Koniec "epoki pomiarowej" w systemie GPS. Część nawigacji może przestać dobrze działać

Koniec "epoki pomiarowej" w systemie GPS. Część nawigacji może przestać dobrze działać

6 kwietnia to ważny moment dla posiadaczy nawigacji GPS
6 kwietnia to ważny moment dla posiadaczy nawigacji GPS
Oskar Ziomek
05.04.2019 13:38, aktualizacja: 06.04.2019 13:18

Nadszedł ważny moment dla wszystkich użytkowników urządzeń z systemem GPS. 6 kwietnia zmienia się tak zwana "epoka pomiarowa", co wynika z przepełnienia licznika tygodni niezbędnego do poprawnego działania systemu nawigacji satelitarnej. Taka sytuacja powtarza się tylko co niespełna 20 lat, przez co testowanie zachowania urządzeń w rzeczywistych warunkach jest utrudnione.

Jak zwracaliśmy uwagę jeszcze w lutym bieżącego roku, dla części urządzeń wykorzystujących GPS może to oznaczać problemy z poprawnym działaniem. Kłopotem okazuje się sposób obliczania tygodni w całym systemie.

Licznik, który do tego celu stworzono jest 10-bitowy, co oznacza, że potrafi zliczyć 1024 tygodnie, a więc niecałe 20 lat. Po dojściu do maksymalnej wartości (z czym właśnie mamy do czynienia), licznik po prostu "przekręci się" i zacznie ponownie wskazywać tydzień oznaczonym numerem 0, a cały system będzie nadal funkcjonować.

W niektórych urządzeniach problem ze zmieniającym się numerem tygodnia może wystąpić w innym dniu, niż na przełomie 6 i 7 kwietnia. Przyczyną jest możliwość stosowania tzw. przesunięcia czasu, źródło: Spirent.
W niektórych urządzeniach problem ze zmieniającym się numerem tygodnia może wystąpić w innym dniu, niż na przełomie 6 i 7 kwietnia. Przyczyną jest możliwość stosowania tzw. przesunięcia czasu, źródło: Spirent.

Ewentualny problem może wynikać wyłącznie ze sposobu implementacji obsługi takiej zmiany wskazań licznika przez producentów konkretnych urządzeń. Zakłada się bowiem, że sprzęty mniej znanych marek mogły zostać niedostatecznie dopracowane i nieprzystosowane do użytkowania przez tyle lat, by doczekać opisywanej zmiany epoki w systemie GPS. Z drugiej strony US Naval Observatory sugeruje, że problem obsługi zmiany epok nie powinien dotyczyć nawigacji wyprodukowanych po 2010 roku, które są zgodne ze specyfikacją ICD-200.

Znawcy apelują o czujność

W praktyce na ewentualne problemy narażeni są więc jedynie użytkownicy starszych urządzeń. Mimo to, znawcy apelują do wszystkich użytkowników sprzętów z GPS-em o rozwagę. Warto pamiętać, że nawigacja to nie tylko element wyposażenia samochodu czy smartfona, gdzie od ewentualnego błędu w działaniu może zależeć jedynie sposób wyznaczenia drogi do sklepu czy domu.

Z systemu GPS korzysta bowiem także szereg urządzeń i maszyn (na przykład rolniczych) i ewentualna usterka na etapie zmiany epoki pomiarowej może mieć dużo poważniejsze skutki, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa operatora. 6 kwietnia warto więc poświęcić pracy z takimi maszynami więcej uwagi.

W przyszłości podobnych problemów będzie mniej. Już teraz trwają prace nad implementacją nowego, 13-bitowego licznika tygodni. Wówczas w jednym przebiegu będzie można zliczać ponad 8 tysięcy tygodni, czyli ponad 157 lat.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)