerą jak faktycznie nie chodzi (przetestować tu cheese i uvccapture) to jest ogólna lipa
http://www.ideasonboard.org/uvc/

Chociaż tu może być rozwiązanie :P

Airborn   8 #14 26.01.2014 21:54

Własnie testowałem Ubuntu na 'swoim' XPS 12. Tutaj spisuje się chyba troszkę gorzej, ale o tym kiedy indziej ;) Tak tylko chce napisać, że klawiatura ekranowa jest zainstalowana (aplikacja nazywa się OnBoard), ale z niewiadomych przyczyn domyślnie jest ustawiona tak, żeby nie włączać się gdy koś palcem kliknie w pole tekstowe. Trochę to dziwne...

  #15 26.01.2014 22:00

Klawiatura ekranowa jest dostępna, należy ją włączyć w ustawieniach dostępności :)

krystian0120   5 #16 26.01.2014 22:20

Fajny pendrive ;). Mam podobny, tylko nie w wersji mini i z 8 GB pojemności. Jak spadnie na podłogę, to się fajnie odbija ;)

msnet   22 #17 26.01.2014 22:51

@Airborn - dzięki za info. Poprawiłem wpis.

msnet   22 #18 26.01.2014 23:03

@ximian - dzięki za podpowiedź. Zainstalowałem cheese i kamera ruszyła :)

Może ma ktoś jakieś sugestie odnośnie modemu 3G?

4lpha   10 #19 26.01.2014 23:54

Spróbuję ci pomóc, ale musimy zrobić małą diagnostykę.
Czy mógłbyś wrzucić na pastebina wynik poleceń "sudo lspci" oraz "sudo lsusb"?

4lpha   10 #20 26.01.2014 23:55

Do wpisania w terminalu (Ctrl+Alt+T). Podałbym ci nazwę jakiegoś programu, który wypisuje takie rzeczy, ale nie korzystam.

4lpha   10 #21 26.01.2014 23:58

Sprawdziłem. Jeśli wolisz środowisko graficzne, to zainstaluj Hardinfo i podaj informacje o modemie.

GL1zdA   12 #22 27.01.2014 00:01

Bardzo optymistyczny wpis. Nie spodziewałem się, że Ubuntu aż tak dobrze poradzi sobie z obsługą takiego sprzętu.

msnet   22 #23 27.01.2014 00:14

@4lpha - wynik działania "sudo lspci" i "sudo lsusb" http://pastebin.com/R6ynkxmv

ximian   1 #24 27.01.2014 00:14

@msnet
Jeśli nie działa przez ten "network-manager" (warto podpiąć i spróbować zrobić ten kreator dodania połączenia sieciowego, bo ten network-manager to syf i czasem nie pokaże ci telefonu / modemu)

Jeśli network-manager wykrywa sieć, ale się z nią nie łączy (co się zdarza, bo to syf), wtedy się robi wvdial'em - najprościej pobrać gnome-ppp. Problem w tym, że to nie jest do końca takie proste (tzn. jest proste, jak masz pojęcie na komputerach)

Uruchomić program gnome-ppp jako root
Nakazać rozpoznać modem
Jak rozpozna, to wpisać numer telefonu, login itd.
W "łańcuchy inicjalizacyjne"
AT+CGDCONT=1,”IP”,”internet”

wklepać to (gdzie "internet" to APN (?)) i większość modemów bierze bez problemu

msnet   22 #25 27.01.2014 00:26

@ximian - zainstalowałem gnome-ppp. Nie wykrywa modemu (komunikat "No modem was found on your system").

ximian   1 #26 27.01.2014 00:30

@msnet
Modem wbudowany w lapka czy zewnętrzny?

ximian   1 #27 27.01.2014 00:47

@msnet
Troszkę zabawy dla ciebie
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=90&t=96743

O ile chcesz, bo chyba nie usuwasz Windowsa, a system z Pendrive

msnet   22 #28 27.01.2014 01:30

@ximian - trochę się pobawiłem, ale nic z tego nie wyszło... Za to stwierdziłem, że jakieś sterowniki do modemu są, jednak nie widać go w "Network Manager". Może, gdyby więcej pogrzebać, coś by z tego wyszło, ale miałoby to sens po zainstalowaniu Ubuntu na dysku. Więc pasuję :)

msnet   22 #29 27.01.2014 01:37

Jeszcze jedno - ze strony, do której prowadzi link z wskzanego przez Ciebie @ximian forum wynika, że mój modem nie jest wspierany (MC8355).

  #30 27.01.2014 06:53

to test jakiegoś kompletnego laika ..nie wie o tym że na fleshu można zainstalować wszelkie możliwe aktualizacje ,kernele,kodeki, z centrum a potem ...testować

krzyszp   10 #31 27.01.2014 12:10

Większość tych problemów by znika po zainstalowaniu Ubu (ale o tym wiesz), po prostu potrzebne jest oprogramowanie nie-wolne, które instaluje się wraz z pełną instalacją, o ile na to pozwolisz. Generalnie chodzi o firmware urządzeń, podobnie jest z kodekami video.

mikolaj_s   15 #32 27.01.2014 12:24

@msnet "Jeszcze jedno - ze strony, do której prowadzi link z wskzanego przez Ciebie @ximian forum wynika, że mój modem nie jest wspierany (MC8355)"

Taki drogi sprzęt i wciśnięto do niego byle jaki modem. Właśnie dlatego wolę Delle lub Lenovo, ale tez nie wszystkie modele

msnet   22 #33 27.01.2014 12:49

@op (niezalogowany) - oczywiście, że można. Twój komentarz świadczy jednak o tym, że nie przeczytałeś wstępu (lub go nie zrozumiałeś).

  #34 27.01.2014 14:15

@msnet

Do obsługi modemu potrzebny jest pewien skrypt (kiedyś nazywał się sakis3g). Sterowniki modemu są zapewne zainstalowane, ale system widzi to hybrydowe urządzenie (modem+dysk flash) jako dysk, a skrypt przełącza, by widział jako modem. To tak samo jak z urządzeniami wielofunkcyjnymi, gdzie drukarkę obsługuje serwer druku CUPS, a skaner obsługiwany jest przez Sane.

Bluetooth wymaga konfiguracji openobex i prawdopodobnie przyznania praw użytkownikowi do do urządzenia Bluetooth (udev, dbus). Normalnie na firmowych laptopach typu Dell, które mają Linuksa zainstalowanego fabrycznie, takie ustawienia są już domyślnie skonfigurowane (na Windows za to samo odpowiada skrypt instalowany razem ze sterownikiem).

msnet   22 #35 27.01.2014 14:28

@bystryy (niezalogowany): "Sterowniki modemu są zapewne zainstalowane, ale system widzi to hybrydowe urządzenie (modem+dysk flash) jako dysk".

Tu jest modem wbudowany, nie jest to więc urządzenie hybrydowe (nie ma w nim dysku flash).

lynx44   11 #36 27.01.2014 15:48

Ocho. A taki ten Ubuntu przyjazny dla zwykłego użytkownika, wszystko działa zaraz po instalacji, a nawet jak nie działa to nie trzeba grzebać w konsoli. Każdy laik by sobie z tym poradził :)

A tak w ogóle to jestem ciekaw jak poradził by sobie z tym sprzętem windows po czystej instalacji.

msnet   22 #37 27.01.2014 16:16

@lynx44 - tyle, że ja go nie zainstalowałem :) Dlatego nie był to pełnowartościowy Ubuntu (jak napisałem w tym wpisie). Jeśli chodzi o Windowsa - po otrzymaniu Toughbooka przywróciłem system (Windows 8 Pro) do stanu pierwotnego (czyli czysty system plus sterowniki plus kilka programów od Panasonica). Potem zainstalowałem wszystkie dostępne poprawki (około 1 GB tego było). Do wersji 8.1 nie aktualizowałem z powodów opisanych w moim poprzednim wpisie.

arlid   16 #38 27.01.2014 18:29

Ciekawy wpis. A masz może możliwość sprawdzenia odporności na jakieś wstrząsy itp. Czy tam w ogóle coś trzeszczy - jakiś plastik? Bo wygląda rzeczywiście pancernie jakby miał wszystko przetrzymać :)

Jaro070   17 #39 27.01.2014 18:35

@msnet

Mogłeś zrobić LiveUSB zamiast LiveCD.

msnet   22 #40 27.01.2014 19:26

@arlid - co nieco na ten temat będzie w moim następnym wpisie (i jednocześnie ostatnim z tej serii), który już zacząłem tworzyć.

@Jaro070 - całkiem możliwe. Jednak podstawowy cel tego testu został przeze mnie osiągnięty.

  #41 29.01.2014 14:03

Co do przewijania na krawędziach, to możliwe, że tę opcję również trzeba zaznaczyć (w ustawieniach myszy i touchpada).
A ogólnie, bardzo fajny wpis :)
Pozdrawiam

msnet   22 #42 29.01.2014 14:10

@PannaF (niezalogowany) - grzebałem w ustawieniach toughpada, ale takiej opcji nie znalazłem.

t0m3k_   9 #43 30.01.2014 13:22

Bardzo fajny test, mam nadzieję, że sprzedaż systemów MS po nim Ci nie spadnie :P

saturno   11 #44 31.01.2014 23:52

@msnet| 26.01.2014 21:09
//@Vanshei - zaproponuj coś, czego da się używać bez instalowania na dysku (jak Ubuntu), to sprawdzę :) Żeby tylko się na moim 4-gigabajtowym pendrivie zmieściło, bo większego nie mam.//

Jeśli mogę się włączyć, to proponuję sprawdzić PCLinuxOS i Knoppix

Ps.: Obydwie te dystrybucje słabo nadają się do instalowania na dysku, za to doskonale do sprawdzenia czy coś pójdzie na Linuksie.
O ile to możliwe radziłbym skorzystać z pełnej wersji (3,8 GB), bo czasem w jednym środowisku coś nie działa, a w innym za to działa doskonale.

msnet   22 #45 01.02.2014 02:36

@saturno - dziękuję za sugestię, ale jest troszkę spóźniona - testowany przeze mnie sprzęt wrócił do redakcji DP.