Koniec "epoki pomiarowej" w systemie GPS. Część nawigacji może przestać dobrze działać

Strona główna Aktualności
6 kwietnia to ważny moment dla posiadaczy nawigacji GPS
6 kwietnia to ważny moment dla posiadaczy nawigacji GPS

O autorze

Nadszedł ważny moment dla wszystkich użytkowników urządzeń z systemem GPS. 6 kwietnia zmienia się tak zwana "epoka pomiarowa", co wynika z przepełnienia licznika tygodni niezbędnego do poprawnego działania systemu nawigacji satelitarnej. Taka sytuacja powtarza się tylko co niespełna 20 lat, przez co testowanie zachowania urządzeń w rzeczywistych warunkach jest utrudnione.

Jak zwracaliśmy uwagę jeszcze w lutym bieżącego roku, dla części urządzeń wykorzystujących GPS może to oznaczać problemy z poprawnym działaniem. Kłopotem okazuje się sposób obliczania tygodni w całym systemie.

Licznik, który do tego celu stworzono jest 10-bitowy, co oznacza, że potrafi zliczyć 1024 tygodnie, a więc niecałe 20 lat. Po dojściu do maksymalnej wartości (z czym właśnie mamy do czynienia), licznik po prostu "przekręci się" i zacznie ponownie wskazywać tydzień oznaczonym numerem 0, a cały system będzie nadal funkcjonować.

Ewentualny problem może wynikać wyłącznie ze sposobu implementacji obsługi takiej zmiany wskazań licznika przez producentów konkretnych urządzeń. Zakłada się bowiem, że sprzęty mniej znanych marek mogły zostać niedostatecznie dopracowane i nieprzystosowane do użytkowania przez tyle lat, by doczekać opisywanej zmiany epoki w systemie GPS. Z drugiej strony US Naval Observatory sugeruje, że problem obsługi zmiany epok nie powinien dotyczyć nawigacji wyprodukowanych po 2010 roku, które są zgodne ze specyfikacją ICD-200.

Znawcy apelują o czujność

W praktyce na ewentualne problemy narażeni są więc jedynie użytkownicy starszych urządzeń. Mimo to, znawcy apelują do wszystkich użytkowników sprzętów z GPS-em o rozwagę. Warto pamiętać, że nawigacja to nie tylko element wyposażenia samochodu czy smartfona, gdzie od ewentualnego błędu w działaniu może zależeć jedynie sposób wyznaczenia drogi do sklepu czy domu.

Z systemu GPS korzysta bowiem także szereg urządzeń i maszyn (na przykład rolniczych) i ewentualna usterka na etapie zmiany epoki pomiarowej może mieć dużo poważniejsze skutki, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa operatora. 6 kwietnia warto więc poświęcić pracy z takimi maszynami więcej uwagi.

W przyszłości podobnych problemów będzie mniej. Już teraz trwają prace nad implementacją nowego, 13-bitowego licznika tygodni. Wówczas w jednym przebiegu będzie można zliczać ponad 8 tysięcy tygodni, czyli ponad 157 lat.

© dobreprogramy
s