10 największych zagrożeń wg McAfee

Strona główna Aktualności

O autorze

Firmom i organizacjom najbardziej zagrażają wirusy pocztowe, podczas gdy dla użytkowników domowych najgroźniejsze jest oprogramowanie typu spyware i malware - przekonuje analiza 10 największych zagrożeń na rok 2004 (w języku angielskim) opracowana przez McAfee AVERT (Anti-virus and Vulnerability Emergency Response Team). Dodatkowo, w przypadku użytkowników indywidualnych, rosnącym zagrożeniem jest tzw. phishing powodowany niskim poziomiem świadomości klientów na temat bezpieczeństwa IT.

Znacząca wydaje się obserwacja, że tylko w pierwszym kwartale 2004 roku McAfee AVERT zaobserwowało więcej wirusów o przynajmniej średnim poziomie zagrożenia, niż w całym 2003 roku. Z ciekawostek - w pierwszej połowie 2004 roku każdego dnia wykrywano aż 50 nowych wirusów, przy czym według szacunków do końca roku McAfee doda do bazy danych dotyczących zagrożeń jeszcze ponad 17 000 nowych pozycji.

Z dziesięciu największych zagrożeń pierwszej połowy 2004 roku, zdecydowana większość należy do jednej z trzech grup: wirusów rozpowszechniane drogą poczty elektroniczne, spam oraz oprogramowanie typu spyware i adware. W czołówce konkretnych zagrożeń znalazły się: Exploit-MhtRedir.gen, VBS/Psyme, Adware-Gator, Adware-180Solutions, Adware-Cydoor, Adware-BetterInet, W32/Netsky.d@MM, W32/Netsky.p@MM, W32/Netsky.q@MM oraz W32/Mydoom.a@MM.

Zauważyć można także, że spory wzrost liczby ataków wirusowych w bieżącym roku spowodowany jest niedawną rywalizacją pomiędzy autorami Bagle i Netsky - wirusami, które wykryto aż w 215 krajach i których stopień zagrożenia do dziś oceniany jest przez McAfee AVERT jako średni. Więcej szczegółow w materiale źródłowym.

© dobreprogramy
s