Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Systemy BSD w praktyce – instalacja i testy OpenBSD na Acer Emachines EM350

Zainspirowany wpisem użytkownika dragon321 postanowiłem przetestować, jak OpenBSD, system z rodziny BSD, poradzi sobie poza maszyną wirtualną jako komputer do użytku domowego. Użyłem do tego starego już netbooka Emachines EM350

Uprzedzając komentarze typu
Ale to system na firewalle, a nie na Desktop!
Mam tego świadomość, a ten wpis ma głównie charakter poradnika, jak poprawnie zainstalować i skonfigurować ten system.

Dlaczego akurat OpenBSD, a nie Free, Ghost czy DragonFlyBSD?

OpenBSD ma kilka zalet, dzięki którym przeważa nad innymi – kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo i posiada bardzo dobre wsparcie sprzętowe. W sieci jest bardzo mało poradników, jak zainstalować go, by mógł współpracować z innymi systemami, a nie powstał ani jeden, jak zainstalować go na zaszyfrowanej partycji, tak, aby mógł działać z innymi systemami na jednym dysku. Ostrzegam – wpis będzie długi, a zrzuty ekranu z instalacji musiałem robić na maszynie wirtualnej. Warto przed instalacją przeczytać FAQ znajdujące się na stronie systemu – można tam znaleźć dużo przydatnych informacji.

Krok pierwszy, czyli rozpoznanie sprzętu

Rozpoznanie naszej karty graficznej i sieciowej możemy wykonać za pomocą poleceniainxi -bna GNU/Linux lub używając programu Speccy na Windows

Jeśli posiadasz:

  • kartę graficzną AMD Radeon z architekturą CGN lub Nvidia GeForce nowszą niż GTX 3xx
  • Grafikę Intela z serii Skylake
  • Kartę sieciową, której nie ma na tej liście
  • Grafikę hybrydową (Muxless Graphics)

To zabawa z OpenBSD odpada, co nie oznacza, że to już koniec z *BSD – można spróbować Free lub GhostBSD, które mają wsparcie dla własnościowych sterowników Nvidii.

Krok drugi, czyli przygotowanie partycji dla nowego systemu

Tu sprawa jest prosta – wystarczy, że za pomocą Gparted lub jakiegokolwiek innego narzędzia wydzielisz dodatkową partycję ext2 - może być każdy inny typ. Dlaczego nie UFS? Bo będziemy instalować system na tzw. Softraid, czyli programowy RAID, który będzie zaszyfrowany. Jeśli nie chcesz mieć zaszyfrowanego systemu, możesz po prostu stworzyć partycję UFS dla OpenBSD i jako swap używać Linuksowej partycji wymiany lub stworzyć drugą partycję specjalnie do tego celu. Zrzut ekranu, jak to powinno wyglądać:

Krok trzeci, czyli instalacja systemu

Ściągamy obraz ISO z dowolnego serwera lustrzanego podanego na tej liście, a najlepiej któregoś z Polski np. tego. Wybieramy najnowszą wersję systemu (Obecnie 5.9) i architekturę (w moim wypadku amd64) i pobieramy obraz ISO install59.iso lub install59.fs jeśli będziemy używać pendrive to tego celu. Obraz możemy nagrać na płytce z pomocą np. Xfburn lub na Pendrive za pomocą komendy dd. Po uruchomieniu instalacji obraz powinien wyglądać tak:

Wybieramy shell, by móc skonfigurować partycję dla OpenBSD oraz nasz programowy RAID. Najpierw sprawdźmy, jakie oznaczenia mają nasze dyski używając do tego poleceniadmesg | grep "^[sw]d"W moim wypadku było to wd0, jednak na maszynie wirtualnej był to sd0. Wyjaśnienie tych oznaczeń znajduje się w FAQ. Teraz musimy zmodyfikować MBR dla wcześniej stworzonej partycji dla OpenBSD używając poleceniafdisk -e sd0Gdzie sd0 to twój dysk. Na tym etapie trzeba być bardzo ostrożnym, by niczego nie zepsuć, bo możemy się pożegnać z MBR. Wpisujemy p, aby znaleźć naszą partycję przeznaczoną dla OpenBSD.
Na maszynie wirtualnej była to 3 partycja, a na netbooku 4 – pamiętajmy, że fdisk numeruje je od zera. Teraz gdy znamy numer naszej partycji, wydajemy komendęsetpid xgdzie x to numer partycji. Fdisk zapyta o Partition id - podajemy A6, które odpowiada partycji OpenBSD. Zapisujemy zmiany poleceniem write i wychodzimy z narzędzia fdisk, wpisując q lub quit. Teraz tworzymy partycję RAID, która będzie konieczna do zbudowania programowego RAID. Wydajemy polecenie disklabel -E sd0i wybieramy opcję wyświetlenia partycji, czyli p.
Mamy 3 partycje – c,i oraz j. Pierwsza to litera oznaczająca cały dysk, druga to partycja /boot, a trzecia to system — nie została rozpoznana, bo była to partycja LVM. Dodajemy kolejną partycję (w tym przypadku k) poleceniem a kNastępnie wybieramy offset i rozmiar, który pojawi nam się przy wydawaniu polecenia p jakoOpenBSD area: offset-rozmiarNiestety nie posiadam zrzutu ekranu z tego polecenia.
Teraz wybieramy system plików, wpisując RAID i zatwierdzając Enterem. Następnie zapisujemy zmiany poleceniem w i wychodzimy za pomocą polecenia q.
Teraz przystępujemy do stworzenia zaszyfrowanego programowego RAID 0 poleceniem bioctl -c C -l /dev/sd0k softraid0Gdzie sd0k to nasza partycja k na dysku sd0. Podajemy powtórnie hasło (można też użyć partycji-klucza, ale to wymaga stworzenia dodatkowej partycji na innym urządzeniu np. karcie SD czy pendrive) do naszego systemu i zapamiętujemy, jako który dysk został podłączony nasz programowy RAID – hasło też warto zapamiętać :)
Przed instalacją warto sprawdzić, czy nasza karta sieciowa wymaga dodatkowego firmware – jeśli po wpisaniu komendydmesg | grep configuredznajdziemy gdzieś informację device not configured, to musimy najpierw połączyć się np. za pomocą tetheringu w smartfonie. Po podłączeniu smartfona zostanie wyświetlona nazwa interfejsu tetheringu USB - z reguly jest to urndis. Potem trzeba uzyskać lokalne IP za pomocą poleceniadhclient urndis0i uruchomić skryptfw_updatektóry pobierze niezbędny firmware.
Wydajemy polecenie exit i przystępujemy do instalacji systemu. Tu już z górki – ustawiamy układ klawiatury na pl, nazwę komputera, konfigurujemy WiFi i Ethernet, hasło roota i tworzymy użytkownika.
Przy wybieraniu dysku do inicjalizacji używamy tego, który stworzyliśmy przy zbudowaniu Softraid.
Wybieramy whole MBR i tworzymy własny układ partycji wybierając c i tworzymy partycję: najpierw a b, czyli partycja wymiany, a potem a a, czyli partycja dla naszego systemu.
Jeśli system instalujemy z płytki, przy pytaniu, skąd instalować system wybieramy cd, a jeśli pendrive wybieramy disk, odpowiadamy no na pytanie, czy jest on zamontowany i wybieramy nasz pendrive z listy dysków. Ja instalowałem z płytki z zewnętrznego napędu CD, bo pendrive odmawiał posłuszeństwa. Na pytanie, czy instalować system bez podpisu SHA256 odpowiadamy yes – powód tego jest wyjaśniony w FAQ.
o zainstalowaniu systemu powinniśmy zostać powitani takim komunikatem:

Krok czwarty, czyli konfiguracja GRUB

Teraz restartujemy system poleceniem reboot i wracamy do Linuxa, by stworzyć dla OpenBSD wpis w GRUB. Można użyć do tego narzędzia Grub customizer i stworzyć wpis ustawiając tryb Chainloader i wybierając partycję z OpenBSD (Dalej jest widziana jako ext2):

Po zapisaniu możemy już Wybrać nasz system z listy Gruba po restarcie komputera. Teraz zaczyna się największa zabawa – konfiguracja systemu. Po uruchomieniu systemu logujemy się jako root i wydajemy kolejno polecenia: touch /etc/pkg.confecho installpath=ftp.icm.edu.pl > /etc/pkg.confDzięki nim dodajemy serwer lustrzany, z którego mają być pobierane nowe pakiety. Teraz przetestujmy, czy wszystko jest ok, instalując edytor nano, który na pewno się jeszcze przyda.pkg_add nano

Jeśli poprawnie skonfigurowaliśmy sieć podczas instalacji, to edytor nano zainstaluje się bez problemu. Teraz zainstalujemy środowisko Xfce4, dzięki któremu system będzie nadawał się do pracy bez konsoli. Używamy do tego poleceniapkg_add xfcePo zakończonej instalacji tworzymy plik doas.conf. Doas to odpowiednik sudo, który pojawił się w OpenBSD 5.8 i jest bardzo prosty do skonfigurowania. Używamy do tego polecenia nano /etc/doas.confw pliku wpisujemy dwa wiersze:permit nopass keepenv root as rootpermit keepenv user as rootgdzie user to nazwa użytkownika stworzonego podczas instalacji. Teraz wychodzimy z roota, wpisując su user(gdzie user to twój użytkownik) i startujemy Xfce poleceniem startxfce4

Teraz, już w terminalu Xfce doinstalujemy resztę aplikacji poleceniem:doas pkg_add xfce-extras slim chromium libreoffice libreoffice-i18n-pl gimp inkscape shotwell evince audacious audacious-plugins wget toad firefox firefox-i18n-plZ tej listy nie można pominąć slim oraz toad – pierwszy to tzw. Display Manager, który będzie nam niezbędny do zalogowania się (chyba że ktoś woli za każdym razem wklepywać startxfce4), a drugi umożliwia automatyczne montowanie urządzeń wymiennych takich jak pendrive. Niestety nie udało mi się zmusić GDM do działania z Xfce, a jeszcze nie ma portu LightDM, który byłby chyba najlepszy. Teraz musimy stworzyć plik .xinitrc, z którego Slim wczytuje sesję użytkownika. Robimy to w terminalu za pomocą polecenianano ~/.xinitrcW pliku wpisujemy następujące wiersze:export LC_CTYPE="pl_PL.UTF-8"export LANG="pl_PL.UTF-8"exec ck-launch-session startxfce4Dzięki eksportowi zmiennych środowiskowych LC_CTYPE oraz LANG aplikacje wyświetlają się w języku polskim, a dzięki użyciu ck-launch-session można z poziomu Xfce wyłączyć system czy go uśpić. Kolejnym plikiem jaki stworzymy będzie rc.conf.local w folderze etc. Robimy to poleceniemdoas nano /etc/rc.conf.localPodajemy hasło użytkownika i w edytorze dopisujemy następujące wiersze:multicast_host=YEShotplugd_flags="" apmd_flags="-A" pkg_scripts="messagebus toadd slim"Dzięki nim włączony zostanie demon zarządzania energią, automatycznego montowania i menedżer wyświetlania. Ponieważ partycję wymiany mamy na programowym RAID, który jest zaszyfrowany, nie ma potrzeby powtórnego szyfrowania partycji wymiany, która w OpenBSD jest domyślnie szyfrowana. Aby wyłączyć szyfrowanie partycji wymiany, trzeba skopiować plik sysctl.conf z folderu /etc/examples do folderu etc poleceniem doas cp /etc/examples/sysctl.conf /etc/sysctl.confi za pomocą edytora nano:doas nano /etc/sysctl.confusunąć znak # z linijki zawierającej tekst vm.swapencrypt.enable=0. Ostatnią istotną zmianą jest zwiększenie limitów pamięciowych dla zwykłego użytkownika. Można to zrobić zmieniając plik login.conf w folderze etc poleceniemdoas nano /etc/login.confi przy grupie default:\ zmienić linijki :datasize-max i :datasize-cur np.:datasize-max=512M:\ :datasize-cur=256M:\na:datasize-max=1024M:\ :datasize-cur=512M:\W zależności od liości posiadanego Ramu. Aby zaktualizować bazę, trzeba wydać polecenie doas cap_mkdb /etc/login.confWarto teraz skonfigurować sobie panele Xfce i wygląd, a później zrestartować system poleceniemdoas rebootPo uruchomieniu systemu wyświetli się domyślny ekran logowania slim, a po zalogowaniu będziemy mieli gotowy do pracy system. Możesz sobie pogratulować i założyć swoją czapeczkę z folii aluminiowej.

Teraz pora na kilka testów!

Dla porównania na Xubuntu Chromium osiągnął około 350 punktów, a Midori 512. OpenBSD jest niestety nieco wolniejszy niż Xubuntu, ale myślę, że jest to spowodowane słabym sprzętem – różnice powinny być dużo mniejsze na silniejszej maszynie. Poza tym spadkiem wydajności muszę powiedzieć, że działa praktycznie wszystko - łącznie z dźwiękiem i bezproblemowym usypianiem. Jedyny problem, na który jak na razie natrafiłem to konieczność ręcznego montowania karty SD - z czytnika kart na USB działa bez problemu.

Postanowiłem, że podłączę do netbooka tablet graficzny Wacom Bamboo 3 i przetestuję Inkscape – tablet zadziałał do razu.

Jeśli wytrwałeś aż do tego momentu, to w nagrodę otrzymujesz obrazek tego ładnego kota z blinem:
Jeśli macie jakieś uwagi, pytania czy pomysły na przetestowanie tego systemu piszcie! Chętnie posłucham uwag i przeprowadzę inne testy. Dziękuję za uwagę i do następnego wpisu!

Źródła, z których korzystałem:

 

linux oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
tylko_prawda   11 #1 14.07.2016 22:13

Ja tam wolę PCBSD.
Poza tym świetny poradnik, kot też.
Zawsze lepszy kot niż Pokemon.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2016 22:13
muska96   9 #2 14.07.2016 22:15

@tylko_prawda Dzięki! Też nie rozumiem tego hype na Pokemony.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 14.07.2016 22:16

U mnie w pracy też wszyscy o pokemonach gadają. Ja się chyba starzeję :/ Wpis niezły, dzięki ;)

tylko_prawda   11 #4 14.07.2016 22:52

@DjLeo: Jednak potwierdzasz moje obawy. Nie jest źle. Jest gorzej.
EDIT: Mam na myśli pokemony, nie wpis.

Autor edytował komentarz w dniu: 14.07.2016 22:52
marcin82   9 #5 14.07.2016 22:59

Czekam w takim razie, aż który spec wypali "po co komu kolejny linuks" :D

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 14.07.2016 23:04

@tylko_prawda: Zainstalowałem aby sprawdzić ten fenomen, po czym zwymiotowałem tęczą, następnie odinstalowałem.

Semtex   19 #7 14.07.2016 23:20

@DjLeo: Pff, mam Lumie, nie mam tego problemu :D

dragon321   12 #8 15.07.2016 00:09

Fajny wpis, miło mi, że moje wypociny zainspirowały kogoś do naskrobania takiego ciekawego wpisu. Ubiegłeś mnie w kwestii opisania relacji z instalacji *BSD na realnym sprzęcie.

Co do muxless, to nie koniecznie odpada zabawa *BSD przy nich. Na mojej hybrydzie (Muxless Intel i Radeon) jestem w stanie uruchomić X Server po odpowiedniej konfiguracji (ustawić go, żeby uruchomił się na Intelu). Problem stanowi działający ciągle Radeon, co ostro daje w tyłek temperaturom i baterii. Na to też mam pomysł, gdyż Radeona da się chyba wyłączyć przez funkcje ACPI, a program do wywoływania funkcji ACPI jest dostępny dla FreeBSD. Niestety sprawdzić nie mam jak, bo nie jestem w stanie zainstalować FreeBSD, o czym już pisałem(problem z UEFI).

Tak czy siak, dobry wpis. Im więcej o BSD, tym lepiej. :D

majsterV2   5 #9 15.07.2016 01:18

Kilka lat temu słyszałem że stwórcy tego systemu stworzyli tylną furtkę do tego systemu dla władz tylko dlatego że brakowało im kasy na rozwój, dlatego mam większe zaufanie do freebsd.
Jeśli ktoś jest zainteresowany tematyką freebsd to polecam dwie książki:
-,,FreeBSD Podstawy administracji systemem".
-,,FreeBSD księga eksperta".
Lecz uprzedzam was że obok jest lepiej mieć słownik informatyczny, oraz masę cierpliwości, dlatego ze są dość oporne jak dla Linuxiarza.
Z freebsd radzę zacząć od maszyny wirtualnej, dlatego że łatwo jest coś sknocić.

KoczurekK   10 #10 15.07.2016 03:11

Fajne, dzięki. :) Chyba się pobawię bo ostatnio pobrałem VBoxa a smutno tam samemu W8.1. :P

danice   4 #11 15.07.2016 07:57

" Dlaczego nie UFS? Bo będziemy instalować system na tzw. Softraid, czyli programowy RAID, który będzie zaszyfrowany. Jeśli nie chcesz mieć zaszyfrowanego systemu, możesz po prostu stworzyć partycję UFS dla OpenBSD i jako swap używać Linuksowej partycji wymiany lub stworzyć drugą partycję specjalnie do tego celu. "

Jest też inna metoda. Możesz użyć wirtualizacji (jest już chyba dostępna w najnowszym OpenBSD... a na pewno jest w repo) i wystartować jeden lub drugi OS z partycji dyskowej, a następnie podmontować wirtualny system plików przez SSHFS lub NFS (https://en.wikipedia.org/wiki/SSHFS). Dzięki temu będziesz miał dostęp do obu zasobów w tym samym czasie. Na tej samej zasadzie współdzielone są zasoby przez Parallels na Mac OS, tylko tam użyty jest NFS.

danice   4 #12 15.07.2016 08:09

"Wybieramy whole MBR"

Obecnie OpenBSD obsługuje już GPT.

Zrobiłem port doas do linuksa, ale w końcu wywaliłem to narzędzie z mojej dystrybucji ze względu na bit SUID. Moim zdaniem wadą OpenBSD jest duża liczba plików SUID i nie chodzi o to, że kontrolują oni działanie aplikacji z takim bitem, lecz o to, że użytkownik może przejąć taką binarkę przez hardlinka i później użyć jej do własnych zwiększenia uprawnień. W przyszłości planuję implementację rozwiązania, które pozwoli na realizację normalnych zadań administracyjnych, ale bez konieczności posiadania w systemie plików SUID (wystarczy być w specjalnej grupie np. adm).

btw. aktualnie portuję do linuksa dhclienta... trudna sprawa przez kroute... ale konfiguracja przez netlinka już działa :)

GBM   22 #13 15.07.2016 08:33

Mnie zaś ten wpis zmotywuje może, do postawienia Gentoo na moim Dellu Precision T3500, o czym myślałem niedawno :-) Ale z drugiej strony bardziej potrzebuję ostatnio małego serwera w domu więc chyba postawię po prostu CentOSa :P

aope   7 #14 15.07.2016 09:22

@majsterV2: "Kilka lat temu słyszałem że stwórcy tego systemu stworzyli tylną furtkę do tego systemu"

A ja słyszałem, że w Wąchocku rozbiło się UFO.

Fajny wpis. BSD to wyższa szkoła jazdy, tu naprawdę trzeba "umieć" i m.in. dlatego te systemy są tak niedostępnie dla większości piękne :] U mnie w firmie kilka razy sprawdzali tych od "znajomości systemów uniksowych" właśnie na OpenBSD i 9/10 znafców od zabawek linuksowych odpadało po kilku minutach, takie spece :]

bystryy   12 #15 15.07.2016 09:27

U mnie OpenBSD niestety tylko na wirtualce. Na fizycznej maszynie sprzęt by się marnował.

KyRol   19 #16 15.07.2016 09:53

@aope: "A ja słyszałem, że w Wąchocku rozbiło się UFO. "

No nie ma to jak ignorancja. I to jeszcze w wypadku systemu operacyjnego, który jest przyłączony do sieci. Jeśli ktoś na takim przechowuje zdjęcia swojego chomika to może i można machnąć ręką. Niemniej w nie każdym przypadku.

"wyższa szkoła jazdy, tu naprawdę trzeba "umieć" i m.in. dlatego te systemy są tak niedostępnie dla większości piękne"

żadna wyższa, systemy BSD są prostsze w obsłudze od GNU/Linuksa tyle, że trzeba z nimi się obeznać. Kłopot bardziej polega na tym, że w BSD nie ma za dużo oprogramowania, więcej rzeczy trzeba robić z marszu albo ze skryptów etc. itp. Wszystko zależy od tego co kto robi.

"sprawdzali tych od "znajomości systemów uniksowych" właśnie na OpenBSD i 9/10 znafców od zabawek linuksowych odpadało po kilku minutach, takie spece"

Kto wie, może w twojej firmie spece są z innej planety? Ja na co dzień mam dostęp do FreeBSD, niemniej jestem GNU/Linuksowy, jak większość użytkowników z resztą. W każdym razie mam dostęp do basha ze składnią GNU/Linuksową i guzik mnie obchodzi, że on top jest FreeBSD z systemem plików ZFS... Nie lepiej się twojemu pracodawcy dostosować do rynku pracy aby móc zatrudniać taniej i więcej ludzi? Naprawdę niektórzy mają olbrzymie parcie na szkło dla samego parcia...

  #17 15.07.2016 09:54

W poradniku jest błąd.
Albo może nie błąd, ale zła praktyka i chuligaństwo.
Linijki, która wrzuca do pliku /etc/pkg.conf adres serwera powinna mieć adres serwera lustrzanego, a zamiast tego ma adres serwera głównego. Projekt OpenBSD zawsze prosi użytkowników o *nie* korzystanie z serwera głównego. Prosi o korzystanie z serwerów lustrzanych.
Adresy serwerów lustrzanych można pobrać stąd:
https://www.openbsd.org/ftp.html#http
Preferowane protokoły to HTTP i RSYNC (chociaż nie wiem czy ten drugi pozwala pobierać pakiety).
PS Wiem, że na liście serwerów jest główny, ale wystarczy poczytać listę mailingową i powinno okazać się jasne, że Projekt prosi o nie korzystanie z niego.

  #18 15.07.2016 09:59

A machdep.allowaperture=2 to gdzie?

majsterV2   5 #19 15.07.2016 10:25

@aope: Proszę bardzo, na tym portalu było to opisane http://www.dobreprogramy.pl/OpenBSD-z-backdoorem,News,22037.html

marson1   14 #20 15.07.2016 10:37

Przypominają mi się czasy RedHat 5.0 ;) sam wpis bardzo fajny

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 10:48
danice   4 #21 15.07.2016 11:16

@majsterV2: OpenBSD backdoor.

Deweloperzy openbsd sprawdzali zmiany w cvs i nie potwierdzili istnienia takiego backdoora, czyli nic nie znaleźli. Trzeba zastanowić się również nad intencjami osoby, która to opublikowała...

danice   4 #22 15.07.2016 11:17

@Yampress (niezalogowany): "A machdep.allowaperture=2 to gdzie?"

w /etc/sysctl.conf

danice   4 #23 15.07.2016 11:21

@bystryy: "U mnie OpenBSD niestety tylko na wirtualce."

A u mnie jakieś 75 proc. userlandu OpenBSD już przeportowane do linuksa :) Zostało jednak jeszcze sporo pracy... Linux jest znacznie szybszy, ale niestety ma strasznie ciężki userland... więc idealnie byłoby mieć najlepsze z tych dwóch, co właśnie robię :) Jako libc jest musl... i całość statycznie linkowana ma 14-15MB. sshd jeszcze nie zrobiłem, ale to dodatkowe 4.5MB (bezpośrednio z repo OpenBSD, czyli nie OpenSSH).

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 11:21
e X t 7 3   10 #24 15.07.2016 11:26

Ja tam xBSD nie lubię, choć szanuje ;) ... a Kot debeściak :D

Jani14   4 #25 15.07.2016 11:43

Ciekawy wpis, no i ten sprzęt Diory w tle... :)

dragon321   12 #26 15.07.2016 12:36

@aope: Czy tam aż tak trzeba umieć? Wystarczą jakieś podstawy obsługi systemów Uniksowych, a resztę podpowiada świetna dokumentacja (a przynajmniej taką ma FreeBSD, nie wiem jak reszta, bo nie używałem). Forum też ma całkiem niezłe, więc to nie problem się podpytać tu i tam w razie czego.

Największym "ale" do używania *BSD dla większości są poprostu ograniczenia w obsłudze sprzętów. Linux obsługuje ich znacznie więcej bądź co bądź.

bystryy   12 #27 15.07.2016 12:53

@danice: "A u mnie jakieś 75 proc. userlandu OpenBSD już przeportowane do linuksa :) "

Też robię takie hybrydki, ale nie w aż tak drastycznie daleko idącym zakresie ;)
Mam windowsowego 7zipa odpalanego spod Wine "w razie Wu", gdyby peazip sobie z czymś nie poradził, no i kilka gier wliczając legendarnego sapera z Windows XP (późniejsze dziwnie mulą). Serwerowych mieszanek raczej nie robię, choć Slackware robił za serwer DHCP dla windowsowej domeny na wirtualce. OpenBSD póki co do celów ćwiczebnych - podoba mi się, ale czekam na lepsze wsparcie sprzętowe (GTX560, SSD).

danice   4 #28 15.07.2016 13:03

@dragon321: "Największym "ale" do używania *BSD dla większości są poprostu ograniczenia w obsłudze sprzętów. Linux obsługuje ich znacznie więcej bądź co bądź."

Zauważyłem, że obecnie najlepiej ze sprzętem chyba jest DragonFly BSD (szczególnie w aspekcie grafiki) - i kod oczywiście pochodzi z linuksa (jakoś nie widzą problemu z GPL2 :). Następnie jest on przenoszony do FreeBSD a na samym końcu do OpenBSD (z NetBSD bywa różnie). FreeBSD jest za to mocne w kartach sieciowych. Jeżeli ktoś chce alternatywy dla Linuksa w aspekcie stosu TCP/IP w przestrzeni użytkownika, to zdecydowanie FreeBSD.

Natomiast najsilniejszą stroną OpenBSD jest to, że tam faktycznie wszystko jest traktowane jako całość. Każda polityka dotyczące tego, jak coś ma być zrobione, jest przenoszona na większość programów (privsep i imsg, pledge). Ale nie trzeba wchodzić w takie detale, aby zobaczyć, czym różni się OpenBSD od FreeBSD. W tym pierwszym cały kod jest w repo i w repo jest rozwijany. We FreeBSD są porty {,usr/}{,s}bin, gdzie Makefile po prostu wskazują zewnętrzne paczki. FreeBSD jest więc pod tym względem bardziej bliższe Gentoo Linux, niż OpenBSD.

Darthnorbe   13 #29 15.07.2016 13:29

@muska96 Ta flaga w tle to dla zabawy czy masz zamiar rewolucję robić?

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 13:29
  #30 15.07.2016 13:31

@danice

@Yampress (niezalogowany): "A machdep.allowaperture=2 to gdzie?"

w /etc/sysctl.conf

pytałem o to autora wpisu. Bo czy uruchomi swoje środowisko graficzne bez tego?

muska96   9 #31 15.07.2016 13:41

@dragon321 Chętnie poczytałbym o twoich potyczkach z FreeBSD. Szczerze mówiąc nigdy nie bawiłem się tym systemem, ale mam zamiar to zmienić.

@danice "Obecnie OpenBSD obsługuje już GPT. " - Zgadza się, jednak nie ma potrzeby używania GPT na softraid, w którym znajdują się 2 partycje. Niestety nie mam dostępu do laptopa obsługującego boot z GPT aby dopisać, jak zmodyfikować partycję RAID na GPT, jednak wiem, że jest to możliwe.
Wirtualizacja jeszcze jest w dość wczesnym stadium więc postanowiłem się skupić na wydaniu stable i w ten sposób unika się wielu problemów. Podziwiam, że bawisz się w portowanie narzędzi z BSD na Linuxa - choć muszę przyznać, że te z BSD, a w szczególności z OpenBSD są świetnie napisane. Życzę powodzenia!

Co do DragonFlyBSD - ma świetne wsparcie sprzętowe, jednak myślę, że najważniejszą zaletą tego BSD jest system plików HAMMER i obsługa Linuxowego LUKS.

@Anonim #17 Poprawiłem installpath na serwer z Polski (linijka wzięta z /etc/examples/pkg.conf). Nie znalazłem informacji tym, by nie używać głównego serwera - dzięki za poprawkę.

@Yampress (niezalogowany) - nie ma konieczności zmiany tej linijki - http://unix.stackexchange.com/questions/53238/what-does-do-you-expect-to-run-the... - to było konieczne we wcześniejszych wersjach.

@Jani14 Milo, że ktoś go zauważył :) Muszę tylko naprawić magnetofon bo jeden kanał przestał działać. Poza tą drobnostką to naprawdę świetny sprzęt i jeśli ktoś planuje kupić sobie jakiś wzmacniacz, to mój WS354 mogę polecić z całego serca.

@e X t 7 3 Warto pobawić się tymi systemami - tu też możesz kompilować własne kernele :D

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 13:48
dragon321   12 #32 15.07.2016 13:45

@danice: Jeżeli chodzi o sterowniki grafiki, to chyba każdy BSD ma je przeportowane z Linuksa (no, FreeBSD ma też dostępne binarne sterowniki od nVidii). DragonFly jest o tyle fajny, że ma najnowsze sterowniki ze wszystkich *BSD. Bodajże te użyte we FreeBSD pochodzą z Linuksa 3.x, a DFly ma z Linuksa 4.x.

Dobrze napisałeś, każdy BSD ma swoje zastosowania. DFly na desktop, ze względu na dobre sterowniki grafiki, Free do zastosowań sieciowych, Open tam, gdzie potrzebna twierdza, a Net na jakieś egzotyczne architektury.

muska96   9 #33 15.07.2016 13:48

@Darthnorbe Nie - to mój baaardzo stary avartar sowieckiego pieseła. Siedzi tu sobie już od dłuższego czasu i póki co nie zamierzam go zmieniać :D

dragon321   12 #34 15.07.2016 13:55

@muska96: Jakbym tylko znalazł sprzęt BSD friendly. Mógłbym ewentualnie opisać instalacje na maszynie wirtualnej, ale to byłoby mniej ciekawe niż na realnym sprzęcie.

Chociaż mam coś. Mam stary terminal HP, na nim mógłbym postawić FreeBSD, gdyż tam działa całkiem w porządku. Problem stanowi pojemność pamieci masowej tego sprzętu (512MB nie starcza nawet na minimalną instalacje FreeBSD bez okrajania instalki, a co tu dopiero mówić o iksach i desktopie), ale mam zamiar wykorzystać starą karte pamięci podłączoną do czytnika USB (ten sprzęt ma bootowanie z USB, za co chwała mu). Problem tylko stanowi mierna wydajność zapisu (stara karta Class 4) - instalacja, upgrade itd. trwałby masę czasu. Dlatego myślę zrobić obraz karty, zainstalować go na tym obrazie na komputerze za pomocą maszyny wirtualnej i potem przenieść na kartę pamięci i wystartować z niej terminal. Potem parę sztuczek, by ograniczyć ilość zapisów do pamięci flash i może to będzie używalne. Może ten sprzęcik do najprostszych czynności by się nadał.

Jak sprawdzę i będzie to chodzić w miarę ok, to dam relacje z instalacji. Akurat mam już takiego FreeBSD postawionego typowo pod desktop na maszynie wirtualnej, więc jakieś doświadczenie jest. :p

muska96   9 #35 15.07.2016 14:14

@dragon321 W biedronce karta 16GiB klasa 10 kosztuje 30 zł - to bez problemu by wystarczyło:) Ja OpenBSD instalowałem na VM wiele razy, by upewnić się, ze wszystko robię dobrze i najprostszym możliwym sposobem. W sumie to każdy laptop średniej lub niskiej klasy starszy niż 5 lat będzie OK. Jeśli FreeBSD ma obsługę TRIM, to możesz spróbować ją włączyć - choć karta SD to nie SSD, to jednak na pewno ograniczy to ilość zapisów na karcie. Spróbuj - BSD na takim terminalu powinno zadziałać.

dragon321   12 #36 15.07.2016 15:14

@muska96: Wiem, ale póki co nie chcę wydawać pieniędzy, jeżeli się nie upewnie jak to śmiga. No i Class 10 raczej szału też mi nie zrobi, choć napewno będzie znacznie lepiej. W sumie wyższa klasa poprawi prędkość zapisu tylko. Jeżeli chodzi o odczyt, to nawet na Class 4 powinno być znośnie.

Co do laptopów, to ciężko znaleźć coś taniego. Zazwyczaj są pozbawione komponentów jak RAM czy HDD, albo uszkodzone. Lepsze kosztują drożej, a niestey krucho u mnie z funduszami na hobby póki co.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 15:16
  #37 15.07.2016 15:26

@muska96: Może teraz poradni instalacji NetBSD 7 lub OpenIndiana też świetne systemy dla prawdziwych hakerów ANSI C/Python.

  #38 15.07.2016 16:58

BSD jest spoko z tym, że można spokojnie zapomnieć o odpaleniu tego na jakimś nowym sprzęcie (w tym na niektórych serwerach).

muska96   9 #39 15.07.2016 17:10

@dragon321 Starych laptopów spróbuj poszukać u znajomych. Często ktoś posiada jakiś stary laptop, którego nikt nie używa. Mi tak udało się zdobyć 2 laptopy - z jednego właśnie piszę ten komentarz. Póki co spróbuj wgrać absolutną podstawę systemu na tą kartę i sprawdzić czy sieć działa na tym terminalu. Co to właściwie za model?

dragon321   12 #40 15.07.2016 17:13

@muska96: HP T5720. Sieć działa bardzo dobrze przez Ethernet, mam też kartę WiFi pod USB, do której FreeBSD ma sterowniki - też śmiga. Jedyny problem z tym sprzętem, to niska ilość pamięci masowej. Tak właściwie, to na pamięci masowej jest już FreeBSD okrojony przezemnie tak, by się mieścił. Bangla bez problemów, sieć itd. - wszystko działa. No, jedyny problem, to komunikaty ACPI o błędzie w jakiś funkcjach, ale to nie przeszkadza.

Co do starych laptopów - to faktycznie, nie pytałem nikogo. Może i się rozejrze po znajomych.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 17:14
muska96   9 #41 15.07.2016 17:21

@dragon321 Na tym terminalu bez problemów pociągnie. Myślałem, że to jeden z tych, które mają 16 MB ramu :D Popytaj - można zdobyć ogrom sprzętu! Tak zdobyłem też gramofon i dyskofon (Nazywany też odtwarzaczem CD) z Foniki za jakąś drobną przysługę (o ile się nie mylę to była to naprawa MP3)

danice   4 #42 15.07.2016 17:27

@bystryy: "Też robię takie hybrydki, ale nie w aż tak drastycznie daleko idącym zakresie ;) "

No ja naprawdę sporo w tym zakresie zorbiłem :) Mam własny fork mtree, gdzie wszystkie algorytmy zostały zastąpione przez blake2b z 24 bajtowym outputem :) mam port http (zamiast ftp) z priv sep - pewnie trafi on do base OpenBSD, ale jeszcze nie teraz. Przeportowałem file, z priv sep i standardowo ksh, awk, nc, sed, grep, patch, find etc. etc. Mam fork ntpd i utrzymuję go bez zależności w postaci libtls/libressl (bez sensu ten pomysł z https). Obecnie pracuję nad dhclient... trudna sprawa... bo zrobiłem go na linuksowym netlinku... niestety mogę dojechać tylko do wersji 52, a późnej już nakładać tylko selektywne poprawki. Za sshd jeszcze się nie zabierałem... ale nie powinno to być trudne.. raczej pracochłonne :)

Poza kodem i priv sep, to koncepcję odnośnie modelu bezpieczeństwa czerpię raczej z Owla niż OpenBSD. OpenBSD wcale nie jest aż tak bezpieczny:

http://marc.info/?l=oss-security&m=146853062403622&w=2
http://undeadly.org/cgi?action=article&sid=20160715125022
https://www.qualys.com/2015/10/02/opensmtpd-audit-report.txt

pledge działa tylko z tym, co jest w base... jeżeli zainstalujesz coś, co nie ma dodanego tego wsparcia, to nawet jeżeli pozostały soft jest bezpieczny... jak to się mawia... łańcuch jest tak wytrzymały jak jego najsłabsze ogniwo? :)

Dlatego bardziej Owl a nie OpenBSD (ale kod z tego drugiego).

Na dziś całe distro nędzie raczej z przeznaczeniem na serwery... i tak chcę to utrzymywać, jako małe base. W przyszłości planuję dodać jakieś rozwiązanie podobne do snap'a, ale paczki będę budował np. w gentoo (w chroocie). O X'ach jakoś na dziś nie myślę... ale opcja aby użyć mojego base jako klocki w Qubes jak najbardziej mi pasuje :)

  #43 15.07.2016 18:29

@aope: takie spece :]? -- to tak jakby twoj pracodawca chcial sprawdzic wiedze uzytkowania np. adobe illustratora testujac goscia na after effects albo wymagac stworzenia prostej strony internetowej uzywajac C#, asp.net. Informatyka jest teraz tak szeroka ze nikt nie umie wszystkiego a twoj ograniczony pracodawca poszukiwal kujona w jednym waskim temacie zamiast czlowieka typu: "tej wersji programu jeszcze nigdy nie uzywalem ale naucze sie".

Bulo82   9 #44 15.07.2016 19:19

@tylko_prawda: zawsze lepszy pies niż kot.

  #46 15.07.2016 19:41

@dragon321: "Dobrze napisałeś, każdy BSD ma swoje zastosowania. DFly na desktop, ze względu na dobre sterowniki grafiki, Free do zastosowań sieciowych, Open tam, gdzie potrzebna twierdza, a Net na jakieś egzotyczne architektury."

Ale czy prócz przeglądania netu da się tam cokolwiek zrobić np. obrabiać multimedia (filmy, grafika, zdjęcia)? Jeszcze jest Ghost i PC-BSD.

dragon321   12 #47 15.07.2016 19:44

@muska96: Akurat niedawno sprawdziłem. Zainstalowałem FreeBSD 10.3 ze środowiskiem MATE, potem zgrałem to na kartę pamięci i przez czytnik podłączyłem do USB terminala, a potem z niego wystartowałem system. Poza tym, że operacje dyskowe są baaaaardzo wolne (najgorzej zapis) i przez to startuje dość długo (na oko kilka minut), to jednak jestem zaskoczony - na tym sprzęcie chodzi to niesamowicie płynnie. Okienka poruszają się płynnie, samo środowisko też jest płynne (chociaż responsywność ze względu na powolną karte jest słaba - przy uruchamianiu aplikacji myśli przez jakiś czas, zależy od wielkości aplikacji). Tak czy siak działa to dobrze i gdybym tylko miał porządny HDD - to by chodziło bajecznie.

Zajętość RAM po starcie wynosi jakieś 150MB. Procesor był obciążony na około 30% (głównie przez monitor systemu, reszta procesów niewiele go obciążała). Chcę sprawdzić jeszcze jak to sobie poradzi z przeglądaniem sieci na jakiejś lekkiej przeglądarce - z RAM'em źle nie stoje, terminal ma 512MB RAM (było 256, ale miałem nieużywaną kość 512MB i zamieniłem).

Poprzenosić by się też przydało coniektóre katalogi do RAM, co ograniczy ilość zapisów na kartę pamieci i powinno też przyspieszyć działanie systemu. Póki co przeniosłem tylko /tmp, myślę też nad przeniesieniem niektórych katalogów z /var. Chociaż BSD to nie Windows, więc nie mieli dyskiem bez potrzeby. Mam diodę aktywności na czytniku, więc mogłem patrzeć. Dioda pokazywała aktywność dysku tylko jak coś robiłem.

PS: Planuje zrobić serię wpisów która będzie opisywała stawianie FreeBSD na desktopie. Mam zamiar to pokazać na maszynie wirtualnej, chociaż w ostatnim wpisie także znajdą się moje zmagania z tym terminalem.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 19:51
dragon321   12 #48 15.07.2016 20:18

@mnemosyne: Ghost i PC-BSD to jest FreeBSD w opakowaniu "dla Kowalskiego", więc bez różnicy. To poprostu ułatwiony FreeBSD, nic więcej.

Czy da się? Stwierdzę, że tak samo jak na Linuksie, o ile sprzęt (a raczej sterowniki) Ci na to pozwolą. Jeżeli nie masz czegoś natywnie, to możesz się posiłkować zgodnością z aplikacjami Linuksa. Albo Wine. Tak samo jak na Linuksie.

BSD to nie system na desktop (napisałem, że DFly jest, ale chodziło mi o to, że z tych wymienionych się najbardziej nadaje). To system dla kogoś, kto potrafi go wykorzystać i zna jego potencjał. BSD nie jest dla Kowalskiego. Pomimo, że Ghost/PC-BSD na to aspirują, to jednak faktu nie zmienią. Można się bawić w desktop, pewnie, ale stwierdzę, że bawić się będzie tylko pasjonat tych systemów. Ogółem jeżeli chodzi o BSD na desktop, to chyba najlepiej na stare sprzęty - BSD są lżejsze niż Linux, a odpowiednio postawione wytrzymają baaardzo długo.

Tak czy siak, jeżeli chodzi o desktop, to (nie licząc Windowsa i OSX) Linux nadaje się tutaj najlepiej, ze względu na większą ilość programów i sterowników niż jakikolwiek BSD.

Co nie znaczy, że BSD jest gorsze w jakikolwiek sposób. Bo nie jest. Poprostu się mniej nadaje. Jest mocny w innych sektorach rynku.

Autor edytował komentarz w dniu: 15.07.2016 20:22
muska96   9 #49 15.07.2016 20:51

@dragon321 Twój terminal ma potencjał - pamięć, którą posiada to po postu dysk SSD na ATA. http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m&string=dysk+twardy+ata&bma... - sprawny dysk da się kupić na mniej niż 50 zł a efekt będzie znacznie lepszy niż system z pendrive czy karty SD. Mógłbyś nawet postawić mały serwer, bo w terminalu jest Gigabitowy Ethernet. Nawet jest poradnik jak go zamontować: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2206568.html#10474811

Chętnie poczytałbym taką serię - czekam!

tylko_prawda   11 #50 15.07.2016 21:04

@Bulo82: A jakie to ma znaczenie? Pies też jest lepszy od pokemona.

dragon321   12 #51 15.07.2016 22:20

@muska96: Ano ma, chociaż HDD jaki wykorzystuje (ATA 44pin) coraz ciężej dostać. Rozglądam się właśnie powoli za takim HDD i zrobiłbym z tego taki mini serwer. Jak mi się uda znaleźć jakiś w dobrej cenie, to zakupie. A narazie pobawie się z kartą pamięci.

Dzięki, myślę, że powolutku będę się zabierał za to.

  #52 15.07.2016 23:44

Od 10 lat używam OpenBSD jako router na neostradzie. Nagle od wersji 5.6 usunięto obsługę pppoe. Ktoś się uporał z problemem w nowszych wersjach ?

  #53 16.07.2016 08:52

@muska96:
Jako kontynuację "hipsterskiej" serii proponuję wpis dotyczący "NetBSD" na desktop. ;-]
Piszę to całkiem serio. Uwielbiam "niszowe" teksty.

  #54 16.07.2016 10:05

@dragon321: Dzięki za odpowiedź. To akurat wiem o Ghost i PC. Tak właśnie myślałem, że do szerszych desktopowych zastosowań dla szaraka to nie bardzo się nadaje, chociaż szkoda, bo BSD są fajne. Póki co nadal chyba bardziej będą swą rolę pełnić na serwerach lub...dla pasjonatów. ;)

muska96   9 #55 16.07.2016 11:23

@Anonim (niezalogowany) #52 - OpenBSD od pewnego czasu porzuca stare architektury sprzętowe - będziesz musiał przejść na NetBSD lub zostać na obecnej wersji pamiętając o wybraniu serwera lustrzanego do pakietów, który trzyma pakiety z wersji, którą posiadasz.

dragon321   12 #56 16.07.2016 14:04

@mnemosyne: Ano właśnie. Cóż, jeżeli chodzi o zastosowanie dla szaraka, to do przeglądania internetu i grania w jakieś proste gierki się nadają. Jak coś więcej, to jest już ciężko niestety. Cóż poradzić, każdy system ma swój rynek, Windows - desktop, Linux - serwery i inne urządzenia wbudowane, a BSD - firewalle, routery itd.

muska96   9 #57 16.07.2016 15:14

@nod128bit (niezalogowany) - mam Mam Raspberry Pi Zero i gdy tylko będę mógł, chcę zrobić małą chmurkę na Free lub NetBSD - niestety aktualnie jest w użyciu jako komputerek do Kodi. Jeśli tylko będę miał jak to też zrobię o tym wpis.

Autor edytował komentarz w dniu: 16.07.2016 21:04
  #58 16.07.2016 15:35

@dragon321: no to pozostanie Linux, bo ja "tylko" netu nie przeglądam :), ale dobrze że istnieje różnorodność os'ów. Wpis wartościowy. :) Daję +

Joshua314   2 #59 16.07.2016 19:50

@Bulo82: pewnie. koty to szkodniki. uśpić koty

muska96   9 #60 16.07.2016 21:04

@Aluminium Hat (niezalogowany) - Dzięki! Tak jak pisałem, zaciągnę go prawdopodobnie na raspberry pi i może zrobię jakieś urządzenie podobne do tostera z NetBSD. Postaram się zrobić wpis o NetBSD na desktop, jak tylko znajdę jakiś wolny dysk, bo jak widać a zrzucie z GParted, wykorzystałem już wszystkie partycje, a nie chcę formatować Xubuntu na LVM, by nie stracić danych (choć może tak zrobię - jeszcze nie wiem)

dragon321   12 #61 17.07.2016 14:46

@mnemosyne: Na BSD możesz odpalać aplikacje Linuksowe, ale trochę trzeba się pobawić. Jak Ci dobrze na Linuksie to nie widzę powodu by się na siłę uszczęśliwiać BSD, zwłaszcza, że na Linuksie prościej, bo bądź co bądź ma większą popularność. :)

@muska96: Przekonałeś mnie. Zamówiłem właśnie HDD ATA 44pin, jeszcze muszę taśmę dokupić. Drogo mnie to nie wyniesie, razem z taśmą jakieś 50 zł około. :)

  #62 17.07.2016 14:50

@dragon321: otóż to, ale warto było podpytać z ciekawości pasjonata. :) pozdrawiam!

dragon321   12 #63 17.07.2016 14:56

@mnemosyne: Nie ma sprawy, odpowiedziałem najlepiej jak umiałem. :)

Również pozdrawiam.

muska96   9 #64 17.07.2016 15:13

@dragon321Mogę się mylić, ale chyba da się go nawet bez taśmy podłączyć tylko trzeba by było jakoś go umocować :D Masz już plany do czego konkretnie wykorzystasz ten terminal? (Mały desktop, serwer Samba czy coś innego?)

dragon321   12 #65 17.07.2016 17:13

@muska96: Raczej nie, bo dysk ma wtyk męski, taki sam jest w terminalu. A w informatyce, inaczej jak w życiu, wtyk męski i męski nie pasują do siebie. :D

Teoretycznie można by go ustawić tak, żeby piny się stykały, ale byłoby to niestabilne + nie zmieściłby się tak w obudowie, dość małej zresztą (nie przeznaczonej do montażu HDD.

Do czego? Cóż, głównie do zabawy, ale nie wykluczam jakiegoś ownCloud do archiwizowania mało ważnych danych. Wprawdzie ten HDD ma tylko 20GB, ale dla mnie to masa miejsca. Dojdzie dysk, to zastosowanie samo się znajdzie. A jak nie, to będzie fajna zabawka. :p

muska96   9 #66 17.07.2016 17:24

@dragon321 Myślałem, że z ATA 44pin było podobnie jak z napędami w laptopie, gdzie nie potrzeba kabli. Sam kiedyś stawiałem OwnClouda na malinie i do dziś się dziwię, jak to mogło działać na tak słabym procesorze :D Polecam postawić sobie jakiś mały FTP, WWW lub właśnie OwnClouda + do tego let's encrypt.

Autor edytował komentarz w dniu: 18.07.2016 13:03
dragon321   12 #67 17.07.2016 17:31

@muska96: Wbudowana pamięć flash ma wtyk żeński, więc do niej nie potrzeba żadnych taśm. Niestety, twórcy nie pomyśleli, że ktoś będzie tam pchał HDD, więc jest jak jest. Na całe szczęście taśma to niedrogi wydatek. Ten terminal ma jeszcze jedną perełke, mianowicie jedno gniazdo PCI. :D

Dzięki za radę. Powinno to w istocie chodzić lepiej jak malina, bo ten CPU to w końcu x86, a te są wydajniejsze niż ARM. Złożyć sprzęt, a zastosowanie samo się znajdzie. :)

bystryy   12 #68 18.07.2016 09:20

@danice: Najwidoczniej jesteś programistą, ja miałem programowanie w szkole w C++ wieki temu i niewiele pamiętam - mogę co najwyżej wyciąć całą funkcję, jeśli uznam za zbędną, ale większej części kodu nie zmoduję. Dlatego zostaję przy prostych skryptach basha i kompilacji brakujących programów ;)

Owl to skrót od Openwall, czy od czegoś innego?

danice   4 #69 18.07.2016 11:06

@bystryy: "Najwidoczniej jesteś programistą, ja miałem programowanie w szkole w C++ wieki temu i niewiele pamiętam"

Jestem samoukiem... i nigdy nie nazwałbym siebie programistą, bo to bardziej formalne określenie... a ja spotkałem zbyt wielu 'programistów', co nawet nie wiedzieli, co to jest syscall lub czym różni się malloc bazujący na mmap, a czym bazujący na sbrk (btw. ten bazujący na mmap jest bezpieczniejszy i jest używany w OpenBSD i musl libc). Większość czasu spędzam w C, make, czasami z asmem, uwielbiam ksh (mam przeportowane prosto z repo OpenBSD, ale bardzo podobny jest mksh - https://www.mirbsd.org/mksh.htm) etc.

"Owl to skrót od Openwall, czy od czegoś innego?"

Openwall to nazwa firmy/organizacji, która zrzesza różne projekty, które są nastawione na bezpieczeństwo:

http://openwall.com/

Owl, to ich dystrybucja linuksa przeznaczona na serwery.

http://lwn.net/Articles/421540/
http://www.openwall.com/Owl/CONCEPTS.shtml

bystryy   12 #70 18.07.2016 13:12

Tak myślałem, że chodzi o dystrybucję. Miałem z nią kontakt wiele lat temu,ale myślałem, że nie jest już rozwijana.

  #71 25.08.2016 22:25

@danice: dlaczego trzeba raida dla szyfrowanej partycji? Rail 0 to nie strip'opanie kilku voluminow (partycji) działanie ?

  #72 28.11.2016 13:51

@marcin82: BSD to nie Linux

  #73 19.12.2016 18:41

@KONTO USUNIĘTE (niezalogowany): PC-BSD to 64-bitowy bezpakietowy system operacyjny bazujący na FreeBSD, przeznaczony dla użytkowników domowych oraz biurowych. Jego ostatnia bezpakietowa wersja to 8.2. PC-BSD jest darmowym i wolnym uniksowym systemem operacyjnym, dostępnym na licencji BSD. System obsługuje wiele języków, w tym polski. Autorem systemu jest Kris Moore. Cechy systemu w większości pokrywają się z cechami FreeBSD, który jest zachowany bez wprowadzania większych zmian. PC-BSD dodaje jedynie swój bezpakietowy instalator i menedżer programów, pozostając w pełni kompatybilny z macierzystym systemem. Menedżer programów PC-BSD używa jednoplikowych instalatorów PBI i prezentuje podejście odmienne od FreeBSD czy systemów pakietów w dystrybucjach Linuksa. Zamiast kontrolowania przez system zarządzania pakietami zależności między pakietami i instalacji powiązanych ze sobą pakietów, instalatory PBI zawierają w sobie wszystkie potrzebne do uruchomienia programów w nich zawartych pakiety składowe, więc menedżer programów instaluje każdy program osobno, bez współdzielenia pakietów składowych. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalowania i usuwania oprogramowania nawet przez początkujących użytkowników, oraz samowystarczalność instalatorów PBI. System korzysta z woluminów UFS i ZFS. W systemie PC-BSD jest bezpakietowy graficzny instalator systemu, menedżer instalatorów PBI oraz środowisko graficzne KDE uruchamiane domyślnie zaraz po instalacji. System zapewnia też możliwość autologowania.

  #74 29.12.2016 19:46

@Anonim (niezalogowany): ten system w najlepszej wersji 8.2 oraz jego wszystkie PBI, to razem 4 GB system i 39 GB programy, nowsze wersje 9.0 i 10.0 to odejscie od PBI najpierw w systemie a potem w programach czyli porazka.